Nurkowie - minerzy Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili dzisiaj operację podjęcia bomby lotniczej z okresu II wojny światowej. Obiekt zalegał w rzece Odrze nieopodal Urzędu Celnego w Szczecinie.
Na nieznany przedmiot natrafili pracownicy wykonujący prace podwodne przy nabrzeżu obok Urzędu Celnego w Szczecinie. Natychmiast poinformowano służby dyżurne Marynarki Wojennej. Do akcji skierowano nurków - minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW w Świnoujściu. Pierwszym etapem operacji było dokładne rozpoznanie obiektu. Nurkowie Marynarki Wojennej operowali trzykrotnie, spędzając pod wodą łącznie około 20 godzin. W wyniku analizy zebranego podczas rekonesansów materiału filmowo - fotograficznego ustalono, że znaleziony obiekt to bomba lotnicza z okresu II wojny światowej. Bomby takie zawierają około 500 kg materiału wybuchowego. Ustalono również, że w otoczeniu bomby nie ma innych przedmiotów niebezpiecznych.
Niezwłocznie przystąpiono do opracowania planu neutralizacji obiektu. Ustalono, że bomba będzie wydobyta z wody, a następnie drogą lądową przetransportowana na poligon w Drawsku Pomorskim i tam zdetonowana.
Nurkowie - minerzy Marynarki Wojennej do akcji podjęcia bomby przystąpili w niedzielę 30 czerwca. Do bomby, za pomocą pasów, zaczepiono balony wydobywcze. Następnie do balonów wtłoczono powietrze. Wskutek działania siły wyporu bomba została oderwana od dna i uniesiona w toni wodnej. Bomba zawisła 3 metry poniżej lustra wody. Kolejnym etapem operacji było precyzyjne przeholowanie znaleziska do nabrzeża. Przy nabrzeżu nurkowie delikatnie opuścili bombę na dno, a następnie podczepili do niej zawiesie dźwigu. Przy pomocy dźwigu obiekt wyjęto z wody i ułożono w skrzyni ładunkowej pojazdu służącego do przewozu materiałów niebezpiecznych. Dalszym etapem operacji był transport bomby na poligon w Drawsku Pomorskim gdzie zostanie ona zdetonowana.
Działania 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbywały się w koordynacji z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie oraz we współpracy z saperami 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina - Podjuchy.
Wszelkich dodatkowych informacji związanych z dzisiejszą operacją udziela rzecznik prasowy 8. FOW, kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI, tel.: 661 417 739.
Grupy nurków – minerów Marynarki Wojennej, to jednostki wyspecjalizowane do prowadzenia operacji poszukiwania, wykrywania i niszczenia niebezpiecznych obiektów zalegających w toni wodnej. W przypadku obecności na dnie Bałtyku różnego rodzaju niebezpiecznych obiektów, to właśnie te jednostki kierowane są do akcji ich unieszkodliwiania. Grupy nurków – minerów MW interweniują również w strefie brzegowej, a nawet w głębi lądu. Wielokrotnie usuwają niebezpieczny arsenał także z rzek i jezior. Na morzu, najczęściej operują z pokładów okrętów obrony przeciwminowej – trałowców i niszczycieli min w krajowych i zagranicznych operacjach bojowych polegających na unieszkodliwianiu obiektów zagrażających żegludze bądź infrastrukturze portowej. Operując na rzekach i jeziorach mają do dyspozycji specjalne łodzie kabinowe lub pontonowe. Marynarka Wojenna dysponuje dwoma grupami nurków-minerów. Jedna grupa wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców (Świnoujście), a druga w skład 13 Dywizjonu Trałowców (Gdynia).