W dniu 6 lutego 2014 r. Singapur ratyfikował nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rzeczpospolitą Polską. W związku z powyższym niekorzystna z punktu widzenia polskich marynarzy umowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.
Praca dla singapurskiego armatora w 2015 roku
W dniu 04 listopada 2012 r. pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Singapurem zawarta została nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Regulacje wyrażone w ww. umowie znajdą zastosowanie do polskich marynarzy wykonujących pracę na rzecz armatorów singapurskich od 01 stycznia 2015 r.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Singapurem stanowi, że wynagrodzenie uzyskiwane z pracy najemnej na pokładzie statku eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo umawiającego się państwa podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie. Jednakże jeżeli takie wynagrodzenie jest uzyskiwane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie, wówczas może ono także być opodatkowane w drugim państwie.
Natomiast w myśl art. 22 ust 1a) ww. umowy jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Singapurze, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Singapurze. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód lub zyski uzyskane w Singapurze.
Korzystna dla marynarzy metoda zwolnienia została zastąpiona metodą proporcjonalnego odliczenia.
Ulga abolicyjna i wniosek o ograniczenie poboru zaliczek – Singapur w 2015 roku
Powyższe rodzi obowiązek obliczania oraz wpłacania do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy liczony od wynagrodzenia uzyskanego przez marynarza po najniższej stawce (tj. 18%) po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, należnych diet, składek na ZUS, płatnych do 20 każdego kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym marynarz otrzymał dochód lub gdy powrócił z zagranicy.
Jeśli przepisy dotyczące możliwości ograniczenia poboru zaliczek nie ulegną zmianie w 2015 roku, marynarz, chcący ograniczyć pobór ww. zaliczek będzie zobligowany do złożenia stosownego wniosku w ww. zakresie w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Jeśli w 2015 roku przepisy nie ulegną zmianie w odniesieniu do ulgi abolicyjnej, to w przypadku polskich marynarzy pracujących na rzecz armatorów singapurskich zastosowanie znajdzie, w roku 2015, art. 27g ustawy o PIT przewidujący ulgę abolicyjną. W takiej sytuacji marynarz będzie mógł pomniejszyć swój podatek o kwotę będącą różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia, a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej spowoduje „wyzerowanie” zobowiązania podatkowego w Polsce. Jeśli marynarz nie złoży ww. wniosku o ograniczenie poboru zaliczek będzie zmuszony je opłacać w 2015 roku, w stawce 18% PIT, do 20-stego kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym dochód został uzyskany przez marynarza, lub gdy marynarz powróci z zagranicy. Rozliczenie polskiego marynarza w Polsce, na stosownym formularzu, będzie następowało w oparciu o standardowe stawki PIT obowiązujące w Polsce w danym roku podatkowym.
Wnioski
Reasumując, Singapur od 01.01.2015 roku nie będzie już funkcjonował jako państwo korzystne podatkowo dla polskich marynarzy. Uwagi wymaga również fakt, iż może dojść do wymiany informacji podatkowej między organami podatkowymi Polski i Singapuru, co może doprowadzić do licznych kontroli podatkowych polskich marynarzy zatrudnionych u armatorów singapurskich, tak jak było np. z Norwegią w latach 2011-2013.
Radca Prawny Mateusz Romowicz
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie kancelaria-gdynia.eu/