Komisja Europejska opublikowała dziś komunikat w sprawie pierwszej spośród jej strategii makroregionalnych – dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR).
Według założeń, strategia ta ma zwiększyć wpływ funduszy UE na realizację wspólnych celów w całym regionie. W komunikacie określa się trzy nowe, główne cele: "ocalenie morza", "rozwój połączeń w regionie" i "zwiększenie dobrobytu".
Dla każdego z nich określono ogólne poziomy docelowe finansowania i wskaźniki strategii, zaproponowano też ustalenie kolejnych poziomów docelowych w poszczególnych sektorach. W komunikacie przedstawiono też sposoby, jakimi wszystkie strony mogą zwiększyć skuteczność działań. Uściślono rolę i zakresy odpowiedzialności zaangażowanych podmiotów, aby zapewnić strategii dobre podstawy funkcjonowania w okresie programowania 2014-2020.
Dotąd głównym źródłem finansowania strategii jest "Program dla regionu Morza Bałtyckiego na lata 2007-2013", o budżecie 88 mln euro.
Cele priorytetowe
"Ocalenie morza" obejmuje takie zagadnienia, jak: czysta żegluga (wyeliminowanie do 2020 r. nielegalnych zrzutów zanieczyszczeń), bezpieczna żegluga (zmniejszenie do 2020 r. o 20 proc. liczby wypadków w porównaniu do roku 2010), ściślejsza współpraca między organami nadzoru morskiego, w celu zwiększenia świadomości i skuteczności działań na morzu do 2015 r.
Cel "Rozwój połączeń w regionie" ma zapewnić do 2015 r. pełne, zrównoważone pod względem ekologicznym wzajemne powiązanie rynków energii elektrycznej i gazu państw Morza Bałtyckiego, zgodnie z planem działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich.
Natomiast "Zwiększenie dobrobytu" - zakłada zwiększenie wymiany handlowej wewnątrz regionu oraz usług transgranicznych, o co najmniej 15 proc. do 2020 r.
Przykłady działań
W strategii określono 31 projektów, 13 z nich uznawane są za "przewodnie".
Projekt Balic Science Link - skupia się na infrastrukturze badawczej i innowacjach, w celu optymalnego ich wykorzystania. Cel ten można osiągnąć poprzez zbudowanie między uniwersytetami, instytutami badawczymi i przemysłem w regionie Morza Bałtyckiego silnej sieci kontaktów, właśnie pod nazwą Baltic Science Link. Trzonem tych klastrów naukowych są dziedziny badań, które już teraz są silnie rozwinięte w naszym regionie, jak: nauki przyrodnicze i technologie materiałowe.
Projekt Balic Deal koncentruje się na zmniejszaniu ilości substancji odżywczych pochodzących z rolnictwa, a trafiających do Morza Bałtyckiego. Został on stworzony przez federacje rolników, w odpowiedzi na postępującą eutrofizację wód Bałtyku.
BaltAdapt - to pierwszy makroregionalny plan dostosowania do zmiany klimatu, który wykracza jednak poza krajowe podejście. Projekt, któremu przewodzi Szwecja, zmierza do stworzenia podstaw operacyjnych realizacji strategii adaptacji do zmian klimatu oraz kształtowania polityki, programów i przepisów.
Baltfish - to forum utworzone w celu wzmocnienia współpracy państw z regionu Bałtyku skuteczniejszego wdrażania polityki oraz zarządzania rybołówstwem.
Z kolei projekt COHIBA zakłada identyfikację i pomiary najważniejszych źródeł jedenastu szczególnie niebezpiecznych substancji, w celu opracowania racjonalnych pod względem kosztów rozwiązań w ograniczeniu zrzutów. Projekt obejmuje również promowanie najlepszych praktyk oraz budowania potencjału.
Źródło: wnp.pl
www.wnp.pl