Międzynarodowa organizacja pozarządowa prezentuje wyniki trwającej niemal sześć tygodni ekspedycji badawczej oraz przedstawia propozycję objęcia ochroną nowego obszaru na terenie Polski
Oceana kończy dziś trwającą sześć tygodni, trzecią już Bałtycką Ekspedycję Badawczą. Zwieńczeniem wyprawy jest konferencja prasowa, która odbyła się dziś w Szczecinie. W tym roku po raz pierwszy badania prowadzone przez międzynarodową grupę naukowców i nurków skupiały się na płytszych, przybrzeżnych obszarach Bałtyku. Oceana, korzystając z okazji, prezentuje także propozycję objęcia ochroną nowego obszaru morskiego, tzw. Ławicy Środkowej znajdującej się na styku granic wód Polski oraz Szwecji.
„Pomimo, że 12% powierzchni Bałtyku objęte jest ochroną w ramach sieci Natura 2000, obszary te są zbyt rzadko rozmieszczone i w większości pozabawione planów ochrony czy zarządzania. Ogólnie, Bałtykowi brakuje obszarów chronionych” powiedział Xavier Pastor, kierownik ekspedycji oraz dyrektor wykonawczy Oceany w Europie. „Objęcie ochroną Ławicy Środkowej pchnęłoby Morze Bałtyckie bliżej ambitnego celu, jakim jest spójna ekologicznie sieć morskich obszarów chronionych.”
Ławica Środkowa, położona 80 km od najbliższego brzegu, jest domem dla wielu gatunków stanowiących ważny element lokalnego ekosystemu, w tym dla zimujących ptaków oraz ryb: dorsza i gładzicy. Oba te gatunki zaklasyfikowane są przez Komisję Helsińską (HELCOM) jako zagrożone. Ponadto, istnieją podstawy by sądzić, że Ławica Środkowa stanowi obszar podchowowydla dorszy.
Propozycja ochrony Ławicy Środkowej jest jedną z wielu jakie Oceana przygotowała dla całego basenu Morza Bałtyckiego a oparta jest o badania przeprowadzone podczas wcześniejszych wypraw badawczych. W tym roku oprócz Polski, w której zakończono badania, ekspedycja zawitała na wybrzeża Danii, Szwecji oraz Finlandii.
„Teraz, po zakończeniu wyprawy zacznie się kolejny etap naszej pracy” dodała Hanna Paulomäki, kierownik Projektu Bałtyckiego w Oceanie. „Nasi eksperci przeanalizują podczach nadchodzących miesięcy wszystkie zebrane w tym roku informacje po to, by na ich podstawie stworzyć rekomendacje dotyczące efektywniego zarządzania rybołówstwem oraz stworzenia nowych morskich obszarów chronionych.”