Takie właśnie Święto co roku, 8 grudnia, obchodzi Akademia Morska w Gdyni, ale jednocześnie też jako Święto polskiego szkolnictwa morskiego, i to już po raz 92. Jego początek - jak chyba wiadomo - datuje się od 1920 roku, od oficjalnego rozpoczęcia dokładnie 8 grudnia praktycznej nauki w Szkole Morskiej w Tczewie. Aby zatem ta data nie umknęła pamięci, jest corocznie przypominana. Zawsze z uroczystą oprawą.
Przy w zasadzie powtarzającym się programie jej przebiegu. Tak było i podczas tegorocznego obchodu owego Święta, poprzedzonego jednak (7 grudnia) ogłoszeniem wyników od paru lat organizowanego konkursu studenckiego pt. "Moja praktyka morska"), spotkaniem z autorami wyróżnionych prac, Apelem Poległych - o godz. 17.00 przed budynkiem głównym Uczelni, wreszcie o godz. 18.00 Wieczór Absolwenta w studenckim klubie "Bukszpryt".
Następnego dnia odbyło się wpierw uroczyste podniesienie bandery przed budynkiem Akademii oraz zgodnie z tradycją złożenie kwiatów - na bulwarze Nadmorskim - przed pomnikiem "Tym, którzy nie wrócili z morza".
Części główne uroczystości Święta poprzedziła msza św. w Auli im. T. Meissnera, celebrowana przez JM ks. biskupa Sławoja Leszka Głódzia.
A tymi częściami było najpierw spotkanie władz Akademii z pracownikami i wyróżniającymi się studentami w Sali Senatu. Jak poinformował rektor Uczelni, prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz, w Akademii działa Fundacja im. Kłopotowskiego, która, niestety, jest mało znana w środowisku studenckim. Żeby jej działalność uległa szerszemu upowszechnieniu Rada Fundacji postanowiła prowadzenie jej zarządu przekazać w ręce studenckiemu samorządowi.
Uroczystym aktem tego spotkania było wręczenie pamiątkowych medali tejże Fundacji. Szef kapituły tych medali prof. dr hab. inż. Józef Lisowski udekorował tym medalem rektora Cwilewicza, zaś tenże dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, dr inż. Andrzeja Królikowskiego.
Podczas inauguracji roku akademickiego 2011-2018, medal z nr 1 otrzymał obecny na tymże wydarzeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek. Na spotkaniu wyróżniającym się studentom z każdego Wydziału rektor wręczył nagrody pieniężne oraz książki.
Kolejnym punktem Święta stał się Jubileusz 50-lecia pracy dydaktycznej dr. inż. Andrzeja Perepeczki. O Jubilacie szerzej opowiedział prorektor ds. kształcenia, dr hab. profesor nadzwyczajny AM, Witold Gierusz.
M.in. przypomniał, że w minionym roku Jubilat ukończył 80 rok życia, że posiada bogaty dorobek twórczy, jako że wydał już ponad 100 książek swego autorstwa, zarówno złożonych z podręczników akademickich, jak powieści dla dorosłych i młodzieży. Nie zabrakło owacji na cześć tak dostojnego Jubilata.
Na koniec tego uroczystego dnia odbył się pokaz filmu Michała Dąbrowskiego i Jerzego Boja pt. "Namalować morze", a także nastąpiło otwarcie wystawy poplenerowej, malarstwa oraz fotografii, związanej z "Darem Młodzieży", a przygotowanej przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni - Orłowie.
Jeszcze odnotujmy, że odbyły się dość liczne imprezy towarzyszące temu Świętu, jak zawody sportowe, no i... wybory najsympatyczniejszej studentki i najsympatyczniejszego studenta. Elementem kończącym uroczystości był, jak co roku tradycyjny obiad z gęsią w roli głównej.
Źródło: OficynaMorska.pl
www.oficynamorska.pl