Podczas 500-kilometrowego samotnego kajakowego spływu wrocławianin Dominik Dobrowolski spotykał się z mieszkańcami nadodrzańskich miejscowości, namawiając do wspólnej troski o czystość rzeki. Do Szczecina dopłynął 20 bm.
"Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne" to akcja zorganizowana przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego, ekologa i podróżnika. Dwa tygodnie płynął on kajakiem po Odrze z Wrocławia do Szczecina, promując odzysk plastikowych odpadów i uczulając na problem zaśmiecania środowiska wodnego.
"Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne" to przykład proekologicznej inicjatywy edukacyjnej zwracającej uwagę na konieczność właściwego postępowania z wartościowymi odpadami. Porusza ona także inny ważny problem - zaśmiecanie środowiska wodnego. Porzucone odpady często trafiają do rzek, a te, które są lekkie i unoszą się na powierzchni wody, ostatecznie dopłynąć mogą do morza.
W ciągu dwóch tygodni w nad-odrzańskich miastach odbyły się spotkania z organizacjami pozarządowymi i samorządami oraz partnerem przedsięwzięcia - Fundacją PlasticsEurope Polska. Organizowano także akcje sprzątania śmieci i spotkania, na których mówiono o wartości odpadów z tworzyw sztucznych oraz o problemie zaśmiecenia polskich rzek.
Z inicjatywy europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych i w porozumieniu z organizacjami tej branży z całego świata podpisano w marcu "Wspólną deklarację w sprawie rozwiązania problemu zaśmiecenia środowiska morskiego". Wśród działań wymienionych w deklaracji znalazło się min. promowanie najlepszych praktyk w zakresie zagospodarowania odpadów, szczególnie w regionach nadmorskich.
- Poprzez promowanie i wspieranie działań, dzięki którym tworzywa sztuczne nie trafiają na wysypisko lub do naszych mórz, kraje europejskie będą miały duży udział w rozwiązaniu problemu zaśmiecania środowiska morskiego - mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska. - Europejski przemysł tworzyw sztucznych współpracuje z władzami, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami nauki oraz innymi zainteresowanymi stronami, w celu określenia i zapobieżenia niedociągnięciom podczas wdrażania zasad zagospodarowania odpadów w całej Europie.
Źródło: Kurier Szczeciński
www.24kurier.pl
