• <

Wynik wyszukiwania - Wiadomości

Do lipca Gibraltar może stać się częścią strefy Schengen

Do lipca podlegający brytyjskiej jurysdykcji Gibraltar może stać się częścią strefy Schengen - wynika z piątkowych deklaracji minister spraw zagranicznych Hiszpanii Aranchy Gonzalez Lai. Potwierdziła ona, że UE i Wielka Brytania prowadzą już w tej sprawie zaawansowane rozmowy.
22.01.2021

Droga Czerwona komplementarna ze strategią rozbudowy dróg krajowych i autostrad

Budowa Drogi Czerwonej, której ostateczny przebieg uzgodniły władze Gdyni oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA w listopadzie, jest priorytetem pod kątem budowy Portu Zewnętrznego, projektowanej na powierzchni 260 hektarów Doliny Logistycznej oraz połączenia portu z obwodnicą Trójmiasta, a w przyszłości z Via Maris.
22.01.2021

PSL: budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników

Budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników - podkreślił w piątek poseł PSL Jarosław Rzepa. "Rząd PiS zlikwidował Ministerstwo Gospodarki Wodnej, ale ministra Marka Gróbarczyka nie zatopił" - dodał.
22.01.2021

Prezes PGE z uznaniem o sprawnym procesie legislacyjnym ustawy o offshore

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z filarów transformacji energetycznej Polski, z dużym uznaniem przyjmujemy sprawne procedowanie ustawy o offshore - oświadczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Ustawa wejdzie w życie najwcześniej 5 lutego.
22.01.2021

Krzysztof Nowicki nowym wiceprezesem Grupy Lotos

Rada nadzorcza Grupy Lotos powołała w piątek Krzysztofa Nowickiego na stanowisko wiceprezesa zarządu Grupy Lotos ds. fuzji i przejęć z dniem 26 stycznia - poinformowała spółka.
22.01.2021

Francuscy żeglarze przerwali rejs po absolutny rekord świata

Francuzi Franck Cammas i Charler Caudrelier wraz z czteroosobową załogą przerwali w piątek rejs, którego celem było opłynięcie kuli ziemskiej w czasie poniżej 40 dni i tym samym zdobycie prestiżowego Jules Verne Trophy. Powodem była awaria steru.
22.01.2021

Szkolenie Sea Survival – Personal Offshore Safety

Sytuacje awaryjne na morzu, zachowanie w obliczu zagrożenia, metody wzywania pomocy i udzielania zaawansowanej pierwszej pomocy medycznej na jachcie, strategia przetrwania w wodzie i w tratwie – to tylko niektóre z elementów szkolenia „Sea Survival – Personal Offshore Safety” organizowanego cyklicznie przez Ocean Team Sailing School.
22.01.2021

Konfederacja Lewiatan o ustawie ws. offshore: to historyczny moment

Zdaniem Konfederacji Lewiatan podpisanie przez prezydenta ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych to historyczny moment dla polskiego offshore. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w czwartek.
22.01.2021

MKiŚ: przy imporcie towarów do UE powinien być uwzględniany ich ślad węglowy

W ramach reformy europejskiego systemu ETS powinien powstać mechanizm uwzględniający tzw. ślad węglowy towarów importowanych do Unii Europejskiej - podkreślił w piątek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.01.2021

Statek z kamieniem hydrotechnicznym dotarł na Mierzeję (wideo)

Po raz pierwszy, do nowo budowanego Portu Zewnętrznego na Mierzei Wiślanej dotarł statek z ładunkiem kamienia hydrotechnicznego. „Amanda” przypłynęła ze szwedzkiego portu Flikvik, a na jej pokładzie znalazło się ponad 1653 ton kamienia, który posłuży do budowy falochronów przy powstającym kanale żeglugowym. Transport kamienia hydrotechnicznego drogą morską pozwoli na odciążenie lokalnych dróg na Mierzei.
22.01.2021

Szkolenie morskie ORP Orzeł

Po zakończeniu szkolenia morskiego, do Portu Wojennego Gdynia, powrócił okręt podwodny ORP Orzeł. Przez pięć ostatnich dni jednostka realizowała zadania polegające na przygotowaniu do zaliczenia egzaminu dopuszczającego okręt i załogę do działania zgodnie z przeznaczeniem.
22.01.2021

Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i KE o umowie z Chinami i handlu z USA

W Brukseli odbyło się w piątek spotkanie ambasadorów przy UE krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmawiano o stosunkach Unii Europejskiej z USA i umowie inwestycyjnej z Chinami.
22.01.2021

DHT odnawia flotę dzięki zakupowi ekologicznych tankowców

DHT Holdings podpisała umowę na zakup dwóch bardzo dużych tankowców (VLCC) wybudowanych w 2016 roku w południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) za kwotę 136 mln dolarów.
22.01.2021

Kurtyka: Dalsza budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE

Dalsza budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE, Polska z zaniepokojeniem przygląda się wysiłkom, by zakończyć budowę bez względu na okoliczności - ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.01.2021

Platforma Petrobaltic przygotowana na zimę dzięki Petrostal

Od samego początku przedsiębiorstwo Petrostal znane było z wysokiej jakości specjalistycznych usług izolacji przemysłowych w obszarze energetyki, offshore oraz petrochemii. W ostatnim czasie firma zakończyła modernizację platformy PETROBALTIC w warunkach offshore.
22.01.2021

Spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasador Wielkiej Brytanii

22 stycznia 2021 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ambasador Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej w Polsce Anną Clunes. Głównymi tematami poruszanymi podczas wideorozmowy była niedawno zawarta umowa o współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, w szczególności w zakresie transportu drogowego i lotniczego, a także aktualna sytuacja w zakresie płynności ruchu towarowego na granicy francusko-brytyjskiej i jej wpływu na polski sektor transportu drogowego.
22.01.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Zrównoważony rozwój portu i miasta!

Koncepcja zewnętrznego kompleksu portowego z głębokowodnym terminalem kontenerowym i terminalem uniwersalnym oraz funkcjonującym już gazoportem to nowa wizja zrównoważonego rozwoju Świnoujścia, zarówno w obszarze gospodarczym, turystycznym jak i uzdrowiskowym. Tym projektem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wpisuje się w obszar społecznie odpowiedzialnego biznesu.
22.01.2021

Alfa Laval łączy siły z graczami z branży morskiej, aby wspólnie przyspieszyć dekarbonizację

Alfa Laval - światowy lider w dziedzinie wymiany ciepła, separacji odśrodkowej i obsługi płynów - dołączył do projektu DTU Energy, Haldor Topsoe, Svitzer i Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon w celu przyspieszenia rozwoju technologii produkcji ogniwa paliwowego z zestalonym elektrolitem tlenkowym (SOFC), która może wykorzystywać ekologiczne paliwa do wytwarzania energii elektrycznej.
22.01.2021

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Ustawa zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
22.01.2021

Zjawiska lodowe na polskich akwenach - najnowsze informacje

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które mogą powodować zagrożenie zatorowe. Obecnie Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich administrujące rejon środkowej Wisły oraz Bugu przeszły w tryb pracy całodobowej. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.
22.01.2021

Związek Małych Portów przystąpił do inicjatywy PPO

Polska może stać się liderem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w zakresie wytwarzania, produkcji i montażu farm wiatrowych, dlatego rozwój morskich farm wiatrowych to strategiczny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Jest to możliwe dzięki współpracy samorządów, pracodawców i przedsiębiorców oraz sektora naukowego. Ma w tym pomóc Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.
22.01.2021

PKN ORLEN i NCBR wesprą innowacyjne projekty

PKN ORLEN oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały list intencyjny dotyczący wspólnej organizacji i finansowania różnych koncepcji konkursów grantowych o charakterze badawczo-rozwojowym. Efektem tych działań będzie zwiększenie skali wdrożeń przemysłowych i innowacyjnych rozwiązań w Grupie ORLEN, zgodnie z przyjętą strategią ORLEN2030. Dla NCBR współpraca z PKN ORLEN to kolejny duży krok w realizacji strategii Centrum, odpowiadającej m.in. na politykę Europejskiego Zielonego Ładu.
22.01.2021

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w większości obszarów gospodarki

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w większości obszarów gospodarki, poza działem finanse i ubezpieczenia - podał w piątek GUS.
22.01.2021

Gowin: nad polskim morzem w 2020 r. rekordowy sezon

To był rekordowy rok z punktu widzenia dochodów turystyki nadmorskiej w Polsce. Polacy na małą skalę wyjeżdżali za granicę - powiedział w piątek minister rozwoju, przedsiębiorczości i technologii Jarosław Gowin, odnosząc się do wsparcia dla gmin nadmorskich.
22.01.2021

Horała o Nord Stream 2: jest realna szansa na całkowite zatrzymanie tej inwestycji

Postawa Polski i innych państw europejskich o podobnym interesie oraz USA doprowadziła do opóźnienia budowy Nord Stream 2, a jest realna szansa, że może do jej całkowitego zatrzymania - ocenił w piątek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
22.01.2021

Port Gdańsk wprowadza nowy system do zarządzania przedsiębiorstwem

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. postawił na polską jakość w dziedzinie rozwiązań informatycznych w obszarze Księgowości, Controllingu i Kadr. Właśnie rozpoczyna wdrażanie systemu do zarządzania, największego polskiego producenta oprogramowania – firmy Comarch. Wdrożenie środowiska Comarch ERP XL oraz jego integrację z innymi systemami, ZMPG zlecił firmie Insoft Consulting z Gdyni. Umowa została podpisana 15 grudnia 2020 r.
22.01.2021

Ruszyły prace polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw CPK

Wspólne działania w ramach inwestycji lotniskowych i kolejowych były tematem inauguracyjnego spotkania polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w czwartek spółka CPK.
22.01.2021

Kolejny kontenerowiec stracił setki kontenerów w czasie rejsu

Około 750 kontenerów wypadło za burtę z kontenerowca Maersk Essen w czasie burzliwego rejsu po Północnym Pacyfiku. Do incydentu doszło 16 stycznia, gdy jednostka o ładowności 13,1 tys. TEU płynęła z chińskiego Xiamen do amerykańskiego Los Angeles.
22.01.2021

Studia dualne w AGH we współpracy z GAZ-SYSTEM

Senat Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zatwierdził w grudniu 2020 r. program nowych studiów stacjonarnych II stopnia o profilu praktycznym (studia dualne) na kierunku studiów Inżynieria Naftowa i Gazownicza (INiG), prowadzonych wspólnie z GAZ-SYSTEM na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu (WWNiG).
22.01.2021

Ropa naftowa traci ponad 1 proc. - dominuje pesymizm co do popytu

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tarci w piątek ponad 1 proc., na rynkach dominuje pesymizm co do popytu na paliwa w krótkiej pespektywie z powodu nasilania się pandemii koronawirusa. Wzrostom notowań ropy nie sprzyja też umocnienie się kursu dolara USA - informują maklerzy.
22.01.2021

Gróbarczyk: program Batory nie został zahamowany

Program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.
22.01.2021

Szefowa EBC wzywa kraje UE do szybkiego wdrożenia funduszu odbudowy

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde wezwała w czwartek kraje UE do przyspieszenia wdrażania funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, aby ożywienie gospodarcze było szybkie i zrównoważone w całej Wspólnocie.
21.01.2021

Gowin: Niemcy to główny partner gospodarczy Polski

Wicepremier Jarosław Gowin złożył w czwartek wizytę w Berlinie. Spotkał się m.in. z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem i federalnym ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem. Rozmawiając z prasą podkreślił, że Niemcy to główny partner gospodarczy Polski.
21.01.2021

PE wzywa do wstrzymania budowy Nord Stream 2 i nowych sankcji na Rosję

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą UE do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.
21.01.2021

Wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla firm przekroczyło 1 mld zł

Wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla firm przekroczyło 1 mld zł - poinformował w czwartek na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju.
21.01.2021

Nowy etanowiec MISC zakończył pierwszy i największy załadunek etanu

Seri Everest, bardzo duży etanowiec (VLEC), zakończył swój pierwszy pełen załadunek etanu. Była to największa operacja tego typu w historii – doniosła malezyjska firma MISC.
21.01.2021

Niemiecki koncern zakupił większościowy udział w firmie z rynku technologii wodorowej

Niemiecki producent silników, MAN Energy Solutions, nabył 99 proc.udział w H-Tec Systems – rodzimej firmie zajmującej się technologią elektrolizy.
21.01.2021

Koreański armator zamawia duży gazowiec dual-fuel

Południowokoreański armator KSS Line złożył zamówienie na bardzo duży gazowiec (VLGC) dual-fuel o pojemności 91 tys. m3. Umowa jest warta 79,5 mln dolarów.
21.01.2021

Rosja: nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2 to działania wrogie

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa określiła w czwartek nowe sankcje USA dotyczące Nord Stream 2 jako "działania wrogie" wobec uczestników budowy tego gazociągu. Zapewniła, że restrykcje nie wpłyną na politykę Rosji na arenie międzynarodowej.
21.01.2021

Wiceminister: polski rynek pracy odporny na wstrząs wywołany pandemią

Polski rynek pracy okazał się odporny na wstrząs wywołany przez pandemię - mówiła w czwartek w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. W porównaniu do czasu sprzed pandemii nie zmieniła się struktura bezrobocia według zawodów - dodała.
21.01.2021

Nowo odkryte antyczne wraki w greckich wodach

Wraki statków z greckiej epoki klasycznej i hellenistycznej zostały odkryte w wodach okalających Kassos.
21.01.2021

Pierwszy turnus służby przygotowawczej w 8.FOW [foto]

Wraz z nowym rokiem w jednostkach wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczęło się szkolenie elewów, czyli kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie szeregowych. Pierwszy turnus służby przygotowawczej w 2021 roku realizowany jest przez 8. Batalion Saperów z Dziwnowa.
21.01.2021

Pierwsze efekty prac inwestycji w porcie Szczecin – Kanał Dębicki już widoczne

W rejonie Kanału Dębickiego szczecińskiego portu widać już pierwsze efekty prac modernizacyjnych. Na terenie Ostrowa Grabowskiego wykonawca robót konsorcjum firm NDI Sp. z o.o. oraz NDI SOPOT S.A. dokonał już wycinki większości zieleni kolidującej z inwestycją. Z kolei na nabrzeżu Czeskim usunięto rampę ro-ro. W kolejnych dniach prace rozbiórkowe będą kontynuowane. Na początku lutego br. spodziewana jest dostawa pali konstrukcyjnych, które posłużą do budowy nabrzeża Czeskiego.
21.01.2021

Port Lotniczy Gdańsk w 2020: rekord przewozów cargo

Miniony rok był najtrudniejszym w historii branży lotniczej. Ograniczenia w podróżowaniu spowodowały drastyczne spadki ruchu na całym globie. Nie inaczej było w Porcie Lotniczym Gdańsk, który wykorzystał pandemiczny rok na realizację swoich flagowych inwestycji.
21.01.2021

Global Maritime zabezpiecza kontrakt z DOF Management

Global Maritime poinformowało, że podpisali globalny kontrakt na dostawę DP Management System i DP Assurance Services dla DOF Management.
21.01.2021

PE zagłosuje w czwartek na rezolucję wzywającą do wstrzymania budowy Nord Stream 2

Parlament Europejski zagłosuje w czwartek nad rezolucją wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.
21.01.2021

Zobacz jak wygląda Dar Pomorza po remoncie (foto)

Od września do listopada 2020 r. w pomieszczeniach nadbudówki rufowej "Daru Pomorza" trwał remont dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdynia. Odnowiono m.in. pentrę oficerską, luk prowadzący do żagielkoi, część międzypokładu młodszych oficerów, szpital, ambulatorium oraz kabinę wychowawcy.
21.01.2021

KO: polityka gospodarcza rządu powoduje podwyżki

Polityka gospodarcza rządu, wprowadzenie od nowego roku nowych podatków w połączeniu z polityką NBP prowadzi do wzrostu cen i ubożenia Polaków - alarmowali na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie KO Izabela Leszczyna, Paulina Hennig-Kloska i Arkadiusz Marchewka.
21.01.2021

Dwa nowe lodołamacze wzmocniły włocławską flotę

Dwa nowe lodołamacze - Orkan i Sokół - wzmocniły włocławską flotę. W czwartek odbyła się prezentacja jednostek służących do walki z lodem na rzekach. Ich budowa kosztowała ponad 37 mln zł.
21.01.2021

Laboratorium Chemiczne PGZ Stoczni Wojennej z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji

8 stycznia 2021 r. Laboratorium Chemiczne PGZ Stoczni Wojennej uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji o nr AB 1772. Przygotowania do uzyskania certyfikatu trwały od maja 2019 roku i obejmowały zaprojektowanie oraz wdrożenie Systemu Zarządzania wg normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących, a także ocenę przeprowadzoną przez audytorów i ekspertów Polskiego Centrum
21.01.2021

Kurtyka o transatlantyckich relacjach energetyczno-klimatycznych podczas Atlantic Council Global Energy Forum 2021

Cele neutralności klimatycznej, perspektywa współpracy UE-USA w zakresie energii oraz sprawiedliwa transformacja energetyczna to tematy dyskusji pn. „Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu”, zorganizowanej przez Atlantic Council w ramach V. Globalnego Forum Energii. W spotkaniu online, które odbyło się 20 stycznia 2021 r., uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.01.2021

Lewiatan: Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki

Polacy lepiej oceniają swoją sytuację niż stan gospodarki - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, komentując dane GUS.
21.01.2021

69,1 proc. badanych uważa, że obecna sytuacja stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce

69,1 proc. badanych, wobec 70,3 proc. przed miesiącem, uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce - podał GUS.
21.01.2021

Szybciej i sprawniej koleją ze Śląska do portów

Modernizowana jest linia kolejowa nr 131, tzw. węglówka, łącząca Śląsk i porty Trójmiasta. Prace trwają na łódzkim odcinku linii Rusiec Łódzki - Zduńska Wola Karsznice. Efektem będzie lepsza oferta podróży oraz sprawniejszy przewóz towarów na tej ważnej dla gospodarki linii.
21.01.2021

PKN Orlen kontynuuje współpracę z Giżycką Grupą Regatową

W roku 2021 PKN ORLEN kontynuuje współpracę z Giżycką Grupą Regatową! Żeglarstwo to sport, pasja i radość - treningi, starty, emocje, to również fantastyczny sposób na wychowanie dzieci i młodzieży. Giżycka Grupa Regatowa wspólnie z PKN ORLEN realizuje sportowe marzenia młodych żeglarzy!
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

Biden unieważnił decyzję o budowie ropociągu z Kanady

Jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA Joe Bidena dotyczyła Kanady. W środę odwołał zgodę na budowę rurociągu Keystone XL który miał transportować kanadyjską ropę do amerykańskich rafinerii. Decyzja wywołała mieszane reakcje w Kanadzie.
21.01.2021

Mechanizm biologiczny pozwoli chronić materiały przed bakteriami wodnymi

Jedna z substancji wydzielanych przez glony "odstrasza" patogenne bakterie, które osadzają się na powierzchniach w środowiskach wodnych, np. piankach nurków. Mechanizm biologiczny odkryty na UW może przyczynić się do powstania preparatu zabezpieczającego takie materiały.
21.01.2021

Ropa naftowa w USA za blisko 53 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana blisko 53 USD za baryłkę, po niewielkim spadku notowań. Na rynkach dominuje pesymizm związany ze spodziewanym słabszym popytem na paliwa na świecie - informują maklerzy.
21.01.2021

ONZ: 43 migrantów z Afryki utonęło u wybrzeży Libii

Co najmniej 43 migrantów z państw Afryki Zachodniej utonęło u wybrzeży Libii, kiedy ich łódź wywróciła się na wzburzonym morzu - poinformowała w środę ONZ. 10 osób zostało uratowanych.
21.01.2021

Vendee Globe - wyrównana stawka na tydzień przed zakończeniem regat

Na tydzień przed zakończeniem wokółziemskich regat samotników Vendee Globe sytuacja w czołówce jest otwarta. Prowadzi Francuz Charlie Dalin na jachcie "Apivia", ale pierwszych sześciu żeglarzy dzieli mniej niż 200 mil morskich.
21.01.2021

UWAGA: karalność za przestępstwa karnoskarbowe bez przedawnienia? - projekt przepisów

W związku z obecną sytuacją w Polsce spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV2 oraz wprowadzonym przez polski rząd stanem zagrożenia epidemiologicznego, ustawodawca planuje, aby Urzędy Skarbowe będą miały więcej czasu na ściganie „przestępców skarbowych” z tytułu niezapłaconych podatków. Proponowane przez rządzących zmiany spowodują, iż upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie będzie miał już znaczenia. Projektowane zmiany przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i prz
21.01.2021

Mateusz Radecki powołany na wiceprezesa PERN

Walne Zgromadzenie PERN powołało Mateusza Radeckiego na wiceprezesa tej spółki. Radecki, który od 2016 r. kierował pionem handlowym PERN, obejmie oficjalnie nowe stanowisko w zarządzie od czwartku, 21 stycznia – podała spółka.
20.01.2021

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w Europie

W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Polska miała jedną z najłagodniejszych recesji w Europie - ocenił zastępca dyrektora Departamentu Analiz Narodowego Banku Polskiego Jacek Kotłowski podczas środowej konferencji prasowej NBP i Banku Światowego.
20.01.2021

KE zatwierdza polski program wsparcia firm dotkniętych kryzysem Covid-19

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program o wartości 1,9 mld euro, który ma wesprzeć firmy dotknięte kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19 - poinformowała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.
20.01.2021

MRiRW: wideokonferencja nt. połowów przez rybaków z UE na wodach W.Brytanii

Możliwości połowów przez unijnych rybaków na wodach Wielkiej Brytanii w sytuacji Brexitu były tematem środowego spotkania unijnych ministrów w formie wideokonferencji. Ze strony Polski uczestniczył w nim wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik - poinformował resort rolnictwa.
20.01.2021

Lockdown jest jak antybiotyk?

Federalny minister zdrowia Jens Spahn bronił w środę na konferencji prasowej przedłużenia lockdownu w Niemczech i wprowadzenia kolejnych ograniczeń, pomimo niedawnego niewielkiego spadku liczby zakażeń. Restrykcje porównał do antybiotyku - poinformowała agencja dpa.
20.01.2021

Belgijski terminal zamawia flotę zautomatyzowanych dźwigów

Terminal DP World Antwerp Gateway zamówił flotę 34 zautomatyzowane żurawie (ARMG) dla swojego terminalu kontenerowego w belgijskiej Antwerpii.
20.01.2021

Zvezda pocięła stal pod kolejny arktyczny gazowiec LNG

W stoczni Zvezda Shipbuilding Complex pocięto stali pod nowy gazowiec klasy lodowej Arc7 dla terminalu Arctic LNG 2. Jednostka została zamówiona przez Smart LNG, joint venture między Novatekiem i Sovcomflot.
20.01.2021

W Chinach ruszyła budowa statku napędzanego metanolem

W chińskiej stoczni Guangzhou Shipyard International (GSI) odbyła się ceremonia cięcia stali pod budowę jednostki Stena Pro Patra. Statek ma zostać dostarczony na początku 2022 roku.
20.01.2021

ISR: Szwecja poważnie zwiększy potencjał militarny

Szwedzki parlament zatwierdził zwiększenie o 40 % budżetu obronnego na lata 2021-2025 z powodu napięć w regionie Morza Bałtyckiego w ostatnich latach. Nie jest tajemnicą, że głównym powodem takiego posunięcia jest aktywność Rosji.
20.01.2021

„Biała fregata” po remoncie

Legenda wśród gdynian i punkt obowiązkowy dla turystów, którzy odwiedzają Gdynię. Słynna „biała fregata”, czyli Dar Pomorza przeszła jesienią kilka remontów dofinansowanych ze środków miasta. Zwiedzający żaglowiec zobaczą w najbliższym sezonie w odnowionej wersji m.in. pentrę oficerską, kabinę wychowawcy czy szpital z ambulatorium.
20.01.2021

Premier: współpraca Polski i USA będzie układała się dobrze lub bardzo dobrze

Ze względu na wspólne projekty inwestycyjne i spójność strategiczną, współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi będzie układała się dobrze lub bardzo dobrze - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki.
20.01.2021

Dietl: złoty nie stracił zaufania inwestorów

Polski złoty nie stracił zaufania inwestorów, warto promować go jako walutę rezerwową dla innych krajów. To również rodzaj promocji polskiej gospodarki - ocenił prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, który w środę był gościem programu "Gość Specjalny PAP".
20.01.2021

Pompeo: podmioty objęte sankcjami angażowały się w budowę Nord Stream 2

Objęci sankcjami USA rosyjski armator KVT-RUS i barka Fortuna angażowały się w budowę gazociągu Nord Stream 2 - przekazał we wtorek w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
20.01.2021

Konfederacja do rządu: jesteście mordercami gospodarki

Jesteście mordercami, jesteście mordercami gospodarki - podkreślił zwracając się do rządu poseł Konfederacji Konrad Berkowicz. Według posła Michała Urbaniaka, działania PiS są "antynarodowe i antywolnościowe". Dajcie nam żyć i pracować - apelowały restauratorki z Krakowa.
20.01.2021

Kalendarz tegorocznych imprez sportowych

Polski Związek Żeglarski publikuje pierwszą wersję kalendarza imprez sportowych na rok 2021.
20.01.2021

Niemiecki lockdown nazywany już "longdownem", czyli długotrwałą blokadą

Mimo lekkiej poprawy sytuacji epidemicznej - liczba nowych infekcji spada - rząd federalny i rządy krajów związkowych zdecydowały we wtorek, po blisko ośmiogodzinnej dyskusji, o przedłużeniu lockdownu w Niemczech. Niemiecka prasa termin "lockdown" zamienia w środę na "longdown", mając na myśli długotrwałą blokadę kraju (od ang. słowa long - długi).
20.01.2021

Radar morski Seaspray AESA firmy Leonardo zostanie zintegrowany z systemem GA-ASI MQ-9B SeaGuardian

Firma General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) współpracuje z koncernem Leonardo nad integracją radaru Leonardo Seaspray 7500E V2 w centralnym zasobniku radarowym swojego zdalnie pilotowanego systemu powietrznego (RPAS) MQ-9B SeaGuardian. Integracja tego wiodącego radaru na rynku z systemem SeaGuardian umożliwi prowadzenie stałego morskiego ISR (wywiad, obserwacja i rozpoznanie) i jest dostępna dla międzynarodowej bazy klientów.
20.01.2021

Statek typu PSV Coey Viking przekazany armatorowi

Zakończyła się budowa pierwszego z dwóch wielozadaniowych statków specjalistycznych typu PSV, zamówionych w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. przez firmę Borealis Maritime. PSV Coey Viking będzie eksploatowany pod zarządem technicznym firmy armatorskiej Viking Supply Ships AB.
20.01.2021

Czy W/NOR obowiązuje w roku 2021? - ubezpieczenie społeczne marynarzy pracujących pod banderą norweską

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez marynarzy zatrudnionych na statkach podnoszących banderę norweską było przedmiotem już kilku porozumień pomiędzy właściwymi instytucjami Norwegii i Polski.
20.01.2021

Sadoś: UE potrzebuje silnego partnerstwa z USA, by sprostać globalnym wyzwaniom

Nowe otwarcie w stosunkach UE-USA jest obecnie uważane za jeden z głównych priorytetów polityki zagranicznej UE. Polska opowiada się za szczególnym rodzajem relacji z USA i wspiera je, koncentrując się na kwestiach, które jednoczą obie strony Atlantyku - pisze na łamach EURACTIV ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.
20.01.2021

Dwie osoby zmarły na pokładzie FPSO BW Offshore

W ubiegły czwartek o godzinie 13:30 czasu lokalnego doszło do incydentu podczas wykonywania prac w zbiorniku ładunkowym na pokładzie FPSO Espoir Ivoirien, działającym na polu Espoir u wybrzeży Wybrzeża Kości Słoniowej.
20.01.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

Saab proponuje Kanadzie nowe Centrum Sensorów

18 stycznia 2021, w trakcie konferencji AIx Space 2021, Saab ogłosił, że zaoferował utworzenie nowego zakładu w Kanadzie w ramach swojej oferty dla kanadyjskiego projektu Future Fighter Capability Project (FFCP).
20.01.2021

Międzynarodowa Izba Żeglugi chce, aby marynarze otrzymali pierwszeństwo szczepień

Rządy powinny traktować priorytetowo szczepienia marynarzy przeciwko Covid-19, aby pomóc w utrzymaniu sprawnego działania globalnych łańcuchów dostaw - twierdzi Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS).
20.01.2021

Komisja Europejska: Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie Europy

Komisja Europejska komentując planowane wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć rosyjski Wyborg i niemiecki Greifswald stwierdza krótko: nie jest to we wspólnym interesie Europy.
20.01.2021

Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
20.01.2021

Naimski: mimo epidemii budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem

Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociągu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. - powiedział PAP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.01.2021

Ropa w USA w górę - nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych rosną

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.
20.01.2021

Zakończenie prac Konwersatorium "O lepszą Polskę" nad Raportem o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa

Na początku listopada 2020 roku Konwersatorium "O lepszą Polskę", powołane z inicjatywy Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, zakończyło- rozpoczęte w marcu br. - prace nad opracowaniem Raportu o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronowirusa. Raport składa się ze wstępu i zakończenia oraz dwóch części. Pierwsza część zawiera diagnozę globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego zdeterminowanego przez pandemię koronawirusa w obszarze gospodarczym, społecznym, politycznym i geo
20.01.2021

Pracowity początek roku w Karstensen Shipyard Poland. Wodowanie dużej jednostki rybackiej [foto, wideo]

Stocznia Karstensen Shipyard Poland nie zwalnia tempa. Po ostatnim wodowaniu w grudniu, oraz łącznie, aż 7 wodowaniach w 2020 roku, w gdyńskim zakładzie nowy rok rozpoczęto od wodowania kolejnej dużej jednostki rybackiej, która powstała na zamówienie duńskiego armatora Rederiet Ruth A/S​.
19.01.2021

Bilfinger wycofał się z budowy gazociągu Nord Stream 2

Niemiecka spółka usług przemysłowych Bilfinger wycofała się jako pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo z udziału w budowie gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji - poinformował we wtorek niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild".
19.01.2021

UE nie uniemożliwi budowy Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 to projekt prywatny; nie możemy uniemożliwić jego budowy - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas debaty w PE. Jak dodał, projekt nie przysporzy UE dywersyfikacji źródeł energii.
19.01.2021

PERN z nowymi pojemnościami magazynowymi

O ponad 50 tys. m sześc. nowych pojemności na paliwa wzrosły możliwości magazynowe PERN po tym, jak spółka oddała do eksploatacji trzy kolejne zbiorniki w swych bazach w Emilianowie i Małaszewiczach.
19.01.2021

Pracująca przy Nord Stream 2 barka Fortuna i jej armator objęci sankcjami

Pracująca przy budowie Nord Stream 2 barka do układania rur Fortuna i jej armator, rosyjska spółka KVT-RUS, zostały objęte amerykańskimi sankcjami - ogłosiło we wtorek ministerstwo finansów USA.
19.01.2021

Cztery nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wzbogaciło się o nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznał je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2020) norweski rząd. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada Grupa Kapitałowa PGNiG, wzrosła do 36.
19.01.2021

Kolejny wycieczkowiec Costa Cruises zwodowany w Finlandii

Costa Toscana, wycieczkowiec zasilany LNG o tonażu 185 tys. GT budowany dla włoskiej linii Costa Cruises, został 15 stycznia zwodowany w fińskiej stoczni Meyer Turku.
19.01.2021

Niemiecka fundacja mająca wspierać budowę Nord Stream 2 uzyskała byt prawny

Założona przez władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego kontrowersyjna fundacja proekologiczna, która może również wspierać budowę wiodącego do tego kraju związkowego z Rosji podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2, uzyskała byt prawny - poinformował we wtorek krajowy rząd.
19.01.2021

Dawcy osocza z gdyńskiej Flotylli

Zakrojona na ogólnopolską skalę akcja propagująca i zachęcająca ozdrowieńców, którzy przezwyciężyli COVID-19 do oddawania osocza, znalazła odzew wśród marynarzy 3. Flotylli Okrętów.
19.01.2021

Symbol Gdyni po corocznym remoncie

Od września do listopada 2020 r. w pomieszczeniach nadbudówki rufowej "Daru Pomorza" trwał remont dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdynia. Odnowiono m.in. pentrę oficerską, luk prowadzący do żagielkoi, część międzypokładu młodszych oficerów, szpital, ambulatorium oraz kabinę wychowawcy.
19.01.2021

Manewry wojskowe u wybrzeży Zatoki Omańskiej

Irańska armia rozpoczęła ćwiczenia u wybrzeży Zatoki Omańskiej we wtorek - ostatnim pełnym dniu sprawowania urzędu przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Napięcie między dwoma krajami ostatnio wzrosło w związku z programem nuklearnym Iranu - oceniają agencje.
19.01.2021

27 migrantów odnaleziono na wyspie Lesbos, 1 uciekinier nie żyje

27 nielegalnych migrantów odnalazła we wtorek grecka straż przybrzeżna w odległej części wyspy Lesbos na Morzu Egejskim. Zwłoki jednego uciekiniera wydobyto z wody. Trzech mężczyzn, których zaginięcie zgłoszono, zostało odnalezionych i czuje się dobrze.
19.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Lewiatan: apelujemy do rządu o uzgodnienie planu odmrażania gospodarki

Apelujemy do rządu o podjęcie rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców i pilne ustalenie planu odmrażania gospodarki - napisała we wtorek Konfederacja Lewiatan w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.
19.01.2021

Pierwszy pociąg blokowy DACHSER z Chin do Europy

Operator logistyczny DACHSER zorganizował pierwszy pociąg blokowy z Chin do Niemiec. Transport pięćdziesięciu 40-stopowych kontenerów dotarł pod koniec grudnia do Ludwigshafen w Niemczech.
19.01.2021

Gaz-System: w poniedziałek najwyższe w historii dobowe zapotrzebowanie na gaz

W poniedziałek Gaz-System odnotował najwyższe w historii dobowe zapotrzebowanie odbiorców na gaz w Polsce - poinformowała gazowa spółka na Twitterze. Dodano, że wyniosło ono ok. 88 mln metrów sześciennych na dobę.
19.01.2021

Osobisty Poczet Ludzi Morza

„Osobisty Poczet Ludzi Morza” – audiobook autorstwa Miry Urbaniak, dziennikarki, żeglarki, edukatora morskiego. To Jej subiektywny wybór nieżyjących bohaterów Polski morskiej od czasów zaślubin Polski z morzem do współczesności. Stanowi ostatnią część projektu „I póki kropla jest w Bałtyku” realizowanego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Projekt ma na celu popularyzację historii, tradycji i kultury morza oraz niezmiennych na morzu wartości: dobrego rzemiosła, współpracy i solidarności.
19.01.2021

W tym roku ożywienie gospodarcze w Polsce będzie napędzał eksport i konsumpcja

2021 r. będzie czasem odbudowy głównych gospodarek po pandemii; ożywienie gospodarcze w Polsce ma być napędzane przez eksport i konsumpcję – wynika z najnowszego raportu, przygotowanego przez ekonomistów Banku Pekao. Jak dodano, aby ten scenariusz się spełnił, konieczne są m.in. masowe szczepienia.
19.01.2021

Będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Do 15 lutego br. mają czas oferenci zainteresowani przetargiem jaki ogłosił Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na zakup statku pożarniczego.
19.01.2021

Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?

Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem. 16 stycznia, nad Zatoką Pucką w Jastarni zaobserwowano morszkulce czyli lodowe kule o niemal jednakowej wielkości. Wyjaśniamy, jak powstają.
19.01.2021

40 proc. Niemców popiera zaostrzenie lockdownu

40 proc. osób opowiedziało się za zaostrzeniem istniejących środków w celu powstrzymania pandemii Covid-19 w Niemczech, a 21 proc. jest za utrzymaniem dotychczasowych ograniczeń - wynika z sondażu instytutu badań opinii YouGov na zlecenie niemieckiej agencji prasowej DPA.
19.01.2021

Premier: nowy polski ład pozwoli szybko wrócić na ścieżkę wzrostu

Nowy polski ład pozwoli nam szybko wrócić na ścieżkę wzrostu; rząd w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, zaproponuje szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
19.01.2021

Zawieszono poszukiwania zaginionych rybaków w pobliżu wyspy Midway

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zawiesiła aktywne poszukiwania 10 zaginionych członków załogi z tajwańskiego statku rybackiego u wybrzeży wyspy Midway na Oceanie Spokojnym.
19.01.2021

CEVA Logistics uruchamia nowe połączenie kolejowe Chiny-Europa

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, uruchomił ekspresowe połączenie kolejowe na trasie Jinhua (Chiny) - Dourges (Francja). Nowe rozwiązanie ma zapewnić klientom dodatkową pojemność ładunkową w odpowiedzi na bezprecedensowy wzrost popytu na usługi transportowe i logistyczne.
19.01.2021

Marcin Idzik: Nie da się osiągnąć bezpieczeństwa energetycznego budując „tanią” infrastrukturę

Infrastruktura, która powstanie w oparciu o nowy budżet UE, będzie mieć strategiczne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego w kolejnych dziesięcioleciach. W interesie państwa polskiego i wszystkich uczestników rynku jest taka zmiana prawa, która sprawi, że jakość wykonania i bezpieczeństwo tych obiektów będzie co najmniej tak samo istotna jak ich cena – przekonuje Marcin Idzik, prezes spółek IDS-BUD i DIM Construction.
19.01.2021

MI: Rusza wyczekiwana rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

Wody Polskie do 2022 roku domkną system zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zmodernizuje w ramach inwestycji „Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie" 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miast
19.01.2021

Szlak Legendy Morskiej Gdyni - darmowe podcasty

Gdynia i morze to w powszechnej świadomości Polaków terminy nierozłączne. Gdynia to fenomen w polskiej historii. Miasto zostało zbudowane na dziewiczym bałtyckim brzegu przez zaledwie jedno pokolenie. Było wyrazem narodowych ambicji do bycia suwerennym i znaczącym państwem na mapie Europy. Tutaj ulokowana była duma II Rzeczypospolitej, pionierski mit założycielski i przykład ekonomicznego sukcesu.
19.01.2021

Próby wytrzymałościowe zbiorników PERN w Dębogórzu

Rozpoczynają się próby szczelności zbiorników paliwowych w bazie PERN w Dębogórzu. Dzięki innowacyjnej metodzie budowy udało się ograniczyć czas realizacji projektu w stosunku do metod tradycyjnych. Czas ten został skrócony do 52 tygodni, a już po 35 tygodniach zbiorniki przejdą próby szczelności. To obecnie najszybsza metoda budowy zbiorników tego typu.
19.01.2021

ORLEN rozpoczyna samodzielne wydobycie gazu w Polsce

Na podkarpaciu Grupa ORLEN uruchomiła pierwszą w historii firmy własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice. Do systemu przesyłowego trafiło już ponad 2 mln m³ surowca, z nowego złoża. Jeszcze w tym roku, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty rozpoznawcze.
19.01.2021

Gazprom ostrzega inwestorów przed możliwością wstrzymania Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom ostrzegł inwestorów, że projekt gazociągu Nord Stream 2 może zostać zarzucony bądź wstrzymany z powodu nacisków politycznych - podała we wtorek agencja Reutera powołując się na prospekt emisyjny opublikowany przez Gazprom.
19.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o armatorach, którzy na bieżąco dostosowują się do sytuacji po brexicie

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informująo najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzanych na bieżąco zmianach w ofertach przewoźników promowych, którzy po brexicie dynamicznie reagują na zachodzące na rynku zmiany.
19.01.2021

PRS na konferencji naukowej Politechniki Gdańskiej ,,Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce''

W ubiegłym tygodniu, w dniach 14-15 stycznia, na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Konferencja naukowa „Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce”. Tym razem, z uwagi na pandemię, wydarzenie zorganizowano w formule zdalnej.
19.01.2021

Ropa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA lekko zyskuje. Na rynkach utrzymuje się nerwowa atmosfera w związku z odradzaniem się pandemii koronawirusa w Azji, największym na świecie regionie importującym ropę - informują maklerzy.
19.01.2021

Polacy nie doceniają ryb z Bałtyku. Częściej trafiają one na stoły w Skandynawii i Europie Zachodniej

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 14,5 kg ryb, czyli nawet trzykrotnie mniej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Co istotne, rzadko też sięgamy po ryby z Bałtyku. Rodzime gatunki, takie jak śledź, szprot, flądra, łosoś, turbot czy sandacz, częściej trafiają na stoły w Skandynawii czy Europie Zachodniej, gdzie są lubiane i cenione przez konsumentów ze względu na swoje prozdrowotne właściwości: dużą zawartość białka, witamin A i D czy kwasów omega-3. Z kolei w Polsce wciąż jeszcze pokutuje mit dotyczący zanieczyszczenia ch
19.01.2021

Sankcje wobec rosyjskiego statku budującego Nord Stream 2

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na układający rury podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec rosyjski statek Fortuna oraz na jego armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS - podał na swej stronie internetowej niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".
18.01.2021

Rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski w I kwartale br.

W I kwartale tego roku rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski (PEP) do roku 2040 - strategię rozwoju sektora paliwowo-energetycznego - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, gdzie opisano projekt uchwały w tej sprawie.
18.01.2021

Koszt budowy, utrzymania i demontażu mostu pontonowego na Wiśle wyniósł ponad 355 tys. zł

Koszt budowy, utrzymania i demontażu przez Wojsko Polskie mostu pontonowego na Wiśle wyniósł ponad 355 tys. zł - poinformowało w poniedziałek PAP Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
18.01.2021

W grudniu 2020 r. wzrost cen na europejskim rynku węgla

Grudzień ubiegłego roku przyniósł wzrost cen węgla na europejskim rynku - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy wskazują, iż w końcówce 2020 r. o sytuacji na węglowym rynku decydowały przede wszystkim czynniki o charakterze sezonowym.
18.01.2021

Ebury: Rynki czekają na powrót normalności, dolar zyskuje

Rynki nadal konsekwentnie ignorują zamieszanie związane ze zmianą na fotelu prezydenta w USA, a dolar umacnia się w relacji do większości głównych walut. W tym tygodniu czeka nas posiedzenie EBC. Oprócz niego i wybranych danych, uwaga inwestorów najprawdopodobniej skupi się na postępach w szczepieniach przeciwko COVID-19.
18.01.2021

Trwa budowa Morskiego Centrum Nauki

Pomimo mrozów prace na budowie Morskiego Centrum Nauki trwają. Ekipy ERBUDU wspomaga Szczecińska Energetyka Cieplna. SEC zapewnił mobilny punkt dostawy ciepła. To specjalny kontener, w którym powstaje ogrzane powietrze dostarczane do wnętrza budynku MCN. Dzięki temu prace w zamkniętej już części budynku przebiegają bez zakłóceń.
18.01.2021

W. Brytania: Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Ponad 20 ciężarówek wyładowanych skorupiakami stanęło w poniedziałek w pobliżu siedziby brytyjskiego premiera i gmachu parlamentu w centrum Londynu. Właściciele firm połowowych protestują w ten sposób przeciw pobrexitowej biurokracji, która nie pozwoliła im na eksport towaru do UE.
18.01.2021

Port Long Beach zanotował najruchliwszy rok w swojej historii

W 2020 roku w amerykańskim Porcie Long Beach przeładowano 8,1 mln TEU, pomimo wpływu pandemii koronawirusa oraz trwającej wojny handlowej między Chinami i USA.
18.01.2021

Transport ciekłego gazu przez wschodnią Arktykę możliwy już w maju

Rosja planuje o dwa tygodnie przyśpieszyć i wydłużyć sezon żeglugi wielkich transportowców ze skroplonym gazem ziemnym pokonujących Północną Drogę Morską z Azji do Europy. Może to być możliwe dzięki nietypowo wysokim temperaturom panującym we wschodniej Arktyce – pisze Bloomberg.
18.01.2021

Nowy gazowiec LNG dla Shella dostarczony

Największy rosyjski armator, Sovcomflot, odebrał gazowiec LNG SCF Timmerman, który został już wyczarterowany Shellowi. Jednostka jest zdolna przewieźć do 174 tys.m3 schłodzonego paliwa, a zbudowała ją południowokoreańska stocznia.
18.01.2021

Cięcie stali pod trzeci tankowiec MR zasilany LNG

Rosyjska Shipbuilding Complex Zvezda pocięła stal pod trzeci tankowiec do przewozu produktów naftowych typu MR (średniego zasięgu). Jednostka o napędzie LNG została w 2019 roku zamówiona w stoczni przez rodzimego armatora – Sovcomflot.
18.01.2021

Konfederacja pyta rząd, czy jest gotowy na zablokowanie budowy Nord Stream 2

Czy polski rząd przewiduje zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2? Co Polska zamierza zrobić w nowej sytuacji geopolitycznej? - pytali w poniedziałek politycy Konfederacji, odnosząc się do sprawy aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
18.01.2021

Marynarze powrócą do domów po 7 miesiącach uwięzienia na morzu

23 indyjskich marynarzy, uwięzionych na statku przewożącym australijski węgiel, dotrze na ląd po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Wielu innych wciąż dryfuje na chińskich wodach.
18.01.2021

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował przeładunki w 2020

Na nabrzeżach, których gospodarzem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przedsiębiorstwa portowe obsłużyły w 2020 roku podobną ilość ładunków jak w roku 2019. Porty zakończyły rok wynikiem 31 177,5 tys. ton, co wobec 32 174,8 tys. ton z roku 2019 jest wynikiem mniejszym o 3,1 proc.
18.01.2021

PGE, Tauron i Enea utworzą spółkę celową dla offshore

PGE, Tauron i Enea utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować nowe projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Trzy spółki podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy.
18.01.2021

Bałtyk - morze bez śmieci: zakończenie projektu Organizacji Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o.

W styczniu zakończyła się kolejna operacja oczyszczania Bałtyku z odpadów morskich (pn. „Bałtyk – morze bez śmieci”) zrealizowana przez Organizację Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o. Jest to jedna z aż dziewięciu organizacji rybackich, które w 2020 roku realizowały działania mające na celu poprawę stanu ekosystemu naszego pięknego morza!
18.01.2021

Wkrótce ruszy proces w sprawie polskiego kapitana zatrzymanego w Meksyku?

Jak poinformowało RMF FM, na 27 stycznia zaplanowana jest rozprawa w procesie aresztowanego półtora roku temu w Meksyku polskiego kapitana Andrzeja Lasoty. Nie jest jednak pewne, że dotrą na nią choćby w wirtualnej formie eksperci prawa i transportu morskiego, broniący oskarżonego.
18.01.2021

Decyzja środowiskowa dla Gazociągu Przyłączeniowego Dolna Odra

GAZ-SYSTEM otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.
18.01.2021

Trwają poszukiwania marynarzy ze statku, który zatonął na Morzu Czarnym

Znaleziono zwłoki trzech członków załogi statku handlowego, który zatonął w niedzielę na Morzu Czarnym u wybrzeży Turcji - poinformowało w poniedziałek MSZ Ukrainy. Uratowano sześciu marynarzy. Trwają poszukiwania jeszcze trzech osób.
18.01.2021

Z powodu przełowienia tracimy pożywienie dla 72 mln ludzi

Według obliczeń organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council) z powodu nieodpowiedniego zarządzania zasobami mórz i oceanów, rocznie tracimy białko, pozwalające wyżywić 72 mln ludzi. Zrównoważone zarządzanie zasobami ryb i owoców morza oznaczałoby więcej pożywienia, które mogłoby zaspokoić potrzeby rosnącej populacji mieszkańców naszej planety.
18.01.2021

Ankieta: polska gospodarka morska

Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu pozyskanie i przeanalizowanie jak największej liczby opinii wśród podmiotów funkcjonujących w branży morskiej.
18.01.2021

Ośrodek żeglarski w Gdańsku z najwyższym certyfikatem World Sailing

Narodowe Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Górkach Zachodnich w Gdańsku otrzymało najwyższy szkoleniowy certyfikat światowej federacji żeglarskiej (World Sailing). Kategorię C posiadają jeszcze tylko dwa ośrodki - w Singapurze i na Malcie.
18.01.2021

Rafineria w Gdańsku zabezpieczona na mrozy

Gdy temperatura spada poniżej zera, w rafinerii rozpoczynają się wyzwania. Woda zamarza, zwiększa swoją objętość i wypełnia szczelnie zamknięte przestrzenie, np. rury. W efekcie, może je nawet rozsadzić. Choć zima za oknem nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat, mróz nadal jest poważnym sprawdzianem dla tak dużego zakładu jak rafineria.
18.01.2021

Clearbot przyszłością czystych rzek?

Rój botów wyglądających niczym małe stateczki, zbierający odpady z okolicznych rzek czy jezior może stać się w naszym otoczeniu niebawem stałym i zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na utrzymanie w czystości błękitnych dróg naszej planety.
18.01.2021

Złomowanie statków na plażach w Bangladeszu dalej przyczynia się do śmierci tamtejszych pracowników

Przynajmniej pięciu pracowników straciło życie w tracie rozbiórki statków na plażowych stoczniach w Bangladeszu w ostatnim kwartale 2020 roku – donosi organizacja ekologiczna NGO Shipbreaking Platform.
18.01.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.