Wiadomości

Półmetek wyprawy Katharsis II - relacja Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo

Półmetek wyprawy Katharsis II - relacja

14 lutego 2018 roku, po 53 dniach i 10 godzinach oraz przebyciu 7975 mil morskich od wypłynięcia z Kapsztadu w RPA, Katharsis II minął południkowy półmetek wyprawy dookoła Antarktydy z metą w Hobart w Australii. Był nim południk 97st.07’E. 4 dni wcześniej Katharsis II przepłynął połowę z 360 południków potrzebnych do domknięcia pętli wokół Antarktydy poniżej 60o szerokości geograficznej południowej. Od wejścia na wody Antarktyki na przecięciu równoleżnika 60oS przepłynięcie połowy Antarktycznej pętli zajęło 35 dni i 20 godzin.

opublikowano: 2018-02-20
Po co piratom kolczyki? Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo

Po co piratom kolczyki?

Od Czarnobrodego do Jacka Sparrowa, piraci i starsi żeglarze - często byli przedstawiani z kolczykami w uszach. Ale te złote kółeczka nie były tylko zawadiacką próbą zwrócenia na siebie uwagi. Miały też kilka praktycznych zastosowań.

opublikowano: 2018-02-18
Dlaczego zatonął Knudel? Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo

Dlaczego zatonął Knudel?

Prawie trzy tygodnie trwały prace związane z wydobyciem na powierzchnię zabytkowego jachtu "Knudel", który zatonął w połowie stycznia w marinie w Gdyni. Przyczyną było rozszczelnienie drewnianego poszycia kadłuba, w wyniku czego jednostka nabrała wody.

opublikowano: 2018-02-16
Za nami targi BOATEX w Poznaniu Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo

Za nami targi BOATEX w Poznaniu

Za nami kolejna edycja Targów Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych BOATEX, które od piątku do niedzieli odbywały się w Poznaniu. Gościem specjalnym targów był prezes Polskiego Związku Żeglarskiego dr Tomasz Chamera, który w obecności prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysława Trawy oraz prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego Teodora Rudnika uroczyście otworzył targi BOATEX i Rybomania. Prezes PZŻ dr Tomasz Chamera obok licznie udzielanych wywiadów radiowo-telewizyjnych, brał także udział w uroczystym spotkaniu wielkopolskich żeglarzy, które zostało zorganizowane przez prezesa Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Macieja Olszewskiego.

opublikowano: 2018-02-12
Jacht Świnoujście przejęty przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyspiarz Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo

Jacht Świnoujście przejęty przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyspiarz

Jeden z projektów, który głosami mieszkańców wygrał Budżet Obywatelski 2018 w Świnoujściu to "Morskie wychowanie dzieci i młodzieży". W wyniku jego realizacji, kupiono jacht. Przed przejęciem Zespołu Szkół Morskich przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podpisano umowę o przejęciu jachtu zakupionego w 2015 roku. Teraz jachtem dysponuje Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyspiarz.

opublikowano: 2018-02-12
Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook