• <

Otwarcie nowego magazynu zbożowego przy Nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia

Dodano: 02.12.2014
1 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie nowego, nowoczesnego magazynu zbożowego w Porcie Gdynia. Magazyn o pojemności składowej 30 tys ton zlokalizowany jest przy Nabrzeżu Indyjskim na terenie Bałtyckiego Terminalu Zbożowego.

Magazyn powstał na potrzeby przeładunku pasz i śruty sojowej. Inwestycja warta blisko 30 mln zł powstała na mocy umowy z Bałtyckim Terminalem Zbożowym. 19,5 mln na budowę magazynu przeznaczył ZPMG a ok 10 mln zł na jego wyposażenie przeznaczył BTZ. Budowę magazynu zrealizowała firma Przembud Gdańsk SA.

- oddany dzisiaj nowy magazyn zwiększa nasze zdolności składowe o 60 procent. Dzięki temu liczymy na 25 procentowy wzrost przeładunków - mówi Marek Kwiatkowski prezes zarządu Bałtyckiego Terminalu Zbożowego.

- w roku 2013 osiągneliśmy największy wynik jeśli chodzi o przeładunki i nie sądziliśmy, że w roku 2014 już na przełomie listopada i grudnia ten wynik zostanie przez nas osiągnięty. W grudniu pracujemy już na nadwyżkę, więc nie ma żadnych wątpliwości, że rok 2014 będzie absolutnie rekordowy dla Portu Gdynia. - informuje Janusz Jarosiński prezes ZMPG SA.

Obiekt, o pojemności składowej 30 tys. t, ma 235 m długości, 32 szerokości i 20 wysokości. Kształt zadaszenia dostosowany został do kąta naturalnego usypu śruty, co pozwala na maksymalne wykorzystanie objętości magazynu. Natomiast system przenośników umożliwia jego napełnianie śrutą sojową bezpośrednio ze statków obsługiwanych przy nabrzeżu Indyjskim. Magazyn spełnia wszystkie wymagania norm ISO i GMP dla żywności oraz ochrony środowiska.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.