Przyszłość branży zależy od wielu czynników. Podnoszenie kwalifikacji obecnej kadry jest rzeczą oczywistą. Stocznia Gdańsk stawia także na rozwój młodych, przyszłych kreatorów rozwoju branży stoczniowej w Polsce wspierając ich stypendiami i oferując zatrudnienie. Współpraca z ZSBO w Gdańsku nabrała kolejnego wymiaru.
Gdańskie ZSBO to szkoła z ponad 60-letnimi tradycjami. Takie doświadczenie daje pewność dobrej edukacji. Młodzi ludzie kształceni są tam m.in. w zawodzie spawacza oraz różnego typu montera okrętowego. Są to zawody, na które jest obecnie bardzo duże zapotrzebowanie. Nie wystarczy jednak tylko skończenie szkoły. Fachowca wyróżnia praktyka i dobra jakość pracy, a to nie przychodzi samo. – Podczas zajęć praktycznych w pierwszej klasie uczniowie poznają jedynie obróbkę wstępną. Z budową statku mogą się zapoznać w stoczni. – mówi mgr inż. Andrzej Mądrzak, dyrektor ZSBO. Dlatego stoczniowe progi nie od dziś przyjmują uczniów na odbycie praktyk, które umożliwią wykorzystanie w realiach wiedzy zdobytej w szkole.
Ale to nie wszystko…
Podczas piątkowego zakończenia roku szkolnego, zostaną rozdane stypendia. Czterech uczniów, którzy otrzymali promocję do klasy drugiej, dzięki wyróżniającym wynikom w nauce, otrzymają od Stoczni Gdańsk wsparcie finansowe na kolejny rok nauki. W przyszłym roku szkolnym odbywać będą 2 dni w tygodniu praktykę na stoczniowej hali. Tam też zweryfikują zdobytą na lekcjach teorię. – Po roku współpracy z SG widzę jaką mobilizacją dla uczniów jest możliwość odbycia tu praktyk. To w znacznej mierze przekłada się także na ich wyniki w nauce. – tłumaczy Mądrzak.
Nie jest to jednak wsparcie bez zobowiązań. Postępy uhonorowanych uczniów będą bowiem monitorowane. – Liczymy, że uczniowie podczas praktyk wykażą się wiedzą zdobytą w toku nauczania, a w przyszłości będą mogli zasilić szeregi naszej kardy – mówi Arkadiusz Aszyk, członek Zarządu SG.
Natomiast tegorocznym absolwentom zaproponowane zostanie podjęcie zatrudnienia w obszarze produkcyjnym Stoczni Gdańsk S.A. Na stanowisku montera kadłubów okrętowych zdobędą praktyczne doświadczenie, tak niezbędne dla rozwoju kariery zawodowej w branży przemysłu stoczniowego. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie wykorzystają tę szansę, a takie działania już niebawem przyczynią się do rozwoju kadr w przemyśle stoczniowym.