• <
KONGSBERG_2023
ambermarine_2023_1100x200
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.

30.07.2023, 11:14
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

MI zmienia plany: port w Ustce dostosowany do offshore wind

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło zmianę koncepcji dotyczącej budowy dużego portu zewnętrznego w Ustce. Zamiast tego, port będzie dostosowany wyłącznie do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych.

16.07.2023, 18:55
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Maja Dziarnowska powalczy o medal regat Paris 2024 Test Event

Maja Dziarnowska powalczy jutro o medale w klasie iQFoil w regatach Paris 2024 Test Event w Marsylii. Do serii medalowej w klasie Formula Kite awansował też Maks Żakowski (AZS Poznań), który ostatecznie zajął w regatach bardzo dobre 6 miejsce. Pozostali polscy żeglarze wracają z Marsylii na tarczy.

15.07.2023, 21:04
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.

15.07.2023, 11:11
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Wärtsilä Automation, Navigation and Control Systems (ANCS) wybiera Fleet Xpress dla "pływającego laboratorium" AHTI

Usługa Inmarsat Maritime zapewni wymaganą szybkość, niezawodność i redundancję w celu wsparcia AHTI, które testuje technologię pozwalającą poprawić efektywność statku i zużycie energii.

15.07.2023, 10:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

RWE, Mitsui i Port of Tilbury zdekarbonizują operacje portowe zielonym wodorem

RWE - największy wytwórca energii na terenie Wielkiej Brytanii i światowy gracz na rynku OZE, Mitsui - globalna firma handlowa i inwestycyjna o zróżnicowanym portfelu biznesowym obejmującym około 63 kraje oraz Port of Tilbury - centrum logistyczne Londynu i południowo-wschodniej części kraju, opracowują innowacyjny projekt wodorowy w Porcie Tilbury w Essex w ramach niedawno podpisanego protokołu ustaleń (MoU) dotyczącego dwóch projektów związanych z zielonym wodorem.

14.07.2023, 09:34
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Przepis na tani wodór: rurociąg z Zatoki Perskiej do Europy

Najnowsza analiza wskazuje na możliwość wykorzystania Zatoki Perskiej jako źródła niskoemisyjnego wodoru dla Europy. RINA, firma specjalizująca się w inspekcji, certyfikacji i doradztwie inżynieryjnym, oraz AFRY, firma świadcząca usługi inżynieryjne, projektowe i doradcze, przeprowadziły wstępne badanie dotyczące bezpośredniego połączenia regionu Zatoki Perskiej z Europą poprzez rurociąg do transportu niskoemisyjnego wodoru. Wyniki analizy wskazują na pełny potencjał Zatoki Perskiej jako opłacalnego źródła niskoemisyjnego wodoru

30.06.2023, 11:44
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Stena Line i Wärtsilä współpracują nad przystosowaniem statków do zasilania metanolem

Stena Line, szwedzki operator promowy, ogłosił zawarcie współpracy z firmą technologiczną Wärtsilä w celu konwersji niektórych swoich statków na zasilanie metanolem. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu zwiększenie zrównoważoności operacji żeglugowych i przyczynienie się do dekarbonizacji sektora morskiego.

30.06.2023, 11:20
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Chiny: największa na świecie morska turbina wiatrowa gotowa do działania

Największa turbina wiatrowa na świecie - 16 MW, której instalacja rozpoczęła się niedawno w prowincji Fujian, jest już gotowa do działania na morskiej farmie wiatrowej o mocy 400 MW w Pingtang - oświadczyli China Three Gorges (CTG) i Goldwind.

30.06.2023, 11:14
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Seaway7 z kontraktem od ScottishPower Renewables

Seaway7, część Grupy Subsea7, potwierdziła dzisiaj otrzymanie znaczącego (1) kontraktu od ScottishPower Renewables na transport i instalację fundamentów i kabli dla morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE. Przyznanie kontraktu nastąpiło rok po tym jak ogłoszono zawarcie umowy z preferowanym oferentem.

30.06.2023, 09:43
SIARK_PORT_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.