• <

Port Gdynia rozpoczyna współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią

Dodano: 27.11.2019

Wspólne inicjatywy na rzecz rozwoju sieci transportowej łączącej Metropolię z nadmorskim miastem, wsparcie współpracy firm z GZM z Portem Gdynia, wymiana wiedzy na temat działań badawczo rozwojowych w dziedzinie logistyki i transportu – to jedne z głównych punktów podpisanego dzisiaj (27 listopada) porozumienia między Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. Ma ono dotyczyć współpracy przy rozwoju sieci transportowej.

"Podpisaliśmy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią list intencyjny, którego efektem ma być szeroko zakrojona współpraca z zakresu przewozu ładunków. Potencjał tego regionu jest tak duży, a jego rozwój tak szybki, że sprawą oczywistą jest pozyskiwanie tam klientów" - mówi Adam Meller Prezes Zarządu Portu Morskiego w Gdyni(...) "Ważnym dla nas projektem jest projekt AntyDron. Nasi koledzy z południa mają ogromne doświadczenie w tym obszarze i będziemy z tego doświadczenia korzystać po to, żeby powstał w Gdyni skuteczny system antydronowy. Ma on zabezpieczyć naszych klientów i przeładunki w porcie" - dodaje

"Wydaje nam się, ze możliwość wykorzystania terminala w Sławkowie, który jest najdalej na zachód wysuniętym miejscem do którego dochodzą szerokie tory jako jednej z końcowych odnóg Jedwabnego Szlaku daje szanse żebyśmy byli pewnym centrum logistycznymw regionie - mówi Grzegorz Godlewski - wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii(...) "Infrastruktura transportowa i logistyczna na Śląsku jest bardzo rozbudowana. Wierzymy, że Sławków będzie jednym z punktów sieci transportowej, a towary śląskich producentów będziemy eksportować w świat" - dodaje

Podpisane porozumienie zakłada wspólne inicjatywy na rzecz rozwoju sieci transportowej - głównie autostrady A1 oraz międzynarodowej linii kolejowej C-E 65. Metropolia oraz Port Gdynia zakładają także wymianę wiedzy i doświadczeń związanych z zastosowaniem nowych rozwiązań i technologii, głównie w dziedzinie transportu i logistyki. 
 
Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym. Specjalizuje się w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, czyli na statkach dostosowanych do przewozu pojazdów drogowych i szynowych, w oparciu o rozwiniętą sieć połączeń multimodalnych z zapleczem, regularne linie żeglugowe bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe. Port Gdynia jest ważnym ogniwem VI Korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.

Po 10 miesiącach 2019 roku Port Gdynia notuje znakomite wyniki. Z najnowszych statystyk wynika, że wskaźniki wzrostu wolumenu przeładunków są bardzo wysokie w prawie każdej grupie towarów. Łącznie Port Gdynia przekroczył już granicę 20 mln ton ładunków.  W najbliższych latach zwiększa się zdolności przeładunkowe portu. Na sztucznym lądzie przy nabrzeżu Śląskim i Szwedzkim, powstanie głębokowodny Port Zewnętrzny. Zdolności przeładunkowe kontenerów zwiększą się aż o 2,5 mln TEU.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.