• <

Wszędzie

  • Za nami trzecia edycja targów H2POLAND

    W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.

    02.05.2024
  • Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore

    Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.

    15.04.2024
  • Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind

    „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.

    05.04.2024
  • Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind

    Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.

    21.03.2024
  • Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024

    5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 

    09.03.2024
  • Blok rufowy dla drugiego Icona rusza z Gdańska do Finlandii

    Blok rufowy, podzielony na dwie części o łącznej masie 780 ton, opuścił gdańską stocznię Marine Projects Ltd. na pokładzie statku Meri i niebawem wyruszy do klienta, czyli fińskiej stoczni Meyer Turku, gdzie zostanie zintegrowany z kadłubem Star of the Seas – drugiego cruisera klasy Icon zamówionego przez Royal Carribean.

    23.01.2024
  • Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem

    W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.

    22.12.2023
  • N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa

    W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, , director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.

    21.12.2023
  • MAG Offshore. Wizja i strategia

    Polski sektor energetyki morskiej jest aktualnie w fazie dynamicznej ekspansji, kształtowanej przez nowe strategie i innowacyjne podejścia przedsiębiorstw działających w tym biznesie. W rozmowie przeprowadzonej podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Paweł Weiner, prezes zarządu MAG Offshore, podzielił się z nami długoterminową wizją firmy, która ma potencjał zaistnieć jako jeden z czołowych graczy branży.

    18.12.2023
  • Jak optymalnie wykorzystać potencjał energetyczny Bałtyku? Perspektywa Equinor Polska

    Ewolucja krajowego sektora MEW to nie tylko potężne wyzwanie infrastrukturalne, ale przede wszystkim wyjątkowa szansa na zdobycie strategicznej przewagi i ugruntowanie pozycji Polski w europejskim krajobrazie energetycznym. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, rozmawialiśmy z Michałem Kołodziejczykiem, prezesem zarządu Equinor w Polsce, o kluczowych czynnikach efektywnej transformacji.

    16.12.2023
  • Grudzień '70 w Gdyni

    Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.

    15.12.2023
  • Harmonogram przesunięty, ale RWE trzyma kurs

    RWE osiąga kolejne kamienie milowe w realizacji swojej inwestycji F.E.W. Baltic II u wybrzeży Polski. O zaawansowaniu projektu oraz strategii rozwoju RWE w sektorze energetyki morskiej rozmawialiśmy z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland 2023.

    14.12.2023
  • Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu?

    Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze offshore.

    07.12.2023
  • Baltic Power. Od koncepcji do budowy

    Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.

    06.12.2023
  • Baltic Power. Okoliczności sukcesu

    Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywistością geopolityczną.

    05.12.2023
  • CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju

    Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.

    29.11.2023
  • TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy

    W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.

    28.11.2023
  • Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce

    Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.

    27.11.2023
  • Warta zabezpiecza przyszłość innowacji branży morskiej

    W świetle dynamicznego rozwoju różnych sektorów gospodarki morskiej, zabezpieczenia finansowe stają się centralnym punktem dyskusji. W rozmowie z Markiem Lewandowskim z Warty pytamy o udział firmy w ubezpieczaniu przedsięwzięć branży.

    23.11.2023
  • Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind

    Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.

    22.11.2023
  • Orlen Neptun. Strategia zaangażowania w polską transformację energetyczną

    W obliczu dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki odnawialnej, Konrad Wróbel, członek zarządu Orlen Neptun, przedstawia kluczowe założenia inwestycyjne spółki. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies rozmawialiśmy o postępie prac związanych z najważniejszymi projektami oraz o ambicjach w zakresie budowy polskiego łańcucha dostaw i zaangażowania w lokalny rozwój gospodarczy.

    21.11.2023
  • Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind

    Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.

    20.11.2023
  • DEME Offshore o potencjale energetyki morskiej w Polsce

    Dynamiczna ekspansja sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga zainteresowanie największych, międzynarodowych graczy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies znalazł się Bas Nekeman, Business Unit Director for Offshore Wind in Northern Europe w DEME Offshore, który podzielił się z nami wglądem w potencjał rozwoju na krajowym rynku.

    17.11.2023
  • LKK zapewnia kadry dla branży morskiej – rozmowa z Tomaszem Lisieckim

    Wobec nieustannego rozwoju sektora morskiego, zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę staje się jednym z najpilniejszych wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl, Tomasz Lisiecki, dyrektor LKK, opowiedział o swojej innowacyjnej strategii szkoleniowej.

    16.11.2023
  • Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland

    Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.

    15.11.2023
  • Doraco o Baltexpo jako platformie prezentacji kompetencji branżowych

    Podczas Baltexpo 2023 mieliśmy okazję rozmawiać z Angeliką Cieślowską, prezes zarządu korporacji budowlanej Doraco, o korzyściach z udziału w przedsięwzięciu.

    14.11.2023
  • Kongsberg prezentuje innowacje obronne i morskie podczas Baltexpo 2023

    Podczas tegorocznych targów Baltexpo, Kongsberg zaprezentował swoje zaawansowane rozwiązania zarówno z obszaru obronności, reprezentowanego przez Kongsberg Defence, jak również z zakresu aplikacji cywilnych dla gospodarki morskiej, reprezentowanych przez departament Kongsberg Maritime. W rozmowie Piotrem Głogowskim, dyrektorem ds. rozwoju Kongsberg Defence, zapytaliśmy o najważniejsze aspekty oferty firmy.

    13.11.2023
  • Deloitte o partnerstwie w rozwoju sektora morskiego podczas Baltexpo 2023

    Tegoroczne targi Baltexpo przyciągnęły uwagę wszystkich kluczowych przedstawicieli sektora morskiego. Z Krzysztofem Wojtowiczem, partnerem w Deloitte, rozmawialiśmy o udziale firmy w wydarzeniu oraz o aktualnej sytuacji branży.

    10.11.2023
  • Budimex o realizacjach inwestycji hydrotechnicznych

    Baltexpo 2023 to miejsce, gdzie branża morska spotkała się w październiku, aby zaprezentować swoje najciekawsze osiągnięcia i nawiązać strategiczne relacje biznesowe. Michał Tersa, zastępca dyrektora kontraktu Budimex, opowiedział o flagowych inwestycjach spółki w zakresie hydrotechniki. 

    08.11.2023
  • Polski Fundusz Rozwoju o wizji wzrostu gospodarki morskiej podczas Baltexpo 2023

    Baltexpo 2023 okazało się nie tylko znakomitą okazją do prezentacji najnowszych osiągnięć gospodarki morskiej, ale także sposobnością do zapytania, jak PFR współpracuje i inwestuje, aby wspierać rozwój tego sektora.

    07.11.2023
  • Adam Kłos o roli portów w rozwoju krajowej gospodarki

    Podczas Rejsu z GospodarkaMorska.pl rozmawialiśmy z Adamem Kłosem, pełnomocnikiem do spraw operacyjnych w Porcie Gdańsk, o tym jak porty morskie kształtują lokalne rynki.

    06.11.2023
  • Speed o inwestycjach w obliczu globalnych wyzwań

    Podczas Baltexpo 2023 rozmawialiśmy z Pawłem Zastawnym, prezesem zarządu Speed, o aktualnych trendach inwestycyjnych i wyzwaniach w gospodarce morskiej.

    03.11.2023
  • Urząd Morski w Gdyni laureatem Złotej Kotwicy podczas Baltexpo 2023

    O kluczowych inwestycjach i wyzwaniach stojących przed administracją morską rozmawialiśmy podczas Baltexpo 2023 z Wiesławem Piotrzkowskim, dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni.

    31.10.2023
  • STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi o zarządzaniu ryzykiem w branży morskiej

    O zaangażowaniu STBU w sektor gospodarki morskiej oraz o uczestnictwie w targach Baltexpo rozmawialiśmy ze Zbigniewem Foltyńskim, dyrektorem zarządzającym spółki.

    30.10.2023
  • Baltexpo platformą integracji branży. Rozmowa z Andrzejem Bojanowskim

    Wciąż nie cichną echa po tegorocznej edycji targów Baltexpo. W rozmowie z Andrzejem Bojanowskim, prezesem MTG, poruszyliśmy wątki odzwierciedlające kluczowe aspekty sukcesu wydarzenia.

    26.10.2023
  • ForteIX na polskim rynku offshore wind

    Dynamika rozwoju sektora offshore wind w Polsce wzbudza rosnące zainteresowanie międzynarodowych graczy, takich jak ForteIX. To konsorcjum dwóch holenderskich firm, Forte Renewables i IX Renewables, które integruje kompetencje obu podmiotów w zakresie lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. O strategii obecności spółki na rynku polskim mieliśmy okazję porozmawiać z Fergalem O'Mahony, dyrektorem zarządzającym Forte Renewables i współzałożycielem ForteIX, podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies.

    24.10.2023
  • Wspólna Kaczka 2023 za nami

    Ponad 2 tys. gości gromadziła Wspólna Kaczka 2023. Za nami XXIII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się tradycyjnie w drugi piątek października w hali Polsat Plus Arena w Gdyni. 

    16.10.2023
  • Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa

    Instytut Międzymorza oraz Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach nawiązały współpracę, zgodnie z porozumieniem zawartym w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji "Via Carpatia – strategiczny szlak handlowy", która miała miejsce w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego. List intencyjny został podpisany przez profesora Grigorisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach oraz Aleksandrę Jankowską, która przewodniczy Radzie Programowej Instytutu Międzymorza. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Ambasador Republiki Greckiej, Pani Niki Kamba. Spotkanie zgromadziło profesorów z renomowanych uczelni zarówno z Grecji, jak i z Polski.

    15.10.2023
  • Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury

    Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.

    06.10.2023
  • Pierwszy taki statek w Gdańsku

    W środę do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk zawinął największy kontenerowiec zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Gigantyczne rozmiary CMA CGM Concorde czynią tę wizytę iście spektakularnym zjawiskiem.

    14.09.2023
  • Port Gdańsk w latach 70-tych – zobacz archiwalne wideo

    Budowa i otwarcie Portu Północnego w latach 70-tych były dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej niezwykle ważnym wydarzeniem. Fascynujące archiwalne nagrania pokazujące prace nad inwestycją opublikował Port Gdańsk. Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk

    11.07.2023
  • Co kręci młodych w branży offshore wind?

    Dlaczego warto zaangażować się w przemysł morskiej energetyki wiatrowej – zapytaliśmy przedstawicieli branży podczas targów kariery Edu Offshore Wind.

    22.03.2023
  • Nadciąga wiatr zmian. Konferencja Offshore wind - ryzyko, bezpieczeństwo, finansowanie

    W ubiegłym tygodniu, 6 i 7 marca, w Sopocie miała miejsce pierwsza w Polsce konferencja poświęcona finansowaniu i zarządzaniu ryzykiem w sektorze morskich farm wiatrowych. Gospodarzem wydarzenia była Grupa MJM Holdings specjalizująca się w ubezpieczeniach dedykowanych branży OZE. Patronat medialny nad eventem objął portal GospodarkaMorska.pl.

    13.03.2023
  • Zobacz jak wygląda najnowszy prom Stena Line od środka

    Stena Ebba to najnowszy prom, jaki pływa po Bałtyku. Zapraszamy na krótkie wideo-zwiedzanie jednostki z Gospodarką Morską.

    05.03.2023
  • Razem robimy biznes. Świąteczne spotkanie członków PFTM

    Dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy rozwoju na przyszły rok – o tym dyskutowali podczas branżowej konferencji członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców reprezentujących sektor gospodarki morskiej. Okazją do kolejnego spotkania było także otwarcie nowej siedziby firmy Hydromech, której powstanie jest owocem kontaktów biznesowych nawiązanych w PFTM. Hydromech był współgospodarzem grudniowego spotkania Forum.

    20.12.2022
  • Kadłub statku zbudowanego przez Marine Projects popłynął do Norwegii [GALERIA, WIDEO]

    W gdańskiej stoczni Marine Projects Ltd. powstał częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Nord Fugløy. W czwartek 15 grudnia opuścił on dok i popłynął na holu do Norwegii.

    17.12.2022
  • Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy

    Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?

    14.12.2022
  • Superjacht stoczni Conrad przyciąga do Gdańska branżowców z całego świata

    W ubiegły weekend gdańska stocznia Conrad Shipyard zorganizowała uroczystą prezentację swojego nowego superjachtu ACE C144S o rekordowych parametrach. Wydarzenie zgromadziło w mieście weteranów branży z całego globu.

    08.12.2022
  • Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland

    Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.

    01.12.2022
  • Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć

    – Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor Polska podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022.

    30.11.2022
  • Port Gdańsk kolejny rok wspiera młodych sportowców z Nowego Portu

    To już trzeci sezon z współpracy Portu Gdańsk z klubem Portowiec Gdańsk, drużyną piłkarską z Nowego Portu z tradycją sięgającą 1957 roku. Dzięki wsparciu portu zespół otrzymał stroje sportowe i piłki.

    14.11.2022
  • Port Kołobrzeg: przeładunek żelazokrzemu

    Port Handlowy Kołobrzeg poinformował, że w ostatnim czasie przeładowane zostało 2800 ton żelazokrzemu.

    07.11.2022
  • Port Gdańsk kontynuuje współpracę z drużyną piłkarzy ręcznych

    To już trzeci sezon, gdy Port Gdańsk jest partnerem klubu piłki ręcznej Wybrzeże Gdańsk.

    03.11.2022
  • Stocznia Karstensen. Wodowanie statku rybackiego Sille Marie [WIDEO]

    Stocznia Karstensen zwodowała kolejny statek rybacki. Zamawiającym jednostkę Sille Marie o numerze budowy 471 jest firma Sille Marie AS z siedzibą w Søgne, niedaleko Kristiansand w Norwegii i jest własnością trzech braci Aamodta: Carla, Toma Arne i Yngvara z jednej strony oraz rodziny Salthaug z Bastianem, Tobiasem, Yngvarem i Bentem z drugiej.

    26.10.2022
  • Morska Agencja Gdynia po raz kolejny wyładowała komponenty turbin wiatrowych

    To już kolejny raz gdy Morska Agencja Gdynia obsłużyła zawinięcie jednostki Tian Hui na zlecenie armatora Cosco Shipping. Operacja rozładunku trwała od 19 do 22 października. 

    25.10.2022
  • Crist. Kolejny hybrydowy prom dla FinFerries zwodowany

    Wodowanie odbyło się w piątek 21 października. Jednostka została podczepiona do słynnej olbrzymiej suwnicy bramowej Crist i podniesiona. Następnie została kilkaset metrów przetransportowana ponad placem stoczniowym i innymi jednostkami i blokami w budowie i powoli upuszczona na wodę w zanurzonym doku stoczniowym. 

    22.10.2022
  • PGE Baltica chce stworzyć w Ustce okno na polski offshore

    Grupa PGE wybuduje swoją bazę serwisową dla projektów offshore w porcie w Ustce. Powstanie tu także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Inwestycja powstanie na liczącym 3 hektary terenie po byłej przetwórni rybnej.

    19.10.2022
  • Wspólna Kaczka 2022. Wielka gala za nami, nagrody branży wręczone

    2060 gości z 184 firm zgromadziła Wspólna Kaczka 2022. Za nami XXII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się w piątkowy (14 października) wieczór w hali Polsat Plus Arena w Gdyni. Podczas uroczystej gali poznaliśmy również laureatów nagród honorowych za najważniejsze wydarzenia 2021 roku wręczane przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej.

    17.10.2022
  • Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej

    Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Częścią konferencji na morzu stało się wręczenie Latarni Gospodarki Morskiej firmom, które internauci docenili za osiągnięcia w branży. Podczas trzydniowego wydarzenia nie zabrakło dostojnych jubileuszów: 70-lecia MSR „Gryfia" ze Szczecina i Famoru z Bydgoszczy. W naszym rejsie udział wzięło blisko 150 osób. Do zobaczenia za rok!

    10.10.2022
  • Fairplay-37 ochrzczony i gotowy do akcji

    Fairplay-37, nowy holownik Fairplay Towage Polska, został oficjalnie ochrzczony i jest gotowy do operacji. Pracy w najbliższym czasie mu nie zabraknie.

    28.09.2022
  • 100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni

    Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.

    23.09.2022
  • Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy

    Obchody 100-lecia Portu Gdynia weszły w zasadniczą fazę. Jednym z elementów celebracji jubileuszu jest odbywający się po raz pierwszy Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy.

    22.09.2022
  • USS Gunston Hall wypłynął z Portu Gdańsk - byliśmy na pokładzie

    Najpierw przebywał w Porcie Gdynia, po czym zawinął do Gdańska. 19 września opuścił polski port. Amerykańska jednostka marynarki wojennej, USS Gunston Hall, brała udział w ćwiczeniach obronnych na Morzu Bałtyckim.

    21.09.2022
  • Stocznia Karstensen. Zobacz wodowanie statku rybackiego Altaire

    Kolejne wodowanie odbyło się w stoczni Karstensen w Gdyni w weekend 17-18 września. Tym razem był to trawler pelagiczny o długości 79, 95 m o nazwie Altaire. Statek został zbudowany dla Altaire Fishing Compalny Limited.

    19.09.2022
  • DCT Gdańsk wspiera sąsiadów. Kuchnia błotna już na placu zabaw SP nr 61

    „Kierunek - podwórko 61" to program polegający na rozbudowaniu placu zabaw Szkoły Podstawowej nr 61 na Przeróbce, jednego z laureatów konkursu grantowego DCT Gdańsk. Dzięki kwocie 36 tys. zł przyszkolny plac zabaw zyskał innowacyjne ekologiczne rozwiązania. Prawdziwy raj gwarantują szałasy, tunele z witek wierzbowych, Gratosfera i... kuchnia błotna. 

    15.09.2022
  • Nauta świętowała 95. urodziny w Hamburgu

    Choć Stocznia Remontowa Nauta 95 lat skończyła w 2020 roku, to z powodu pandemii obchody jubileuszu się opóźniły. Podsumowanie urodzin było jednak huczne i międzynarodowe – odbyło się podczas prestiżowych targów SMM w Hamburgu.

    14.09.2022
  • Targi SMM 2022 za nami. Silna reprezentacja polskich firm w Hamburgu [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM przez cztery dni (6-9 września) zgromadziły w Hamburgu tłumy przedstawicieli szeroko rozumianej gospodarki morskiej z całego świata. Podczas jednej z największych imprez branży morskiej, polskie firmy zaprezentowały się w bardzo mocnym składzie. 

    09.09.2022
  • Baltic Ports Conference 2022

    Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.

    07.09.2022
  • DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Jak bezpiecznie pracować na wysokości, podnosić ciężkie towary czy uwolnić rannego z pojazdu? O tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca na terminalu kontenerowym, mogły dowiedzieć się rodziny pracowników DCT Gdańsk, na terenie którego odbyła się kolejna już edycja Aktywnego Dnia BHP. Liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów, zostały uzupełnione pokazami ciężkiego sprzętu, symulacjami wypadków i pożarów. Finałem był charytatywny bieg po terminalu. 

    06.09.2022
  • Safe. Kolejny holownik Shoalbuster zwodowany

    W gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie kolejnego holownika typu Shoalbuster 2711.

    01.09.2022
  • Kino Letnie na Stogach - tak się bawiliście. Co jeszcze w programie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Kino Letnie to projekt organizowany już po raz trzeci wspólnie przez DCT Gdańsk i Port Gdańsk. Sprawdziliśmy, jak się bawiliście na ostatnim seansie. Przypominamy również, co jeszcze w programie. 

    23.08.2022
  • Tłoczno w Stoczni Remontowej Nauta S.A. [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta S.A. Przy nabrzeżach i w dokach najdłużej funkcjonującej stoczni remontowej w Polsce na remontach przebywa aż 17 jednostek pływających.

    18.08.2022
  • Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego"

    Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.

    25.07.2022
  • Nowe ładunki z Ukrainy w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. [WIDEO]

    Pod koniec maja Port Gdański Eksploatacja S.A., największy uniwersalny operator przeładunkowy w Porcie Gdańsk obsłużył pierwszy statek m/v Sarocha Naree, który zabrał w swoich ładowniach ok. 30 tys. ton w/w "gąsek" z Ukrainy.

    25.07.2022
  • Polskie jachty cenione w USA. Kolejne łodzie wypłynęły z Portu Gdańsk za ocean [WIDEO]

    Dziesięć jachtów załadowano w weekend 16-17 lipca na statek amerykańskiego serwisu Spliethoff/Sevenstar przy Nabrzeżu Oliwskim w Porcie Gdańsk. Do Ameryki popłynęły głównie luksusowe jednostki polskiego Galeona.

    23.07.2022
  • Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

    Załadunek konstrukcji dla duńskiego klienta odbył się 16 lipca przy nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk. To kolejna udana realizacja Mostostalu Pomorze, który z powodzeniem buduje konstrukcje dla offshore.

    18.07.2022
  • Szkolenia na lądzie i w morzu. PSP "Florian" trenowała żołnierzy z Nigerii [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Portowa Straż Pożarna „Florian” przeprowadziła szkolenie dla grupy żołnierzy z Nigeryjskiej Marynarki Wojennej. Kursanci nabyte umiejętności wykorzystają m.in. w gaszeniu pożarów na platformach wiertniczych, jak również w walce z piratami w rejonie Zatoki Nigeryjskiej.

    14.07.2022
  • [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

    Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka trafi do fińskiego armatora FinFerries.

    12.07.2022
  • [WIDEO, ZDJĘCIA] Najdłuższy statek w historii GCT. Zobacz rozładunek Toltena w Porcie Gdynia

    Tolten to najdłuższy statek i z największą ilością ruchów (ok. 1000 wyładunek, 2000 załadunek), jaki kiedykolwiek pojawił się na terminalu GCT w Gdyni, który jest częścią Grupy Hutchison Ports. Jednostka niemieckiego Hapag-Lloyda ma długość 300 metrów, aktualnie pływa pod banderą Liberii. Od niedzieli 10 lipca trwa operacja przeładunku przy Nabrzeżu Bułgarskim w Porcie Gdynia.  

    12.07.2022
  • [WIDEO] 77 Racing Club Gdańsk rozpoczyna sezon żeglarski. Port Gdańsk partnerem klubu

    77 Racing Club Gdańsk, zawodowy klub żeglarski, w którego barwach pływają m.in. wielokrotni mistrzowie Polski i mistrzowie świata, ogłosił w czwartek (7 lipca) rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2022. Na na terenie Twierdzy Wisłoujście, historycznego miejsca, które dawniej wskazywało drogę statkom do portu gdańskiego, ogłoszona została również współpraca Portu Gdańsk z 77 Racing Club Gdańsk. 

    08.07.2022
  • Port Gdynia wysyła maluchy w świat

    Przed laty z Portu w Gdyni tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.

    05.07.2022
  • Kadłub patrolowca dla Straży Granicznej oficjalnie zwodowany

    Prace nad wielozadaniowym pełnomorskim statkiem patrolowym dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej są na półmetku. Częściowo wyposażony kadłub wybudowany przez NavireTech został właśnie zwodowany.

    30.06.2022
  • Morawiecki na Konwencie Morskim w Gdańsku: „Będzie więcej inwestycji”

    W poniedziałek 27 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się jubileuszowe spotkanie Konwentu Morskiego zwołane z okazji 5. rocznicy powołania zgromadzenia. Gościem specjalnym spotkania był premier Mateusz Morawiecki.

    28.06.2022
  • Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

    Ponad 30 paneli odbyło się podczas pierwszego z dwóch dni (20-21 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji. 

    21.06.2022
  • Stocznia Safe. Pierwszy z serii holowników zwodowany [WIDEO]

    Wodowanie statku Multicat 3313 YN571830 odbyło się w poniedziałek w stoczni Safe. Jednostka jest pierwszą z serii trzech holowników budowanych w stoczni Safe dla  holenderskiego klienta Damen Hardinxveld.

    21.06.2022
  • Z Gdyni na niemiecką farmę wiatrową. Skomplikowane konstrukcje dla offshore już w drodze do Danii [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Energomontaż-Północ Gdynia S.A. z Grupy Przemysłowej Baltic zakończył z sukcesem prestiżowy kontrakt dla belgijskiej Grupy DEME, w którym pełnił rolę pierwszego podwykonawcy, zaraz po generalnym wykonawcy. W weekend 4-5 czerwca odbył się załadunek na barkę dwóch elementów przygotowanych do budowy farmy wiatrowej Arcadis Ost na niemieckiej części Bałtyku.

    21.06.2022
  • W stoczni Karstensen Shipyard zwodowano dwa nowoczesne statki rybackie

    W dniach 11-14 czerwiec w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia zwodowano dwa statki rybackie "Stødig" i "Gollenes". Obie jednostki zwodowano dwuetapowo. Zostały nasunięte na pontono-dok oraz po przeholowaniu na głębie, zwodowane.

    18.06.2022
  • Stocznia Crist. Kolejny mega blok popłynął do Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Mega blok zbudowany w stoczni Crist jest częścią statku pasażerskiego o numerze A35. To już kolejne zlecenie dla jednej z największych stoczni świata - Chantiers de l'Atlantique.

    14.06.2022
  • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania

    Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".

    14.06.2022
  • Przeładunek sekcji mostu w Porcie Gdańsk. Hecksher Polska partnerem operacji [WIDEO]

    2 czerwca przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk przeprowadzono przeładunek sekcji mostu. Na ten ładunek złożyły się cztery sekcje mostu kolejowego oraz dwie sekcje kładki dla pieszych. Sekcje zostały wyprodukowane przez Mostostal Puławy dla duńskiego klienta Danpro.

    08.06.2022
  • [WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska zameldowała się na targach

    W poniedziałek rozpoczęły się jedne z największych targów branży morskiej w Europie – grecka Posidonia. Pośród blisko 2 tysięcy firm z 88 krajów świata nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski.

    07.06.2022
  • Dwa wycieczkowce w jeden dzień. W Porcie Gdańsk Viking Jupiter i Viking Star [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Za nami bardzo atrakcyjna turystycznie niedziela (29 maja) w Porcie Gdańsk. Fakt, że sezon turystyczny trwa w najlepsze, potwierdziło wpłynięcie do portu dwóch okazałych statków jednego dnia. Już ok. godz. 8.00 Viking Jupiter pojawił się przy Nabrzeżu Westerplatte, a kilka godzin później, ok. 11.00, przy Nabrzeżu Oliwskim zacumował Viking Star. Obie jednostki pływają pod banderą norweską.

    30.05.2022
  • Transportowiec Ro Senja zbudowany w Marine Projects Ltd. w Gdańsku

    W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej Ro Senja dla norweskiego armatora Rostein AS z Harøy. Jednostka typu LFC czyli Live Fish Carrier po przeholowaniu do Norwegii zostanie ostatecznie wyposażona w stoczni Larsnes Mek. Verksted AS i przekazana armatorowi.

    30.05.2022
  • Hub wodorowy w Porcie Gdynia. Ekologiczna rewolucja coraz bliżej? [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Konferencja poświęcona projektowi hubu wodorowego w Porcie Gdynia zgromadziła przedstawicieli terminali, firm i urzędników. Rozmawiali oni o tym, jak taki hub w regionie miałby wyglądać, oraz jakie wiążą z nim nadzieje. 

    27.05.2022
  • Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

    W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II wraz z głównymi kontraktorami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.

    20.05.2022
  • GCT świętuje pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Kobiety coraz chętniej wybierają pracę na terminalach [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Przyjmują kontenery lub je wydają, są operatorkami suwnic albo ciągników. Kobiety już od dawna spotykamy na terminalach kontenerowych. Nie dziwi również fakt, że pracują ramię w ramię z mężczyznami. Przy okazji przypadającego 18 maja Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej, podglądamy ich pracę w Gdynia Container Terminal (GCT) w Gdyni, który jest częścią grupy Hutchison Ports. 

    18.05.2022
  • Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

    Wycieczkowiec MSC Poesia jako pierwszy w tym roku statek tego typu zawitał do Portu Gdynia. Jednostka zawinęła do Gdyni w niedzielę 15 maja.

    16.05.2022
  • Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

    We wtorek (10 maja) przy nabrzeżu WOC w Porcie Gdańsk zacumowały dwa drobnicowce: pływający pod duńską banderą Britannia Seaways oraz brytyjski Hurst Point. Do Gdańska dostarczyły duński i brytyjski sprzęt wojskowy, którzy posłuży do ćwiczeń w ramach Defender Europe 2022, których część odbędzie się w Polsce. Operację rozładunku z polskiej strony nadzoruje grupa BLG Logistics. 

    11.05.2022
  • Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

    Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych. 

    11.05.2022
  • Port Service pomaga rozwijać pasje i talenty gdańskich uczniów

    Od ponad 20 lat Port Service obecny jest na Pomorzu i wspiera – na wielu płaszczyznach – rozwój lokalnej społeczności. Po raz kolejny już gdańska spółka włączyła się w rozwój edukacji i pomogła uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 72 w Gdańsku w doposażeniu placówki. Tym razem przy współpracy z pedagogami stworzono wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje talenty manualne i tworzyć rękodzieła w nowoczesnej pracowni. Dzięki umowie zawartej między Port Service a Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 72, na potrzeby młodych gdańszczan przekazane zostało wyposażenie warsztatu szkolnego, w tym stoły warsztatowe, imadła ślusarskie, wiertarki oraz inne narzędzia.

    08.05.2022
  • Spirit of Discovery wpłynął do Portu Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Statek Spirit of Discovery pływa pod brytyjską banderą z 495 pasażerami na pokładzie. Do Portu Gdańsk wpłynął w sobotę, 7 maja 2022. Jednostka mierzy 236,7 metra długości.

    07.05.2022
  • Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

    Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.

    04.05.2022
  • MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

    Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.

    04.05.2022
  • [WIDEO] Fairplay-37 zwodowany w stoczni Safe

    W gdańskiej stoczni Safe miało miejsce wodowanie nowego holownika Fairplay-37 budowanego dla polskiego Fairplay Towage.

    27.04.2022
  • Morska Liga Golfa powróciła. Sezon w Postołowie już otwarty [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Po dwóch latach powróciły rozgrywki Morskiej Ligii Golfa, która gromadzi pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny sportowej. Na otwarciu sezonu w Postołowie była również GospodarkaMorska.pl z kamerą.

    16.04.2022
  • Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

    Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.

    15.04.2022
  • Kolejne megabloki statku pasażerskiego dla francuskiej stoczni CDA w St. Nazaire zwodowane w stoczni Crist w Gdyni [WIDEO]

    Elementy statku pasażerskiego typu EDGE zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. W ramach projektu M34 w poniedziałek (11 kwietnia) wypłynęły do stoczni CdA w Saint-Nazaire we Francji, z którą Crist współpracuje już piąty rok. 

    12.04.2022
  • Droga Czerwona do Portu Gdynia. Są pieniądze na prace przygotowawcze [WIDEO]

    20 milionów złotych przekaże Centralny Port Komunikacyjny na prace przygotowawcze do budowy Drogi Czerwonej w Gdyni, która połączy Port Gdynia z trasą S6 i autostradą A1. Umowa w tej sprawie została podpisana 11 kwietnia na terenie terminalu kontenerowego GCT w porcie.

    11.04.2022
  • Zawody stoczniowe. Dobry spawacz to fachowiec precyzyjny i cierpliwy [WIDEO]

    Na czym polega praca spawacza i jakie trzeba mieć cechy by odnaleźć się w zawodzie? Podglądamy pracę eksperta od kuchni.

    11.04.2022
  • Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

    Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk. 

    10.04.2022
  • Towimor realizuje zamówienia dla największych stoczni świata [WIDEO]

    Toruńska spółka Towimor SA od ponad 100 lat dostarcza urządzenia pokładowe na statki. Ostatni rok zamknęła z imponującymi kontraktami na urządzenia cumowniczo-kotwiczne na  megakontenerowce.

    06.04.2022
  • Bałtycka Baza Masowa w Porcie Gdynia rozładowała 1200 ton Saletrosanu 30N [WIDEO]

    Około dwunastu godzin trwał rozładunek nawozu mineralnego przez terminal Bałtyckiej Bazy Masowej (BBM) przy Nabrzeżu Szwedzkim. Towar przyjechał do Portu Gdynia w 22 wagonach typu RILS.

    06.04.2022
  • Z Grecji do Gdańska. W Porcie Gdańskim Eksploatacja trwa rozładunek rur do układania gazociągu lądowego Gaz-System [WIDEO]

    Pacific Nexus przypłynął na teren Portu Gdańsk 21 marca. Na jego pokładzie znalazło się 17 tys. ton rur potrzebnych do budowy projektu gazociągu lądowego.. Ładunek, który przypłynął do Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A. jest unikatowy.

    31.03.2022
  • Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w wakacje? [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Na finiszu jest budowa drogi wodnej łączącej Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską. Inwestycja składa się z czterech etapów. Sprawdziliśmy, jak postępują prace na terenie przekopu Mierzei. 

    27.03.2022
  • Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO]

    Inwestycja wartego 50 mln zł Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgodnie z planem ma być gotowa za rok. 

    23.03.2022
  • Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

    Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.

    15.03.2022
  • Forum Operatorów Farm Wiatrowych. Dyskusja wokół ustawy 10H i wyzwań energetyki w Polsce [WIDEO]

    Trwające przez dwa dni Forum Operatorów Farm Wiatrowych w Sopocie było okazją do wymiany zdań na temat szans i zagrożeń dla dalszego rozwoju energetyki wiatrowej. 

    11.03.2022
  • Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

    Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.

    10.03.2022
  • Kobiety w branży morskiej. Chętnie pracują 45 metrów nad ziemią, szefują milionowym projektom [WIDEO]

    Praca na gigantycznych suwnicach, przenoszenie 65-tonowych ładunków czy zarządzanie strategicznymi dla portów projektami – w tych wszystkich rolach doskonale odnajdują się przedstawicielki płci pięknej, którym z okazji ich święta zadaliśmy kilka pytań na temat pracy w branży morskiej.

    08.03.2022
  • Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

    Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych. 

    07.03.2022
  • „Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe

    W Porcie Gdynia zakończyły się dwutygodniowe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podnoszenie poziomu wyszkolenia zespołów pies-przewodnik różnych służb.

    04.03.2022
  • Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica otwierają studia podyplomowe związane z offshore [WIDEO]

    Dwa semestry i 190 godzin wykładów, ćwiczeń, laboratoriów oraz zajęć z praktykami, którzy branżę offshore znają od podszewki. To wszystko w ramach nowego kierunku studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", który 3 marca startuje na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Podpisanie umowy w sprawie powołania nowych studiów, których partnerem głównym jest PGE Baltica, odbyło się w poniedziałek 28 lutego. Wciąż są wolne miejsca w ramach rekrutacji uzupełniającej. 

    28.02.2022
  • Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

    W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.

    17.02.2022
  • System elektroenergetyczny po rozbudowie. To tu bije serce Portu Gdańsk [WIDEO]

    W Porcie Gdańsk stale modernizowana jest infrastruktura. Rozbudowie uległ również Główny Punkt Zasilania, czyli system elektroenergetyczny. Wszystkie prace wykonano bez przerw w zasilaniu kontrahentów portu. Wartość inwestycji to 6,7 mln zł. 

    16.02.2022
  • Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Urodzinową wystawę „Morze/Miasto/Port” można oglądać do 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam 100 prac na 100-lecie Portu Gdynia. W tym roku minęło również 96 lat od nadania praw miejskich dla Gdyni.  

    16.02.2022
  • Bulk Cargo-Port Szczecin podsumował rok 2021 z wynikiem 3 mln i 900 tys. ton [WIDEO]

    Największa szczecińska spółka przeładunkowa podsumowała rok 2021. Bulk Cargo w Porcie Szczecin zanotował wynik 3 mln i 900 tys. ton. Największy, bo aż 30 proc., okazał się wzrost koksu. 

    27.01.2022
  • Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

    Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku. 

    26.01.2022
  • Statek Chipolbrok w Porcie Gdańsk [WIDEO]

    Statek Chipolbrok o nazwie Nowowiejski zawinął do Portu Gdańsk ze środy na czwartek (19/20 stycznia). W ten sposób zakończył swoją podróż importową z Dalekiego Wschodu.

    25.01.2022
  • DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

    DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.

    24.01.2022
  • Żuraw Liebherr poprawi operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.: "400-tonowy kolos wjechał na plac" [WIDEO, ZDJĘCIA]

    To największa od 30 lat inwestycja w sprzęt tego formatu w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Właśnie przypłynął z fabryki w Rostocku mobilny żuraw portowy Liebherr LHM 550, jeden z największych w swojej klasie. 

    21.01.2022
  • Port Gdynia przeładował 27 mln ton w 2021 roku. Teraz kolejne inwestycje i wielkie świętowanie [WIDEO]

    W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano ogółem 26,7 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o 8,2 proc. w stosunku do roku 2020. W tym samym okresie liczba zawinięć statków handlowych do portu wzrosła o blisko 15 proc. do 4240. Port Gdynia jest największym agroportem na Bałtyku, zajmuje także trzecie miejsce pod względem przeładunku kontenerów – blisko 1 mln TEU w 2021 roku.

    18.01.2022
  • Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

    W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.

    17.01.2022
  • PKN Orlen po przejęciu Grupy Lotos stworzy paliwowo-energetycznego giganta. Obajtek: „To krytyczny element planu transformacji”

    Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę (12 stycznia), że saudyjski koncern Saudi Aramco przejmuje 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos, węgierski MOL 417 stacji, a polski Unimot – bazy paliw. – Przedstawiamy dziś partnerów, którzy zagwarantują nam rozwój i w Polsce, i na świecie. Same umowy z Aramco są ważniejsze niż fuzja z Lotosem – powiedział Obajtek.

    12.01.2022
  • Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

    Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.

    10.01.2022
  • Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

    W zaledwie tydzień po ostatnim wodowaniu, Karstensen Shipyard Poland w Gdyni dokonał kolejnego - tym samym ostatniego - wodowania w tym roku. Tym razem stocznia zwodowała trawler pelagiczny o długości 75 metrów i szerokości 15,6 metra, który będzie się nazywał "Artemis". Portem macierzystym tej jednostki będzie Banff w Szkocji.

    21.12.2021
  • Delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo wizytuje Crist S.A.

    We czwartek 9 grudnia br. do stoczni Crist S.A. przyjechała delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo. Goście z Afryki chcieli poznać możliwości gdyńskiej stoczni w związku z planowanymi w swoim kraju inwestycjami, takimi jak np. transport morski.

    15.12.2021
  • Marani. Pierwsze polskie rozwiązanie wytwarzania energii elektrycznej z ciepła odpadowego - mikrosiłownia ORC o mocy do 10 kWe [WIDEO]

    Firma Marani testuje pierwszą małą elektrownię na terenie stoczni Crist w Gdyni. To unikatowy projekt na skalę europejską ze względu na pozyskanie ekologicznej energii.

    14.12.2021
  • Monsun Kr. Sand zwodowany w stoczni Karstensen [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Wodowanie kolejnej jednostki rybackiej o długości 36 metrów odbyło się w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni w sobotę 11 grudnia.

    14.12.2021
  • Damen planuje rozwój. Dołącz do globalnego zespołu [WIDEO]

    Ciągły rozwój, nowatorskie projekty i ponad 150 pracowników. Damen Engineering Gdańsk (DEGd), to jedna z czterech spółek grupy Damen w Polsce. Stawia na wyspecjalizowanych a jednocześnie wielozadaniowych pracowników - otwartych i potrafiących pracować w międzynarodowych zespołach.

    08.12.2021
  • Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

    Spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia 60 polskich firm, odbyło się we wtorek (7 grudnia) w Gdyni. O aktualnych projektach i planach rozmawiali członkowie zarządu oraz koordynatorzy hubów, które działają w ramach "Klastra". 

    07.12.2021
  • Port Gdańsk. Wolny Obszar Celny ma już 25 lat [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Wolny Obszar Celny to przestrzeń 31 hektarów otwarta w 1996 roku na wniosek Portu Gdańsk decyzją ministra finansów. Jak powstawał, zmieniał się i jakie dziś pełni funkcje? O tym opowiada nam Andrzej Nowak, wieloletni dyrektor WOC-u oraz Adam Kłos, obecny dyrektor handlowy w Porcie Gdańsk. 

    03.12.2021
  • Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

    Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na wyspie Ołowiance przy nabrzeżu Motławy w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie prawie 80 mln zł zbudowała szczecińska Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na dolnej Wiśle.

    30.11.2021
  • Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

    22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej. Premier wizytował także stocznie grupy Remontowa Holding i niszczyciel min ORP Albatros.

    22.11.2021
  • W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla duńskiego armatora Lynge Fiskeri A/S

    Zwodowany 15 listopada statek rybacki Myggenes to 36-metrowy trawler o pojemności 700 GT. Jednostka, której portem macierzystym będzie duński Hanstholm, wyposażona została w silnik Yanmar 6EY22AW (885 – 1370 kW) i dwa silniki pomocnicze John Deere (po 130 kWe) pozwalające na rozwinięcie prędkości do 13 węzłów. Na pokładzie zmieści się 9 osób. Myggenes powstał według projektu autorstwa biura Karstensens Skibsvaerft A/S.

    16.11.2021
  • Eleship coraz bliżej komercjalizacji swojego oprogramowania. Czas na opinie branży [WIDEO]

    System ELRoute 2.0 to propozycja gdańskiej firmy Eleship, który ma ułatwić pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu procesem okablowania statków. Zapytaliśmy przedstawicieli towarzystw kwalifikacyjnych, czy widzą miejsce na branżowym rynku na tak nowatorskie oprogramowanie.

    08.11.2021
  • Next Geosolutions wzmacnia swoją pozycję w Polsce przez współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

    Włoska firma Next Geosolutions zajmująca się badaniami geologicznymi i inżynieryjnymi w sektorze morskim, nawiązała współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Jest to kolejny krok, jaki Next Geosolutions wykonało by umocnić swoją pozycję na rynku bałtyckim. W planach jest także otwarcie biura w Polsce.

    05.11.2021
  • Suwnica Goliath powstała w Trójmieście. Konstrukcja dźwigu w drodze do klienta [ZDJĘCIA, WIDEO]

    W ubiegłą sobotę na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył załadunek olbrzymiej suwnicy bramowej wraz z częścią pozostałych elementów na poton. Dźwigar główny belki, czyli największa część dźwigu, ma blisko 140 m długości.

    02.11.2021
  • Dyskusje o morzu na morzu. Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Pierwszy Rejs z GospodarkaMorska.pl przeszedł do historii. W spotkaniu branży, któremu towarzyszyły emocjonujące debaty nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że toczyło się na... promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Konferencja na morzu miała miejsce w dniach 25-27 października i rozpoczęła się po wypłynięciu z Terminala Promowego Westerplatte Portu Gdańsk do szwedzkiego Nynäshamn.

    28.10.2021
  • Muehlhan współpracuje ze stocznią Karstensen przy malowaniu statków [ZDJĘCIE, WIDEO]

    Wiosną tego roku firma Muehlhan Polska rozpoczęła współpracę ze stocznią Karstensen Shipyard Polska w zakresie malowania "na gotowo" statków rybackich.

    19.10.2021
  • Port Gdynia – nabrzeża i Ostroga Pilotowa do przebudowy [WIDEO]

    Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Podpisał w piątek umowę na przebudowę Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego. Wykonawcą robót będzie firma Strabag.

    15.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.