"Wybrzeże jest naszym życiem" to motto XI Międzynarodowego Sympozjum Brzegowego - ICS2011, które od 9 do 14 bm. trwało w Szczecinie. Zorganizował je Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego, obchodzący swoje 20-lecie. W sympozjum wzięło udział kilkuset naukowców z całego świata.
Tematyka sympozjum była bardzo szeroka - począwszy od badań flory i fauny, poprzez zmiany klimatu i ich wpływ na działalność człowieka na wybrzeżu, modelowanie tych zmian w strefie brzegowej, prognozowanie zagrożeń i metody przeciwdziałania im, a skończywszy na modelach zintegrowanego zarządzania obszarami przybrzeżnymi. Spotkania takie organizowane są co dwa lata pod patronatem amerykańskiej organizacji Coastal Education & Research Foundation, wydawcy "Journal of Coastal Research" - wiodącego międzynarodowego czasopisma naukowego z listy filadelfijskiej. Po raz pierwszy sympozjum odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Zostaliśmy obdarzeni zaufaniem, że podołamy organizacji - powiedział prof. Kazimierz Furmańczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego. - To ogromna promocja Polski i Szczecina.
Charles W Finki, prezes Coastal Education & Research Foundation, przyznał, że Szczecin został wybrany dzięki staraniom prof. Furmańczyka oraz z chęci podkreślenia jubileuszu 20-lecia Instytutu Nauk o Morzu US.
W sympozjum, które miało charakter zamknięty, uczestniczyło kilkuset naukowców z kilkudziesięciu krajów. Bezpośrednim rezultatem spotkania są dwa tomy wystąpień w postaci recenzowanych publikacji. Goszczący w Szczecinie naukowcy zwiedzili miasto, również od strony wody. Ponadto zorganizowano im całodniową wycieczkę nad morze.
Partnerami w organizacji sympozjum byli Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz Grupa LOTOS.
(ek)
Źródło: Kurier Szczeciński
www.24kurier.pl
