• <

Wynik wyszukiwania - "Chiny" - Wiadomości

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

Do portu w Birmie wpłynęły chińskie okręty w celu przeprowadzenia manewrów morskich

Trzy okręty chińskiej marynarki wojennej wpłynęły w poniedziałek do największego portu w Birmie w celu przeprowadzenia manewrów – przekazała agencja AFP. Wizyta chińskiej marynarki wojennej zbiega się w czasie z trwającymi od miesiąca walkami junty z rebeliantami mniejszości etnicznych w całym kraju, zwłaszcza w pobliżu granicy z Chinami, co wywołało zaniepokojenie w Pekinie.
28.11.2023

Finlandia i Estonia chcą zbadać w Chinach powiązany z uszkodzeniem Balticconnector kontenerowiec

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
28.11.2023

Władze Estonii i Finalandii chcą wysłać do Chin ekspertów mających zbadać statek powiązany z awarią Balticconnector

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
27.11.2023

Filipiny i Australia rozpoczęły wspólne patrole na Morzu Południowochińskim

Filipiny i Australia rozpoczęły w sobotę pierwsze wspólne patrole na Morzu Południowochińskim. Wcześniej Filipiny ogłosiły o podobnym porozumieniu z USA i krajami basenu Pacyfiku. Coraz bardziej agresywne Chiny roszczą sobie prawa do prawie całego tego akwenu.
25.11.2023

Chiński koncern państwowy chce zbudować tunel między Rosją a Krymem

Rosyjskie i chińskie firmy prowadzą rozmowy na temat budowy tunelu łączącego Rosję z Krymem, a chiński państwowy koncern budowlany wyraził chęć uczestnictwa w projekcie - podał w piątek "Washington Post", powołując się na korespondencję przechwyconą przez ukraińskie służby.
24.11.2023

Maersk z przełomową umową na dostawy metanolu w związku z dekarbonizacją swojej floty

A.P. Moller – Maersk podpisał z chińskim dewelopetem Goldwind kluczowy dokument dotyczący odbioru ekologicznego metanolu, zapewniając sobie paliwo wpisane w ograniczanie emisji CO2 i szukanie alternatyw od paliw konwencjonalnych. Umowa ma obowiązywać przez ponad dekadę i stanowi pierwszą na dużą skalę umowę dotyczącą odbioru ekologicznego metanolu dla światowej żeglugi.
22.11.2023

Ruszyły filipińsko-amerykańskie patrole na Morzu Południowochińskim

Stany Zjednoczone i Filipiny rozpoczęły wspólne patrole powietrzne i morskie na Morzu Południowochińskim – podała w środę agencja AP. Wcześniej prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ocenił, że sytuacja na akwenie, od dawna postrzeganym jako potencjalny punkt zapalny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie Pekin zgłasza liczne roszczenia terytorialne, jest "tragiczniejsza niż kiedykolwiek".
22.11.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Think tank: Wietnam przyspieszył usypywanie sztucznych wysp na spornym Morzu Południowochińskim

Wietnam znacznie przyspieszył sztuczne usypywanie terenu na spornym Morzu Południowochińskim i ustępuje w tym jedynie Chinom – podała w piątek agencja Reutera, cytując najnowszy raport amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
17.11.2023

Japonia i Chiny dążą do postępu w relacjach handlowych pomimo utrzymujących się napięć

Japoński premier Fumio Kishida zaapelował w czwartek do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zniesienie embarga na japońskie owoce morza oraz zwolnienie przetrzymywanych w Chinach obywateli Japonii, podejrzanych o szpiegostwo – powiadomił japoński nadawca NHK. W rozmowach w kuluarach szczytu APEC w San Francisco politycy poruszyli też kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
17.11.2023

Analityk OSW: kryzys wokół Tajwanu będzie miał ogromne konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski; zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie – ocenia w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. „Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw”.
17.11.2023

Filipińskie MSZ do Chin: usuńcie "nielegalne struktury" na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ wezwało Chiny do usunięcia "nielegalnych struktur" i zaprzestania niezgodnych z prawem działań na Morzu Południowochińskim – powiadomił portal Rappler. Czwartkowe oświadczenie Manili było odpowiedzią na żądanie Pekinu, dotyczące informowania o misjach zaopatrzeniowych na filipiński statek, tkwiący na Drugiej Ławicy Thomasa, do której Chiny roszczą sobie prawo.
16.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Chińska obecność w europejskich portach problemem bezpieczeństwa dla UE i NATO

Obecność kapitału chińskiego w portach państw Unii Europejskiej to ryzyko cyberataków, szpiegostwa i wykradania wrażliwych danych; najbardziej niebezpieczna sytuacja panuje w Pireusie i Hamburgu - zaalarmowało wtorkowe wydanie włoskiego dziennika "La Stampa", powołując się na raport Parlamentu Europejskiego.
07.11.2023

Bloomberg: Polska wśród krajów korzystających na zmianach powodowanych rywalizacją USA i Chin

Polska obok Meksyku, Wietnamu, Indonezji i Maroka jest jednym z kluczowych krajów w zmieniającej się gospodarce światowej, które najbardziej korzystają na zmianach w globalnych łańcuchach dostaw wynikających z rywalizacji USA i Chin - wynika z analizy opublikowanej przez Bloomberga. Raport wskazuje na znaczenie Polski w kontekście produkcji baterii.
04.11.2023

Ukończono pierwszy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej na pełnym morzu połączony z modułem przybrzeżnym Offshore Tribune Shanghai Electric

W Chinach zakończono pierwszy na świecie projekt morskiej energii odnawialnej, który łączy w sobie głębinową pływającą energię wiatrową i akwakulturę. Jest to znaczący krok naprzód dla chińskiego sektora energii wiatrowej - projekt realizuje Grupa Longyuan Power, natomiast Grupa Shanghai Electric Wind Power (Wind Power Group), spółka zależna Shanghai Electric (SEHK: 2727, SSE: 601727), jest dostawcą sprzętu do wytwarzania energii i wież turbin morskich.
03.11.2023

W północnych Chinach odkryto dwa skamieniałe minogi. Odkrycie wzbogaca wiedzę o ewolucji tych zwierząt

Dwa skamieniałe minogi z okresu jurajskiego liczące 160 milionów lat zostały odkryte w północnych Chinach. Odkrycie jest ważnym wkładem w odczytanie historii ewolucji tych zwierząt, twierdzą chińscy i francuscy naukowcy.
02.11.2023

W głębinach Morza Południowochińskiego odnaleziono dwa XVI-wieczne wraki

Chińska Narodowa Administracja Dziedzictwa Kulturowego (NCHA) podała, że jej badacze zlokalizowali na dnie Morza Południowochińskiego dwa wraki statków datowane na XVI wiek.
02.11.2023

Filipiny. Wojsko w reakcji na oskarżenia Pekinu o wtargnięcie na wody Chin: to nasze podwórko

Po tym jak w poniedziałek chińskie wojsko oskarżyło Filipiny o "wtargnięcie" na wody pod chińską jurysdykcją, rzecznik filipińskiej armii stwierdził, że "nie można wtargnąć na własne podwórko", a doradca ds. bezpieczeństwa narodowego zaznaczył, że Manila ma "pełne prawo" do patrolowania atolu Scarborough, który znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin. Wezwał też Chiny do zaprzestania "agresywnych działań na filipińskich wodach" – podaje we wtorek filipiński portal Rappler.
31.10.2023

Ekspert: chińskie okręty na Bliskim Wschodzie miały potwierdzić mocarstwowy status ChRL

W czasie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w regionie Bliskiego Wschodu przebywało sześć okrętów marynarki wojennej Chin. Miały zaznaczyć obecność ChRL i potwierdzić jej supermocarstwowy status, zwłaszcza w oczach samych Chińczyków – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
31.10.2023

Newnew Polar Bear i jego kotwica – główni podejrzani w sprawie Balticconnector

Ostatnie doniesienia fińskich służb pokazują jasno, że śledztwo w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector zmierza w kierunku kontenerowca Newnew Polar Bear. Zdjęcia uszkodzeń podwodnej infrastruktury i odzyskana z dna kotwica, której wydaje się brakować statkowi, mogą być mocnym dowodem w sprawie.
25.10.2023

Chińczycy pracują nad rekordowo wielkimi turbinami wiatrowymi

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Wind Power rzucił wyzwanie innym uczestnikom wyścigu na największą turbinę ogłaszając w zeszłym tygodniu prace nad turbiną o mocy 22 MW. Ma ona zostać udostępniona w latach 2024-2025.
24.10.2023

Estonia jest w kontakcie z władzami Chin w sprawie awarii kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku

Estonia utrzymuje kontakt z władzami Chin w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie uszkodzenia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Estonii, cytowane w poniedziałek przez agencję Reutera.
23.10.2023

Kolizja chińskiej straży przybrzeżnej z konwojem zaopatrzeniowym na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ nazwało Chiny "agresorem" i wezwało ambasadora Chin w związku z "niebezpiecznym manewrem" chińskiej straży przybrzeżnej, która doprowadziła w niedzielę do kolizji z konwojem zaopatrzeniowym dla garnizonu na osadzonym na mieliźnie okręcie BRP Sierra Madre. W odpowiedzi chińska ambasada w Manili złożyła skargę, w której napisano, że doszło do "wtargnięcia" na sporną mieliznę – podaje w poniedziałek agencja Reutera.
23.10.2023

Orban: Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie

Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie; będą też dążyć do współpracy z Pekinem – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu w Chinach z przywódcą tego kraju Xi Jinpingiem.
17.10.2023

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector znajdował się również statek chiński

Chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear znajdował się znacznie bliżej miejsca awarii gazociągu Balticconnector w czasie, gdy do niej doszło, niż wcześniej opisywany w mediach rosyjski tankowiec SGV Float - poinformował we wtorek dziennik "Postimees".
17.10.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Przemawiając na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan w Tajpej były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że jego decyzja o przekazaniu śmiercionośnej broni Ukrainie po inwazji na ten kraj Rosji miała szersze znaczenie; chodziło o okazanie sprzeciwu wobec rosnącego autorytaryzmu na świecie, także ze strony Chin.
11.10.2023

Prezydent Tajwanu uspokaja w kwestii Chin i sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej

Nie prowokujemy, nie działamy pochopnie i absolutnie nie ugniemy się pod presją Chin – oświadczyła we wtorek w Tajpej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w orędziu wygłoszonym z okazji święta narodowego. Głowa państwa stwierdziła, że żadna ze stron nie powinna samemu zmieniać status quo.
10.10.2023

Chińska straż przybrzeżna odpędziła filipińską kanonierkę ze spornych wód

Chińska straż przybrzeżna podjęła we wtorek "niezbędne działania" w celu odpędzenia filipińskiej kanonierki, która wpłynęła na wody w okolicy ławicy Scarborough na spornym obszarze Morza Południowochińskiego – przekazały chińskie służby w oświadczeniu. Szef armii Filipin stwierdził, że do takiego zajścia nie doszło, a oświadczenie strony chińskiej nazwał "propagandą" – podaje portal Rappler.
10.10.2023

Chiny przygotowują się na atak tajfunu Koinu

Niezwykle silny tajfun Koinu zbliża się do wybrzeży chińskiej prowincji Guangdong i wyspy Hainan. Władze ostrzegły w sobotę przed olbrzymimi falami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.
07.10.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Znowu groźnie na Pacyfiku. Chińskie okręty blokują trasę filipińskiego konwoju

To już kolejna sytuacja, gdy okręty chińskiej straży wybrzeża oraz jednostki tzw. milicji morskiej blokowały i nękały konwój morski z zaopatrzeniem, zmierzające do placówki Marynarki Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas), stanowiącej kość niezgody w związku z roszczeniami morskimi Chin o obszary morskie na Morzu Południowochińskim. Incydent odbył się w trakcie realizowanych na szeroką skalę amerykańsko-filipińskich ćwiczeń morskich.
05.10.2023

Trzech Filipińczyków zginęło w zderzeniu łodzi rybackiej ze statkiem

Trzech filipińskich rybaków poniosło śmierć w wyniku zderzenia łodzi z „zagranicznym” statkiem handlowym. Sprawa łączona jest z kwestiami terytorialnymi między Filipinami i Chinami.
04.10.2023

Koreańska straż przybrzeżna zatrzymała 22 nielegalnych imigrantów z Chin, padły podejrzenia o szpiegostwo

Straż przybrzeżna zatrzymała we wtorek 22 obywateli Chin, podejrzanych o próbę nielegalnego wtargnięcia do Korei Południowej – poinformowała agencja Yonhap. Mężczyźni zostali dostarczeni łodzią w okolice portowego miasta Boryeong, oddalonego o 140 km na południe od Seulu, po czym przepłynęli 3 km do brzegu. Koreańskie władze prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie możliwości szpiegostwa.
03.10.2023

W Rosji zalega 150 tys. pustych kontenerów

Choć sytuacja z dostępnością pustych kontenerów, która była jednym z problemów, z jakimi zmagała się żegluga przed wojną w Ukrainie ustabilizowała się na tyle, żeby zejść z nagłówków branżowych portali, to izolacja Rosji może sprawić, że problem powróci. Już teraz, według wyliczeń analityków, w Rosji zalega około 150 tys. pustych kontenerów.
30.09.2023

MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

MacGregor, część Cargotec, został wybrany do dostarczenia sprzętu RoRo dla dwóch pierwszych na świecie czystych i beezemisyjnych statków do przewozu samochodów i ciężarówek (Pure Car and Truck Carrier, PCTC), napędzanych metanolem dla firmy China Merchant Energy Shipping.
29.09.2023

W Tajwanie zwodowano pierwszy rodzimej konstrukcji okręt podwodny. Ma być kluczowy dla obronności kraju

Okręt podwodny, jeśli pomyślnie przejdzie testy, będzie ważnym krokiem w wieloletnim projekcie mającym na celu wzmocnienie obrony wyspy i odstraszanie przed chińską marynarką wojenną – pisze w czwartek agencja Reutera. Czwartkowej ceremonii wodowania i nadania nazwy prototypowi w stoczni w Kaohsiung na południu kraju przewodniczyła prezydent Tsai Ing-wen. Chiński resort obrony nazwał działania Tajwanu "głupim nonsensem".
28.09.2023

Port Gdańsk na Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach

W chińskim Shenzen odbyło się wydarzenie skierowane do branż zajmujących się transportem i logistyką, China International Logistics Fair 2023 (CLIF), na którym nie zabrakło także polskich akcentów. Była to okazja do pokazania krajowej oferty oraz rozwijania współpracy na polu międzynarodowym.
28.09.2023

Zdaniem Pekinu celem chińskich ćwiczeń wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji separatystów"

Celem ostatnich ćwiczeń chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji wojsk separatystów" - oświadczyła w środę przedstawicielka rządu w Pekinie. Władze Tajwanu niemal codziennie informują o narastającej aktywności chińskiego lotnictwa, marynarki wojennej,a od niedawna także wojsk lądowych, w rejonie wyspy.
27.09.2023

Import z Azji rośnie w siłę

Chiny są głównym eksporterem jeżeli chodzi o rynek europejski. W transporcie z Państwa środka przeważa elektronika, maszyny, części samochodowe a także tekstylia , zabawki oraz małe AGD. Jak się okazuje inne kraje z Azji również w dużych ilościach eksportują swoje towary do Europy. Są to m.in. Indie, Pakistan, Wietnam, Korea czy Tajlandia.
27.09.2023

Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin

W Hongkongu aresztowano sześć osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin, podał we wtorek japoński nadawca NHK. Chiny objęły całkowitym embargiem import wszystkich produktów pochodzenia morskiego z Japonii w związku z rozpoczętym 24 sierpnia zrzutem uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jednocześnie chińskie łodzie rybackie nadal prowadzą działalność na wodach w pobliżu Japonii.
26.09.2023

Straż przybrzeżna Filipin usunęła "niebezpieczną" barierę rozmieszczoną przez Chiny na spornym terytorium

Filipińska straż przybrzeżna potwierdziła usunięcie rozmieszczonej przez chińskie służby 300-metrowej pływającej bariery na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, która "zagrażała bezpieczeństwu żywnościowemu" i "suwerenności" kraju – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Chińskie MSZ utrzymuje, że ich służby podjęły "niezbędne środki", aby odeprzeć filipiński statek.
25.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Filipiny oskarżają Chiny o blokowanie dostępu do łowisk

Chiny stworzyły na spornym Morzu Południowochińskim "pływającą barierę", która uniemożliwia filipińskim rybakom dostęp do łowisk, pozbawiając ich źródła utrzymania – oświadczył w niedzielę rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej komandor Jay Tarriela.
24.09.2023

Chińska marynarka wojenna poszukuje wykształconych pilotów na lotniskowce

Marynarka wojenna Chin ogłosiła nabór absolwentów szkół wyższych na stanowiska pilotów samolotów stacjonujących na lotniskowcach, podnosząc przy tym górną granicę wieku. To część dążenia do budowy „silnej armii” i „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” - napisano.
21.09.2023

W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

W chińskiej stoczni ZMPC w Szanghaju odbyła się ceremonia zwodowania dwóch pierwszych statków serwisowych (Service Operation Vessels, SOV) dla lokalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.
21.09.2023

Filipiny oskarżają chińskich rybaków o niszczenie koralowców

Konflikt filipińsko-chiński z każdym dniem zdaje się coraz bardziej eskalować. Po zakłócaniu przez Chiny misji zaopatrzeniowych do filipińskiego garnizonu na mieliźnie, czy użyciu armatek wodnych przeciwko filipińskim statkom, przyszedł czas na oskarżenia wobec chińskich interesów rybackich. Filipińskie siły zbrojne zarzucają im nielegalne niszczenie koralowców na ogromną skalę na rafie Iroquois, spornym obszarze lądowym na wyspach Spratly.
20.09.2023

Tajwan. Resort obrony: ponad 100 chińskich samolotów bojowych aktywnych w pobliżu wyspy

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin wykryło wokół wyspy 103 chińskie samoloty bojowe, "co stanowi najwyższą w ostatnim czasie liczbę".
18.09.2023

Chiński resort obrony: USA muszą zerwać relacje wojskowe z Tajwanem, przestać ingerować na Morzu Południowochińskim

Ministerstwo obrony Chin zażądało w czwartek od władz Stanów Zjednoczonych, aby zerwały wszelkie relacje wojskowe z Tajwanem. Oskarżyło również USA o ingerencje w sprawy Morza Południowochińskiego. Chińskie wojsko ćwiczy tymczasem na zachodnim Pacyfiku.
14.09.2023

68 chińskich samolotów aktywnych w okolicy Tajwanu

W czwartek Chiny wysłały 68 samolotów wojskowych i 10 okrętów do działań w okolicy Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
14.09.2023

Straż przybrzeżna Filipin zakończyła misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa pomimo zdecydowanego sprzeciwu sił chińskich

Filipiny zakończyły misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa dla żołnierzy stacjonujących na zardzewiałym statku z czasów II wojny światowej. PCG (Philippine Cost Guard) wysłała dwa kutry do eskortowania małych łodzi zaopatrzeniowych w celu wsparcia filipińskiego garnizonu na mieliźnie. Nie obyło się jednak bez spięcia z chińskimi statkami na Morzu Południowochińskim.
11.09.2023

Przywódcy Wietnamu i USA ostrzegają ChRL przed "użyciem siły" na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Wietnamu i Stanów Zjednoczonych oświadczyli we wspólnym komunikacie w poniedziałek, że przestrzegają przed "groźbami bądź użyciem siły" na Morzu Południowochińskim. Przesłanie, wystosowane przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, skierowane jest wyraźnie pod adresem ChRL - ocenia AFP.
11.09.2023

Przywódca Chin chce zwiększenia gotowości bojowej sił zbrojnych w związku z sporem na Morzu Południowochińskim

Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej, poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując niedawną inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie Chin.
10.09.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Napięcia w ostatnim dniu Szczytu Azji Wschodniej wywołane wojną na Ukrainie i postępowaniem Chin na Morzu Południowochińskim

Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podaje w czwartek agencja Kyodo.
07.09.2023

Rosja znów chce lodołamaczy

Choć rosyjskie koncerny państwowe musiały wycofać się z budowy zamówionych wcześniej w Japonii lodołamaczy i tankowców z klasą lodową do obsługi arktycznych projektów gazowych, to Moskwa nie zrezygnowała z nich całkowicie. Temat powraca obecnie na najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej.
06.09.2023

Wspólne działania flot Filipin i USA odpowiedzią na zagrożenie ze strony Chin

W ramach zacieśniana sojuszniczych relacji, okręty US Navy oraz Marynarki Wojennej Filipin prowadzą działania na filipińskich wodach terytorialnych w regionie Morza Południowochińskiego. Działanie to prowadzone jest w ramach Rady ds. Wzajemnej Obrony, której celem jest rozwój interoperacyjności pomiędzy siłami morskimi obu państw.
05.09.2023

Tajfun Saola zbliża się do Hongkongu i południowych wybrzeży ChRL

W położonej na południu Chin prowincji Guangdong oraz w Hongkongu odwołano w piątek setki lotów, a także zamknięto szkoły i biura w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Saola. Według prognoz chińskiego instytutu meteorologicznego może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 roku.
01.09.2023

Na oficjalnej mapie Chiny dodały sobie terytoria innych krajów. Są protesty

Malezja i Filipiny w ślad za Indiami wydały stanowcze oświadczenia oskarżające Pekin o roszczenia do ich terytoriów w związku z opublikowaną w poniedziałek nową "standardową" mapą Chin – pisze agencja AP. Rosja, która na mapie "straciła" część wyspy na rzece Amur, dotychczas nie zareagowała.
31.08.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Chińskie władze odesłały do Hongkongu ostatniego z 12 Hongkończyków, którzy usiłowali zbiec motorówką na Tajwan

Chińskie władze zwolniły ostatniego członka 12-osobowej grupy hongkońskich aktywistów schwytanych przez chińską straż przybrzeżną podczas próby ucieczki łodzią motorową na Tajwan w sierpniu 2020 r. – informuje we wtorek hongkoński portal HKFP. Tang Kai-yin, uznany za organizatora akcji, spędził w więzieniu w południowych Chinach trzy lata.
22.08.2023

Plotka o katastrofie chińskiego okrętu podwodnego wywołała chaos w sieci

Wczoraj w Internecie pojawiły się informacje, o rzekomej katastrofie chińskiego okrętu podwodnego podczas ostatnich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej. Informacja zelektryzowała komentatorów, ale jest najpewniej fałszywa.
22.08.2023

Rośnie konflikt Filipin z chińską strażą przybrzeżną

Filipińskie wojsko planuje podjąć kolejną próbę wysłania konwoju zaopatrzeniowego na BRP Sierra Madre, niszczejący LST z czasów II wojny światowej, który służy jako placówka na Second Thomas Shoal. Chińska straż przybrzeżna i milicja morska częściowo zablokowały ostatnią próbę, a rzecznik Sił Zbrojnych Filipin (AFP) płk Medel Aguilar ma konkretne wskazówki dla chińskich sił: "zachowujcie się".
21.08.2023

Tajwan. Władze: 45 chińskich samolotów wojskowych i 9 okrętów aktywnych w pobliżu wyspy

W niedzielę rano czasu lokalnego Chiny wysłały 45 samolotów wojskowych i dziewięć okrętów do działań w pobliżu Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
20.08.2023

Tajwan. 26 chińskich samolotów przekroczyło Cieśninę Tajwańską, w okolicy operuje 8 chińskich okrętów

26 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło w sobotę medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
19.08.2023

Chiny rozpoczęły manewry wokół Tajwanu, które mają być "poważnym ostrzeżeniem"

Chińska armia rozpoczęła w sobotę manewry wokół Tajwanu, które - jak zakomunikowano - "mają być poważnym ostrzeżeniem dla sił separatystycznych" a także wyrazem niezadowolenia z pobytu na terytorium USA wiceprezydenta Tajwanu Williama Lai.
19.08.2023

Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie Morza Wschodniochińskiego

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
18.08.2023

Wiceprezydent Tajwanu: działania wojskowe Chin byłyby ingerencją w nasze wybory

Wiceprezydent Tajwanu William Lai stwierdził, że wszelkie działania militarne Chin w reakcji na jego krótkie wizyty w USA byłyby próbą ingerencji w wybory na wyspie – podaje agencja Reutera. Chiński minister obrony Li Shangfu przestrzegał tego samego dnia w Moskwie, że wszelkie próby ograniczania Chin poprzez wykorzystanie Tajwanu "z pewnością zakończą się niepowodzeniem".
16.08.2023

HMM zamawia w Chinach cztery wielozadaniowe statki transportowe

Jedna z największych firm żeglugowych, południowokoreański HMM, podpisała nowe zamówienie stoczniowe z China State Shipbuilding Corporation, spółką zależną Huangpu Wenchong, na nowe transportowce przeznaczone do prowadzenia zaawansowanych prac związanych z przeładunkami.
11.08.2023

Straże przybrzeżne Chin, Rosji i Korei Południowej wspólnie ćwiczyły walkę z przemytem narkotyków

Zakończyły się ćwiczenia straży przybrzeżnych Chin, Rosji i Korei Południowej - powiadomiła w piątek agencja Reutera, powołując się na oficjalne oświadczenie strony chińskiej. Straże trzech państw wspólnie ćwiczyły zwalczanie przemytu narkotyków.
11.08.2023

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly przybiera na sile. Mnożą się oskarżenia, będą kolejne konfrontacje?

Niedawny incydent w wyniku którego okręt chińskiej straży wybrzeża zaatakował, z użyciem armatki wodnej, filipińską jednostkę morską, znacznie pogorszył i tak napięte relacje między Pekinem a Manilą. Incydenty na Morzu Południowochińskim i innych akwenach wpisują się w ciąg rywalizacji międzynarodowej o sporne obszary, a przede wszystkim ekspansję Chin w tym rejonie, co budzi niepokoje wśród państw regionu.
10.08.2023

COSCO stawia na statki napędzane LNG. Rozpoczyna się budowa pierwszego, zielonego gazowca

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding rozpoczęła budowę pierwszego gazowca LNG dla COSCO Shipping Energy i Sinochem Petroleum.
10.08.2023

Marynarz US Navy miał przesyłać informacje Chinom. Zdaniem prokuratury... zachęcała go matka

Amerykańscy śledczy odkryli nietypowy powód szpiegostwa, w jakie został zamieszany młody marynarz chińskiego pochodzenia. Jak podała prokuratura, miała za tym stać... jego matka, która zachęcała oskarżonego o dostarczanie poufnych informacji wojskowych dla chińskiego wywiadu. Sugerowała mu, że pomoże mu to otrzymać potem intratną i dobrze płatną pracę dla Chin.
09.08.2023

Pięć chińskich okrętów wojennych w okolicach Tajwanu

Dziesięć chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej – poinformował w środę resort obrony Tajwanu. Linia mediany uznawana jest za nieformalną granicę aktywności militarnej pomiędzy ChRL i Tajwanem, po której przekroczeniu dozwolone jest otwarcie ognia przez obronę drugiej strony.
09.08.2023

Atak chińskiej straży wybrzeża na filipiński statek kolejnym źródeł napięć między Pekinem a Manilą

Filipiny potępiły w niedzielę "nadmierne i obraźliwe" użycie armatki wodnej przez chińską straż przybrzeżnej w celu zablokowania dostawy zaopatrzenia na zajmowaną przez Filipiny mieliznę na spornym Morzu Południowochińskim, podała we wtorek agencja Reutera. To kolejna odsłona konfliktu terytorialnego między Pekinem a Manilą.
08.08.2023

Chińsko-rosyjska grupa okrętowa zbliżyła się do Alaski. US Navy w gotowości

Senatorowie z Alaski podali informację, że w ubiegłym tygodniu dowództwo sił morskich USA wysłało grupę zadaniową na Ocean Spokojny nieopodal półwyspu. Wynikało to z zauważyła prawie tuzin okrętów z marynarek wojennych Chin i Rosji, które miały pojawić się w pobliżu Wysp Aleuckich.
07.08.2023

Chiny użyły armatek wodnych przeciwko filipińskiej łodzi

5 sierpnia chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych do ataku na mały statek używany przez filipińską marynarkę wojenną do zaopatrzenia placówki Ayungin (Second Thomas) Shoal.
06.08.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

USA. Zatrzymano marynarzy podejrzanych o przekazywanie wrażliwych informacji Chinom

Amerykańskie władze zatrzymały dwóch marynarzy podejrzanych o dostarczanie wrażliwych informacji przedstawicielom ChRL - podała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.
04.08.2023

Huragan Khanun uderza także w Chiny. Jak dotąd ewakuowano 850 tys. osób

Ulewne deszcze i woda spływająca z Pekinu, w którym odnotowano rekordowe opady, zmusiła do ewakuacji 850 tys. mieszkańców sąsiadującej ze stolicą prowincji Hebei, podaje w czwartek agencja AP. Wśród najbardziej dotkniętych obszarów jest miasto Zhuozhou, ważne centrum logistyczne branży wydawniczej.
03.08.2023

Zwodowano pierwszy elektryczny kontenerowiec dowozowy COSCO

Chiński armator COSCO Shipping zakończył z sukcesem próby wodne pierwszego elektrycznego kontenerowca żeglugi bliskiego zasięgu o pojemności 700 TEU. Statek został zbudowany w stoczni COSCO w Yangzhou i będzie pływał po drogach wodnych śródlądowych oraz trasach przybrzeżnych.
03.08.2023

Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Japońskim. "Przeciwdziałanie USA i ich sojusznikom w regionie"

Siły zbrojne Chin i Rosji podjęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii, podała w czwartek agencja Reutera. W trakcie manewrów samoloty chińskich sił zbrojnych będą po raz pierwszy startować z rosyjskich lotnisk. Jak twierdzą analitycy, to efekt pogłębionego zaufania.
20.07.2023

Zełeński: Zniszczone w rosyjskim ataku 60 tys. ton żywności miało trafić do Chin

W opublikowanym na portalu Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin. Działa Rosji określił jako "terror".
20.07.2023

W trakcie ostrzału portu w Odessie Rosjanie uszkodzili budynek konsulatu Chin

Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów, poinformował w czwartek szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
20.07.2023

Gen. Mark Milley: USA i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan w najbliższych latach, aby pomóc wyspie w obronie swojego terytorium - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Tokio przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Mark Milley.
14.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Uwaga węgiel! Ceny już spadły, mimo że import z Chin i Indii dynamicznie rośnie

Import węgla z Indii wzrósł do 162 t w roku obrachunkowym 1922/23. Import węgla koksującego wzrósł do 54 t informuje Indian Express. Całkowite globalne ładunki węgla drogą morską w Chinach wzrosły rok do roku o 5,8% do 1 204,8 mln t, podczas gdy w 2021 r. importowano drogą morską 1 138,3 mln t – alarmuje Banchero Costa.
07.07.2023

Chińczycy budują tankowce LNG dla MOL-a

Japoński przewoźnik MOL (Mistusi O.S.K. Lines) zamówił sześć tankowców LNG, które zbudują Chińczycy. Właśnie rozpoczęło się cięcie blach pod budowę drugiej jednostki. Uwagę zwracają niskie ceny metanowców z Chin.
06.07.2023

Chiny. Rosyjskie okręty na ćwiczeniach w Szanghaju; wcześniej wywołały niepokój w Japonii i na Tajwanie

Dwie rosyjskie korwety, Gromkij i Sowriemiennyj, zawinęły do portu w Szanghaju we wschodnich Chinach, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach. Na przełomie czerwca i lipca obie jednostki przepłynęły w okolicach Tajwanu i Japonii, budząc niepokój władz obu państw - pisze w czwartek agencja Reutera.
06.07.2023

Niebezpiecze manewry okrętów chińskiej straży wybrzeża na Morzu Południowochińskim

Bardzo groźne akcje prowokowane przez jednostki morski Chin miały miejsce w rejonie filipińskiej, wyłącznej strefy ekonomicznej. Jak podały służby prasowe Straży Wybrzeża Filipin, dochodziło do blokowania ruchu jej statków i okrętów, a także innych incydentów.
05.07.2023

Wietnam zakazuje filmu "Barbie" z powodu ukazania chińskich roszczeń morskich

Wietnam zakazał dystrybucji nadchodzącego filmu „Barbie” w reżyserii Grety Gerwig. Powodem ma być tzw. linia dziewięciu kresek, która pojawia się na mapie przedstawionej na ekranie. „Dziewięć kresek” to część akwenu, do którego prawa roszczą sobie Chiny.
05.07.2023

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do zawarcia umowy o zerowej emisji dla żeglugi do 2050 roku

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał w poniedziałek do osiągnięcia porozumienia w sprawie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku podczas kryzysowych rozmów żeglugowych w Londynie w tym tygodniu i wezwał do przyspieszenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji.
04.07.2023

Nigeria. Wizyta chińskiej marynarki wojennej w Lagos sygnałem rosnących wpływów Chin w Afryce

Chińska flota morska z niszczycielem rakietowym Nanning zacumowała w sobotę w nigeryjskim porcie Lagos na południu kraju - informuje agencja Reutera. Taka wizyta odczytywana jest jako sygnał rozszerzania wpływów chińskich w regionie.
03.07.2023

Chiny: największa na świecie morska turbina wiatrowa gotowa do działania

Największa turbina wiatrowa na świecie - 16 MW, której instalacja rozpoczęła się niedawno w prowincji Fujian, jest już gotowa do działania na morskiej farmie wiatrowej o mocy 400 MW w Pingtang - oświadczyli China Three Gorges (CTG) i Goldwind.
30.06.2023

Ceny ropy naftowej niższe niż przed rokiem o jedną trzecią

Pod koniec 2022 roku Chiny ogłosiły koniec trzyletniego reżimu lockdownów prowadzonego w myśl polityki „zero covid”, a globalne rynki liczyły na szybkie odbicie gospodarki Państwa Środka. Tak się jednak nie stało. Jednym ze skutków słabego odbicia w drugiej co do wielkości gospodarce świata są niskie ceny surowców, zwłaszcza ropy naftowej. Notowaniom nie przyszło w sukurs nawet cięcie produkcji przez OPEC+ i dodatkowo przez Arabię Saudyjską.
26.06.2023

Osiem chińskich samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że osiem samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, prawie docierając do strefy przyległej do morza terytorialnego kraju.
25.06.2023

Okręt Straży Wybrzeża USA pokonał Cieśninę Tajwańską. Chiny skarżą się na prowokacje

Zaledwie kilka dni po wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Pekinie na szczycie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, jednostka US Coast Guard, USCGC Stratton (752), przeszła Cieśninę Tajwańską, co było symbolicznym ruchem demonstrującym solidarność USA z władzami w Tajpej.
23.06.2023

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła przez Cieśninę Tajwańską

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej, cytowane przez Reutersa. Dodało, że był to lotniskowiec Shandong.
21.06.2023

Inwestycja COSCO w terminal w Hamburgu sfinalizowana

COSCO Shipping Ports Limited i Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) uzgodniły warunki inwestycji chińskiej firmy w jeden z największych terminali kontenerowych w Hamburgu. Umowa ogłoszona po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku była długo opóźniana. W tym czasie niemieckie władzy dyskutowały nad tą inwestycją z racji politycznych skarg, że Chiny przejmą kontrolę nad krytyczną częścią niemieckiego łańcucha dostaw.
20.06.2023

Chiny planują wybudować wojskowy ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, co wywołało alarm w USA, które obawiają się chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych, jakie mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal".
20.06.2023

Chiny testują produkcję wodoru poprzez bezpośrednią elektrolizę wody morskiej w MFW Xinghua Bay [WIDEO]

Technologia produkcji wodoru metodą bezpośredniej elektrolizy wody morskiej została przetestowana na morskiej farmie wiatrowej Xonghua Bay w Fujian w południowo-wschodnich Chinach.
15.06.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

Demonstracja morskich potęg na Pacyfiku. Chiny i USA prowadzą swoje ćwiczenia na morzu

Chińska marynarka wojenna rozpoczęła we wtorek manewry z użyciem ostrej amunicji na Morzu Wschodniochińskim na północ od Tajwanu. Wcześniej wysłała nowy typ samolotu rozpoznawczego, który mógł gromadzić dane wywiadowcze w związku z trwającymi na zachodnim Pacyfiku ćwiczeniami wojsk USA i ich sojuszników.
13.06.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Katastrofa stoczniowej suwnicy, trzy osoby nie żyją

Trzech pracowników chińskiej stoczni Wuhu zginęło w wyniku upadku suwnicy bramowej.
12.06.2023

Chińskie samoloty przekroczyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Tajwan poderwał w niedzielę myśliwce, gdy 10 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a cztery chińskie okręty przeprowadzały "patrole bojowe" - poinformował resort obrony Tajwanu.
11.06.2023

Biały Dom: jeśli Chiny liczą, że zmniejszymy naszą obecność na Pacyfiku, to nie ma na to szans

Jeśli Chiny poprzez agresywne manewry na morzu i w powietrzu chcą nam przekazać, że obecność USA na Pacyfiku jest niemile widziana i że powinna zostać zmniejszona, to mogę powiedzieć, że tak się nie stanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
06.06.2023

Chiny ostrzegły przed sojuszami wojskowymi "typu NATO" w rejonie Azji i Pacyfiku

Chiński minister obrony Li Shangfu występując w niedzielę na konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, zorganizowanej w ramach tzw. Dialogu Shangri-La, ostrzegł przed tworzeniem w regionie Azji i Pacyfiku sojuszy wojskowych "typu NATO". Skrytykował też politykę USA w regionie.
04.06.2023

[WIDEO] Blisko zderzenia okrętów amerykańskiego i chińskiego. Zamierzone działanie Chińczyków

Dziennikarze znajdujący się na pokładzie kanadyjskiego niszczyciela HMCS Montreal podali, że podczas przejścia tranzytu przez Cieśninę Tajwańską było blisko do zderzenia amerykańskiego niszczyciela USS Chung-Hoon z okrętem chińskim.
03.06.2023

ONZ: Chiny i Rosja popierają nielegalne próby z rakietami balistycznymi Korei Północnej

Podczas piątkowej debaty w Radzie Bezpieczeństwa USA wezwały jej członków do potępienia Korei Północnej za jej realizowane wbrew międzynarodowemu prawu kolejne próby z rakietami balistycznymi. Chiny i Rosja nie poparły tego wezwania.
03.06.2023

"New York Times": topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką

Topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką. Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na północnych rubieżach NATO dowodzi, że z militarnego punktu widzenia jest to strategicznie ważny region - napisał "New York Times".
02.06.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

MSC uruchamia bezpośrednie połączenia kontenerowe między Gdynią a portami chińskimi

Szwajcarsko-włoski armator MSC (Mediterranean Shipping Company) wznowił serwis żeglugowy Swan. Jednocześnie Gdynia zyskuje pierwsze bezpośrednie kontenerowe połączenie żeglugowe z Dalekim Wschodem.
29.05.2023

Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w sobotę przez Cieśninę Tajwańską w asyście dwóch innych okrętów wojennych – oświadczyło tajwańskie ministerstwo obrony.
27.05.2023

Dwa 500-letnie wraki wzbogacą wiedzę o historii Jedwabnego Szlaku

Odnalezienie dwóch wraków statków na dnie Morza Południowochińskiego otwiera nowy rozdział w historii chińskiej archeologii podwodnej - ogłosiła chińska agencja informacyjna Xinhua.
25.05.2023

Baltic Dry Index zalicza spadek, ale jest lepiej niż było

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł we wtorek dziewiąty dzień z rzędu, osiągając poziom z 8 marca. Mimo trwających od dwóch miesięcy wahań, koszt transportu towarów największymi statkami utrzymuje poziom w porównaniu z okresem od grudnia do lutego, gdy wartość frachtu była najniższa od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku.
24.05.2023

Władywostok staje się po 163 latach ponownie portem tranzytowym dla chińskiego handlu krajowego

Po zgodzie Moskwy chińskie władze zatwierdziły port we Władywostoku jako transgraniczny port tranzytowy dla chińskiego handlu krajowego, informuje chiński "Global Times" . Część analityków wskazuje, że jest to "dywidenda" dla Chin od Rosji w zawiązku z wojną na Ukrainie.
19.05.2023

Szefowa komisji obrony w Bundestagu krytykuje wejście chińskiej firmy Cosco do portu w Hamburgu

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że po miesiącach sporu chińska państwowa firma Cosco może przejąć udziały w hamburskim terminalu kontenerowym Tollerort. Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann w rozmowie ze stacją NDR skrytykowała tę decyzję.
17.05.2023

Katastrofa chińskiego statku rybackiego, 39 zaginionych

Chiński statek rybacki z załogą złożoną z 39 osób przewrócił się na Oceanie Indyjskim. Trwa akcja ratunkowa.
17.05.2023

Filipiny przeciwko Chinom. Na Morzu Południowochińskim pojawiły się boje

Filipiny rozmieściły boje nawigacyjne w okolicy wysp Spratly na Morzu Południowochińskim, o które kraj spiera się z Chinami.
15.05.2023

Pakistan wzmacnia relacje z Chinami poprzez otrzymanie drugiej partii zamówionych fregat

Podczas ceremonii, która odbyła się w stoczni Hudong Zhonghua w Szanghaju, dwie nowo zbudowane fregaty typu 054 A/P (określane też jako typ Tughril), PNS Tippu Sultan i PNS Shahjahan zostały przekazane do eksploatacji pakistańskiej Marynarce Wojennej (Pak Bahriya). To druga część większego zamówienia obejmującego cztery jednostki, które wzmocnią morski potencjał tego państwa.
11.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Lotniskowiec Shandong wrócił do portu po wielomiesięcznej demonstracji siły

Lotniskowiec Shandong zakończył dotychczas najdalszy rejs na wodach zachodniego Pacyfiku i Morza Południowochińskiego, zawijając niedawno do portu macierzystego na wyspie Hainan – podało we środę chińskie wojsko.
10.05.2023

Chiny oddają do użytku pierwszą pływającą morską turbinę wiatrową

Chiny poinformowały, że zakończyły instalację swojej pierwszej pływającej, pełnomorskiej turbiny wiatrowej, która będzie wykorzystywana do zasilania morskiego pola naftowego. Opracowana i należąca do China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), turbina wiatrowa jest uważana za przełomową ze względu na jej zdolność do radzenia sobie z trudnymi warunkami morskimi na głębokich i otwartych morzach. CNOOC donosi, że będzie ona wzorem dla otwarcia sektora dalekich morskich elektrowni wiatrowych.
10.05.2023

Bezzałogowe jednostki mają być bronią USA przeciw Iranowi

USA mają plan, którego celem ma być lepsze wykrywanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie ze strony takich państw jak Iran. Chce to robić poprzez zwiększenie działań z użyciem bezzałogowych, morskich dronów. Ma to pomóc także lepiej chronić szlaki żeglugowe oraz monitorować nielegalną działalność na morzu.
08.05.2023

Media ostrzegają przed aktywnością Chin u brzegów Ameryki Południowej

Utrzymywanie miesiącami opustoszałego terminala portowego w Buenos Aires oraz nadmierna ilość statków rybackich, jakie pojawiły się w ostatnich dniach u brzegów Chile to zdaniem mediów przypadki niepokojącej aktywności Chin u brzegów Ameryki Południowej.
07.05.2023

USA wzywają Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. Jednocześnie Waszyngton zapewnił o swym poparciu dla Manili w okresie rosnących napięć geopolitycznych, a szczególnie zaostrzonych stosunków z Pekinem.
30.04.2023

Incydent z udziałem okrętów wojennych Chin i Filipin na spornym morzu

Filipińska straż przybrzeżna ogłosiła w piątek, że na spornym Morzu Południowochińskim doszło do konfrontacji pomiędzy jej okrętami a jednostkami chińskimi, które wykonywały „niebezpieczne manewry”. To najnowszy z serii incydentów między tymi krajami.
28.04.2023

Floty USA i Filipin w czasie ćwiczeń zatopiły okręt. Sygnał dla Chin?

Marynarki wojenne USA i Filipin w czasie wspólnych manewrów na spornym Morzu Południowochińskim zatopiły wycofany ze służby okręt – podał w środę dziennik „Financial Times”, oceniając to jako sygnał dla Chin, które spierają się z Filipinami o obszary tego morza.
26.04.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
26.04.2023

Chiny: władze reagują na pomysł patroli okrętów z UE w Cieśninie Tajwańskiej

Władze Chin będą utrzymywały czujność i będą gotowe na wszelkie próby szkodzenia suwerenności i integralności terytorialnej kraju – oświadczyło w środę chińskie rządowe biuro ds. Tajwanu w reakcji na apele o patrolowanie Cieśniny Tajwańskiej przez okręty krajów UE.
26.04.2023

Polsko-chińskie porozumienie uczelni morskich o współpracy

Uniwersytet Morski w Gdyni i Uniwersytet Morski w Dalian zawarły porozumienie o współpracy. Dokument w tej sprawie rektorzy obu uczelni podpisali w Gdyni w dniu 21 kwietnia 2023 roku. Ma to korzystnie wpłynąć na rozwój obu placówek w ramach prezentowanej oferty edukacyjnej oraz działalności naukowej.
24.04.2023

Eksperci: konflikt o Tajwan wywołałby światowy kryzys gospodarczy, zagroził bezpieczeństwu Europy

Konflikt w Cieśninie Tajwańskiej poważnie zakłóciłby dostawy półprzewodników i doprowadził do globalnego kryzysu gospodarczego; odciągnąłby też uwagę USA od wschodniej flanki NATO, zagrażając bezpieczeństwu Polski i innych państw regionu – oceniają eksperci.
23.04.2023

Szef MSZ Chin grozi stronie broniącej niezależności Tajwnau. "Ci, którzy bawią się ogniem na Tajwanie, w końcu się sparzą"

Minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang powiedział w piątek w Szanghaju, że obie strony Cieśniny Tajwańskiej należą do Chin i że jest to właściwe i słuszne, aby Chiny utrzymały swoją suwerenność.
21.04.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Chiny zwiększają swoją obecność na Antarktydzie

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie (CSIS) stwierdziło, że wznawiając zawieszoną w 2018 roku budowę nowej, piątej chińskiej stacji na kontynencie, Chiny zwiększają swoją obecność na Antarktydzie. To wzbudza obawy o możliwość wykorzystywania jej do przechwytywania komunikatów satelitarnych innych krajów. stwierdziło.
19.04.2023

Współpraca z Globalnym Południem jest kluczowa, by przeciwstawić się Rosji i Chinom

Państwa grupy G7 potrzebują wsparcia krajów rozwijających się, by chronić ład międzynarodowy oparty na regułach przed próbami podważania go przez Rosję i Chiny, ale przekonanie do siebie Globalnego Południa nie będzie łatwe, ocenia w środę agencja Kyodo.
19.04.2023

Gospodarka Chin nabiera tempa po zniesieniu polityki „zero covid”

Po zniesieniu surowych przepisów covidowych chińska gospodarka rosła w pierwszym kwartale szybciej od przewidywań, ale globalne spowolnienie może komplikować sytuację w kolejnych miesiącach – podała agencja Reutera, cytując nowe dane oficjalne.
18.04.2023

Przeciwokrętowe harpuny wzmocnią tajwańską obronę

Tajwan kupi 400 wystrzeliwanych z lądu amerykańskich manewrujących pocisków Harpoon, przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych. Jest to wynikiem rosnącego zagrożenia ze strony Chin.
18.04.2023

Wywiad amerykański obawia się, że Waszyngton nie zdoła przewidzieć nadchodzącej inwazji Chin na Tajwan

Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych wyrażają obawy, że USA nie będą w stanie zidentyfikować wczesnych sygnałów ostrzegawczych przed inwazją Chin na Tajwan. W oparciu o wyciekłe do mediów, tajne dokumenty Pentagonu, zwracają też uwagę na nasilającą się agresję Pekinu.
16.04.2023

Chiny wystrzeliły satelitę meteorologicznego. Spadające resztki rakiety nie zagroziły Tajwanowi

Reuters poinformował, że Chiny wystrzeliły w niedzielę satelitę meteorologicznego. W czasie startu cywilny ruch lotniczy dostosował trasy, aby uniknąć narzuconej przez Chiny strefy zakazu lotów na północ od Tajwanu, którą Pekin wprowadził ze względu na możliwość spadających resztek rakiety.
16.04.2023

Chiny ogłosiły zakończenie manewrów, ale ich samoloty i okręty pozostały w pobliżu Tajwanu

Chińskie samoloty wojskowe i okręty wciąż znajdowały się w pobliżu Tajwanu po ogłoszeniu przez Pekin zakończenia trzydniowych manewrów – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony. Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen skrytykowała ćwiczenia jako przejaw nieodpowiedzialności.
11.04.2023

Rzecznik KE: Unia Europejska ma jasne stanowisko w sprawie Chin; wzywamy do pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej

KE i UE mają jasne stanowisko wobec Państwa Środka - to polityka jednych Chin - powiedział we wtorek rzecznik Komisji Eric Mamer, pytany o wywiad prezydenta Emmanuela Macrona, w którym francuski przywódca poruszył m.in. kwestię statusu Tajwanu.
11.04.2023

Chiny. Armia po manewrach wokół Tajwanu: wojsko "gotowe do walki"

Chińska armia, po zakończeniu trzech dni manewrów na dużą skalę wokół Tajwanu, poinformowała w poniedziałek, że jest "gotowa do walki". Ćwiczenia symulowały blokadę wyspy i nastąpiły po wizycie prezydent Tajwanu w USA.
11.04.2023

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.
10.04.2023

Wokół Tajwanu ćwiczenia wojskowe prowadzi dziewięć chińskich okrętów i 58 samolotów

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ramach trzydniowych ćwiczeń wojskowych w niedzielę wokół Tajwanu manewry prowadzi 9 chińskich okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwce i bombowce. USA zapewniły, że mają wystarczające środki i siły, by zapewnić pokój i stabilność w regionie.
09.04.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Do Durbanu w RPA wpłynął chiński statek wykorzystywany do celów szpiegowskich

Chiński statek do śledzenia satelitów i telemetrii rakietowej Yuan Wang 5 zawinął 29 marca do portu w Durbanie w RPA. To kolejne, kontrowersyjne posunięcie władz południowoafrykańskich, goszczących u siebie statek pełniący funkcje cywilno-wojskowe. Jej przybycie zostało zinterpretowane jako kolejna oznaka coraz większego zbliżenia RPA do interesów Chin i Rosji, po głośnych ćwiczeniach morskich między tymi trzema państwami na początku tego roku.
06.04.2023

Chiński lotniskowiec w pobliżu Tajwanu przed spotkaniem prezydent Caj w USA

Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca wpłynęła na wody na południowy wschód od Tajwanu – podał w środę tajwański resort obrony przed planowanym na ten dzień spotkaniem prezydent Tajwanu Caj Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Kalifornii.
05.04.2023

Spór o Kuryle: Chiny zmieniły front

Przywódca Chin Xi Jinping w czasie wizyty w Moskwie nie poparł roszczeń Japonii do kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku, zrywając ze stanowiskiem utrzymywanym od czasu Mao Zedonga – podała we wtorek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródło.
04.04.2023

Chiński balon szpiegowski zebrał dane o amerykańskich bazach wojskowych

Zestrzelony w lutym chiński balon szpiegowski był w stanie zebrać dane wywiadowcze z kilku amerykańskich baz wojskowych mimo starań administracji USA, by mu to uniemożliwić – podała w poniedziałek stacja NBC, powołując się na anonimowe źródła.
03.04.2023

USA przekazuje okręty patrolowe Marynarce Wojennej Filipin

Wycofanie ze służby pod gwiaździstą banderą okrętów typu Cyclone, USS Monsoon i USS Chinook nie kończy ich działalności. Podczas ceremonii ostatniego opuszczenia bandery ogłoszono, że obie jednostki zostaną przekazane Marynarce Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas). Odbywa się to w ramach wzmocnienia jej zdolności operacyjnych na morzu, szczególnie w obliczu wyzwań stojących przed tym wyspiarskim krajem.
30.03.2023

Nowa Zelandia. MSZ: zachęcamy Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku i wsparcia Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania i wzmacniania bezpieczeństwa państw regionu Pacyfiku oraz planu wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy i powrotu do jej prawnie uznanych granic.
28.03.2023

Media: okręty chiński i wietnamski zbliżyły się do siebie na 10 metrów

Do napiętej sytuacji doszło w weekend w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu na Morzu Południowochińskim; okręt chińskiej straży przybrzeżnej i wietnamski okręt patrolowy zbliżyły się do siebie na odległość 10 metrów – podało w poniedziałek Radio Wolna Azja (RFA).
27.03.2023

Kolejny incydent na Morzu Południowochińskim. Chiny znowu miały przepędzić okręt US Navy

Resort obrony ChRL oświadczył w piątek, że chińskie okręty ponownie odpędziły amerykański niszczyciel z wód Morza Południowochińskiego, do których Pekin rości sobie pretensje. Marynarka Wojenna USA uznaje te roszczenia za bezprawne i podkreśla, że broni swobody żeglugi.
24.03.2023

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin

Japońska stacja NHK podała, że Siły Zbrojne Republiki Chińskiej (Tajwan) przeprowadziły w czwartek ćwiczenia odparcia symulowanego wrogiego desantu na północne wybrzeże wyspy. Wpisuje się to w narastającą presję militarną ze strony komunistycznych Chin.
23.03.2023

Chińska armia miała odpędzić amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych. Waszyngton zaprzecza

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają.
23.03.2023

Pekin zwiększa wpływy na Pacyfiku. Chińska firma wygrała przetarg na przebudowę portu na Wyspach Salomona

Władze Wysp Salomona podały że państwowa chińska firma wygrała przetarg China Civil Engineering Construction Company (CCECC) na przebudowę międzynarodowego portu w Honiarze, stolicy kraju. Według komentatorów Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku, co niepokoi USA i ich sojuszników.
22.03.2023

Chiny i Kambodża prowadzą wspólne manewry morskie

Na wodach Kambodży po raz pierwszy odbywają się wspólne ćwiczenia wojskowe tego państwa z Chinami. Manewry trwają w pobliżu bazy marynarki wojennej, którą Chiny pomagały modernizować, wywołując zaniepokojenie USA.
20.03.2023

Nowa Oś? Wspólne ćwiczenia morskie Rosji, Chin i Iranu

Rosja i Chiny dołączają do irańskich ćwiczeń w Zatoce Omańskiej, demonstrując chęć współpracy w zakresie wspólnych operacji na morzu. Jest to trzecie ćwiczenie flot z udziałem tych trzech państw od 2019 roku i drugie rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie w ciągu dwóch miesięcy
17.03.2023

Admirał US Navy: Autorytarne reżimy zagrażają międzynarodowemu ładowi

Szef dowództwa sił USA w regionie Indo-Pacyfiku (USIDNOPACOM) admirał John Aquilino stwierdził, że świat przechodzi od globalizacji w stronę ponownej rywalizacji mocarstw, a podstawy ładu międzynarodowego są atakowane przez autorytarne reżimy.
16.03.2023

Japonia oskarżona o poważne naruszenie suwerenności Chin na morzu

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zarzucił w czwartek Japonii „poważne naruszenie” suwerenności Chin. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń ze strony Tokio, że chińskie okręty wpłynęły na japońskie wody wokół wysp będących przedmiotem sporu obu państw.
16.03.2023

Chińskie okręty straży przybrzeżnej weszły na wody będące przedmiotem sporu z Japonią

Okręty Straży Wybrzeża ChRL wpłynęły w środę na obszar Morza Wschodniochińskiego, o który Pekin spiera się z Tokio. Według strony chińskiej patrol miał na celu przeciwdziałanie naruszaniu chińskich wód terytorialnych przez jednostki japońskie.
15.03.2023

Chińska marynarka wojenna ćwiczy wspólnie z rosyjską i irańską

Ministerstwo Obrony Chin przekazało, że siły morskie kraju rozpoczynają w środę wspólne, z Rosją i Iranem, ćwiczenia w Zatoce Omańskiej. Manewry mają potrwać do niedzieli.
15.03.2023

28 chińskich samolotów wojskowych i 4 okręty aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 28 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony.
15.03.2023

Chińskie MSZ "zaniepokojone" umową w sprawie okrętów podwodnych. "Australia, USA i Wielka Brytania idą niebezpieczną drogą"

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą”, komentując w ten sposób ogłoszoną przez te państwa umowę o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych.
14.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Prawdziwy kolos wśród kontenerowców! MSC odbiera swoją pierwszą jednostkę o pojemności ponad 24 000 TEU

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała dziś w Chinach dostawę pierwszego kontenerowca z serii nowych, dużych jednostek transportowych. MSC Tessa jest promowany przez swoich chińskich budowniczych jako największy obecnie ukończony i dostarczony kontenerowiec na świecie o pojemności przeszło 24 116 TEU.
10.03.2023

Chińska flota gromadzi się wokół filipińskiej wyspy. Manila i Waszyngton stawiają siły morskie w gotowości

Straż Wybrzeża Filipin zaobserwowała w pobliżu wyspy Pag-asa gromadzące się duże zgrupowanie chińskich okrętów tej samej formacji oraz marynarki wojennej. Duży pokaz siły wiąże się z ambicjami Chin względem spornych wysp i obszarów na Morzu Południowochińskim.
08.03.2023

Szpiegowska afera w Hamburgu. Dźwigi z Chin mają służyć do zbierania danych

Amerykańskie organy bezpieczeństwa ostrzegły, że chińskie dźwigi kontenerowe są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą zbierać w portach wrażliwe dane, w tym dane o sprzęcie wojskowym.
08.03.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

PRS w rozmowach o polsko-chińskiej współpracy gospodarczej

O rozwoju polsko-chińskiej współpracy gospodarczej oraz aktualnej sytuacji gospodarczej w Chinach rozmawiali w Szanghaju ambasador RP w ChRL oraz przedstawiciele polskiego biznesu, aktywni w Państwie Środka.
01.03.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Spięcie USA-Chiny. Amerykański samolot przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Pekin oburzony

Samolot zwiadowczy USA przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Chiny twierdzą, że to zagraża pokojowi
27.02.2023

Chiński myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim

Uzbrojony w cztery pociski powietrze-powietrze chiński myśliwiec J-11 ustawił się w piątek za amerykańskim samolotem patrolowym, przeleciał nad nim i opadł kilkaset metrów od skrzydła samolotu US Navy - podał "Wall Street Journal"("WSJ"). Według amerykańskich wojskowych długoterminowy trend, to coraz większa agresja ze strony chińskich pilotów myśliwskich.
24.02.2023

Chińskie samoloty wojskowe i okręty były minionej doby aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ostatnich 24 godzin Chiny wysłały 37 samolotów wojskowych i 6 okrętów do działań okolicy Tajwanu – podało w piątek tajwańskie ministerstwo obrony.
24.02.2023

Polski Rejestr Statków na uroczystości powołania Międzynarodowego Stowarzyszenia Armatorów w Pingtan w Chinach

Dyrektor chińskiej filii Polskiego Rejestru Statków, Leszek Pokora, brał udział w uroczystości z okazji ustanowienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Armatorów w Pingtan w Chinach.
23.02.2023

RPA upada i dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej

Republika Południowej Afryki nie jest już potęgą Afryki Subsaharyjskiej, jaką była w latach 2000 - ocenia tygodnik "Economist" i uzasadnia: kraj się rozpada, szerzy się zorganizowana przestępczość; dla przyjaciół na Zachodzie pretensje RPA do globalnego znaczenia brzmią coraz bardziej absurdalne, a sympatia dla Rosji tylko to potęguje.
23.02.2023

Japońskie władze badają tajemniczą metalową kulę znalezioną na plaży

Na plaży w Japonii znaleziono tajemniczą metalową kulę o średnicy około 1,5 metra. Władze starają się ustalić, czym jest i skąd się wzięła, a mieszkańcy żartują, że może to być „jajo Godzilli”, „smocza kula” z popularnej mangi pt. "Dragon Ball" albo obiekt pozaziemski.
23.02.2023

USA przyznają, że Chiny mają więcej okrętów

Chiny mają więcej okrętów od nas, budują je szybciej; mają ich 340, podczas gdy my mniej niż 300, starają się demonstrować swoją potęgę na morzach i oceanach - oświadczył minister marynarki wojennej USA Carlos Del Toro, cytowany przez portal stacji CNN.
23.02.2023

Kanadyjska armia wyłowiła w Arktyce chińskie boje monitorujące

W wodach Arktyki odkryto chińskie boje monitorujące. Media piszą o próbach pekińskich władz w kwestii mieszania się do kanadyjskiej polityki.
22.02.2023

Chiny wracają na podium mocy offshore wind [RAPORT WFOW]

Według najnowszego raportu World Forum Offshore Wind, w 2022 roku na całym świecie, w morskiej energetyce wiatrowej przybyło 9433 MW mocy.
22.02.2023

Filipiny i USA rozmawiają o wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim

Trwają rozmowy między władzami Filipin i USA w zakresie prowadzenia wspólnych patroli straży wybrzeża, w tym na Morzu Południowochińskim, do którego obszarów roszczą sobie prawa Chiny.
21.02.2023

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
18.02.2023

Australijski ładunek węgla jednak nie dotrze do Chin. W tle niepewności celne

Co najmniej jeden statek przewożący australijski węgiel, który był przeznaczony do Chin, został przekierowany do innego portu ze względu na niepewność dotyczącą chińskiej polityki celnej po złagodzeniu zakazu importu z Australii.
17.02.2023

Szczątki najprawdopodobniej chińskiego balonu meteorologicznego odnaleziono na jednej z wysp Tajwanu

Wojsko Tajwanu poinformowało w czwartek, że na odległej i strategicznie usytuowanej wyspie w pobliżu chińskiego wybrzeża znalazło szczątki najprawdopodobniej rozbitego balonu meteorologicznego pochodzącego z Chin.
17.02.2023

Shell: Popyt na LNG w Europie zaostrzy konkurencję i wpłynie na handel

Zdaniem brytyjskiego giganta paliwowego i energetycznego zwiększone zapotrzebowanie na skroplony gaz ziemny (LNG) prawdopodobnie zaostrzy konkurencję państw europejskich z krajami Azji o ograniczone, nowe dostawy dostępne w ciągu najbliższych dwóch lat.
16.02.2023

COSCO chce działac na rzecz innowacji w dziedzinie statków elektrycznych

Największy chiński armator COSCO tworzy przedsięwzięcie China Electric Ship Innovation Alliance. Do sojuszu przystąpiło 80 krajowych przedsiębiorstw, które mają otrzymać także wsparcie ze strony władz. Ma to ugruntować pozycję kraju jako jednego ze światowych liderów w zakresie elektryfikacji żeglugi.
16.02.2023

Bloomberg: Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji

Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji, bo z trudem obchodzi zachodnie sankcje, korzystając z własnej floty - poinformowała w środę agencja Bloomberg.
15.02.2023

Rok Jadeitowego Królika rokiem 5% wzrostu PKB w Chinach. Dobra wiadomość dla żeglugi i portów

Prognoza wzrostu gospodarczego Chin w 2023 r. została skorygowana prawie o 1% do 5% – powiadomił Fitch Ratings w komunikacie ogłoszonym w pierwszym dniu obchodów Chińskiego Nowego Roku–Roku Jadeitowego Królika. To dobra informacja także dla Polski, dla której Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Polski w Azji, a Polska największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To również dobra wiadomość dla żeglugi i portów, głównych beneficjentów aktywności gospodarczej Chin na oceanicznych szlakach.
14.02.2023

Straż przybrzeżna oskarża Chiny o skierowanie promienia lasera w stronę jej okrętu

Straż przybrzeżna Filipin oskarżyła w poniedziałek straż przybrzeżną Chin o skierowanie wiązki lasera w stronę jej okrętu, by oślepić załogę i zablokować misję wiozącą zaopatrzenie dla filipińskich żołnierzy na spornym obszarze Morza Południowochińskiego.
13.02.2023

Media: nad Morzem Żółtym wykryto niezidentyfikowany obiekt latający

Chiny wykryły niezidentyfikowany obiekt latający w pobliżu miasta Rizhao nad Morzem Żółtym – podały chińskie media. MSZ w Pekinie zarzuciło tymczasem USA, że ich balony wielokrotnie wlatywały w chińską przestrzeń powietrzną bez pozwolenia.
13.02.2023

Okręt badawczy chińskiej marynarki wojennej wpłynął na wody terytorialne Japonii

Chińska jednostka wpłynęła w niedzielę na wody terytorialne Japonii w pobliżu wysp u wybrzeży prefektury Kagoshima. Był to pierwszy tego typu incydent w tym rejonie od grudnia ubiegłego roku.
12.02.2023

Zdaniem australijskich władz Chiny chcą zawłaszczyć Morze Południowochińskie

Pekin domaga się, by Indonezja, Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan zrzekły się swoich praw terytorialnych do Morza Południowochińskiego. Jednak wszyscy odrzucili jego twierdzenie o „historycznej” własności wód o powierzchni 3,5 miliona kilometrów kwadratowych.
12.02.2023

Efektowny desant morskiego poduszkowca US Navy na plażę [WIDEO]

Wśród lokalnych mieszkańców niemałe zaskoczenie musiało wywołać pojawienie się na publicznej plaży w Karolinie Południowej jednostki morskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
10.02.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Import kontenerów w USA w styczniu spadł poniżej poziomu sprzed pandemii

Amerykański rynek kontenerowy zaliczył na początku tego roku spore tąpnięcie, pomimo wydawałoby się dużej aktywności gospodarczej. Obecnie jest na poziomie niższej niż sprzed wybuchu pandemii COVID-19.
09.02.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

Amerykańskie służby wydobyły z morza szczątki chińskiego balonu

Marynarze US Navy zebrali z wody pozostałości po podejrzanym chińskim balonie, który uznano za obiekt przeznaczony do szpiegowania. W ubiegły weekend został zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej przez myśliwiec F-22, należący do Sił Powietrznych USA.
08.02.2023

Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki

Załadunek rosyjskiej ropy Urals metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) osiągnął w styczniu rekordowy poziom, ponieważ traderzy zaczęli przenosić ładunki na większe jednostki, aby długodystansowe wysyłki do Azji były bardziej opłacalne.
08.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

Chińczycy przeprosili za wejście balonu w przestrzeń powietrzną... ale nie Amerykanów

Chiny przeprosiły Kostarykę za to, że chiński balon wleciał w jej przestrzeń powietrzną, ogłosiło w poniedziałek MSZ tego kraju w Ameryce Środkowej. Wcześniej inny chiński balon, uznany przez Waszyngton za szpiegowski, wywołał spięcie dyplomatyczne na linii USA-Chiny.
07.02.2023

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.
07.02.2023

Rusza budowa pierwszej na świecie MFW z turbinami o mocy 16 MW

China Three Gorges Corporation (CTG) rozpoczęła budowę drugiego etapu morskiej farmy wiatrowej Zhangpu Liuao. Projekt ten będzie pierwszą w Chinach i na świecie farmą wiatrową z turbinami o mocy 16 MW.
06.02.2023

Indeks masowych statków towarowych tonie już piąty raz z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, spadł piąty tydzień z rzędu, pod presją słabszych stawek w różnych segmentach statków. Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax i supramax przewożących suche towary masowe, spadł o 19 punktów, czyli około 3%, do 621, najniższego poziomu od połowy czerwca 2020 roku.
06.02.2023

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

Nurkowie marynarki wojennej USA poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego, który został zestrzelony nad Atlantykiem u wybrzeży Południowej Karoliny - poinformował w niedzielę Pentagon.
06.02.2023

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.
02.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Japonia i NATO ostrzegają przed coraz bliższą współpracą wojskową Rosji i Chin

Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku.
31.01.2023

Wypadek na chińskim towarowcu, jedna osoba nie żyje

Ogień na pokładzie towarowca wybuchł dzisiejszego ranka w Elektrowni Lamma w Hongkongu. Zginął jeden członek załogi statku.
30.01.2023

Chińskie jednostki wpłynęły na japońskie wody terytorialne

Cztery chińskie jednostki wpłynęły w poniedziałek, po raz drugi w tym roku, na japońskie wody terytorialne wokół wysp Senkaku – poinformowała japońska straż przybrzeżna. Pekin nazywa kontrolowane przez Tokio wyspy Diaoyu i uznaje je za własne terytorium.
30.01.2023

Rosja nie może liczyć na pomoc Chin i Indii w złagodzeniu skutków kolejnej transzy sankcji

Kreml nie będzie mógł liczyć na pomoc Chin i Indii w łagodzeniu skutków nowych sankcji obejmujących tym razem import rosyjskich paliw rafinowanych, które Unia Europejska wprowadzi 5 lutego. Podczas gdy Chiny i Indie chętnie kupują surowiec - tanią rosyjską ropę, to raczej nie nabędą rosyjskich gotowych paliw, gdyż same są eksporterami tego produktu - poinformował w sobotę portal Business Insider.
28.01.2023

Filipiny zwiększają swoją obecność na Morzu Południowochińskim i zacieśniają współpracę z USA

W związku z rosnącą aktywnością chińskiej Marynarki Wojennej wokół wód terytorialnych Filipin, a także napięć wokół Tajwanu, to wyspiarskie państwo planuje wrócić do wzmocnienia tradycyjnych relacji z Stanami Zjednoczonymi, także na niwie wojskowej. W grę wchodzą m.in. wspólne patrole okrętów.
27.01.2023

Wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Rosji, Chin i RPA

Republika Południowej Afryki, która nigdy nie potępiła Rosji za inwazję na Ukrainę, ogłosiła w czwartek przeprowadzenie między 17 a 27 lutego wspólnych ćwiczeń z flotą rosyjską i chińską u swoich wybrzeży.
20.01.2023

Chińskie samoloty wojskowe i okręty aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 31 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało w piątek tajwańskie ministerstwo obrony.
20.01.2023

Eksplozja rozerwała tankowiec na pół [WIDEO]

W mediach społecznościowych gorąco za sprawą publikacji nagrania z akcji poszukiwawczo-ratowniczej u północnego wybrzeża Chin.
16.01.2023

Rosyjska ropa ma iść w świat na chińskich tankowcach. Niebezpieczny deal?

Rząd w Moskwie szuka sposobów na ominięcie sankcji narzuconych mu przez państwa sprzeciwiające się agresji na Ukrainę. Tym razem w proceder zostały włączone tankowce należące do chińskich armatorów.
16.01.2023

Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin

Od kiedy Chiny zaczęły zmniejszać ograniczenia w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19, w tym kontekście załóg statków, inne kraje zaczęły zwiększać restrykcje dla podróżnych przybywających z Państwa Środka. W związku z tym Korea Południowa przywróciła swoje wymagania dotyczące testów i kwarantanny.
12.01.2023

Chiny prowokują, ale nie zaatakują? Pentagon o sytuacji wokoło Tajwanu

Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii. Austin zapowiedział też m.in. wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu na japońskiej wyspie Okinawa.
12.01.2023

Cosco bliżej porozumienia z portem w Hamburgu

Niemiecka firma logistyczna Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) i chiński operator logistyczny China Ocean Shipping Company, Limited (CSPL, znany też jako COSCO) są bliskie sfinalizowania umowy. Gigant żeglugowy z Chin ma objąć udziały w ramach mniejszościowego pakietu akcji Terminala Kontenerowego Tollerort (CTT) znajdującego się w największym porcie Niemiec.
10.01.2023

Przemyt cebuli z Chin problemem dla filipińskich służb

Cebula kosztuje obecnie na Filipinach niemal trzykrotnie więcej niż kurczak i jest tak drogim towarem, że stała się przedmiotem przemytu.
10.01.2023

Chiny przeprowadziły kolejne ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

Wojska chińskie przeprowadziły w niedzielę "wspólne patrole gotowości bojowej i aktualne ćwiczenia bojowe" - poinformowało dowództwo chińskich sił zbrojnych. Według komunikatu ćwiczono uderzenia z lądu i morza.
09.01.2023

Baltic Index notuje najgorszy dzień w historii, a popyt na statki maleje

Indeks frachtu morskiego ładunków masowych na giełdzie bałtyckiej zanotował we wtorek największy spadek w historii, pod presją słabnących stawek w różnych segmentach z powodu słabego popytu z Chin w związku z rosnącą tam liczbą przypadków COVID-19.
06.01.2023

Indonezja chce niezależności. Nowe pole wydobywcze spowoduje konflikt z Chinami?

Indonezja zatwierdziła plan budowy pola gazowego na morzu. Inwestycja o nazwie „Tuna” szacowana jest na ponad 3 miliardy dolarów.
05.01.2023

Energetyka wiatrowa rośnie w siłę – apetyt Chin również

Globalny rozwój globalnej energetyki wiatrowej niesie za sobą wyzwania logistyczne. Komponenty turbin wiatrowych charakteryzują się niestandardowym wymiarem, zaś fakt ich produkcji w Chinach sprawia, że transport morski stanowi najlepszą drogą transportu, której potencjał będzie rosnąć.
02.01.2023

Gospodarka morska w 2022 roku: wojna rosyjsko-ukraińska tematem numer jeden

Za nami 2022 rok, a przed kolejny, 2023, przez co możemy pokusić się na podsumowania dotyczące wydarzeń wpływających na globalną gospodarkę morską. Konflikt ukraińsko-rosyjski stanowi jeden z najważniejszych czynników o wpływie sięgającym daleko poza sektor morski.
31.12.2022

Transportowy kolos dla Evergreen przekazany cztery miesiące przed terminem

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding dostarczyła gigantyczny transportowiec Ever Acme, mogący przewozić 24 tys. kontenerów blisko cztery miesiące przed terminem. Ten był pierwotnie wyznaczony na II kwartał 2023 roku.
30.12.2022

Chiński lotniskowiec zbliżył się do terytorium USA

Chiński lotniskowiec Liaoning po raz pierwszy zbliżył się do należącego do USA terytorium Guam na Pacyfiku, gdzie mieszczą się amerykańskie bazy wojskowe; to ostrzeżenie dla Waszyngtonu w sprawie Tajwanu – podał propagandowy chiński dziennik „Global Times”.
30.12.2022

Niebezpieczne manewry nad Morzem Południowochińskim

Siły zbrojne USA poinformowały w czwartek, że 21 grudnia nad Morzem Południowochińskim myśliwiec ChRL wykonał "niebezpieczny manewr" w sąsiedztwie samolotu amerykańskich sił powietrznych.
29.12.2022

Marynarki Chin i Rosji ćwiczyły zwalczanie okrętów podwodnych w pobliżu Tajwanu

Chiny i Rosja zakończyły we wtorek siedmiodniowe wspólne manewry morskie w pobliżu Tajwanu – wynika ze środowych doniesień agencji Xinhua. Według chińskich mediów obie marynarki ćwiczyły między innymi wspólną blokadę morską i zwalczanie okrętów podwodnych.
28.12.2022

Jedna trzecia z 209 statków dostarczonych przez chiński konglomerat jest zasilana dwupaliwowo

Zarząd spółki China State Shipbuilding Corporation (CSSC) przekazał, że pomimo wyzwań spowodowanych pandemią i ekstremalnymi warunkami pogodowymi zdołała zrealizować rekordową ilość zamówień na budowę statków, znajdując się w światowej czołówce przedsiębiorstw z branży stoczniowej.
27.12.2022

USA zaniepokojone "prowokacyjną aktywnością wojskową" Chin w rejonie Tajwanu

Biały Dom oświadczył że Stany Zjednoczone są zaniepokojone aktywnością wojskową Chin w rejonie Tajwanu, którą uważają za "prowokacyjną" i "destabilizującą", komentując w ten sposób skierowanie w rejon Tajwanu 71 chińskich samolotów i siedmiu okrętów.
26.12.2022

Chiny skierowały w rejon Tajwanu 71 samolotów bojowych i siedem okrętów wojennych

Tajwański resort obrony poinformował, że w ciągu 24 godzin w pobliżu wyspy operowały znaczne siły chińskie.
26.12.2022

Chiny. Wojsko przeprowadziło wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe"

Armia Chin przeprowadziła w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe", uzasadniając je "prowokacjami" władz z Tajpej oraz Waszyngtonu - poinformowała agencja Reutera.
25.12.2022

Sankcje rzeczywiście uderzają w eksport rosyjskiej ropy

Eksport flagowej rosyjskiej ropy z portów Morza Bałtyckiego może spaść nawet o jedną piątą w grudniu, po tym jak weszły w życie zachodnie ograniczenia cenowe i embargo UE. Zdaniem handlowcó Rosja nie była w stanie w pełni przekierować dostaw do Europy na inne rynki.
23.12.2022

Pekin usypuje sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim

Chiny wciąż wzmacniają swoją obecność na spornym terytorium morskim. Już od lat trwają intensywne prace nad sztucznym powiększaniem wysp archipelagu Spartly oraz usypywaniem nowych na płytkich, podwodnych rafach.
21.12.2022

Najwyższa na świecie platforma samopodnośna opuściła chińską stocznię. Jest wyższa od Wieży Eiffla

Najwyższa na świecie platforma typu jack-up dla firmy Jan De Nul, o nazwie Voltaire, jest obecnie w trakcie podróży z chińskiej stoczni do Europy, aby wziąć udział w pracach przy budowie morskich farm wiatrowych.
21.12.2022

Jeszcze w tym roku wspólne ćwiczenia morskie Rosji i Chin. Moskwa wysyła 4 okręty

Siły zbrojne Rosji i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach na wodach Morza Wschodniochińskiego, zaplanowanych w dniach 21-27 grudnia; scenariusz ćwiczeń zakłada m.in. przeprowadzenie ostrzałów artyleryjskich i rakietowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za resortem obrony w Moskwie.
19.12.2022

Mingyang tworzy "najdłuższą na świecie" łopatę do morskiej turbiny wiatrowej. Tajfuny będą jej niestraszne

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy zakończył produkcję pierwszej łopaty dla morskiej turbiny wiatrowej MySE 16-260, o średnicy wirnika wynoszącej 242 metry.
19.12.2022

Chiny a sprawa morska. Jak jest i jak będzie z transportem morskim z Państwa Środka?

Z jednej strony doniesienia o spowolnieniu gospodarczym w Państwie Środka, z drugiej – o możliwym odejściu od polityki „zera tolerancji” wobec Covid-19. Jak więc jest i jakie są perspektywy dla transportu morskiego?
15.12.2022

USA planują nowe sankcje przeciwko Chinom za ofensywę floty rybackiej

USA planują w piątek nałożyć nowe sankcje na Chiny i Rosję. Władze USA chcą uderzyć w chińskie firmy, które ich zdaniem dokonują nadmiernych połowów i wykorzystują flotę rybacką do zwiększania strefy wpływów Państwa Środka. Waszyngton chce ukarać także Moskwę za wykorzystanie irańskich dronów w wojnie z Ukrainą - poinformowali w czwartek dwaj amerykańscy urzędnicy cytowani przez Reutersa.
09.12.2022

Raport RMI odnośnie czystej stali na bazie wodoru w Chinach i Europie: Rozwój polityki i implikacje dla Chin

Przemysł stalowy odpowiada za prawie 10 procent światowej emisji dwutlenku węgla i 17 procent emisji na terenie Chin. Harmonogram dekarbonizacji przemysłu stalowego ma kluczowe znaczenie dla nisko- i zeroemisyjnej transformacji światowej gospodarki.
02.12.2022

Chińska armia: odpędziliśmy amerykański okręt na Morzu Południowochińskim

Chińska armia ogłosiła we wtorek, że odpędziła amerykański krążownik rakietowy, który miał „nielegalnie wtargnąć” na wody w pobliżu wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Pekin uważa większość tego morza za własne terytorium i spiera się o nie z innymi stolicami regionu.
29.11.2022

Kanada. Rządowa strategia dla Indo-Pacyfiku: stawianie na współpracę, ale jest też problem chińskich wpływów

Indo-Pacyfik będzie wywierał znaczący wpływ na Kanadę w ciągu najbliższych 50 lat – podkreślił rząd w Ottawie w opublikowanej w niedzielę strategii dla tego regionu świata. W dokumencie zadeklarowano rozwijanie współpracy, ale też wprost wskazano na zagrożenia ze strony Chin.
28.11.2022

Sądownictwo polubowne (arbitraż) i prawo morskie w Chinach

Nasz ostatni artykuł Uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów angielskich w Chinach wywołał żywą dyskusję i szereg pytań związanych z systemem prawnym w Chinach.
25.11.2022

Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie

Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynardowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.
23.11.2022

Marynarka Wojenna Filipin oskarża Chiny o siłowe przejęcie domniemanego fragmentu rakiety

Zdaniem przedstawiciela filipińskiej Marynarki Wojennej na Morzu Południowochińskim znaleziono niezidentyfikowany obiekt, który wzięto za fragment chińskiej rakiety kosmicznej. Został on następnie siłą odebrany przez chiński okręt.
21.11.2022

Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne

Atomowe okręty typu 094 zostały wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne, o większym zasięgu niż dotychczas używane. US Navy przygląda się temu z uwagą.
21.11.2022

Chiny pomagają Kambodży zmodernizować bazę marynarki wojennej nad Zatoką Tajlandzką

Amerykańskie władze są zaniepokojone rozbudową kambodżańskiej bazy marynarki wojennej Ream, w co zaangażował się rząd w Pekinie. Jego zdaniem to normalna współpraca, świadcząca o pogłębianiu relacji między tymi dwoma krajami.
14.11.2022

Przywódcy USA i Chin rozmawiali o rosnącej aktywności wojskowej Pekinu na morzach

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w poniedziałek na spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem potrzebę „zarządzania różnicami” i unikania konfliktu między obu krajami. Xi ocenił, że obaj przywódcy powinni „wytyczyć właściwy kurs” dla dwustronnych relacji.
14.11.2022

Prezydent USA podkreślił, że konkurowanie z Chinami nie oznacza chęci popadnięcia z nimi w konflikt

USA będą energicznie konkurować z Chinami, przy jednoczesnym utrzymaniu kanałów komunikacji tak, by zapewnić, że ta konkurencja nie przemieni się w konflikt - powiedział prezydent USA Joe Biden w niedzielę w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej. Dodał, że USA będą otwarcie poruszać kwestię przestrzegania w Chinach praw człowieka.
13.11.2022

USA zwiększą obecność militarną w regionie w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej

Podczas rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden zamierza oświadczyć, że jeśli zagrożenie ze strony Korei Płn. będzie coraz większe to Stany Zjednoczone będą zmuszone rozszerzyć swoje zaangażowanie militarne nie tylko na Półwyspie Koreańskm, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku - powiedział w piątek doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
12.11.2022

Rosja sprawdza Północną Drogę Morską. Ropa płynie do Chin

Vasily Dinkov, specjalistyczny tankowiec do transportu ładunków ropy naftowej, wyruszył z Rosji do Chin wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Rosja nie ma już żadnego interesu w korzystaniu z klasycznej trasy przez Kanał Sueski, więc chce eksploatować własny szlak.
08.11.2022

Resort obrony Tajwanu: 63 chińskie samoloty bojowe i cztery okręty aktywne w rejonie wyspy

W poniedziałek Chiny wysłały 63 samoloty bojowe, w tym 28 myśliwców, i cztery okręty wojenne do działań w rejonie Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
07.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Pożar na kutrze rybackim. Załogę uratował inny statek

Statek rybacki Hsiang Ching zapalił się 6 listopada. Do zdarzenia doszło w północnej części Oceanu Spokojnego, ok. 250 mil morskich od Wysp Kurylskich.
07.11.2022

Reuters: USA "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad termialem portu w Hamburgu chińskiej firmie

Stany Zjednoczone "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad jednym z terminali portu w Hamburgu chińskiej państwowej firmie Cosco - podała w środę agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu USA.
02.11.2022

Belgijski ekspert o sprawie Cosco w porcie Hamburgu: Niemcy nie potrafią uczyć się na własnych błędach

Niemcy nie potrafią uczyć się na swoich własnych błędach i stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla wielu krajów UE - ocenia w rozmowie z PAP belgijski ekspert ds. energetyki, profesor uniwersytetu w Liege, Damien Ernst. Komentuje w ten sposób decyzję niemieckiego rządu, by nie blokować zakupu przez chińskie przedsiębiorstwo udziałów w terminalu kontenerowym w porcie w Hamburgu.
29.10.2022

Chiny. Zmiany w armii sugerują większy nacisk na Tajwan; Tajpej szykuje się na wzmożoną presję

Przetasowania w kierownictwie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) sugerują, że w nadchodzących latach skupi się ona w większym stopniu na Tajwanie. Ministerstwo obrony w Tajpej zapowiada reorganizację, by przygotować się na wzmożoną presję.
29.10.2022

Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew mnistrom

Kanclerz Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew radom i woli wszystkich zaangażowanych ministrów i władz. "Takie działanie kanclerza jest bezprecedensowe", to nie zdarzyło się nigdy wcześniej - mówi w rozmowie z dziennikiem "Bild" ekspert ds. Chin z Uniwersytetu w Kilonii.
27.10.2022

Chiński producent turbin wiatrowych chce podbić Amerykę Południową

Chiński producent turbin wiatrowych Goldwind depcze zachodnim producentom po piętach, inwestując w nowe fabryki turbin wiatrowych. Tym razem kolejna ma powstać w Brazylii.
27.10.2022

"Bild" krytykuje kanclerza za dopuszczenie Cosco do zakupu udziałów w terminalu portowym w Hamburgu

"Kanclerz Olaf Scholz przyznaje chińskim komunistom dostęp do infrastruktury krytycznej w Niemczech" - pisze w środę portal dziennika "Bild" po tym, jak rząd zatwierdził kompromis w sporze o wejście chińskiego państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego Cosco do portu w Hamburgu. Firma, zgodnie z umową, może objąć 24,9 proc. udziałów.
26.10.2022

Niemcy. Lider CDU: zgoda na chińską inwestycję w Hamburgu jest błędna, nie rozumiem kanclerza

Lider partii CDU Friedrich Merz wypowiedział się przeciwko inwestycji chińskiego przedsiębiorstwa Cosco w terminal w porcie w Hamburgu. Chodzi o aspekty strategiczne. "Nie rozumiem kanclerza, jak w takiej sytuacji może się przy tym upierać" - powiedział Merz w telewizji ARD. "Dawanie tego zezwolenia jest błędne".
26.10.2022

Chiński gigant offshore MSE, uruchomił największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru

Chiński dostawca rozwiązań w zakresie OZE, oraz jeden z kluczowych graczy na rynku offshore firma Mingyang Smart Energy, zaprojektowała i wyprodukowała największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru.
26.10.2022

Chińska firma zainwestuje w port w Hamburgu; ekspert ostrzega: to potencjał szantażu przez Pekin

Planowane udziały chińskiej grupy Cosco w terminalu kontenerowym w Hamburgu to jedna ze spornych kwestii w ramach niemieckiego rządu. Plany te krytykuje minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) i służby bezpieczeństwa, popiera je kancelaria Olafa Scholza, który dodatkowo zapowiada wyjazd do Chin z delegacją biznesową w listopadzie – napisał portal ntv.
22.10.2022

Rosyjskie linie chcą kupować statki w Chinach

Chiny są jednym z ostatnich krajów, który pozostał przyjazny gospodarczo Rosji po nałożeniu na nią sankcji po ataku na Ukrainę. Chcą to wykorzystać rosyjscy przewoźnicy, którzy uruchomili połączenia do Państwa Środka.
11.10.2022

Stocznia Yangzijiang Shipbuilding ma porftel zamówień o wartości 14,67 mld dolarów singapurskich. To 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni

To 5 razy więcej niż portfel uzyskany przez stoczniowców z Niemiec w ub.r. i 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni. Yangzijiang Shipbuilding Holdings poinformowało na początku października, że ma 22 nowe kontrakty. Zwiększają one portfel zamówień w tym roku do 40 statków.
10.10.2022

Chińczycy oddali do użytku statek instalacyjny Baihetan

Chińskie media informują, że statek instalacyjny Baihetan został oddany do użytku. Statek może być wykorzystywany do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy do 15 MW.
10.10.2022

Hamburg na celowniku. Czy chińskie inwestycje są zagrożeniem dla europejskich portów?

W ciągu ostatniej lat Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, lecz najnowsza próba zakupu udziałów w hamburskim terminalu kontenerowym budzi uzasadnione kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa europejskiej infrastruktury logistycznej.
08.10.2022

USA. Elon Musk proponuje oddanie Chinom części kontroli nad Tajwanem

Miliarder Elon Musk, który wywołał niedawno oburzenie propozycją zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej poprzez m.in. uznanie aneksji Krymu, zasugerował teraz, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać, oddając Pekinowi część kontroli nad wyspą.
08.10.2022

"WSJ": Chiny z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony kupowany w USA

Chiny, które z powodu spowolnienia gospodarczego mają mniejsze zapotrzebowanie na surowce energetyczne, z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony (LNG) kupowany w USA - informuje w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".
03.10.2022

Chińczycy rozbudowują w tajemnicy bazę okrętów podwodnych

Najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniły, że Chiny rozbudowują swoją bazę okrętów podwodnych nad Morzem Południowochińskim.
03.10.2022

Biden zapowiedział pomoc klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek podczas pierwszego szczytu dyplomatycznego z udziałem przywódców tych państw, że USA przeznaczą setki milionów dolarów na pomoc gospodarczą i klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku. Region jest przedmiotem coraz większej rywalizacji między USA i Chinami.
30.09.2022

Nikaragua. Delegacja Chin omówiła z rządem Ortegi projekt budowy kanału interoceanicznego

Dziesięć lat po decyzji podjętej przez rząd dyktatora Nikaragui Daniela Ortegi w sprawie budowy interoceanicznego kanału, który ma być "trzy razy większy niż Kanał Panamski" i połączyć Morze Karaibskie z Pacyfikiem, postanowiono powierzyć realizację tego przedsięwzięcia inwestorowi z Chin - zakomunikował w środę nikaraguański MSZ.
29.09.2022

Cieśnina Tajwańska to dopiero początek? Chiny a Ameryka na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw: Chin oraz Stanów Zjednoczonych. W obliczu blokady Cieśniny Tajwańskiej w zeszłym miesiącu przez chińską marynarkę wojenną, zasadne jest zastanowienie się nad kolejną kością niezgody na Pacyfiku.
27.09.2022

ONZ. Sekretarz stanu USA: utrzymanie pokoju w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe

Utrzymanie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken ministrowi spraw zagranicznych Chin Wangowi Yi. Kuluarowe spotkanie szefów dyplomacji podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku miało na celu podtrzymanie komunikacji między ich krajami.
23.09.2022

Pomimo kryzysu branża wiatrowa zamawia więcej turbin. Liderem Chiny

Według wyliczeń ośrodka analitycznego Wood Mackenzie, w drugim kwartale 2022 roku globalna branża wiatrowa przyjęła zlecenia na nowe turbiny o łącznej mocy 43 GW, z czego 35 GW przypadło na zamówienia z Chin.
16.09.2022

Liberia. Dwóch pasażerów na gapę zginęło na statku, dwunastu uratowano

Według doniesień liberyjskich mediów, chińska załoga statku Ophelia zabiła dwóch Nigeryjczyków, którzy dostali się na pokład statku. Dwunastu innych mężczyzn wyskoczyło lub zostało wyrzuconych za burtę.
16.09.2022

Japonia w obliczu napięć wokół Tajwanu rozważa budowę schronu na wyspie Okinawa

Japonia rozważa budowę schronu ewakuacyjnego dla mieszkańców na wyspie Okinawa na wypadek zagrożenia militarnego wokół łańcucha Wysp Nansei (Riukiu) lub Tajwanu.
15.09.2022

Chińskie stocznie na najwyższym podium. Koreańscy stoczniowcy na drugim stopniu

Spełnia się czarny sen Niemieckiego Stowarzyszenia Stoczniowców. Stocznie Chin i Republiki Korei zdominowały rynek budowy statków i walczą jedynie o miejsce na podium. Stoczniowcy z Republiki Korei w sierpniu spadli z pierwszej pozycji, którą odzyskali po grudniu 2021 r. Nowe zamówienia sprawiły, że chińskim rywalom przypadło pierwsze miejsce pod względem portfela zamówień na nowe statki, według najnowszych danych Clarkson Research i sierpniowego raportu Vessel Value.
14.09.2022

W Szanghaju odwołano wszystkie loty z powodu silnego tajfunu

Władze Chin ogłosiły w środę najwyższy poziom alertu w związku z silnym tajfunem Muifa, zbliżającym się do gęsto zaludnionego obszaru delty rzeki Jangcy. W Szanghaju odwołano wszystkie loty, a okoliczne porty ograniczyły działalność – podały media.
14.09.2022

Globalny rynek offshore wind napędzają Chiny

Globalny wzrost w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w dużej mierze jest napędzany przez Chiny – wynika z najnowszego raportu światowej organizacji World Forum Offshore Wind (WFO). W pierwszym półroczu przybyło 6,8 GW mocy w nowo zainstalowanych morskich wiatrakach.
12.09.2022

Europejskie stocznie umierają pod presją chińskiej i koreańskiej konkurencji. Za 10 lat doki będą puste?

Przemysł budowy statków w Europie jeszcze pracuje. Za 10 lat europejski przemysł produkcji statków może być już tylko historią. Stocznie europejskie są bezbronne wobec praktyk dumpingowych oraz bezpośredniego wsparcia przemysłu stoczniowego przez państwa azjatyckie. Armatorzy europejscy działający pod ochronnym parasolem i często z istotnym wsparciem swoich państw zyski lokują w stoczniach azjatyckich.
07.09.2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.
31.08.2022

Tajwan. Armia oddała strzały ostrzegawcze do chińskiego drona

Siły zbrojne Tajwanu poinformowały we wtorek, że oddały strzały ostrzegawcze do chińskiego drona, który przeleciał nad wysepką kontrolowaną przez Tajwan.
30.08.2022

Chińczycy odpłynęli z rosyjskiej Arktyki

Chińska firma żeglugowa COSCO w tym roku zrezygnowała z korzystania z administrowanej przez Rosjan północnej drogi morskiej.
28.08.2022

Amerykańskie okręty wojenne dokonują przejścia przez Cieśninę Tajwańską

Po raz pierwszy od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dwa amerykańskie okręty wojenne dokonują przeprawy przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej - podał Reuters.
28.08.2022

Co dalej z Cieśniną Tajwańską? Rywalizacja amerykańsko-chińska z Tajwanem w tle

W tym miesiącu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Jest to jeden z przejawów zmagań na geopolitycznej szachownicy, w której graczami są Stany Zjednoczone i Chiny, a których rozgrywka wpływa na światową gospodarkę morską.
24.08.2022

Uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów angielskich w Chinach

W sprawie „Spar Shipping As v Grand China Logistics Holding (Group) Co. Ltd [2018] Hu 72 XWR No 1 – Sąd Morski w Szanghaju (“Shanghai Maritime Court”) wydał precedensowe orzeczenie, w którym po raz pierwszy we współczesnej historii orzecznictwa chińskiego otwarta zastała możliwość uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczenia sądu angielskiego (English High Court oraz Court of Appeal).
22.08.2022

Chiny od trzech miesięcy najwięcej ropy sprowadzają z Rosji

Rosja od maja do lipca była nieprzerwanie największym dostawcą ropy do Chin – podała w sobotę agencja Reutera, przytaczając najnowsze oficjalne dane chińskiego urzędu celnego. Chiny są również największym odbiorcą ropy z Rosji.
21.08.2022

Stal rozgrzana do czerwoności. Chińskie stocznie zwalniają produkcję z powodu upałów

Południowe Chiny dotknęła fala upałów, która odbija się na funkcjonowaniu przemysłu, w tym stoczni. Tamtejsze zakłady próbują modyfikować swoje grafiki, ale opóźnień nie uda się uniknąć.
18.08.2022

Chińskie władze badają złowione ryby i owoce morza pod kątem koronawirusa

Zgodnie z nakazem lokalnych władz w mieście Xiamen na wschodnim wybrzeżu Chin testom na koronawirusa poddawani są nie tylko rybacy wracający z połowu, ale również złowione przez nich ryby i owoce morza – podały w czwartek chińskie media.
18.08.2022

Statek badawczy chińskiej armii zawinął do portu Hambantota na Sri Lance

Statek badawczy chińskiej armii Yuan Wang 5, zdolny do śledzenia satelitów, rakiet i pocisków balistycznych, zawinął we wtorek do zbudowanego przez Chiny portu Hambantota na Sri Lance mimo obaw zgłaszanych przez Indie i USA – podała agencja Reutera.
16.08.2022

USA. Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku

W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Zapowiedział też dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.
12.08.2022

Kyodo: przywódca Chin sam zdecydował o wystrzeleniu rakiet w stronę wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii

Przywódca ChRL Xi Jinping osobiście podjął decyzję o niedawnym wystrzeleniu pocisków balistycznych w stronę wód należących do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii – podała w czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.
11.08.2022

Tajwan: 21 samolotów i sześć okrętów Chin zauważono w Cieśninie Tajwańskiej

Dwadzieścia jeden samolotów wojskowych i sześć okrętów wojennych ChRL zauważono w czwartek w Cieśninie Tajwańskiej i wokół niej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu.
11.08.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Chiny. Państwowe media informują o manewrach floty na spornym Morzu Południowochińskim

Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.
11.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Brytyjski MSZ oczekuje wyjaśnień od Pekinu w sprawie działań wokół Tajwanu

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss poleciła, aby wezwano ambasadora ChRL w Londynie Zhenga Zeguanga w celu wyjaśnienia działań jego kraju w związku z manewrami wokół Tajwanu oraz "agresywną retoryką" Pekinu, która - zdaniem szefowej brytyjskiego MSZ - zagraża pokojowi i stabilności w regionie.
10.08.2022

Resort obrony Tajwanu: 17 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

17 chińskich myśliwców naruszyło w środę linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Mediana ta, to nieformalna granica kontroli morskiej między ChRL a Tajwanem.
10.08.2022

Chińska armia informuje o zakończeniu szeregu misji wokół Tajwanu

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ogłosiła w środę, po tygodniu bezprecedensowych manewrów w pobliżu Tajwanu, że „z powodzeniem wypełniła” szereg misji wojskowych wokół wyspy i będzie regularnie prowadzić patrole, by utrzymać zdolność bojową.
10.08.2022

Tajwan: 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

We wtorek 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Dodano, że w okolicach Tajwanu pojawiło się również 29 dodatkowych chińskich samolotów wojskowych, a także 10 okrętów wojennych.
09.08.2022

Chińczycy ćwiczą niszczenie lotniskowców

Chińskie media informują, że jednym ze scenariuszy ćwiczonych podczas manewrów w okolicy Tajwanu, jest niszczenie lotniskowców, które mogłyby być wysłane na pomoc Tajwanowi.
09.08.2022

Napięcie w Cieśninie Tajwańskiej. Chińskie i tajwańskie okręty w pobliżu linii mediany

Około 20 chińskich i tajwańskich okrętów utrzymywało we wtorek rano pozycje w pobliżu linii mediany Cieśniny Tajwańskiej, nieoficjalnej granicy kontroli morskiej pomiędzy ChRL a Tajwanem – podała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło.
09.08.2022

Pentagon: nie spodziewamy się, by Chiny spróbowały siłowego przejęcia kontroli nad Tajwanem w najbliższych 2 latach

Podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl ocenił w poniedziałek, że mimo nowych napięć Pentagon nie zmienił zdania co do możliwości chińskiej próby siłowego przejęcia kontroli na Tajwanem i nie zdecyduje się na taki krok w ciągu najbliższych dwóch lat.
08.08.2022

MSZ Tajwanu: Chiny dalej prowokują, świadomie wywołując kryzys

Chiny dalej prowokują, świadomie wywołując kryzys - oświadczyło MSZ Tajwanu, komentując kontynuowane w poniedziałek przez armię ChRL manewry wojskowe wokół tajwańskich mórz i strefy powietrznej.
08.08.2022

Chiny dalej krążą wokół Tajwanu

Chińskie wojsko kontynuuje w poniedziałek ćwiczenia na morzach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu - poinformowało w mediach społecznościowych dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
08.08.2022

66 samolotów i 14 okrętów Chin aktywnych w okolicach Tajwanu

Chiny wysłały w niedzielę 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. Według oświadczenia resortu, 12 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej.
07.08.2022

Tajwan: wysłaliśmy samoloty i okręty, aby "odpowiednio" zareagować na chińskie manewry

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że wysłało samoloty i statki, aby "odpowiednio" zareagować na chińskie ćwiczenia wojskowe wokół wyspy.
07.08.2022

20 samolotów i 14 okrętów wojennych w sobotę w pobliżu Tajwanu

Dwadzieścia samolotów wojskowych ChRL naruszyło w sobotę tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) – poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, dodając, że w okolicach Cieśniny Tajwańskiej pojawiło się również 14 chińskich okrętów wojennych.
06.08.2022

Blinken: Chiny skłaniają się w stronę siłowego rozwiązywania kwestii Tajwanu

Ostatnie działania Chin związane z Tajwanem pokazują, że Pekin oddala się od rozwiązywania sporów drogą pokojową i przesuwa się w stronę stosowania przymusu i używania siły – oświadczył w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa na Filipinach.
06.08.2022

Wojska Chin symulowały atak na Tajwan

Podczas manewrów chińskie wojska ćwiczyły atak na Tajwan - podało w sobotę ministerstwo obrony w Tajpej. Według komunikatu resortu, wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na jego główną wyspę.
06.08.2022

Chińskie manewry nie przestraszyły linii żeglugowych

Największe w historii Chin wojskowe manewry w Cieśninie Tajwańskiej, jakie Pekin rozpoczął w odpowiedzi na spotkanie Nancy Pelosi z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, nie przestraszyły operujących w okolicy linii żeglugowych.
05.08.2022

Chiński projekt statku atomowego nagrodzony

Projekt statku o napędzie atomowym, przedstawiony przez konsorcjum pięciu chińskich firm, został wyróżniony nagrodą China Patent Award.
05.08.2022

Tajwan. Resort obrony: 68 chińskich samolotów wojskowych i 13 okrętów w rejonie Cieśniny Tajwańskiej

Do godz. 17 czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce) Chiny wysłały 68 samolotów bojowych i 13 okrętów wojennych do działań w rejonie Cieśniny Tajwańskiej – podał w piątek resort obrony Tajwanu. Według resortu, część jednostek miała przekroczyć medianę cieśniny.
05.08.2022

Ambasador Chin wezwany do Białego Domu w związku z manewrami wokół Tajwanu

Ambasador ChRL Qin Gang został wezwany do Białego Domu w proteście przeciwko prowokacyjnym działaniom Chin - oznajmił w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Według władz USA ćwiczenia wojsk ChRL wokół Tajwanu podważają pokój i stabilność w regionie.
05.08.2022

Armia ChRL: ćwiczenia wokół Tajwanu to „sprawdzian połączonych zdolności bojowych”

Bezprecedensowe manewry wojskowe chińskiej armii wokół Tajwanu są „sprawdzianem połączonych zdolności bojowych” lotnictwa i marynarki wojennej Chin – oświadczyło w piątek dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
05.08.2022

Blinken: chińskie manewry wokół Tajwanu to poważna eskalacja

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek na konferencji prasowej w stolicy Kambodży, że chińskie ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, w tym wystrzelenie pocisków, które uderzyły w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, stanowią poważną eskalację.
05.08.2022

Chiny ogłaszają sankcje na Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie

MSZ Chin ogłosiło w piątek, że postanowiło nałożyć sankcje na przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie. Tego samego dnia resort przekazał, że wezwał ambasadorów części państw europejskich, by zaprotestować w sprawie oświadczenia państw G7 i UE, w którym skrytykowano chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu.
05.08.2022

Chińskie pociski nad Tajpej, okręty i samoloty naruszyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Chińska armia wystrzeliła rakiety w stronę wód otaczających Tajwan, a do czterech z nich przeleciało nad Tajpej. Ponadto chińskie samoloty naruszyły w piątek rano linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a Tajwan uruchomił swoje siły, by monitorować sytuację – podał Reuters.
05.08.2022

Prezydent Tajwanu: działania Chin są zagrożeniem dla społeczności międzynarodowej

„Działania Chin nie tylko podważają status quo w Cieśninie Tajwańskiej, naruszają suwerenność Tajwanu, ale także (...) w bezprecedensowy sposób zagrażają transportowi morskiemu, lotniczemu oraz normalnemu funkcjonowaniu handlu międzynarodowego” – powiedziała w czwartek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.
04.08.2022

Minister obrony Japonii: pięć pocisków ChRL uderzyło w naszą wyłączną strefę ekonomiczną na morzu

Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał w czwartek minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów.
04.08.2022

Tajwan: Chiny wystrzeliły rakiety balistyczne w morze blisko naszego terytorium

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu – podało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej. Tego dnia chińska armia rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół wyspy.
04.08.2022

Odnaleziono ciała 25 ofiar katastrofy pływającego dźwigu

Chińskie media donoszą, że służby odnalazły 25 ciał ofiar zatonięcia pływającego dźwigu, do jakiego doszło na początku lipca.
04.08.2022

Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu

Armia Chin rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa. W tym samym dniu marynarka wojenna USA oświadczyła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan prowadzi "zaplanowane działania" w pobliżu wyspy.
04.08.2022

Tajwan wystrzelił flary, aby przepędzić niezidentyfikowane samoloty

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie drony, przeleciały w nocy ze środy na czwartek nad rejonem wysp Kinmen położónych w pobliżu południowo wschodnich wybrzeży Chin. Wystrzelono flary aby zmusić je do odwrotu.
04.08.2022

Tajwan. Resort obrony: Chiny chcą zagrozić naszym miastom i portom

Ministerstwo obrony Tajwanu wydało we wtorek komunikat, w którym oznajmiło, że Chiny chcą zagrozić tajwańskim miastom i portom, a także zastraszyć Tajwańczyków. Pekin zapowiedział manewry wojskowe, gdy do Tajpej przybyła szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
02.08.2022

Szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów przyleciała we wtorek na Tajwan. Solidarność USA z Tajwanem "jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedziała Pelosi po wylądowaniu w Tajpej.
02.08.2022

Biden: Pekin może przeprowadzić prowokacje, w tym operacje marynarki wojennej

Wydaje się, że Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA nie zamierzają "wymachiwać szabelką", ale też nie dadzą się zastraszyć.
01.08.2022

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w związku ze spodziewaną wizytą na Tajwanie Nancy Pelosi

Chiny ogłosiły w piątek zamiar przeprowadzenia w sobotę ćwiczeń wojskowych z użyciem ostrej amunicji w Cieśnienie Tajwańskiej w związku ze spodziewaną wizytą przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.
29.07.2022

Chińska flota tankowców przeładowuje z rosyjskich statków ropę na środku Atlantyku

Chińska flota tankowców odbiera rosyjską ropę na środku Atlantyku. Tym samym Moskwa podejmuje niebezpieczną próbę wysłania więcej ropy na wschód - poinformował w piątek serwis internetowy dziennika "Daily Telegraph" za "Lloyd's List", brytyjskim czasopismem zajmującym się żeglugą morską.
29.07.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
26.07.2022

Chiny nie inwestują już w morsko-kolejowe korytarze transportowe z Rosją

Wartość nowych chińskich inwestycji w Rosji w ramach strategicznej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) spadła do zera w pierwszej połowie 2022 roku; jest to sytuacja bez precedensu, świadcząca o niechęci Chin do ponoszenia kosztów sankcji nałożonych na Kreml w odpowiedzi na agresję na Ukrainę - poinformował "Financial Times".
25.07.2022

Łańcuchy dostaw. USA: nie możemy pozwolić Chinom na dominację w dziedzinie surowców i technologii

Ministra finansów USA Janet Yellen przebywa z wizytą w Korei Południowej, gdzie będzie we wtorek zabiegać o pogłębienie relacji handlowych, aby nie pozwolić Chinom na osiągnięcie dominacji w dziedzinie kluczowych surowców i technologii – wynika z zapowiedzi jej resortu.
18.07.2022

Amerykańskie okręty na Morzu Południowochińskim; Chiny protestują

Amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, wywołując gniewną reakcję Chin, które twierdzą, że wpłynął na ich wody terytorialne. Na spornym akwenie znajduje się również grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca.
13.07.2022

Media: USA przedstawią dużą inicjatywę dla Pacyfiku, by przeciwstawić się wpływom Chin

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosi w środę największą inicjatywę Stanów Zjednoczonych wobec państw Oceanu Spokojnego od czasu II wojny światowej, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin w tym regionie – podał we wtorek australijski portal The Age.
12.07.2022

Chiński okręt wojenny ścigał rosyjską fregatę w pobliżu kontrolowanych przez Japonię wysp Senkaku

Chiński okręt wojenny ścigał w poniedziałek rosyjski okręt wojenny tuż przy japońskich wodach terytorialnych wokół Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w poniedziałek japońska agencja informacyjna Kyodo News.
04.07.2022

[WIDEO] 26 osób zaginionych po katastrofie pływającego dźwigu

W sobotę na Morzu Południowo-Chińskim przełamał się i zatonął offshorowy dźwigowiec Fu Jing 001. 26 osób pozostaje zaginionych, uratowano 4 członków załogi. Media donoszą, że jednostka powstała w polskiej stoczni w latach 80-tych, a następnie była kilkakrotnie przebudowywana.
04.07.2022

Zatonęła albo nie. Co się stało ze słynną pływającą restauracją z Hongkongu?

W zeszłym tygodniu agencje informacyjne na całym świecie podały wiadomość, że słynna pływająca restauracja Jumbo, która przez dekady zacumowana była w Hongkongu, a w której stołowali się wielokrotnie znamienici goście, zatonęła podczas holowania. Teraz jednak pojawiają się nowe informacje, według których restauracja pozostała na powierzchni.
26.06.2022

Chiny. Wojsko: samolot marynarki USA w zagroził pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej

Samolot zwiadowczy marynarki USA przeleciał w piątek Cieśniną Tajwańską, by zademonstrować zaangażowanie Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku – poinformowała armia USA. Chińskie wojsko potępiło w sobotę ten przelot, oceniając, że zagroził pokojowi i stabilności.
25.06.2022

Najpojemniejszy kontenerowiec świata przekazany armatorowi

Ever Alot to nowy rekordzista pod względem pojemności statków. Kontenerowiec został właśnie przekazany przez stocznię armatorowi.
25.06.2022

Chiny. Ekspert: Chińczycy wycofują się z rosyjskich inwestycji w sektorach objętych sankcjami, ale zwiększyli import rosyjskiej ropy

Po czterech miesiącach wojny na Ukrainie stanowisko władz Chin pozostaje bez zmian. Xi Jinping w rozmowie z Władimirem Putinem udzielił Moskwie jednoznacznego wsparcia politycznego i propagandowego, ale Pekin unika działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje – ocenił w rozmowie z PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.
24.06.2022

Japonia. Minister obrony: ruchy okrętów Rosji i Chin blisko naszego kraju to pokaz siły

- Niepokoją nas ruchy okrętów wojennych Rosji i Chin, które w ostatnim czasie obierają podobne kursy wokół Japonii; to pokaz siły - oświadczył japoński minister obrony Nobuo Kishi w czasie spotkania z szefami resortów obrony państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Kambodży - Phnom Penh.
23.06.2022

Słynna pływająca restauracja z Hongkongu zatonęła na Morzu Południowochińskim

Słynna barka-restauracja Jumbo, w której w ciągu blisko 50-letniej działalności w Hongkongu jedli m.in. brytyjska królowa i Tom Cruise, zatonęła na Morzu Południowochińskim – poinformowała we wtorek stacja BBC.
21.06.2022

Chiny. Import ropy naftowej z Rosji w maju wzrósł o 55 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Chiński import ropy naftowej z Rosji wzrósł o 55 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym do rekordowego poziomu w maju, wypierając Arabię Saudyjską jako głównego dostawcę, gdyż chińskie rafinerie skorzystały z przecenionych dostaw w obliczu sankcji nałożonych na Moskwę za jej inwazję na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera.
20.06.2022

Media: zwodowano trzeci lotniskowiec chińskiej armii, Fujian

W stoczni Jiangnan w Szanghaju uroczyście zwodowano w piątek lotniskowiec Fujian, trzeci tego rodzaju okręt w marynarce chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) i pierwszy w całości opracowany i zbudowany w Chinach – podały państwowe chińskie media.
17.06.2022

Największa chińska pływająca turbina wiatrowa już na wodzie [WIDEO]

Fuyao, największa chińska pływająca turbina wiatrowa, została odholowana na Morze Południowochińskie, gdzie rozpocznie pracę.
31.05.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

Chińskie wojsko potwierdza: przeprowadziliśmy manewry nad wodami w pobliżu Tajwanu, by ostrzec USA

Chińskie wojsko ogłosiło w środę, że przeprowadziło niedawno w pobliżu Tajwanu manewry, które mają być „poważnym ostrzeżeniem” dla Waszyngtonu w związku z jego relacjami z Tajpej – podała agencja Reutera, cytując państwowe chińskie media.
25.05.2022

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od początku inwazji na Ukrainę

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez "New York Times".
24.05.2022

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej

Przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do pokojowego rozwiązania kwestii związanych z Tajwanem- poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.
24.05.2022

W Chinach zwodowano statek instalacyjny dla offshore wind o nośności 2 tys. ton

Chiński koncern energetyczny China Three Gorges Corporation poinformował, że Baihetan, pierwszy chiński statek do instalacji morskich farm wiatrowych o nośności 2000 ton, został zwodowany w kwietniu w Guangzhou, w południowochińskiej prowincji Guangdong.
15.05.2022

Chiny ćwiczą ataki na Tajwan i Guam na makietach okrętów

Niedawne zdjęcia satelitarne sugerują, że chińska armia ćwiczy uderzenia rakietowe na cele wojskowe na Tajwanie oraz na należącej do USA wyspie Guam na Pacyfiku – podał w czwartek wieczorem hongkoński dziennik “South China Morning Post”, cytując ekspertów.
13.05.2022

Australia. Min. obrony: na nasze wody wpłynął chiński okręt szpiegowski; to agresywne działanie Pekinu

Chiński okręt szpiegowski został wykryty u wybrzeży Australii Zachodniej. To agresywne zachowanie ze strony Pekinu - przekazał australijski minister obrony Peter Dutton na konferencji prasowej, cytowany w piątek przez portal Sky News.
13.05.2022

Chińczycy budują port w Kambodży

Kambodża wzbogaci się o trzeci duży głębokowodny port. Prywatni chińscy inwestorzy budują go w pobliżu miasta Kâmpôt nieopodal granicy z Wietnamem.
10.05.2022

Ceny ropy naftowej tanieją przez lockdown w Chinach

Na Morzu Czarnym przebywa około 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.04.2022

Okręt USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Chińska armia wyraziła stanowczy sprzeciw

Chińska armia potępiła w środę Stany Zjednoczone w związku z przepłynięciem okrętu amerykańskiej marynarki wojennej przez Cieśninę Tajwańską; według Pekinu było to celowe podkopywanie pokoju i stabilności – przekazała agencja Reutera.
27.04.2022

USA chcą odciągnąć Wyspy Salomona od Chin, zaoferowały m.in. okręt szpitalny

USA stosownie odpowiedzą na ewentualne kroki Chin zmierzające do ustanowienia stałej obecności wojskowej na Wyspach Salomona - oznajmił Biały Dom w piątkowym komunikacie z wizyty amerykańskiej delegacji w tym kraju. Wizyta miała związek z podpisanym niedawno paktem dotyczącym bezpieczeństwa z ChRL.
22.04.2022

Jedna piąta kontenerowców utknęła w kongestiach

Firma analityczna Windward wskazuje, że jedna piąta wszystkich kontenerowców na świecie utknęła w portowych kongestiach. Zdecydowana większość z nich w Chinach.
22.04.2022

Szanghaj. Zaostrzenie lockdownu w jednym z największych portów świata

22.04.2022

Analitycy: dywersyfikacja kierunków eksportu ropy i gazu, na którą liczy Rosja - mało realna

Dywersyfikacja kierunków eksportu ropy i gazu, na którą liczy Rosja, pozostaje mało realna - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków, do pierwszej połowy kwietnia podaż tylko rosyjskiej ropy spadła o 700 tys. baryłek dziennie.
21.04.2022

Nowy intermodalny szlak z Chin omija Rosję

Nowe połączenie kolejowe z Chin do Europy, uruchomione w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, omija Rosję - multimodalny szlak transportowy z Xi'an do Mannheim w Niemczech wiedzie m.in. przez Kazachstan, Morze Kaspijskie i Morze Czarne - przekazał 15 kwietnia rządowy portal China.org.
21.04.2022

Chiny poszerzają strefę wpływów, okręty będą cumować na Wyspach Salomona

Chiński rząd ogłosił we wtorek, że podpisał pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, krajem południowo-wschodniej Oceanii. Kraje Zachodu oraz Australia obawiają się, że Wyspy Salomona, zamienione przez Chiny na bazę militarną, znacznie zwiększą wojskowe wpływy Pekinu w regionie Pacyfiku.
19.04.2022

Papierosy zamiast butów sportowych. Udaremniona kontrabanda w porcie w Gdańsku

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o udaremnieniu przemytu papierosów. Znaleziono je w kontenerze, który przypłynął do Gdańska z Chin.
29.03.2022

Reuters: Chiński gigant naftowy wstrzymuje inwestycję w Rosji z obawy przed sankcjami

Chiński państwowy gigant naftowy Sinopec wstrzymał plany zainwestowania w wart około pół miliarda dolarów projekt petrochemiczny w Rosji na żądanie władz w Pekinie, które obawiają się sankcji nałożonych na Moskwę - podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła.
25.03.2022

Chiny. Zmiany w polityce covidowej wpłyną na porty

Po zakończeniu tygodniowego lockdownu w Shenzhen w Chinach, ważnym węźle komunikacyjnym, przemysł i transport w mieście wrócił do pracy. Jednocześnie władze zapowiedziały, że w najbliższej przyszłości będą na podobne sytuacje reagować inaczej.
21.03.2022

Chiny znów w lockdownie. Łańcuchy dostaw zagrożone

Tydzień ma potrwać lockdown nałożony na Shenzhen, 17,5-milionowe chińskie miasto, będące ważnym centrum eksportowym. Blokada spowodowana jest falą koronawirusa. To nie jedyna część Chin zmagająca się z Covid-19.
16.03.2022

Pieniądz nie śmierdzi. Chiny a konflikt rosyjsko-ukraiński

Chiny w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zachowują zachowawcze stanowisko oparte na wieloletnim partnerstwie gospodarczym z Rosją. Konflikt może stanowić świetną okazję dla chińskich interesów mogących żerować na rosyjskich problemach gospodarczych wywołanych międzynarodowymi sankcjami.
14.03.2022

Raport: gospodarka Chin będzie silniejsza w drugim półroczu tego roku

Chińska gospodarka stanie się silniejsza w drugim półroczu br. dzięki dalszym obniżkom stóp procentowych oraz inwestycjom publicznym w infrastrukturę - wynika z opublikowanego w czwartek raportu opracowanego przez ekonomistów Grupy Allianz i Euler Hermes.
10.03.2022

Faworyt wyborów prezydenckich na Filipinach: zwiększmy obecność wojskową na Morzu Południowochinskim

Filipiny powinny rozmieścić na Morzu Południowochińskim okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, "by pokazać Chinom, że bronimy tego, co uważamy za nasze wody terytorialne" – zaproponował ubiegający się o fotel prezydenta Ferdinand Marcos Jr.
16.02.2022

Dera: Chiny zadeklarowały budowę w Polsce centrum logistycznego na Nowym Jedwabnym Szlaku

Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów, Polska jest tym ogromnie tym zainteresowana - poinformował w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Myślimy tu o korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku - dodał.
07.02.2022

Firmy spedycyjne wchodzą na rynek kontenerowy

Już dwie duże europejskie firmy spedycyjne postanowiły odpowiedzieć na wciąż jeszcze rosnący popyt na usługi frachtowe, a tym samym skorzystać z rosnących stawek i uruchomiły własne linie kontenerowe.
07.02.2022

Chiny liderem morskiej energetyki wiatrowej

Państwo Środka nie przestaje zadziwiać pod względem wdrażania technologii energetycznych. Jak poinformowała chińska agencja energii National Energy Administration, w 2021 roku Chiny przyłączyły do sieci morskie farmy wiatrowe o mocy 16,9 GW, stając się globalnym liderem offshore wind. Gdyby uwzględnić nowe moce w lądowych farmach wiatrowych, to wynik jest jeszcze bardziej imponujący - 47,6 GW.
31.01.2022

Filipiny pozyskały „najszybsze pociski na świecie”, będą bronić morza

Filipiny będą pierwszym poza Indiami i Rosją użytkownikiem indyjsko-rosyjskich pocisków manewrujących BrahMos. Rząd w Manili podpisał wart blisko 380 mln USD kontrakt na dostarczenie trzech baterii tych rakiet – poinformował filipiński resort obrony. Filipińczycy chcą dzięki nim odstraszyć od swojej części Morza Południowochińskiego Chińczyków.
29.01.2022

PŻM buduje masowce na Wielkie Jeziora Amerykańskie

Chińska stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) ogłosiła, że pozyskała zamówienie na cztery masowce, mające pływać po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Zleceniodawcą jest Polska Żegluga Morska.
25.01.2022

Japonia. Minister obrony: sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku niestabilna i coraz trudniejsza

Sytuacja związana z bezpieczeństwem w regionie Indo-Pacyfiku staje się niestabilna i coraz trudniejsza – ocenił w czwartek szef japońskiego resortu obrony Nobuo Kishi w początkowej części wirtualnego spotkania z ministrami z Francji w formule „2+2”.
20.01.2022

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czy LNG będzie tegorocznym hitem?

Obserwujemy znaczących wzrost cen gazu w Europie. Z takiej sytuacji skwapliwie korzystają Amerykanie, wyrastając na pozycję globalnego eksportera LNG. Tymczasem w Chinach możemy zaobserwować zmniejszenie zapotrzebowania na ciekły gaz. Jaki więc będzie 2022 rok dla LNG?
20.01.2022

Chińczycy twierdzą, że okręt marynarki USA „nielegalnie wpłynął” na ich wody terytorialne

Chińskie wojsko śledziło i odstraszyło okręt amerykańskiej marynarki wojennej, który „nielegalnie wpłynął” na „chińskie wody terytorialne” na Morzu Południowochińskim bez pozwolenia – ogłosiły w czwartek siły zbrojne ChRL. Chiny uznają ten sporny obszar za swoje terytorium.
20.01.2022

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

Wujek Sam kontra Chiński Smok. Rywalizacja amerykańsko-chińska na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie raz po raz pojawia się w czołówkach światowych mediów, ilekroć dochodzi do incydentów z udziałem Chin lub Stanów Zjednoczonych. Spór dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw.
03.01.2022

Największy kontenerowiec w historii zwodowany w Chinach

Zwodowany w Chinach kontenerowiec Ever Alot może pochwalić się pojemnością znamionową wynoszącą dokładnie 24 004 TEU – największą w historii.
03.01.2022

COSCO w ramach rozbudowy portu Tianjin uruchamia pierwszy terminal o zerowej emisji

COSCO Shipping Ports, duży chiński globalny operator portowy, podkreślił uruchomienie w północnym porcie Tianjin, swojego nowego terminalu o zerowej emisji dwutlenku węgla. Według firmy terminal stał się samowystarczalny, wykorzystując czystą energię do swoich operacji. Jest to część ogólnych wysiłków firmy w celu rozszerzenia działalności w Tianjin i swojego zrównoważonego rozwoju.
31.12.2021

Początki bywają trudne. Chiny na drodze do zeroemisyjności

Chiny są największym konsumentem i producentem energii na świecie. To właśnie Państwo Środka odpowiada za ponad połowę globalnego zużycia węgla i są największym na świecie krajem zużywającym węgiel. Mimo to Chiny postanowiły sobie za zadanie ambitny cel, jakim jest osiągnięcie zeroemisyjności dwutlenku węgla do 2060 roku.
29.12.2021

Pierwszy wycieczkowiec chińskiej produkcji już na wodzie

Prawie dziesięć lat zajęły Chińczykom prace nad urzeczywistnieniem planu zbudowania we własnych stoczniach własnego luksusowego wycieczkowca.
23.12.2021

Pierwszy intermodalny pociąg z Xi'an dotarł do Gdyni

Do Portu Gdynia, a konkretnie do terminalu GCT Hutchison Ports Gdynia dotarł pierwszy pociąg intermodalny z chińskiego Xi'an.
23.12.2021

Dowódca Deutsche Marine ostrzega w Singapurze przed Chinami i zapowiada wzrost niemieckiej obecności

Chiny odgrywają w regionie nową rolę i musimy zastanowić się, jak sobie z tym poradzić – powiedział w środę dowódca marynarki wojennej RFN wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach, zapowiadając zwiększenie niemieckiej obecności wojskowej w regionie Indo-Pacyfiku.
22.12.2021

Sekretarz stanu USA w Malezji o Morzu Południowochińskim

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w środę z przywódcami Malezji m.in. o wywieraniu nacisku na rządzących Birmą generałów, poszanowaniu prawa na Morzu Południowochińskim i globalnym dostępie do szczepionek przeciwko Covid-19.
15.12.2021

Kraje Zachodu sfinansują kabel internetowy pod Pacyfikiem, by przeciwdziałać wpływom Chin

Stany Zjednoczone, Australia i Japonia poinformowały, że sfinansują kabel pod Pacyfikiem, by poprawić dostęp do internetu w trzech wyspiarskich państwach Oceanii i przeciwdziałać wpływom Chin w tym regionie - przekazała w poniedziałek katarska telewizja Al-Dżazira.
13.12.2021

Łańcuch dostaw ciągle w tarapatach. Na co może liczyć Zachód?

Globalny łańcuch dostaw ciągle jest zaplątany niczym pajęczyna. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, braki kadrowe, niedobory energii w Chinach sprawiają, że Zachód nadal zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen.
12.12.2021

Awaria statku towarowego w chińskim porcie Yantai; zginęło 9 osób

Awaria statku towarowego, do jakiej doszło w niedzielę w porcie Yantai nad Morzem Żółtym, pociągnęła za sobą śmierć dziewięciu osób - podała centralna telewizja chińska. Nurkowie wyłowili z wody trzech marynarzy i dziewięć ciał. Na pokładzie było w sumie 14 osób.
12.12.2021

Chiny chcą bazy marynarki wojennej w Gwinei Równikowej

Chiny chcą stworzyć pierwszą stałą bazę wojskową na wybrzeżu Gwinei Równikowej - podała w niedzielę wieczorem gazeta "The Hill" za dziennikiem "The Wall Street Journal", opierającym się na raporcie wywiadu USA.
06.12.2021

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

Spór dyplomatyczny między Litwą i Chinami przeniósł się do portów. Litewskie media podały, że Chińczycy odmówili przyjęcia produktów litewskich firm.
06.12.2021

Chiny chciały wymusić przerwanie poszukiwań gazu i ropy na Morzu Południowochińskim

Dyplomaci ChRL zażądali w ostatnich miesiącach wstrzymania odwiertów poszukiwawczych na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – oświadczył indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan.
02.12.2021

Pakistan odebrał nową fregatę

Pakistan odebrał pierwszą z czterech zamówionych w Chinach fregat typu 054A/P. Chińczycy zbudowali ją taniej i szybciej, niż oferowały kraje zachodnie i Rosja.
30.11.2021

Chiny. Wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Ciśnienie Tajwańskiej

Chińska armia poinformowała w sobotę, że przeprowadziła "sprawdzian gotowości bojowej" w Cieśninie Tajwańskiej "w odpowiedzi" na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.
27.11.2021

Nowy Jedwabny Szlak słabnie, zamiast rosnąć w siłę. Mniej ruchu kolejowego z Azji

Polska, dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie oraz faktowi, że znajduje się na styku dwóch systemów rozstawu szyn kolejowych, jest krajem tranzytowym dla większości transportów z Chin na Stary Kontynent. Z roku na rok jednak jej udział w przejazdach w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku maleje. Winne są niedostateczne możliwości infrastrukturalne i operacyjne punktu przeładunkowego w Małaszewiczach, położonego kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Sytuację dodatkowo komplikuje napięta sytuacja ze wschodnim sąsiadem
24.11.2021

Trzeci hybrydowy prom Finnlines zwodowany

W Chinach odbyło się wodowanie promu ro-ro Finneco III. To trzecia hybrydowa jednostka produkowana w stoczni w Jiangsu dla Finnlines.
22.11.2021

Poważne zakłócenia globalnych dostaw towarów na święta; „Boże Narodzenie jest zagrożone”

Wzrosty cen i niedobory towarów na święta grożą Europie i Ameryce z powodu zakłóceń globalnych łańcuchów produkcji i dostaw, związanych z pandemią koronawirusa. Dziennik „Washington Post” ocenił, że „wariant Delta ukradł Boże Narodzenie”, a wielu importerów złożyło zamówienia w chińskich fabrykach wcześniej niż zwykle.
21.11.2021

Nowy chiński lotniskowiec bliski ukończenia

Nowa analiza pokazuje, że Chiny dzieli od trzech do sześciu miesięcy od uruchomienia trzeciego i najnowocześniejszego lotniskowca, co byłoby kamieniem milowym w wysiłkach prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do pokazu siły na morzu.
12.11.2021

Na chińskim poligonie stanęły makiety amerykańskich okrętów

Chińskie wojsko postawiło makiety amerykańskiego lotniskowca i innych okrętów na poligonie na pustyni Takla Makan w regionie Sinciang, być może jako cele do testów rakiet balistycznych – podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na zdjęcia satelitarne.
08.11.2021

Racjonowanie energii w Chinach przynajmniej do końca roku. Łańcuchy dostaw zagrożone

Po zakłóceniach związanych z pandemią Covid-19, zablokowanych portach i brakach kontenerów, światowe łańcuchy dostaw przeżywają kolejny wstrząs: niedobory prądu w Chinach. Według ekspertów racjonowanie energii w chińskich fabrykach może potrwać co najmniej do końca roku i wpłynąć na dostawy szerokiej gamy towarów – od ubrań, po samochody i telefony.
08.11.2021

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Azjatycki kryzys energetyczny zagraża łańcuchowi dostaw

Najpierw był kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa Covid-19, potem kongestie w portach, zaś teraz do problemów gospodarki morskiej dołącza azjatycki kryzys energetyczny. Zapasy surowców energetycznych nie zostały odbudowane wystarczająco szybko, aby sprostać popytowi, co powoduje opóźnienia w globalnym łańcuchu dostaw.
27.10.2021

Minister obrony Japonii: marynarki Rosji i Chin urządziły pokaz siły

Niedawny wspólny patrol rosyjskich i chińskich okrętów wojennych w pobliżu Japonii był bezprecedensowym „pokazem siły”, który ukazał wyzwania dla bezpieczeństwa w regionie – ocenił we wtorek japoński minister obrony Nobuo Kishi, cytowany przez agencję Kyodo.
26.10.2021

Chińskie i rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę

Chińskie i rosyjskie okręty wojenne przepłynęły razem przez japońską cieśninę w archipelagu wysp Osumi w południowo-zachodniej prefekturze Kagoszima - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony w Japonii.
24.10.2021

Chiński eksport wzrósł we wrześniu do rekordowego poziomu, ponieważ popyt przewyższa kryzys energetyczny

Chiński eksport wzrósł we wrześniu do nowego miesięcznego rekordu, ponieważ silny popyt przed świętami na koniec roku i rosnące ceny przeważyły nad skutkiem niedoborów energii w całym kraju.
19.10.2021

Rosja. Palił się terminal węglowy w Waninie [WIDEO]

Z powodu pożaru stanęły prace w terminalu węglowym w Waninie nad Cieśniną Tatarską. Tamtejszy port jest jednym z większych źródeł dostaw węgla dla Chin, Japonii, Korei Południowej i Tajwanu.
18.10.2021

Chińskie manewry wojskowe na plaży położonej naprzeciw Tajwanu

Armia Chin poinformowała w poniedziałek o przeprowadzeniu ćwiczeń lądowania na plaży w prowincji znajdującej się na drugim brzegu Cieśniny Tajwańskiej - podała Agencja Reutera.
12.10.2021

Praca i statek dają dostatek. Azja potrzebuje tankowców

Rynek tankowców może otrzymać bardzo pożądany impuls w nadchodzących miesiącach. Kontrakty terminowe na ropę Brent notują wyższe poziomy, zaś wzrastająca produkcja przemysłowa i zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa stanowią dobry prognostyk dla rozwoju transportu morskiego na kontynencie azjatyckim.
10.10.2021

Port Gdańsk promował się na targach w Chinach, kluczowych w branży logistyczno-transportowej w Azji

W dniach 23-25 września Port Gdańsk uczestniczył w Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach (Shenzhen) – CILF 2021. Spotkanie było okazją do promocji zarówno portu jak i działających na jego terenie przedsiębiorstw.
06.10.2021

Chińskie statki na wodach Malezyjskich. Kuala Lumpur protestuje

Rząd Malezji wezwał do MSZ chińskiego ambasadora, by wyrazić protest przeciwko obecności i aktywności należących do Chin jednostek na swoich wodach na Morzu Południowochińskim – poinformował malezyjski resort dyplomacji.
05.10.2021

Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Azjatyckie marynarki wojenne w czasach pandemii

Globalny kryzys wywołany pandemią koronawirusa nie zahamował aspiracji większości państw azjatyckich, które zwiększyły nakłady na rozwój marynarki wojennej w czasach pandemii. Coraz śmielsze działania Chin na wodach regionu zachęcają Azjatów do modernizacji floty.
30.09.2021

Brytyjski okręt HMS Richmond drażni Chińczyków

Brytyjska fregata HMS Richmond przepłynęła w poniedziałek przez Cieśninę Tajwańską, która oddziela Chiny i Tajwan. Chińskie wojsko uważnie śledziło przeprawę i ostrzegło Brytyjczyków, że angażują się w działania, które „skrywają złe intencje”.
27.09.2021

Po owocach ich poznacie. Chiński przemysł stoczniowy w czasach pandemii

Trudny dla wielu sektorów czas pandemii koronawirusa pokazał potencjał chińskiego przemysłu stoczniowego, znajdując odzwierciedlenie w wolumenie zamówień na budowę statków. To właśnie chiński przemysł stoczniowy walczy z Koreą Południową o miano globalnego lidera.
23.09.2021

W 2020 roku przybyło 6,1 GW mocy w offshore wind. Liderem pozostają Chiny

Pojawił się długo oczekiwany raport przygotowywany przez Global Wind Energy Council. Z opracowania wynika, że moc w morskiej energetyki wiatrowej rosła stabilnie przez cały 2020 rok. Eksperci wskazują, że mimo wszystko władze krajów rozwijających offshore wind będą musiały podjąć zdecydowane działania w celu poprawy polityk energetycznych, aby rozwijać instalacje w tempie wymaganym przez światową politykę klimatyczną.
13.09.2021

Chiny kontenerem stoją. Jak Chińczycy zawładnęli globalną produkcją kontenerów

Praktycznie każdy kontener morski na świecie jest wyprodukowany w Chinach, które budują ponad 96 proc. światowych kontenerów do przewozu ładunków suchych. Chiński monopol kontenerowy stanowi gwóźdź do trumny globalnego łańcucha dostaw.
06.09.2021

Bujać to my, ale nie nas. Afganistan a łańcuchy dostaw w Azji Centralnej

Afgańskie szlaki handlowe służą jako strategiczne punkty przecięcia dla łańcuchów dostaw w Azji Centralnej. Nieprzerwany przepływ handlowy przez te międzynarodowe korytarze, nawet w czasach wojen i konfliktów, stanowi potwierdzenie ich olbrzymiego potencjału.
04.09.2021

US Navy w Cieśninie Tajwańskiej. Jest ostra odpowiedź Chin

Chińskie ministerstwo obrony zaprotestowało w sobotę przeciwko przejściu okrętu marynarki wojennej USA i kutra straży przybrzeżnej przez wody między Chinami a Tajwanem.
29.08.2021

Ożywienie na rynku powraca na stałe wraz z rosnącymi stawkami frachtu

Aby zobaczyć, jak szybko popyt na towary odbił się po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, nie trzeba szukać dalej niż na rynek ich wysyłki.
24.08.2021

Kamala Harris: Pekin straszy, żeby wymusić swoje roszczenia na Morzu Południowo-Chińskim

Wiceprezydent USA Kamala Harris podczas wizyty w Singapurze zarzuciła Chinom, że używają przymusu i zastraszania, by wymusić swoje roszczenia do znakomitej większości Morza Południowo-Chińskiego.
24.08.2021

Największy elektryczny wycieczkowiec powstaje w Chinach

Chińczycy budują największy na świecie, zasilany w pełni elektrycznie wycieczkowiec. Ma on obsługiwać rejsy po rzece Jangcy.
20.08.2021

Japonia. Ryby z nielegalnych połowów trafiają do sklepów

Japońska agencja prasowa Kyodo ostrzega, że do japońskich konsumentów trafiają ryby i owoce morza złowione przez chińskie statki stosujące nielegalne metody połowu i łamiące prawa pracowników.
19.08.2021

Niemcy. Brak drewna. Chińczycy i Amerykanie wywożą je kontenerowcami

Niemieccy stolarze i dekarze wstrzymali prace, bo nie są w stanie kupić drewna. Tamtejszy rynek został wydrenowany przez Chińczyków i Amerykanów, którzy ściągają drewno kontenerowcami ładowanymi w Rotterdamie.
18.08.2021

Chińczycy budują samowystarczalny, zielony terminal

Port w chińskim Tiencin ogłosił, że wybuduje kierowany przez sztuczną inteligencję zeroemisyjny terminal.
10.08.2021

Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców

Przeprowadzone przez Al-Dżazirę śledztwo wskazuje, że na należącej do Mauritiusa wyspie Agalega indyjska marynarka wojenna buduje bazę. Analitycy Al-Dżaziry uważają, że chodzi o rozszerzenie wpływów Indii na Afrykę, co jest elementem rywalizacji tego państwa z Chinami i ograniczenia ekspansji Państwa Środka na Oceanie Indyjskim.
07.08.2021

Jak się chce psa uderzyć, kij się znajdzie. Chiny nie chcą indyjskich marynarzy

Według doniesień indyjskich związków zawodowych, Chiny wprowadziły nieoficjalny zakaz cumowania statków, które mają na pokładzie indyjskich członków załogi. Zaistniała sytuacja budzi obawy tysięcy indyjskich marynarzy, stanowiąc jednocześnie świadectwo coraz śmielszych działań Chin na morzu.
05.08.2021

Co ma wisieć, nie utonie. Koronawirus sposobem na chiński sukces

Początkowo przewidywano, że pandemia koronawirusa sparaliżuje gospodarkę morską Chin, będącą motorem światowego handlu. 20 miesięcy i 4 milionów zgonów później, widzimy, że przewidywania okazały się błędne, a pandemia przyniosła odwrotny skutek.
02.08.2021

Ebury: fracht z Chin drożeje, alternatywą import z Turcji

Nawet o 600 proc. wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy średni koszt transportu towarów drogą morską z Chin do Europy. Wygranymi w tej sytuacji są m.in. eksporterzy z Turcji. To w ich stronę coraz częściej spoglądają polskie firmy, szukające alternatywy dla importu z Państwa Środka – wskazuje Adam Stosio, dyrektor zarządzający Ebury Polska.
02.08.2021

Położono stępkę pod nowy statek dla Chipolbroku

29 lipca 2021 w stoczni Chengxi Shipyard Co., Ltd. w Jiangyin położono stępkę pod kolejny statek zamówiony przez Chipolbrok.
30.07.2021

Wywrócił się statek do instalacji turbin wiatrowych [WIDEO]

Statek do instalacji turbin wiatrowych wywrócił się u wybrzeży Guangdong w południowych Chinach w niedzielę rano czasu lokalnego. Do morza wpadło blisko 70 osób.
28.07.2021

Polsko-chińskie rozmowy o współpracy w obszarze transportu

Współpraca w zakresie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego była tematem wideorozmowy przeprowadzonej 15 lipca 2021 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Chińskiej Republiki Ludowej Li Xiaopengiem.
15.07.2021

Umarł król, niech żyje król! Chińska marynarka wojenna kontra Ameryka

Chińska marynarka wojenna jest największą marynarką wojenną na świecie. Rosnąca potęga Chin na morzu stanowi twardy orzech do zgryzienia dla amerykańskiej marynarki wojennej od zakończenia zimnej wojny i stanowi kluczowy element dla utrzymania dotychczasowego statusu Stanów Zjednoczonych jako wiodącej potęgi militarnej.
13.07.2021

Rus, Chińczyk, dwa bratanki. Współpraca morska Chin i Rosji

Rosja wraz z Chinami zacieśnia współpracę morską, budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Wspólne manewry marynarki wojennej, czy też współdziałanie w Arktyce sprawiają, że nie można pominąć milczeniem zbliżenia Moskwy i Pekinu.
12.07.2021

Chiny. Wojsko: przepędzono okręt USA z wód w pobliżu Wysp Paracelskich

Odpędziliśmy okręt marynarki wojennej USA, który nielegalnie wpłynął na chińskie wody w pobliżu Wysp Paracelskich - poinformowały w poniedziałek siły zbrojne ChRL. Tego samego dnia mija piąta rocznica orzeczenia międzynarodowego sądu o tym, że Chiny nie mają praw do tych wód.
12.07.2021

Chińczyk na morzach i oceanach. Morski Szlak Jedwabny, dla Zachodu niepowabny

Morski Szlak Jedwabny stanowi morską część chińskiej inicjatywy Pasa Szlaku i Drogi, mającej na celu zapewnienie pozycji globalnego mocarstwa Państwa Środka. Chińskie inwestycje i nowe sojusze stoją kością w gardle Ameryki.
09.07.2021

Afryka dzika, na nowo odkryta. Chiny inwestują w afrykańskie porty

Chiny umacniają swoją pozycję globalnego mocarstwa, poprzez inwestycje portowe w Afryce. Jest to strategia Chin mająca na celu rozszerzenie przestrzeni morskiej daleko poza granice kraju i umożliwienie im stworzenia podstaw pod nowy, globalny porządek morski.
03.07.2021

Koronawirus w chińskich portach. Łańcuch dostaw znowu stoi w miejscu

Cały świat przygotowuje się na kolejny kryzys związany z transportem morskim, ponieważ pandemia koronawirusa w południowych Chinach zakłóca pracę portów. Skutki obecnej sytuacji znajdą swoje negatywne konsekwencje zarówno w opóźnieniach towarów importowanych z Chin, jak również ich wyższych cenach.
01.07.2021

Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału w Yangzhou oficjalnie otwarte

16 czerwca, w Yangzhou, oficjalnie otwarto Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału. Jest to pierwsze nowoczesne, kompleksowe muzeum kanałów w Chinach, które integruje ochronę reliktów kulturowych, wystawy naukowe i edukację społeczną.
01.07.2021

Więcej niż myślisz. Rosnący apetyt Azji na LNG

Azja stanowi największy rynek zbytu dla LNG, zaś zgodnie z prognozami, kontynent azjatycki będzie odpowiadać za 75 procent globalnego rynku LNG do końca dekady. Chiny stają się świadomym liderem w imporcie LNG, zaś inne kraje rozbudowują swoją infrastrukturę, co sprawia, że sektor będzie dalej się rozwijać.
30.06.2021

Wieje ze Wschodu, ryby chodu. Nielegalne połowy chińskich rybaków

Od wód Meksyku aż po Indonezję, nielegalne połowy chińskich statków rybackich stały się stałym elementem morskiego krajobrazu. Trzebienie zagranicznych łowisk, wspieranie chińskiej armii oraz brak obaw o potencjalne konsekwencje sprawiają, że chińska flota rybacka stanowi poważny problem dla globalnej gospodarki morskiej.
28.06.2021

Chiny: Uruchomiono gigantyczne turbiny drugiej największej elektrowni wodnej świata

W południowo-zachodnich Chinach podłączono w poniedziałek do sieci dwie pierwsze gigantyczne turbiny elektrowni wodnej Baihetan, która po osiągnięciu pełnej mocy 16GW będzie drugą pod względem wielkości hydroelektrownią świata – podały państwowe media.
28.06.2021

Zbudować szczęście na cudzym nieszczęściu. Czy Chiny skorzystały z pandemii koronawirusa?

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. W kontekście imponującego wzrostu potęgi Chin w trudnym czasie, zasadnym jest zastanowienie się, czy pandemia miała korzystny wpływ na sytuację Chin na morzu.
27.06.2021

Port Yantian zostaje ponownie otwarty po kryzysie koronawirusowym

Międzynarodowe terminale kontenerowe Yantian, które obsługują ładunki w jednym z najbardziej ruchliwych portów kontenerowych na świecie, powróciły do normalnego funkcjonowania po wybuchu kryzysu Covid-19. Masowe infekcje koronawirusem spowodowały miesięczne zakłócenia, które plątały globalne łańcuchy dostaw i doprowadziły do wzrostu stawek frachtowych.
25.06.2021

CNPC zamawia kolejne gazowce LNG w Hudong Zhonghua

China National Petroleum International Corporation (CNPC) podpisała umowę na budowę trzech zbiornikowców LNG z Hudong Zhonghua Shipbuilding (Group), spółką zależną China State Shipbuilding Corporation.
22.06.2021

Chińskie inwestycje portowe na świecie

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, porty od Brazylii aż po Pakistan. Mimo że przejęcia portów przez międzynarodowych operatorów nie są rzadkością, to ekspansja Państwa Środka może budzić większe emocje.
18.06.2021

Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na Antarktydzie

W Paryżu odbywa się do 24 czerwca konferencja 54 państw Traktatu Antarktycznego na temat przyszłości Antarktydy. Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na kontynencie.
18.06.2021

Przemysł stoczniowy chińskiej marynarki wojennej. Czy USA będzie wciąż potęgą militarną?

Państwo Środka jest największym na świecie producentem statków, posiada największą flotę marynarki wojennej, a prócz tego konstruuje również coraz bardziej zaawansowane modele wszystkich typów okrętów wojennych i systemów uzbrojenia, co jest dowodem udanej synergii przemysłu stoczniowego z innymi branżami.
17.06.2021

Chiny: Ogniska Covid-19 w portach windują ceny transportu, zakłócają dostawy towarów

Nowe ogniska Covid-19 w portach południowych Chin dodatkowo utrudniają logistykę i podnoszą wywindowane już przez pandemię koszty transportu, co może się przełożyć na wzrosty cen detalicznych i niedobory towarów na świecie – informują przedstawiciele branży.
17.06.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Grupa uderzeniowa lotniskowca USA na spornym Morzu Południowochińskim

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wpłynęła na Morze Południowochińskie w ramach rutynowej misji – ogłosiła we wtorek marynarka wojenna USA. Chiny spierają się o obszary tego morza z innymi państwami regionu.
15.06.2021

Zatłoczenie w portach południowych Chin pogarsza się w związku ze środkami przeciwepidemicznymi

Zatłoczenie w portach kontenerowych w południowych Chinach pogarsza się, ponieważ władze zaostrzają środki dezynfekcyjne w związku z nasileniem przypadków infekcji COVID-19, powodując największe zaległości od co najmniej 2019 roku.
14.06.2021

Stoltenberg: wśród tematów szczytu NATO genewskie rozmowy Biden-Putin

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że jest przekonany, iż przywódcy państw Sojuszu skorzystają z możliwości, aby skonsultować się z prezydentem USA Joe Bidenem przed jego środowym spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
14.06.2021

Części do turbin wiatrowych. Transport morski z Chin przechodzi gwałtowny rozwój

Gwałtowny rozwój globalnej energetyki wiatrowej niesie za sobą wyzwania logistyczne. Komponenty turbin wiatrowych charakteryzują się niestandardowym wymiarem, zaś fakt ich produkcji w Chinach sprawia, że transport morski stanowi najlepszą drogą transportu, której potencjał będzie rosnąć.
10.06.2021

Chiny i Wietnam tworzą „gorącą linię” komunikacji kryzysowej ws. spornego morza

Dowódcy marynarek wojennych Chin i Wietnamu uzgodnili stworzenie „gorącej linii” komunikacji kryzysowej w sprawach Morza Południowochińskiego, o obszary którego Pekin spiera się z Hanoi i innymi stolicami regionu – podał we wtorek „South China Morning Post”.
02.06.2021

Ósmy gigant napędzany LNG dołączył do floty CMA CGM

CMA CGM Trocadero, ósmy z serii dziewięciu kontenerowców napędzanych LNG o pojemności 23 000 TEU budowanych w Chinach, został dostarczony do francuskiej firmy CMA CGM.
30.05.2021

Bliski Wschód inwestuje w zielony wodór. Czy ma szansę na bycie nowym hubem?

Kraje Bliskiego Wschodu należą do czołówki eksporterów ropy naftowej. Producenci z Zatoki Perskiej stawiają na rozwój wodoru, w szczególności zielonego. Co więcej, mają duże ambicje eksportowe, które realizują już dziś.
25.05.2021

W Chinach powstaje kopia Titanica

Ponad 100 lat od zatonięcia Titanica, tysiąc kilometrów od najbliższego morza, w chińskiej prowincji Syczuan powstaje kopia słynnego transatlantyku. Będzie co roku przyciągać od dwóch do pięciu milionów turystów – twierdzi prowadzący budowę przedsiębiorca Su Shaojun.
23.05.2021

Filipińskie władze chcą, aby Chiny przestrzegały prawa ws. Morza Południowochińskiego

MSZ Filipin zapewniło w sobotę o gotowości do dialogu z Pekinem w sprawie Morza Południowochińskiego. Nie zmieniło przy tym swojego stanowiska w sporze i zapowiedziało dochodzenie zadośćuczynienia dla poszkodowanych w jego wyniku rybaków.
23.05.2021

CEVA Logistics uruchamia nowe pociągi blokowe z Chin do Europy

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozszerza usługi transportowe z Chin do Europy. Firma uruchomiła nowe połączenia kolejowo-promowe z chińskiego Xi'an do Immingham w Wielkiej Brytanii i wprowadziła obsługę premium na już istniejącej trasie z Xi'an do portu Mukran (Sassnitz) w Niemczech.
20.05.2021

Chiny: Amerykański okręt w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin protestuje

Chińskie wojsko oskarżyło w środę USA o wystawianie na szwank pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dzień wcześniej przesmykiem oddzielającym komunistyczne Chiny kontynentalne od demokratycznie rządzonego Tajwanu przepłynął amerykański okręt wojenny.
19.05.2021

Filipiny: Prezydent zabronił członkom rządu publicznych wypowiedzi o Morzu Południowochińskim

Członkowie rządu Filipin mogą dyskutować kwestie sporu terytorialnego z Chinami wyłącznie podczas zamkniętych spotkań i muszą się powstrzymać od publicznych wypowiedzi na ten temat – zarządził prezydent Rodrigo Duterte.
18.05.2021

Sierra Leone: Chiny zbudują port w miejscu lasu deszczowego

Władze Sierra Leone zawarły umowę z Chinami na 55 mln dolarów, w ramach której sprzedadzą porośniętą deszczowym lasem plażę Black Johnson pod budowę portu. Aktywiści środowiskowi mówią o katastrofie ekologicznej - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
17.05.2021

Położono stępkę pod drugi hybrydowy prom ro-ro dla Finnlines

W Chinach położono stępkę pod drugi z trzech hybrydowych statów ro-ro zamówionych przez fińskiego armatora Finnlines. Ceremonia odbyła się12 maja w stoczni Nanjing Jinling.
17.05.2021

Filipiny nie zgadzają się na wprowadzony przez Chiny zakaz połowów na spornych wodach

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków.
05.05.2021

Chińskie statki ratownicze pomogą w odzyskaniu indonezyjskiego okrętu podwodnego

Indonezja przyjęła ofertę chińskiej marynarki wojennej PLA na pomoc w podniesieniu wraku okrętu podwodnego KRI Nanggala, który zniknął bez ostrzeżenia podczas zanurzania 21 kwietnia.
04.05.2021

Filipiny: Szef dyplomacji wulgarnie kazał Chińczykom wynosić się z filipińskich wód morskich

Minister spraw zagranicznych Filipin Teodoro Locsin Jr. w nieparlamentarnych słowach skomentował na Twitterze chińską obecność na filipińskich wodach. „Chiny, przyjaciele, jak by to grzecznie ująć?” – rozpoczął Locsin anglojęzycznego tweeta. „Wyp…” („get the f… out”) – dokończył.
04.05.2021

Chiny: Trwa oczyszczanie po rozlaniu 500 ton ropy z tankowca

Trwają prace oczyszczania i odzyskiwania oleju wyciekającego z tankowca Suezmax, który został uderzony przez statek towarowy w porcie Qingdao w Chinach. Na miejscu znajdują się odpowiednie służby do reagowania na zanieczyszczenia, a oba statki znajdują się około 11 mil morskich od wybrzeża Chin.
29.04.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje WestwoodOffshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Chiński biznesman przyznał się, że przemycał do ChRL amerykańską technologię morską

Chiński biznesman i biolog morski przyznał się w środę przed sądem federalnym w Bostonie, że nielegalnie przekazywał amerykańską technologię morską uniwersytetowi wojskowemu w Chinach. Uczelnia ta znana jest m.in. z prac nad podwodnymi dronami.
28.04.2021

Chiny: Wyciek ropy na Morzu Żółtym po kolizji z udziałem tankowca

Do kolizji z udziałem tankowca doszło we wtorek w pobliżu portu w chińskim mieście Qingdao, co doprowadziło do wycieku ropy na Morzu Żółtym – podała agencja Reutera, powołując się na chińskie władze i firmę zarządzającą statkiem.
27.04.2021

Chiny opublikowały mapy kontrolowanych przez Japonię spornych wysp

Chińskie ministerstwo opublikowało mapy topograficzne kontrolowanych przez Japonię wysp, do których Pekin rości sobie pretensje. Rząd w Tokio poinformował tymczasem o wtargnięciu chińskich łodzi na wody terytorialne Japonii – podały we wtorek japońskie media.
27.04.2021

Pożar uszkodził chiński prom pasażerski (wideo)

Chiński prom typu ro - ro został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru, który wybuchł najprawdopodobniej na pokładzie samochodowym. Chińskie media donoszą, że wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani ze statku.
22.04.2021

Biznes w kolorze blue

1,5 biliona dolarów generuje biznes związany z eksploatacją i eksploracją oceanów i mórz. Setki milionów osób o różnych specjalnościach pracuje w logistyce morskiej, turystyce, górnictwie, rybołówstwie i przetwórstwie ryb, żegludze oraz w morskiej energetyce odnawialnej.
19.04.2021

Rozpoczęto budowę nowej jednostki dla chińsko-polskiego towarzystwa okrętowego

W miniony poniedziałek, 12 kwietnia 2021 roku, w stoczni Chengxi Shipyard Co., Ltd. w Jiangyin, tradycyjnym paleniem blach zainaugurowano proces tworzenia konstrukcji kolejnego statku zamówionego przez Chipolbrok.
19.04.2021

Recepta na skuteczniejszy handel z chińskimi firmami? Juan, know-how i relacje

Prognozowany wzrost znaczenia chińskiej waluty (juana) na świecie może mieć wpływ na przedsiębiorców handlujących z Chinami. Jak lepiej chronić swoje interesy i skutecznie rozwijać współpracę z partnerami z Państwa Środka? Oto kilka praktycznych podpowiedzi dla polskich importerów i eksporterów.
13.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

A.P. Moller - Maersk wprowadza produkt kolejowy dla firmy Amica

Maersk uruchomił pierwszy dedykowany pociąg z Chin do Polski dla firmy Amica, skracając z 43 do 10 dni czas tranzytu na tej trasie.
09.04.2021

Pekin zapowiada regularne manewry Chińskiej Marynarki Wojennej – lotniskowiec jest już na wodach koło Tajwanu

Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca Liaoning bierze udział w ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu – potwierdziła w poniedziałek wieczorem marynarka wojenna ChRL, zaznaczając, że tego rodzaju manewry będą w przyszłości prowadzone regularnie.
06.04.2021

Rosja i Chiny odnoszą korzyści z kryzysu na Kanale Sueskim

Incydent z kontenerowcem Ever Given na Kanale Sueskim pozwolił Rosji i Chinom skuteczniej promować swoje szlaki handlowe, a także rzucić wyzwanie amerykańskiemu modelowi globalizacji - powiedział w środę francuski dziennikarz i pisarz Francois Lenglet, który specjalizuje się w kwestiach gospodarczych.
03.04.2021

Europa pomaga Tajwanowi budować okręty podwodne

Kraje europejskie udzielają pomocy w realizacji projektu budowy okrętów podwodnych na Tajwanie, powiedział Agencji Reuters minister obrony wyspy, podkreślając, że ten wrażliwy program nie otrzymuje pomocy wyłącznie od Stanów Zjednoczonych.
03.04.2021

Konferencja o Chinach: o wszystkim, co ważne dla importerów i eksporterów

Wpływ blokady Kanału Sueskiego na import towarów z Chin do Polski, wzrost znaczenia juana w handlu międzynarodowym oraz ubezpieczenia należności – m.in. te zagadnienia podejmowali doświadczeni eksperci zaproszeni do udziału w Konferencji „Chiny dla każdego. Jak podnieść skuteczność w handlu z Chinami”.
02.04.2021

PKP LHS operatorem połączeń transazjatyckich

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa podpisała umowę z China Railway International Multimodal Transport (CRIMT) na organizację międzynarodowego transportu multimodalnego w relacji Chiny – Europa – Chiny - poinformowała we wtorkowym komunikacie spółka.
30.03.2021

Ebury: optymistyczne perspektywy dla polskich firm handlujących z Chinami

Trend wzrostu wartości sprowadzanych z Chin do Polski ma szanse się utrzymać. Mimo wysokich kosztów transportu morskiego trudno znaleźć alternatywnego dostawcę, a handlowi sprzyjać będzie np. możliwość przejścia na rozliczenia w juanie - ocenia Ebury.
22.03.2021

Handel z Chinami 2021. Co czeka polskich importerów?

Roczna wartość towarów sprowadzanych z Chin do Polski w ciągu pięciu ostatnich lat wzrosła o ponad 50 proc. Styczniowe dane GUS pokazują, że pomimo gwałtownego wzrostu kosztów transportu z tego kraju, z którym zmagają się polskie firmy, ten trend jest kontynuowany i ma szansę się utrzymać. Jest jednak jeden warunek.
19.03.2021

Stoltenberg: agresywna Rosja i rosnące w siłę Chiny definiują przyszłe wyzwania dla NATO

Konsekwencje wynikające z agresywnych działań Rosji i wzmacniania się Chin określają zakres przyszłych wyzwań dla NATO - oznajmił we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, przedstawiając sprawozdanie za rok 2020.
16.03.2021

Polska na Jedwabnym Szlaku. Głównym beneficjentem są terminale kontenerowe działające w polskich portach.

Wielkość obrotów handlowych między Chinami a krajami leżącymi na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative) osiągnęła w 2019 r. 1,3 bln dol. podało chińskie Ministerstwo Handlu. Import Polski z Chin wyniósł 125 mld zł, a w 2020 r. około 140 mld zł.
16.03.2021

Chiny zamierzają stworzyć „Polarny Jedwabny Szlak” w najbliższych latach

W ramach nowego planu pięcioletniego na lata 2021-2025 Chiny zamierzają budować „Polarny Szlak Jedwabny" i brać aktywny udział w rozwoju regionu Arktyki.
09.03.2021

Chiny ponownie globalnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Połowa nowych mocy w morskiej energetyki wiatrowej w 2020 r. pojawiła się w Chinach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Global Wind Energy Council. Ogółem moc morskich farm wiatrowych na całym świecie zwiększyła się w zeszłym roku o 6,067 GW.
25.02.2021

Szef MSZ Sri Lanki: oddanie Chinom portu nawet na 198 lat było błędem

Poprzedni rząd Sri Lanki popełnił błąd, oddając Chinom port Hambantota w dzierżawę nawet na 198 lat – ocenił szef lankijskiego MSZ Dinesh Gunawardena. Pekin zaprzecza doniesieniom o renegocjacji umowy, która podawana jest jako przykład chińskiej „dyplomacji długu”.
25.02.2021

Apel o humanitarność. ITF nawołuje armatorów do ratowania marynarzy uwięzionych u wybrzeży Chin

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) nawołuje do armatorów do wzmożenia działań w celu pomocy marynarzom porzuconym na statkach u wybrzeży Chin, w momencie gdy Pekin dalej zakazuje importu węgla z Australii.
18.02.2021

Eksport z Chin od Polski - coraz częściej koleją

Do Sławkowa (Śląskie), gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy, dotarło w ub. roku 40 pociągów z kontenerami z chińskiego miasta Xi’an. W grudniu uruchomiono kolejne połączenie, z miasta Chongqing - podała spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS), będąca operatorem tej linii.
12.02.2021

Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i KE o umowie z Chinami i handlu z USA

W Brukseli odbyło się w piątek spotkanie ambasadorów przy UE krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmawiano o stosunkach Unii Europejskiej z USA i umowie inwestycyjnej z Chinami.
22.01.2021

W Chinach ruszyła budowa statku napędzanego metanolem

W chińskiej stoczni Guangzhou Shipyard International (GSI) odbyła się ceremonia cięcia stali pod budowę jednostki Stena Pro Patra. Statek ma zostać dostarczony na początku 2022 roku.
20.01.2021

CIMC SOE zwodowało nową bunkierkę LNG

Avenir LNG, spółka joint venture zawarta między Stolt-Nielsen, Hoegh LNG oraz Golar LNG, powitała nową jednostkę w swojej flocie. Spółka poinformowała, że bunkierka Avenir Aspiration o pojemności 7,5 tys. m3 została zwodowana 26 grudnia zeszłego roku.
08.01.2021

Hudong-Zhonghua rozpoczęła budowę wartego 2,8 mld dolarów zakładu stoczniowego

Hudong–Zhonghua Shipbuilding, podspółka należąca do China State Shipbuilding Corporation, przeprowadziła ceremonię rozpoczęcia budowy drugiego etapu China Shipbuilding Changxing Shipbuilding Base.
07.01.2021

USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw

USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
07.01.2021

Niszczyciele USA przepłynęły Cieśniną Tajwańską - Chiny oceniają to jako prowokację

Dwa amerykańskie niszczyciele przepłynęły dzisiaj Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Była to druga tego rodzaju operacja w tym miesiącu i 13. w tym roku. Ministerstwo obrony ChRL potępiło ją jako prowokację i pokaz siły.
31.12.2020

ONE wyczarteruje największe kontenerowce na świecie

Japoński sojusz przewoźników kontenerowych, Ocean Network Express, ujawnił plany długoterminowego czarteru największych na świecie kontenerowców.
30.12.2020

Chiny zatwierdziły fuzję południowokoreańskich gigantów stoczniowych

Chiński urząd antymonopolowy zatwierdził plan fuzji pomiędzy południowokoreańskimi stoczniami: Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE), Hyundai Heavy Industries (HHI) oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME).
29.12.2020

Aegean Shipping zamawia kolejny ekologiczny tankowiec Aframax

Grecki armator Aegean Shipping Management skorzystał z opcji budowy trzeciego tankowca Aframax w Chinach.
28.12.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z pierwszym rocznym wzrostem od 3 lat

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w czwartek pierwszy wzrost od 3 lat, dzięki zwiększeniu się transportu rudy żelaza do Chin. Stało się tak pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa.
28.12.2020

SITC zakontraktował do dziesięciu kontenerowców w Yangzijiang

Chiński armator SITC International Holdings złożył kontrakt na budowę do 10 kontenerowców w rodzimej stoczni Yangzijiang Shipbuilding.
23.12.2020

Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w niedzielę chiński lotniskowiec Shandong, któremu towarzyszyły chroniące go inne okręty - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Był to już drugi rejs Shandonga u wybrzeży Tajwanu od czasu wejścia okrętu do służby w 2019 roku.
21.12.2020

Według Słowacji głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego jest Rosja

Rosja stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - tak wynika z zaprezentowanego dzisiaj projektu nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Podkreślono w nim rosnącą siłę militarną Chin.
08.12.2020

Chiny będą przyjmować australijski węgiel pomimo sankcji

Chiny będą przyjmować australijskie ładunki węgla, pomimo nałożonych sankcji w momencie napięcia sytuacji politycznej pomiędzy Pekinem a Canberrą.
07.12.2020

Starożytny fragment Oceanu Spokojnego znaleziony 400 mil pod Chinami

Naukowcy zidentyfikowali bardzo stary fragment Oceanu Spokojnego - starożytne pozostałości dawnego dna morskiego - rozciągający się na setki mil pod Chinami, który jest wciągany w dół do strefy przejściowej płaszcza Ziemi.
19.11.2020

Brytyjski konsul uratował tonącą kobietę w Chinach. Został okrzyknięty bohaterem [wideo]

Brytyjski konsul w chińskim mieście Chongqing wskoczył do rzeki i uratował tonącą studentkę – poinformował dziś konsulat. Nagranie przedstawiające ten moment robi furorę w chińskim internecie, a 61-letni dyplomata został okrzyknięty bohaterem.
16.11.2020

Do 2035 roku Chiny staną się największą gospodarką świata

Okres globalnej stabilności trwający od zakończenia II wojny światowej dobiega końca; do 2035 roku Chiny prześcigną USA i staną się największą gospodarką świata, a Indie zajmą trzecie miejsce, wyprzedzając Japonię – prognozuje w czwartek Bloomberg Economics.
12.11.2020

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

Chiński okręt podwodny z 3-osobową załogą wylądował na dnie Rowu Mariańskiego na głębokości 10 909 metrów. Okręt Fendouzhe pobił rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.
12.11.2020

Rośnie liczba pociągów towarowych relacji Chiny-Europa na trasie Chengdu

Miasto Chengdu położone w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach odgrywa kluczową rolę w promocji współczesnego Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku - połączenia relacji Europa-Chiny realizowane są przez pociągi towarowe wyruszające z jednej z dzielnic miasta - Qingbaijiang.
06.11.2020

Tajwan kupuje amerykańskie drony i przygotowuje się na możliwy atak Chin

Tajwan kupuje amerykańskie drony oraz inną broń o łącznej wartości 4,8 mld dol., która ma pomóc Tajpej przygotować się na możliwy atak ze strony Chin - informuje dziennik "Financial Times". Drony MQ-9B Sea Guardian są wykorzystywane m.in. w Iraku i Afganistanie.
04.11.2020

Protesty ws. 12 Hongkończyków zatrzymanych przez Chiny podczas ucieczki motorówką na Tajwan

W stolicy Tajwanu, Tajpej, odbył się dzisiaj protest, którego uczestnicy żądali uwolnienia 12 Hongkończyków zatrzymanych w sierpniu przez Chiny, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Jak podali organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział ok. 3000 osób.
25.10.2020

Amerykański niszczyciel przepłynął Cieśniną Tajwańską, Chiny protestują

Amerykański niszczyciel USS Barry przepłynął wczoraj Cieśniną Tajwańską – podała marynarka wojenna USA. Przeciwko operacji zaprotestowało dzisiaj chińskie wojsko, oskarżając Waszyngton o szkodzenie pokojowi i stabilności w regionie.
15.10.2020

W Chinach wzrost importu i eksportu wiązany z odmrażaniem światowej gospodarki

Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy. Komentatorzy wiążą ożywienie handlu zagranicznego ze znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych na świecie.
13.10.2020

Chińskie łodzie patrolowe wtargnęły na wody terytorialne Japonii

Straż przybrzeżna Japonii zgłosiła wtargnięcie dwóch chińskich łodzi patrolowych na obszar Morza Wschodniochińskiego, który Tokio uznaje za japońskie wody terytorialne. Chińskie jednostki przebywają tam najdłużej od ośmiu lat – podała dziś stacja NHK.
13.10.2020

Neutralność klimatyczna Chin kosztowałaby ponad 5 bln dolarów

Osiągnięcie przez Chiny neutralności pod względem emisji CO2 do 2060 roku, celu ogłoszonego niedawno przez przywódcę kraju Xi Jinpinga, wymagałoby inwestycji wartych ponad 5 bln dolarów, w tym w energie odnawialne – oceniła dziś firma doradcza Wood Mackenzie.
08.10.2020

Samoloty ChRL w tym roku przekraczały Cieśninę Tajwańską najczęściej od 30 lat

Samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekraczały w tym roku Cieśninę Tajwańską z częstotliwością najwyższą od 30 lat - oświadczył dzisiaj minister obrony Tajwanu Yen Teh-fa w tajwańskim parlamencie.
07.10.2020

Chińczycy coraz częściej łowią nielegalnie na wodach Korei Płd.

Chińczycy coraz częściej prowadzą nielegalne połowy na wodach Korei Płd. W 2019 roku odnotowano ponad dwa razy więcej przypadków tego procederu niż w roku 2017 – podał wczoraj poseł południowokoreańskiego parlamentu, powołując się na dane rządowe.
06.10.2020

Ruszają nowe połączenia multimodalne z Chin do Hamburga

Rosyjskie koleje państwowe uruchamiają projekt przewozów multimodalnych (łączących różne środki transportu) pomiędzy granicą z Chinami, poprzez Kaliningrad, do Hamburga w Niemczech. Trasą tą, drogą kolejową i morską, transportowane będą kontenery z Chin do UE.
24.09.2020

Chińska flota rybacka opuściła okolice wysp Galapagos

Po kilku miesiącach intensywnych połowów, które wywoływały zaniepokojenie obrońców środowiska, chińskie łodzie rybackie opuściły okolice wysp Galapagos i pracują obecnie na wodach międzynarodowych niedaleko Peru – poinformowała marynarka wojenna Ekwadoru.
23.09.2020

Filipiny chcą zachodniej obecności na Morzu Południowochińskim

Podpisanie planowanego kodeksu postępowania na Morzu Południowochińskim nie doprowadzi do zakończenia obecności krajów Zachodu na tych wodach – zapewnił dziś minister spraw zagranicznych Filipin, Teodoro Locsin .
21.09.2020

Polska może stać się ofiarą amerykańsko-chińskiej wojny handlowej

Obszar technologiczny skupiony wokół budowy sieci 5G to jeden z elementów trwającej wojny handlowej między USA a Chinami. – Polska może być jedną z ofiar prowadzonych działań przez oba mocarstwa ze względu na rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – alarmują eksperci. Zawarte w niej zapisy pozwalają na wykluczenie dostawcy infrastruktury sieciowej na podstawie kraju pochodzenia, a nie certyfikacji, jak to ma miejsce np. w Niemczech. Dowolność interpretacji tych przepisów w przyszłości może po
17.09.2020

Działania Chin w Cieśninie Tajwańskiej usprawiedliwione?

Podczas środowej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego Biura do spraw Tajwanu Ma Xiaoguang oświadczył, że ostatnie działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Cieśninie Tajwańskiej są usprawiedliwione.
16.09.2020

USA zablokowały eksport części towarów z Chin w związku z naruszaniem praw człowieka

Władze USA zablokowały eksport niektórych towarów z regionu autonomicznego Sinciang na północnym zachodzie Chin w związku z domniemanym naruszaniem praw człowieka mniejszości muzułmańskiej Ujgurów. Według Chin zakaz ten uderza w globalne łańcuchy dostaw.
15.09.2020

Indonezja protestuje przeciwko wtargnięciu chińskiego okrętu na swoje wody

Indonezyjskie MSZ zwróciło się do Chin o wyjaśnienia w sprawie przebywania okrętu chińskiej straży przybrzeżnej w jej wyłącznej strefie ekonomicznej. To kolejny taki incydent na wodach Morza Południowochińskiego.
15.09.2020

Chiny przeprowadzą morskie ćwiczenia wojskowe

Od poniedziałku Chiny będą przeprowadzać kolejne ćwiczenia wojskowe wzdłuż swego północno-wschodniego i wschodniego wybrzeża – poinformował rząd. Ostatnio doszło do serii podobnych manewrów w kontekście rosnącego napięcia w regionie.
07.09.2020

Ciężko chory polski marynarz wrócił z Chin do Polski

Dzięki współpracy MSZ, premiera Mateusza Morawieckiego, MON, działaniom konsulów z Seulu i Pekinu, wczoraj na pokładzie rządowego samolotu, do Polski z Chin wrócił ciężko chory polski marynarz
14.08.2020

Chińskie bombowce ćwiczyły nad Morzem Południowochińskim

Chińskie siły zbrojne przeprowadziły niedawno intensywne ćwiczenia na spornym Morzu Południowochińskim, w których uczestniczyły m.in. bombowce H-6G i H-6J – poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa obrony ChRL Ren Guoqiang.
30.07.2020

USA oferują Japonii pomoc w nadzorowaniu spornych wysp po wtargnięciach chińskich statków

Siły zbrojne USA mogą pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy – powiedział w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider, wywołując krytykę ze strony władz ChRL.
29.07.2020

Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej

Przy okazji niedawnego uruchomienia pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8MW, która korzysta z technologii „black start", spółka Shanghai Electric (SHA:601727/HK:02727) udzieliła wywiadu BloombergNEF, dzieląc się informacjami na temat jej strategii, chińskiego rynku energii wiatrowej, a także prac spółki nad tworzeniem instalacji wiatrowych zapewniających większą niezawodność, wytrzymałość i stabilność, a tym samym przyczyniających się do bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki w przy
28.07.2020

USA nakładają na Chiny sankcje w związku z konfliktem o Morze Południowochińskie

Dzisiaj USA nałożyły sankcje na 24 chińskie firmy oraz grupę osób, w związku z budową sztucznych wysp i obiektów wojskowych na Morzu Południowochińskim, a także za działania chińskiej armii w tym regionie - poinformowały amerykańskie resorty handlu i spraw zagranicznych.
26.07.2020

Ceny ropy w USA wahają się; napięcia USA-Chiny i obawy o odbicie w USA w tle

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że dla rynków duże znaczenie może mieć ustabilizowanie sytuacji w gospodarce USA oraz deeskalacja napięć na linii Waszyngton-Pekin.
24.07.2020

Chiny przestają stawiać na rozwój oparty na eksporcie i ekspansji na zewnątrz

Po blisko 7-proc. spadku gospodarczym w I kwartale kolejne trzy miesiące roku Chiny zaliczyły odbicie o 3,2 proc. Jednak mimo pozytywnego wyniku wciąż trudno prognozować rezultat całoroczny. Nie podejmują się tego nawet chińskie władze. Kryzys wywołany koronawirusem nakłada się na proces przekształcania społeczeństwa z produkcyjnego w konsumpcyjne i może go spowolnić, ale zdaniem sinologa, dra hab. Bogdana Góralczyka Pekin wyjdzie z tych zawirowań obronną ręką.
23.07.2020

Chiny: nie boimy się sankcji USA w sprawie Morza Południowochińskiego

Chiny nie obawiają się sankcji, jakie Stany Zjednoczone mogłyby na nie nałożyć w związku z sytuacją na Morzu Południowochińskim – oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, oskarżając USA o podsycanie sporów w regionie.
15.07.2020

Chiny oskarżają USA o sianie niezgody na Morzu Południowochińskim

Ambasada ChRL w Waszyngtonie oceniła we wtorek odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim jako całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła władzom USA sianie niezgody pomiędzy Chinami a innymi krajami regionu.
14.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA

– Pandemia koronawirusa przyspieszy zmianę układu sił na politycznej i gospodarczej mapie świata – ocenia politolog, prof. UW, dr hab. Bogdan Góralczyk. Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 toczyły wojnę handlową, która teraz została chwilowo zamrożona. Nowy wirus stał się kolejną kością niezgody i przyczyną eskalacji napięć we wzajemnych stosunkach. USA są w tej chwili krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, podczas gdy chińska gospodarka po kryzysie z początku roku praktycznie odzyska
03.07.2020

Hapag-Lloyd przestanie transportować złom do Chin

Niemiecka linia kontenerowa Hapag-Lloyd powiadomiła klientów, że przestanie przyjmować ładunki odpadów stałych, w tym złomu, kierowane do Chin, które miałaby tam trafić po 1 września tego roku.
28.06.2020

PAIH: zerwane łańcuchy dostaw z Chin szansą dla naszych firm na kontrakty na amerykańskim rynku

Przedsiębiorcy z branży spożywczej, budowlano-wykończeniowej, kosmetycznej i zdrowotnej mają największe szanse na eksport na rynek amerykański - oceniają eksperci Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Łańcuchy dostaw z Chin zostały zakłócone, co jest dla tych firm szansą na nowe kontrakty.
26.06.2020

Arak: przejęcie inwestycji z Chin lub Azji może dostarczyć impulsu rozwojowego regionowi

Przejęcie części inwestycji z Chin lub Azji Południowo-Wschodniej może dostarczyć potrzebnego impulsu rozwojowego naszemu regionowi - twierdzi w komentarzu dla PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
25.06.2020

IGS Schreiner Polska Sp. z o.o.

spedycja,morska,lotnicza,transport,kontenerowy,fracht,gdynia,chiny,import,export,

CSV Group Sp. z o.o. Sp. komandytowa

logistyka,spedycja,transport,magazynowanie,fracht morski,biznes Chiny,import,import towarów z Chin,import z Chin

Maritime Freight Poland Sp. z o.o.

kontenery,agenci liniowi,spedycja,transport kontenerów,chiny,CSCL

GoCargo Transport i Spedycja Morska, Agnieszka Woźniak

transport morski,fracht,Chiny,cargo,spedycja morska,transport drogowy,transport kolejowy,transport lotniczy,odprawa celna,logistyka,kontener,przesyłka,paczka

Tian Hui w Porcie Gdynia. Zakończył się rekordowy rozładunek elementów turbin wiatrowych

Aż 115 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Tian Hui. To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki zakończył się w nocy z niedzieli na poniedziałek w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna była Morska Agencja Gdynia.
30.09.2019

Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.
06.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.