• <

Wynik wyszukiwania - Wiadomości

Była kapitan statku Sea Watch 3 znowu w akcji

Była kapitan statku Sea Watch 3, Carola Rackete, która w ubiegłym roku ratowała migrantów na Morzu Śródziemnym, teraz broni niemieckiej puszczy przed wycinką. Wraz z grupą aktywistów zamieszkała na drzewach.
20.10.2020

WSA oddalił skargę MPWiK na decyzję Wód Polskich w sprawie opłaty za zrzut ścieków bez pozwolenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę MPWiK na naszą decyzję wymierzającą ponad 10 mln zł opłaty podwyższonej za zrzucanie surowych ścieków do Wisły bez pozwolenia wodnoprawnego w 2019 roku - powiedział wczoraj prezes Wód Polskich Przemysław Daca. MPiWK zapowiedział odwołanie od tej decyzji.
20.10.2020

Departament Stanu USA poszerzył sankcje na Nord Stream 2

Departament Stanu USA opublikował dziś nowe wytyczne, które poszerzają sankcje nałożone na będący w budowie gazociąg Nord Stream 2. Obejmować mają także podmioty, które pomagałyby sprzętowo lub finansowo statkom układającym rurociąg.
20.10.2020

ZIM i Alibaba podpisują strategiczną umowę o współpracy

Przedsiębiorstwo transportu kontenerowego ZIM Integrated Shipping Services oraz grupa handlowo-technologiczna Alibaba zawarły szeroką strategiczną umowę o współpracy w zakresie bezpośredniego zakupu frachtu morskiego.
20.10.2020

Australia Zachodnia: Przypadki COVID-19 odkryto na kolejnych 2 międzynarodowych statkach

Australia Zachodnia zgłosiła przypadki COVID-19 na pokładzie dwóch innych statków pływających pod banderą międzynarodową, które są obecnie zacumowane w porcie Fremantle.
20.10.2020

Wartsila dostarczy akumulatory dla statków PSV Harveya Gulfa

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została wybrana do dostarczenia akumulatorów dla czterech zmodernizowanych statków dostawczych offshore (PSV) zasilanych LNG klasy Harvey Energy.
20.10.2020

Piraci porwali marynarza z gazowca LNG na Zatoce Gwinejskiej

Piraci w Zatoce Gwinejskiej zaatakowali zbiornikowiec LNG i porwali jednego członka załogi.
20.10.2020

Były statek badawczy z Gdańska zatonął na Atlantyku - marynarze utknęli na odległej wyspie

W ramach dramatycznej akcji 62 marynarzy uratowało się z tonącego statku i schroniło na odległej wyspie na południowym Atlantyku po tym, jak ich statek Geo Searcher uderzył w skały 15 października.
20.10.2020

Mały lockdown może niekorzystnie wpłynąć na produkcję

Mały lockdown może niekorzystnie wpłynąć na produkcję - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując dane GUS dot. produkcji przemysłowej. Jak dodała, we wrześniu wzrost sprzedaży m/m odnotowało 30 z 34 działów przemysłu m.in. sprzedaż samochodów, urządzeń elektrycznych.
20.10.2020

Ukraina zbuduje dwie bazy wojskowe na Morzu Czarnym

Ukraina rozpoczyna budowę dwóch baz morskich w celu ochrony regionu Morza Czarnego, oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim dorocznym orędziu skierowanym do Rady Najwyższej w sprawie wewnętrznej i zewnętrznej sytuacji Ukrainy.
20.10.2020

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin

Aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu "Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m.
20.10.2020

Stocznia Safe zwodowała statek rybacki dla Norwegów (foto, wideo)

Mimo trudności i obostrzeń związanych z koronawirusem, prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Safe w Gdańsku odbywają się zgodnie z harmonogramem. W ubiegłym tygodniu, została zwodowana kolejna jednostka. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiej stoczni Stadyard.
20.10.2020

Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II, dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, zakończył w piątek, 9 października ostatni tegoroczny rejs szkoleniowy.
20.10.2020

Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych

Organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody twierdzi, że „sieci widmo” niszczą siedliska morskie i zabijają dzikie zwierzęta.
20.10.2020

Druga fala pandemii będzie miała mniejszy wpływ na przemysł?

Produkcja ukształtowała się we wrześniu na takim samym poziomie jak w lutym, czyli ostatnim miesiącu przed pandemią - zaznaczyli analitycy Credit Agricole, odnosząc się do wtorkowych danych GUS. Według nich, druga fala pandemii nie doprowadzi do ponownego zerwania globalnych łańcuchów dostaw.
20.10.2020

Regeneratywne łańcuchy dostaw

Firma oferująca rozwiązania dla łańcucha dostaw wyznacza nową wizję i cele zrównoważonego rozwoju
20.10.2020

Oceany będą monitorowane z kosmosu

Według National Aeronautics and Space Administration (NASA) sonda Sentinel-6 Michael Freilich wkrótce znajdzie się na orbicie w celu monitorowania poziomu oceanów, na które ostatnio miały wpływ zmiany klimatu.
20.10.2020

Prezes PFR: nowe restrykcje w zw. z COVID-19 to koszt ok. 2 proc. spadku aktywności w IV kw.

Obecne restrykcje związane z koronawirusem to koszt ok. 2 proc. spadku aktywności w czwartym kwartale - ocenił we wtorek prezes PFR Paweł Borys.
20.10.2020

Produkcja przemysłowa rośnie szybciej niż prognozowano

Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych wzrost produkcji wyniósł solidne 3 proc. mdm i oznacza to powrót do odrabiania pandemicznych strat. Taki wynik przemysłu wspiera nasze optymistyczne prognozy PKB za III kwartał - ocenił Piotr Bartkiewicz ekspert Pekao.
20.10.2020

Spadek stosowania antybiotyków w norweskich hodowlach łososia aż o 99%

Jak podaje najnowszy raport NORM-VET, w 2019 roku jedynie 1,3% łososi hodowlanych było leczonych antybiotykami i zostało wystawionych jedynie 16 recept skierowanych na hodowlę łososia. Norweska akwakultura nieustannie dąży do całkowitego wyeliminowania antybiotyków, a hodowcy dokładają wszelkich starań, aby dobrostan ryb był na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu konsumenci mają dostęp do zdrowej i bezpiecznej żywności.
20.10.2020

Statek, który pomoże potrzebującym

Pod koniec 2021 roku w pierwszy rejs do Afryki wypłynie „Global Mercy” - największy na świecie statek szpitalny organizacji pozarządowej. Nowa jednostka ponad dwukrotnie zwiększy możliwości Mercy Ships - organizacji humanitarnej, od ponad 40 lat zapewniającej bezpłatną opiekę chirurgiczną mieszkańcom tych regionów świata, którzy są takiej opieki pozbawieni.
20.10.2020

Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy ze spłatą należności

Choć liczba niewypłacalności w tym roku, po początkowym wzroście, zaczęła spadać w miarę uruchamiania kolejnych rządowych tarcz, ostatecznie w 2020 roku może nastąpić kilkunastoprocentowy wzrost niewypłacalności, a więc i przeterminowanych długów – wynika z szacunków Euler Hermes. – IV kwartał tego roku nie będzie, jak dotychczas, okresem żniw dla wielu firm – mówi Tomasz Starus, członek zarządu ubezpieczyciela. Jeszcze trudniejsza sytuacja może mieć miejsce w II kwartale przyszłego roku, gdy nie tylko zabraknie rządowych osłon,
20.10.2020

Kraje UE porozumiały się ws. limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r.

Państwa członkowskie porozumiały się w Luksemburgu w sprawie limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r. Polska nie poparła porozumienia, wskazując na potrzebę ochrony stad na tym akwenie, apelowała też o gwarancje finansowe dla polskich rybaków.
20.10.2020

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych nowych obostrzeniach

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych obostrzeniach; można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone, np. dotyczące limitów wejść do poszczególnych miejsc - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
20.10.2020

Global Future Council on Clean Air z udziałem Ministra Michała Kurtyki

19 października br. odbyło się pierwsze spotkanie rady Global Future Council on Clean Air, w ramach której międzynarodowe gremium ekspertów specjalizujących się w kwestiach środowiskowych, będzie pracować nad działaniami na rzecz poprawy jakość powietrza. Jak podkreślał Minister Michał Kurtyka celem rady powinna być m.in. wymiana doświadczeń i poznanie dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania smogowi.
20.10.2020

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

W medialnych dyskusjach słyszymy często opinie o tym, że klimat jest bardzo skomplikowany, a więc nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak działa, i co więcej, nie jesteśmy w stanie udowodnić, co jest przyczyną globalnego ocieplenia. Tymczasem podstawy są naprawdę proste.
20.10.2020

Ebury: Rosnąca awersja do ryzyka wzmocniła dolara

W tym tygodniu poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia. Uwaga inwestorów nadal kieruje się w stronę USA przed wyborami.
20.10.2020

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła w 23 działach

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 23 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
20.10.2020

Chrzest wielofunkcyjnego pontonu „Finomar 1”

W miniony piątek, 16 października 2020 r., odbył się chrzest innowacyjnej jednostki "Finomar 1". Jest to Wielofunkcyjna Pływająca Pochylnia Pontonowa - posłuży do budowy, wodowania i transportu kadłubów statków i ich elementów oraz innych wielkogabarytowych konstrukcji.
20.10.2020

Kubów: obawy o sytuację gospodarczą - lekko skorygowane na plus

Prognozy sytuacji gospodarczej w Polsce - po analizach za drugi kwartał - wskazują, że obawy, które były wcześniej, są lekko skorygowane na plus - powiedział we wtorek szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów.
20.10.2020

Stocznia Safe przejmuje Alkor

Ważna konsolidacja dwóch podmiotów działających na terenie byłej Stoczni Gdańskiej. Stocznia Safe funkcjonująca głównie na rynku nowych budów przejmuje stocznię Alkor zajmującą się przede wszystkim remontami.
20.10.2020

Ceny ropy w USA w dół; OPEC+ ostrzega - perspektywy popytu są niepewne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku tanieje kolejną sesję. Sojusz OPEC+ ostrzega - prognozy rynkowe są niepewne z powodu odradzającej się pandemii koronawirusa, która osłabia popyt - podają maklerzy.
20.10.2020

Trzęsienie ziemi nawiedziło Alaskę - możliwe tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło w poniedziałek Wyspy Aleuckie w stanie Alaska - podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Sand Point, Cold Bay i miasta Kodiak położonego na wyspie o tej samej nazwie.
20.10.2020

Bar z jachtu Hitlera trafił na aukcję

Bar w kształcie globu wykonany z aluminium, wraz z pięcioma mosiężnymi stołkami barowymi, trafi na aukcję w amerykańskim stanie Maryland. Jak twierdzi dom aukcyjny, bar pochodzi z jachtu Adolfa Hitlera - poinformował w poniedziałek serwis internetowy dziennika "The Guardian".
19.10.2020

Dworczyk o lockdownie: trudno jest wypowiadać się jednoznacznie, sytuacja jest dynamiczna

Dziś trudno jednoznacznie stwierdzać się, czy ponowny lockdown się wydarzy czy nie; sytuacja jest bardzo dynamiczna i musimy dostosowywać działania do jej rozwoju - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że polityka rządu ma na celu ochronę życia i zdrowia Polaków, ale też gospodarki.
19.10.2020

Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard w Gdyni [foto, wideo]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano szóstą w tym roku jednostkę. Statek rybacki Vingaskär Styrso powstał na zlecenie szwedzkiego armatora Mats Johansson and Family z niewielkiej miejscowości Donsö leżącej w gminie Göteborg.
19.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: chwilowo bez promu Wawel na trasie Gdańsk-Nynäshamn

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o czasowej przerwie w eksploatacji promu Wawel.
19.10.2020

Tomasz Chamera i Dominik Życki podsumowują ME w klasie Laser

Niecały tydzień temu Agata Barwińska zdobyła w Gdańsku brązowy medal mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial kobiet, w rywalizacji mężczyzn Filip Ciszkiewicz w tej samej klasie został wicemistrzem Europy, a Przemysław Machowski zdobył brąz wśród młodzieżowców. O tych sukcesach oraz o organizacji regat w czasie pandemii rozmawiamy z Tomaszem Chamerą, prezesem PZŻ oraz Dominikiem Życkim, dyrektorem sportowym PZŻ.
19.10.2020

Ambasada USA: umowa międzyrządowa ws. atomu zawarta

Ambasada USA w Polsce poinformowała o zawarciu polsko-amerykańskiej międzyrządowej umowy o współpracy między rządami w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
19.10.2020

Mosbacher: zdecydowanie wspieramy inicjatywę Trójmorza

Stany Zjednoczone doceniają istotne znaczenie Trójmorza dla silnej i wolnej Europy, zdecydowanie wspieramy tę inicjatywę - oświadczyła dziś ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
19.10.2020

Ebury: W tym tygodniu dowiemy się, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii

W tym tygodniu poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia. Uwaga inwestorów nadal kieruje się w stronę USA przed wyborami.
19.10.2020

IEEFA: coraz więcej instytucji ogranicza finansowanie wierceń w Arktyce

Liczba wielkich instytucji finansowych, które wprowadziły ograniczania finansowania wierceń za ropą i gazem w Arktyce sięga już 50 - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu think-tanku IEEFA. Tylko w 2020 r. restrykcje wprowadziły 23 wielkie firmy.
19.10.2020

Flex LNG odebrał dostawę Flex Amber

Flex LNG, firma przewozowa kontrolowana przez miliardera Johna Fredriksena, odebrała dostawę jednostki Flex Amber.
19.10.2020

Bałtycki Indeks Towarowy spada z powodu słabszych wyników masowców Capesize

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował siódmy z rzędu spadek z powodu mniejszego popytu na statki typu capesize. Na ostatniej sesji ten spadek wyniósł aż 5 procent.
19.10.2020

Nowe przystanie kajakowe na pomorskich rzekach

Kajakarze mogą już korzystać z kolejnych wygodnych miejsc do slipowania sprzętu wodnego, pomostów i terenów do odpoczynku czy biwakowania. Nowe przystanie powstały na Czarnej Wodzie w Jastrzębiej Górze i Ostrowie(gm. Władysławowo) oraz na Motławie we Wróblewie (gm. Suchy Dąb).
19.10.2020

AIDA Cruises powraca do żeglugi we Włoszech

AIDA Cruises z siedzibą w Niemczech, część Carnival Corporation, wznowi rejsy we Włoszech w ten weekend. Oznacza to, że druga marka Carnival Corporation wznowiła żeglugę od czasu zawieszenia rejsów spowodowanego pandemią COVID-19.
19.10.2020

Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski

Grono ekspertów zrzeszonych wokół Europejskiego Kongresu Finansowego przedstawiło największe wyzwania makroekonomiczne oraz prognozy dla Polski w oparciu o zaktualizowaną wersję V edycji badania Makroekonomicznych wyzwań i prognoz EKF.
19.10.2020

Zakończenie szkolenia poligonowego przeciwlotników MW [foto]

W piątek, 16 października, zakończyło się szkolenie 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów aryleryjsko-rakietowych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Rodzajów Sił Zbrojnych. Marynarze przez ostatnie trzy tygodnie szkolili się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.
19.10.2020

Duda: rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza

Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza; zdecydowaliśmy się na współpracę, bo uważaliśmy, że może ona przyspieszyć rozwój naszych krajów - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójmorza w Tallinie.
19.10.2020

W Reducie Morast powstaje grupa rekonstrukcyjna

W Reducie Morast podpisana została dziś umowa o dofinasowanie operacji pod nazwą "Poszerzenie oferty historycznej zabytkowej Reduty Morast w Kołobrzegu – Etap II". Zadanie to jest kontynuacją starań zmierzających do utworzenia w reducie w Porcie Jachtowym grupy rekonstrukcyjnej i obejmuje zakup 12 mundurów pruskich i polskich z wyposażeniem (nakrycie głowy, kurtka, spodnie, nakrycie butów, pasy i patronasz) oraz tablic informacyjnych opisujących Szlak Trzech Fortów.
19.10.2020

Biuro PZŻ przechodzi w tryb pracy zdalnej

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną i wzrostem ryzyka zarażenia się wirusem SARS-CoV-2, Biuro Polskiego Związku Żeglarskiego znajdujące się na Stadionie Narodowym w Warszawie przechodzi w tryb pracy zdalnej i nie będzie obsługiwać bezpośrednio interesantów do odwołania. Pracownicy Biura PZŻ nadal będą prowadzić obsługę klubów żeglarskich oraz innych interesantów poprzez środki komunikacji elektronicznej.
19.10.2020

Nadmorski poligon saperów [foto]

Wykonują pola minowe, wykonują przejścia w zaporach inżynieryjnych i rejonach niszczeń – to część zadań, które wykonują specjaliści wojsk inżynieryjnych gdyńskiej Flotylli. Od 5 października na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, szkolą się saperzy 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia.
19.10.2020

O budowie Pan-Tonkińskiego Portu Międzynarodowego

XI Forum Pan-Tonkińskiej Współpracy Gospodarczej i tegoroczny szczyt poświęcony współpracy przy budowie Pan-Tonkińskiego Portu Międzynarodowego, z udziałem Guangxi China-ASEAN Panorama Magazine Agency Co., Ltd w charakterze organizacji wykonawczej, odbyły się 15 października 2020 r. w Nanning, w chińskim regionie autonomicznym Kuangsi-Czuang.
19.10.2020

Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza inauguruje swoją działalność

13 października miała miejsce oficjalna inauguracja Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej, jednocześnie w Warszawie i Budapeszcie. Poza zainteresowanymi przedsiębiorstwami inicjatywę poparły krajowe izby handlowe, organizacje eksportowe oraz przedstawiciele obu państw, za cel mając rozwój stosunków gospodarczo-handlowych oraz poszerzenie współpracy między Polską i Węgrami.
19.10.2020

Przed nami trudny czas na rynku pracy

Wrzesień najprawdopodobniej był ostatnim miesiącem, w którym sytuacja na rynku pracy poprawiła się - ocenił w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny. W IV kwartale analitycy spodziewają się wzrostu liczby bezrobotnych.
19.10.2020

ISR: Niemieckie wybrzeże Bałtyku pod jednolitym nadzorem

Liczące 2050 kilometrów niemieckie wybrzeże Bałtyku jest zarządzane przez jedną instytucję. Ujednolicony nadzór nad nim objął w ostatnich dniach Bałtycki Urząd Dróg Wodnych i Żeglugi (WSA).
19.10.2020

Polacy na starcie Rolex Middle Sea Race

Trzy teamy pod polską banderą i jeden team z Polakami w składzie, ale pod banderą francuską - to biało-czerwony wkład w regaty Rolex Middle Sea Race.
19.10.2020

Spółki komandytowe w 2021 roku (wideo)

1. Projekt zmian w prawie przewiduje, że spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT. W konsekwencji przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają mieć zastosowanie także do spółek komandytowych, a spółki komandytowe od 2021 roku będą zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Z projektu resortu finansów wynika, że spółka komandytowa ma się rozliczać podobnie jak kapitałowa.
19.10.2020

Podchorążowie w Wirtualnym Biegu Poczty Polskiej

Podchorążowie drugiego roku studiów (4. Kompania Szkolna) w ramach porannego rozruchu fizycznego wzięli udział w Wirtualnym Biegu Poczty Polskiej przyłączając się do pomocy Fundacji Pocztowy Dar. 47 żołnierzy wspomogło akcję kupując pakiety startowe, dzięki czemu wspomogli fundację kwotą 250 zł.
19.10.2020

Morski Instytut Rybacki: znakowanie ryb

W celu uzyskania danych służących do szacowania efektywności zarybiania rybami wędrownymi, bardzo często znakuje się wypuszczane ryby. Zabieg ten dostarcza również cennych informacji pozwalających na uzupełnienie wiedzy na temat ekologii poszczególnych grup ryb. Do najczęściej stosowanych metod zaliczyć można znakowanie fizyczne, polegające na umieszczeniu znaczka zawierającego informacje (m.in. kogo powiadomić o złowieniu ryby) wewnątrz ciała ryby lub na jej powierzchni.
19.10.2020

Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego zamknięte do odwołania

Informujemy, że w związku z objęciem Gdańska, Gdyni, powiatu tczewskiego i powiatu puckiego czerwoną strefą oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, a także pracowników, z dniem 19.10.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – z wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – zostają zamknięte do odwołania.
19.10.2020

Pół wieku temu zaczął się „Rejs” statku „Feliks Dzierżyński”, wcześniej nazwanego „Polską”

19 października mija 50 lat od premiery filmu „Rejs”, który Marek Piwowski wyreżyserował na podstawie scenariusza, napisanego wspólnie z Januszem Głowackim. Film powstał na pokładzie statku „Feliks Dzierżyński”, który wcześniej nazywał się „Polska”.
19.10.2020

Wrzesień ze wzrostami przeładunków w Portach Szczecin i Świnoujście

W portach Szczecin i Świnoujście przeładunki w wrześniu tego roku wzrosły o blisko osiem procent w stosunku do września 2019 roku. To oznacza, że przeładowano więcej o 197,7 tys. ton z 2 576,4 tys. ton w 2019 r. do 2 774,1 tys. ton w 2020 r.
19.10.2020

Projekt BEST: Morze Bałtyckie jest dobrem wspólnym, a jakość ścieków oczyszczonych jest kluczowa

Ilość ścieków odprowadzanych do Bałtyku z terenu Polski jest większa od pozostałych państw Regionu Morza Bałtyckiego razem wziętych. M.in. o rekomendacjach dla Polski płynących z projektu BEST portal Teraz Środowisko rozmawiał z Pawłem Królakiem, koordynatorem projektu z ramienia m.st. Warszawy (miasta partnerskiego).
19.10.2020

Andrzej Duda na Szczycie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Tallinie z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent przebywa w stolicy Estonii w związku z odbywającym się tam Szczytem Trójmorza.
19.10.2020

Odszedł kpt. ż.w. Józef Kwiatkowski

Ze smutkiem zawiadamiamy, że na wieczną wachtę odszedł kpt. ż. w. Józef Kwiatkowski.
19.10.2020

PGE: 100 proc. produkcji energii elektrycznej z OZE w 2050 r.

Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE - wynika z opublikowanej w poniedziałek strategii. Głównymi kierunkami są inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz w sieci.
19.10.2020

PGE: do 2030 r. na inwestycje przeznaczy 75 mld zł, w tym połowę na OZE

Grupa PGE na inwestycje w latach 2021-2030 wyda 75 mld zł, z czego ok. 50 proc. przypadnie na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) - poinformowała dzś Grupa. Dodano, że PGE nie będzie inwestować w aktywa węglowe.
19.10.2020

Sunreef Yachts obiera kurs na zrównoważoną żeglugę [wideo]

Zrównoważona żegluga i ekologiczny design to trendy, które w świecie jachtingu zyskują rosnące znaczenie. Od momentu założenia Sunreef Yachts, stocznia inwestuje w ekologiczne rozwiązania, proponując jednostki zoptymalizowane pod kątem emisji i zużycia energii.
19.10.2020

CEVA Logistics otwiera pierwszy oddział w Kazachstanie i umacnia pozycję w Azji Środkowej

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, umacnia pozycję w Azji Środkowej. W ostatnim czasie firma otworzyła swój pierwszy, własny oddział w Kazachstanie, który ma odpowiadać za obsługę klientów w całym regionie. Nowe biuro będzie też współpracować z klientami w Uzbekistanie, Turkmenistanie, Tadżykistanie oraz Kirgistanie.
19.10.2020

Księstwo Monako powiększy się o 6 hektarów

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to w 2025 roku zakończona zostanie realizacja projektu „Extension en mer de Monaco” - nowej, luksusowej dzielnicy mieszkalnej i wypoczynkowej na 6 hektarach zabudowanego dna Morza Śródziemnego. W jego realizacji wykorzystano NB 56 „Marco Polo” - unikalny, innowacyjny dok wybudowany przez stocznię CRIST z Gdyni.
19.10.2020

ISR: O żegludze na Odrze na nowo. Po czesku

O przywróceniu Odrze znaczenia gospodarczego w Polsce ostatnio nieco ciszej. Tymczasem inwestycyjną i przy okazji geopolityczną inicjatywę podejmują w oparciu o rzekę Czesi. Ciekawe, w jakim stopniu wpłynie to w Polsce na powrót do ambitnych planów.
19.10.2020

Wodowanie wielozadaniowego statku dla Jamajki w stoczni Safe (foto, wideo)

W piątek, 16 października w gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku z serii Damen Utility Vessel 3911. Powstał na zamówienie stoczni Damen Maaskant, gdzie odbędzie się końcowe wyposażenie i próby rozruchowe jednostki.
19.10.2020

Gazociąg Gustorzyn – Wronów z kompletem decyzji lokalizacyjnych

8 października br. wojewoda mazowiecki wydał ostatnią z dziesięciu uzyskiwanych decyzji lokalizacyjnych dla gazociągu Gustorzyn – Wronów (ETAP III Rawa Mazowiecka – Wronów). Kolejnym działaniem GAZ-SYSTEM będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
19.10.2020

Rząd planuje zmiany w ustawie o strategicznych inwestycjach w sektorze naftowym

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Termin przyjęcia planowany jest jeszcze w czwartym kwartale br. – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
19.10.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne - plac składowy i grunty dla małych i średnich firm

InvestGDA planuje dzierżawę terenów inwestycyjnych w pobliżu portu skupionych w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. Już teraz zaś rozpoczyna inwestycje, które przygotować mają teren dla odbiorców oferty - firm z sektora MŚP. Podajemy szczegóły projektu.
19.10.2020

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji - powiedział na konferencji Banking Forum prezes NBP Adam Glapiński.
19.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej spotykają się z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw

O branży fitness, handlu w niedzielę i działaniu w Radzie Przedsiębiorczości. Przedstawiciele Izby na spotkaniu z Rzecznikiem MŚP
19.10.2020

Gigantyczny wzrost przeładunków zbóż w Porcie Gdynia

Rozwój Portu Gdynia w coraz większym stopniu związany jest z potencjałem transportu intermodalnego, który w najbliższych latach stanie się priorytetową gałęzią przewozu towarów zarówno w Polsce, jak i w Europie. Niezbędne do dalszego rozwoju Portu Gdynia jest stworzenie intermodalnego centrum konsolidacji oraz redystrybucji ładunków, czyli tzw. suchego Portu Gdynia. Utworzenie terminali przeładunkowych w głębi lądu, które będą w stanie przyjąć dodatkowe potoki ładunków w połączeniu z inwestycjami realizowanymi w porcie, zwiększy
19.10.2020

Ceny ropy w USA spadają - zbiera się OPEC+ i oceni sytuację rynkową

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie tanieje. W poniedziałek zbiera się OPEC+ - w formie online - i oceni sytuację na rynkach paliw - podają maklerzy.
19.10.2020

Kryzys może pogłębić różnice poziomu gospodarczego między krajami Unii

Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa jest asymetryczny, co oznacza, że poszczególne sektory gospodarki czy kraje ucierpiały w różnym stopniu. Co więcej, jest też ryzyko, że w efekcie kryzysu mogą pogłębić się i tak już wyraźne różnice w poziomie rozwoju gospodarczego państw Unii Europejskiej – uznali uczestnicy debaty podczas Europejskiego Kongresy Finansowego.
19.10.2020

Sołdek popłynął do stoczni na największy remont od 35 lat!

Jest nieodłącznym elementem pejzażu Gdańska i chętnie odwiedzanym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. W sobotę, 17 października, dwa holowniki zabrały “Sołdka” do stoczni na remont, jakiego jeszcze nie przechodził od kiedy został placówką muzealną. Wróci na swoje miejsce przy nabrzeżu Ołowianki jeszcze w tym roku, ale ponownie udostępniony do zwiedzania będzie we wrześniu 2021 r.
18.10.2020

Awaria promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Jak poinformowały w ostatni czwartek lokalne szwedzkie media: "Polski prom jest sprawdzany przez władze po tym, jak podpłynął zbyt blisko płycizny i pozostaje przy nabrzeżu". Według danych śledzenia statku - od 14 października prom Wawel należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - przebywał w Nynäshamn i ominął planowe czwartkowe wyjście w rejs do Gdańska. Do Polski trafił dopiero dziś w nocy.
18.10.2020

Giganci żeglugowi dołączają do platformy TradeLens

Dwóch wiodących na świecie globalnych przewoźników kontenerowych: MSC Mediterranean Shipping Company i CMA CGM jest teraz w pełni zintegrowanych z platformą opartą na technologii blockchain - TradeLens.
18.10.2020

W Norwegii powstanie obserwatorium wielorybów. Zobacz niezwykły projekt (foto)

Oryginalny kształt bryły budynku zaproponowany przez pracownię duńskiej architekt Dorte Mandrup wygrał konkurs na projekt obserwatorium wielorybów w Norwegii. Niezwykły budynek ma przypominać płetwę wieloryba.
18.10.2020

Akademia Żeglarska klasy 29er - zgrupowania naborowe!

Mając na względzie rozwój zainteresowań sportowych zawodników posiadających warunki fizyczne do żeglowania na skiffach Polski Związek Żeglarski zaprasza do uczestnictwa w żeglarskiej akademii naborowej do klasy 29er.
18.10.2020

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina na szczyt Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina, gdzie weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii szczyt częściowo odbędzie się w formie zdalnej; poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.
18.10.2020

PGNiG może na Ukrainie utorować drogę innym firmom, również prywatnym

Spółki z udziałem Skarbu Państwa, jak PGNiG mogą na Ukrainie utorować drogę innym, również prywatnym firmom - ocenia dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Paweł Musiałek. PGNiG podpisało kilka dni temu umowę z ukraińską agencją prywatyzacji.
18.10.2020

Wyspy Kanaryjskie przywracają ruch wycieczkowców

Rząd autonomiczny Wysp Kanaryjskich ogłosił w sobotę wznowienie ruchu dla wycieczkowców. Pierwsze statki z turystami dotrą na ten hiszpański archipelag na początku listopada.
17.10.2020

Niemiecki minister: Zakładam, że Nord Stream 2 zostanie ukończony

Zakładam, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Pytanie tylko brzmi - kiedy?" - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND.
17.10.2020

Premier: nie idziemy drogą państw, które kolejny raz wprowadzają lockdown; idziemy drogą środka

Nie poszliśmy błędną drogą budowania tzw. zbiorowej odporności; nie idziemy też drogą państw, które kolejny raz wprowadzają całkowity lockdown. Idziemy drogą środka, ale zahamowanie zachorowań jest w naszych rękach - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
17.10.2020

145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Według stanu na 16 października 2020 r. wartość przyznanej pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej wynosi 145 mld zł - podał resort rozwoju, pracy i technologii w piątek na swojej stronie internetowej.
17.10.2020

Do Wisły płynie każdego dnia ok. ćwierć miliona metrów sześciennych ścieków

Każdego dnia MPWiK zrzuca do Wisły około ćwierć miliona merów sześciennych ścieków. Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy płyną znów do Wisły, bo z powodu fali wezbraniowej podjęto decyzję o demontażu tymczasowego systemu przesyłowego.
17.10.2020

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza, który z powodu pandemii częściowo odbędzie się w formie zdalnej. Poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą przywódcy państw członkowskich oraz m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.
17.10.2020

Jacht I Love Poland startuje z Malty na regaty wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland” wystartuje w sobotę z Malty w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii. W załodze znaleźli się m.in. absolwenci zapoczątkowanych przez PFN szkoleń młodych żeglarzy.
17.10.2020

Woda wypompowana z Kanału Elbląskiego; można go zobaczyć od podszewki

Po sezonie żeglugowym z Kanału Elbląskiego została wypompowana woda. To celowy zabieg, by można było przeprowadzić remonty i konserwacje urządzeń. To też okazja, by chętni mogli zobaczyć tak zwany suchy kanał- poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Wód Polskich w Gdańsku.
17.10.2020

O losach Nord Stream 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy

O losach Nord Streamu 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy - ocenił w rozmowie z "GPC" ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Odnosząc się do obecnych relacji polsko-niemieckich określił je jako dobre i mocno ugruntowane.
17.10.2020

Akcje Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Jak poinformowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w czwartek, 15 października ratownicy Służby SAR interweniowali w dwóch zdarzeniach. Pierwsze miało miejsce w rejonie Kołobrzegu gdzie przed godziną 1700 pomocy potrzebował kitesurfer. Do akcji skierowana została Brzegowa Stacja Ratownicza z Kołobrzegu, której ratownicy po przybyciu na miejsce podjęli poszkodowanego na pokład lodzi, a następnie przetransportowali do kołobrzeskiego portu. Kitesurfer nie wymagał dalszej pomocy medycznej.
16.10.2020

National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST [foto, wideo]

Wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjntm kadłubem X-BOW, opuścił dziś stocznię CRIST. "National Geographic Resolution" popłynie teraz do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.
16.10.2020

Przysięgali służyć ojczyźnie - przysięga wojskowa podchorążych AMW [foto]

„Drodzy Podchorążowie, przed chwila wypowiedzieliście słowa Roty przysięgi wojskowej. Ta Rota będzie miała wpływ na całe Wasze życie. Przysięgę składa się raz i trzeba być jej wiernym do śmierci. To jest bardzo ważny moment dla każdego żołnierza. (…). Jesteście kolejnym pokoleniem w wielopokoleniowej sztafecie, która za swój cel przyjęła zapewnienie bezpieczeństwa Naszej Ojczyźnie”– powiedział rektor-komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podczas uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych AMW.
16.10.2020

ISR: Morze Śródziemne – polityczny wzorzec dla regionu Bałtyku

Budowanie strefy wspólnego dobrobytu wokół obszaru eurośródziemnomorskiego, określane dziś mianem procesu barcelońskiego, rozpoczęto 25 lat temu. To bogaty bagaż doświadczeń do wykorzystania przez Europę bałtycką.
16.10.2020

Posłowie KO krytykują planowane przejęcie Lotosu przez Orlen: "wyprzedaż majątku narodowego"

Gdańscy posłowie KO skrytykowali dziś planowane przejęcie Lotusu przez PKN Orlen, nad którym - ich zdaniem - resort aktywów państwowych nie panuje. Przestrzegali też przed "wyprzedażą majątku narodowego", która - według niech - wiąże się z fuzją obu spółek.
16.10.2020

Filipiny zniosły moratorium na poszukiwania ropy na Morzu Południowochińskim

Filipiny podjęły decyzję o zniesieniu moratorium na poszukiwania ropy naftowej na Morzu Południowochińskim. Ich wznowienie ma zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne i stymulować nadszarpniętą przez pandemię gospodarkę.
16.10.2020

Żegnamy „Sołdka”!

Statek-muzeum "Sołdek" - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, w sobotę 17 października 2020 roku zostanie odholowany do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego S.A. na zaplanowany remont. Wróci w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te są możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16.10.2020

Odszedł Adam Gotner, stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70

Odszedł Adam Gotner, stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70, radny I kadencji Rady Miasta Gdyni. Był dobrym, pełnym empatii człowiekiem, z ogromnym poczuciem humoru, dystansem do siebie i świata.
16.10.2020

Minister Michał Kurtyka na Aspen-Columbia Global Energy Forum

Transformacja sektora energetycznego, jej finansowanie oraz konsekwencje społeczne, były głównymi zagadnieniami poruszanymi przez ministra Michała Kurtykę podczas debaty „Imagining a Post-Coal Power Sector”. Wydarzenie, które zostało zorganizowane w ramach Aspen-Columbia Global Energy Forum, odbyło się 14 października 2020 r.
16.10.2020

Johnson: nie będzie umowy bez fundamentalnej zmiany podejścia UE

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w piątek, że nie będzie umowy handlowej z Unią Europejską, o ile nie nastąpi "fundamentalna" zmiana podejścia z jej strony. Nie powiedział jednak wprost, czy oznacza to zerwanie negocjacji z UE.
16.10.2020

„Planeta I” w próbach morskich

W mijającym tygodniu zakończyły się pierwsze, trwające cztery dni, próby morskie statku wielozadaniowego „Planeta I”, zbudowanego dla Urzędu Morskiego w Szczecinie przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Pierwsza, z dwóch tego typu, bliźniacza jednostka „Zodiak II”, została już formalnie przekazana Urzędowi Morskiemu w Gdyni i pełni swoją służbę na podległych mu akwenach. Chrzest i uroczyste podniesienie bandery odbyło się 25 września, przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
16.10.2020

DACHSER gotowy na szczyt sezonu. Firma poszerza ofertę połączeń czarterowych

DACHSER ponownie zwiększa możliwości przewozowe w szczycie sezonu. Dostawca usług logistycznych po raz kolejny uruchomił własne połączenia czarterowe między Azją a Europą. Od połowy października na trasie Frankfurt-Shanghai-Frankfurt będzie latał jeden dodatkowy frachtowiec B747 tygodniowo. Skorzystają na tym również polskie przedsiębiorstwa.
16.10.2020

Wojsko zdemontowało most pontonowy - nieczystości leją się do Wisły

Wojsko zdemontowało w piątek most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości leją się do Wisły.
16.10.2020

Mikroby do walki z wyciekami ropy w oceanach: indyjscy naukowcy opracowują nową technologię

Badanie wykazało, że degradację ropy naftowej można osiągnąć przy użyciu niedrogich nietoksycznych pozostałości rolniczych.
16.10.2020

Nie będzie zgody na połączenie Orlenu i Lotosu, jeśli transakcja zagrozi bezpieczeństwu

Skarb Państwa kontroluje proces przejmowania Lotosu przez PKN Orlen i nie zgodzi się na transakcję, jeśli uzna, że zagraża ona bezpieczeństwu - oświadczył wiceminister aktywów Zbigniew Gryglas.
16.10.2020

Wykaz inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

Określenie listy inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów przygotowany przez pełnomocnika rządu ds. CPK. Chodzi o inwestycje celu publicznego, jak m.in. linie kolejowe, drogi publiczne, urządzenia, obiekty mające znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania CPK.
16.10.2020

GK PGNiG i Aker BP z umową na zakup norweskiego gazu

PGNiG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy paliwa gazowego rozpoczęły się w październiku 2020 roku.
16.10.2020

Obowiązuje zalecenie - nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne

Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne - powiedział dziś wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
16.10.2020

Rejs historycznego żaglowca Sedov przez Arktykę: po drodze nie napotkał lodu

Po raz pierwszy tego typu statek pływał po rosyjskiej trasie arktycznej między Pacyfikiem a Atlantykiem. Sedov w miniony wtorek minął południowy kraniec archipelagu Novaya Zemlya i spodziewany jest w Murmańsku jeszcze w tym tygodniu.
16.10.2020

Wawrzyk: otwieranie i zamykanie granic nie jest kompetencją MSZ; my wydajemy rekomendacje

Zamykanie i otwieranie granic nie jest kompetencją MSZ; my wydajemy rekomendacje dla naszych rodaków polegającą na tym, żeby zastanowili się, czy naprawdę muszą udawać się w podróż zagraniczną - powiedział w piątek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Dodał, że granice pozostają otwarte.
16.10.2020

Szef MON: współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom

Współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom; dziś oficjalna reaktywacja V Korpusu US Army, a w Poznaniu trwa już formowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu - oświadczył dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
16.10.2020

Malta przejęła 23 łodzie motorowe. Były wykorzystane do przemycania migrantów?

Rząd maltański ogłosił przejęcie i konfiskatę 23 łodzi motorowych, które płynęły do Libii, w związku z podejrzeniem o ich wykorzystanie do przemytu migrantów do Europy.
16.10.2020

Wodorosty uratują Bałtyk?

Dodaje się je do kosmetyków, leków, służą do produkcji materiałów, biopaliwa, a nawet ... do pieczenia chleba! Czy farmy wodorostów to potencjał dla uratowania Morza Bałtyckiego? Tak twierdzą twórcy projektu GRASS z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.
16.10.2020

MSC rozpoczęło nabór wniosków w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund 2021

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) zaprasza rybołówstwa, naukowców, doktorantów oraz organizacje pozarządowe do składania wniosków o finansowanie w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund (OSF). Fundusz powstał, by wspierać i przyspieszyć rozwój zrównoważonego rybołówstwa. Granty w wysokości od 5 tys. do 50 tys. GBP przyznawane są w pięciu różnych kategoriach.
16.10.2020

Fala wezbraniowa na Odrze poniżej stanu alarmowego

Przechodząca przez Opole fala wezbraniowa na Odrze ma wysokość 578 cm i jest niższa o 22 cm od stanu alarmowego - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta Opole.
16.10.2020

Wystartował konkurs o Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego Błękitny Spinaker

Wystartowała 14. edycja konkursu o Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego Błękitny Spinaker. Nominacje i nagrody są przyznawane osobom fizycznym lub prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, które poprzez promocję żeglarstwa turystycznego i rekreacyjnego, wartości i tradycji żeglarskich tworzą pozytywny wizerunek turystyki żeglarskiej, wspierają lokalne środowiska żeglarskie oraz propagują żeglarstwo szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
16.10.2020

Morskie Farmy Wiatrowe i możliwości inwestycyjne w Gminie Cedry Wielkie – spotkanie Członków Polskiego Forum Technologii Morskich

Pierwsze po sezonie urlopowym spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich odbyło się w gościnnych progach firmy GILLMET, regionalnego potentata w ocynkowaniu ogniowym. Spotkanie było okazją do wymiany informacji i zapoznania się z sytuacją branży, która zawsze wymagała ogromnej determinacji w walce konkurencyjnej, a obecnie, w dobie koronawirusa dodatkowo podejmowania niekonwencjonalnych decyzji i ogromnej aktywności.
16.10.2020

IMB: Liczba porwań w Zatoce Gwinejskiej wzrosła o 40%

Według najnowszych danych ICC International Maritime Bureau (IMB) odnotowano 40-procentowy wzrost liczby porwań zgłoszonych w Zatoce Gwinejskiej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku.
16.10.2020

Drony to przyszłość wojskowości

Drony są bezpieczniejszą, tańszą i często bardziej wydajną alternatywą dla załogowych samolotów wojskowych. Używane jako wabiki docelowe, do misji bojowych czy nadzoru strefy operacji, są nieodłączną częścią sił zbrojnych. Obecnie szacuje się, że już 95 krajów na całym świecie posiada jakąś formę technologii wojskowych dronów. Zmienia się też rola bezzałogowych statków powietrznych. Wyposażone w sztuczną inteligencję kontaktują się z żołnierzami i umożliwiają podjęcie decyzji na podstawie obrazowania terenu w czasie rzeczywistym.
16.10.2020

Japoński rząd chce uwolnić do morza wodę z elektrowni w Fukushimie

Rząd Japonii podjął nieoficjalnie decyzję o uwolnieniu do morza wody, zawierającej substancje radioaktywne z elektrowni jądrowej Fukushima - poinformowały w piątek japońskie media. Według operatora elektrowni woda ta nie stanowi już żadnego zagrożenia dla środowiska.
16.10.2020

Badanie: przedsiębiorcy gotowi na drugą falę pandemii

Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania; najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.
16.10.2020

WindEurope: realizacja krajowych planów na rzecz klimatu to podwojenie mocy wiatrowych

Pełna realizacja Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu państw UE przełoży się na podwojenie do 2030 r. mocy wiatrowych i wzrost zatrudnienia o połowę - wynika z raportu WindEurope, największej europejskiej organizacji branży energetyki wiatrowej.
16.10.2020

PERN planuje na listopad wciągnięcie nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku

PERN przygotowuje się do zaplanowanego na listopad wciągania nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku. Operacja odbędzie się w ramach inwestycji, przy realizacji której wykorzystuje się technologię HDD, polegająca na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego pod dnem rzeki.
16.10.2020

Badanie: firmy muszą znaleźć pieniądze na inwestycje dot. zielonej transformacji

75 proc. podmiotów zajmujących się innowacjami w europejskiej energetyce pozytywnie ocenia perspektywę dla zielonej transformacji, mimo koronawirusa; muszą jednak przyspieszyć inwestycje i zwiększyć dostępność do finansowania - wynika z badania EIT InnoEnergy.
16.10.2020

Ceny ropy w USA spadają- działania spowalniające pandemię spowolnią też gospodarki

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocniej tanieje w reakcji na perspektywy coraz silniejszych działań rządów na świecie, aby zapanować nad rozprzestrzenianiem się nowej fali zakażeń koronawirusem. Polityka "zostań w domu" może wpłynąć na zahamowanie już i tak kruchego ożywienia gospodarczego na świecie, a to obniży popyt na paliwa - podają maklerzy.
16.10.2020

Warszawa: rurociąg zdjęty z mostu pontonowego; w piątek rozpięcie przeprawy

W czwartek wieczorem zdemontowany rurociąg tymczasowy został usunięty z mostu pontonowego - poinformował rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie Marek Smółka. Na piątek wojsko rozpocznie operację rozpięcia mostu.
15.10.2020

W październiku tempo inflacji może być zbliżone do wrześniowego

W październiku można się spodziewać zbliżonego do wrześniowego tempa inflacji, co będzie wynikiem wzrostu cen w usługach, w tym w edukacji - prognozuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Eksperci oczekują też podobnego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw.
15.10.2020

Uwaga: Petycja w imieniu marynarzy wysłana do Parlamentu Europejskiego (wideo)

29 września 2020 roku, zespół Kancelarii Legal Consulting wysłał w imieniu polskich marynarzy petycję do Parlamentu Europejskiego.
15.10.2020

Energetyka, historia i agenda UE wśród tematów rozmów szefów MSZ Polski i Niemiec

Energetyka, historia i upamiętnienie ofiar II wojny światowej oraz bieżąca agenda unijna, w tym budżet i pakt migracyjny to niektóre z tematów, które omawiają w czwartek w Berlinie szefowie dyplomacji Niemiec i Polski, Heiko Maas i Zbigniew Rau.
15.10.2020

Norden sprzedaje tankowiec MR2 zakupiony w zeszłym roku

Duńska firma transportowa Dampskibsselskabet Norden A / S zakończyła sprzedaż tankowca do przewozu produktów naftowych - Nord Andes.
15.10.2020

Nowe obostrzenia! Premier: chcemy, by gospodarka pracowała w możliwie dużym zakresie

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli w czwartek nowe restrykcji w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Chcemy wdrażać obostrzenia, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała - podkreślił Morawiecki.
15.10.2020

Obrady Kapituły Kryształowego Żagla

Kryształowy Żagiel to Nagroda Pomorskiego Związku Żeglarskiego przyznawana od dwunastu lat za najważniejsze osiągnięcia żeglarskie na Pomorzu mijającego sezonu. Kapituła wyłoniła dzisiaj, 15 października, nominowanych i laureatów za rok 2020.
15.10.2020

Twardy brexit zmniejszyłby polski eksport do Wielkiej Brytanii o 11 proc.

Twardy brexit i przywrócenie ceł przez Wielką Brytanię przyczyniłby się do spadku popytu na polskie towary oferowane na tym rynku - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oznaczałoby to spadek naszego eksportu na Wyspy o ponad 1,5 mld euro, czyli o 11 proc. - dodają.
15.10.2020

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; rozmowy o celach klimatycznych bez Polski

W czwartek po południu w Brukseli rozpoczął się szczyt UE, podczas którego przywódcy unijni mają rozmawiać o nowym celu redukcji emisji CO2 na 2030 r., a także o negocjacjach z Wielką Brytanią oraz pandemii. Ze względu na kwarantannę w posiedzeniu nie weźmie udziału premier Mateusz Morawiecki.
15.10.2020

Wierni AK-owskiej przysiędze - medale na ORP „Błyskawica”

Na pokładzie ORP „Błyskawica” w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medale otrzymały osoby, które doceniono za kultywowanie wartości patriotycznych oraz wspieranie działalności związku.
15.10.2020

Po raz drugi system zapór uchronił Wenecję przed zalaniem

Po raz drugi w ostatnich dniach system 78 ruchomych zapór uratował Wenecję przed zalaniem. Dzisiaj, dwanaście dni po pierwszym jego uruchomieniu, bariery zamontowane w morzu znów zostały podniesione w związku z nadejściem tzw. wysokiej wody.
15.10.2020

UE: jesteśmy gotowi do dalszych negocjacji z Wielką Brytanią

Unia Europejska chce porozumienia i jest gotowa do dalszych negocjacji z Wielką Brytanią - zapewnił w czwartek przed rozpoczęciem szczytu unijnego szef Rady Europejskiej Charles Michel.
15.10.2020

Jubileuszowa zbiórka krwi w porcie Szczecin

„70 litrów na 70-lecie ZMPSiŚ” pod takim hasłem zarząd portów oraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zorganizowały jubileuszową, bo piątą akcję zbiórki krwi w porcie Szczecin.
15.10.2020

Trwa demontaż tymczasowego rurociągu do "Czajki" - ścieki płyną do Wisły

Trwa demontaż tymczasowego rurociągu, którym z lewobrzeżnej Warszawy odprowadzano ścieki do oczyszczalni "Czajka". MPWiK zrzuca ponad 3 m sześc. na sekundę nieczystości do Wisły.
15.10.2020

Usuwanie wraków zgodnie z Konwencją Nairobi

Konwencja z Nairobi z 2007 r. (NWRC), to międzynarodowa konwencja, która stanowi podstawę do usuwania wraków statków mogących mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo życia, towarów i mienia na morzu, a także na środowisko morskie. NWRC została przyjęta w 2007 r. na międzynarodowej konferencji w Kenii, a weszła w życie w 2015 r. Obecnie stronami NWRC są 53 państwa, które pokrywają około 76% światowego tonażu.
15.10.2020

Olbrzymia turbina parowa popłynie z Elbląga do USA

Wkrótce z Portu Elbląg w daleką podróż wyruszy 150-tonowa turbina parowa firmy General Electric. Turbina została już załadowana na "morski ponton", na którym przedostanie się do portu w Gdyni. Stamtąd popłynie już do Stanów Zjednoczonych.
15.10.2020

PKO BP: wrześniowy skok inflacji nie neguje spadku w kolejnych miesiącach

Wrześniowy odczyt inflacji nie neguje zakładanego przez nas spadku inflacji w kolejnych miesiącach - ocenił bank PKO BP podane przez GUS dane o wzroście cen towarów i usług. Wrześniowa inflacja wyniosła 3,2 proc rok do roku i 0,2 proc. w stosunku do sierpnia.
15.10.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.