Finansowanie projektu gazociągu Nord Stream jest zabezpieczone: Dziś firma wraz ze swoimi akcjonariuszami , którymi są między innymi OAO Gazprom, E.ON Ruhrgas AG, BASF S.E. /Wintershall Holding GmbH, N.V. Nederlandse Gasunie, oraz GDF SUEZ S.A. poinformowali udanym podpisaniu drugiej fazy finansowania budowy gazociągu. Finansowanie projektu w jego drugiej fazie wyniesie 2,5 miliarda euro.
Matthias Warnig, dyrektor zarządzający Nord Stream, powiedział: “Zakończenie drugiej fazy finansowania jest kamieniem milowym dla rozwoju projektu. Budowa pierwszej nitki gazociągu jest już prawie skończona, natomiast budowę drugiej rozpoczniemy w maju. To sprawa, iż kredytodawcy postrzegają Nord Stream jako solidny projekt.” Warnig podziękował szczerze akcjonariuszom i wierzycielom Nord Stream za ich ciągłe wsparcie i pomoc w przybliżaniu spółki o kolejny krok bliżej do sfinalizowania projektu mającego ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie. “Nord Stream jest na dobrej drodze do dostarczania Europie gazu jeszcze w tym roku,”, dodał.
Finansowanie to pochodzi częściowo od akcjonariuszy, którzy świadczą usługi inwestycyjne w wysokości 30 procent całkowitych kosztów projektu proporcjonalnie do ich udziału w kapitale spółki. Natomiast 70 procent w finansowania zewnętrznego pochodzi z rynku bankowego. OAO Gazprom posiada 51 procent udziałów, E.ON Ruhrgas AG 15,5 procenta, BASF S.E./Wintershall Holding GmbH, 15,5 procenta, a N.V. Nederlandse Gasunie i GDF SUEZ S.A. posiadają po 9 procent.
Dwadzieścia cztery banki biorą udział w transakcji, która cechuje się sześcdziesięscioprocentową nadubskrypcją. Odzwierciedla to stałe i skuteczne struktury finansowania pierwszej fazy inwestycji, które miało miejsce na początku 2010 roku. Duże zainteresowanie finansowaniem drugiej fazy gazociągu Nord Stream świadczy o strategicznym znaczeniu rurociągu dla wprowadzenia rosyjskiego gazu na rynek europejski, oraz o znakomitych postępach w budowie gazociągu. Zakończenie budowy pierwszej nitki gazociągu zaplanowane jest na kwiecień 2011 roku. Druga nitka zacznie być układana po zakończeniu budowy pierwszej, i według przewidywań zostanie ukończona w kwietniu 2012 roku.
Agencjami kredytów eksportowych, które zapewnią pokrycie tranzakcji są Euler Hermes oraz SACE. Zrobią to przy pomocy niemieckiego systemu pożyczek niewiązanych UFK: kwota, która zostanie pokryta przez te agencje wynosi w sumie prawie 1,75 miliarda euro.
Bardzo pozytywny odzew od pożyczkodawców objawił się także tym, iż Nord Stream zarejestrował nadsubskrypcję dla wynoszącego 2,5 miliarda euro finansowania. Doradcami finansowymi Nord Stream są RBS, Commerzbank oraz Société Générale. Unicredit ma ograniczoną rolę doradczą w związku z programem niewiązanych pożyczek niemieckiego rządu. White & Case działają jako doradcy prawni Nord Stream podczas gdy Clifford Chance działa na rzecz kredytodawców.
Alexei Miller, Przewodniczący Komitetu Zarządzającego Gazpromem powiedział: „Nord Stream jest przykładem sukcesu na skalę ogólnoeuropejską. Przez lata zdobył miano inwestycji ekologicznej i transparentnej. Jest to także jeden z najbardziej zaawansowanych projektów transportowania gazu do Europy. W chwili obecnej projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy dumni z dotychczasowych jego osiągnięć i chcielibyśmy pochwalić profesjonalną i sprawną pracę zespołu Nord Stream.”
Klaus Schäfer, członek zarządu E.ON Ruhrgas AG, stwierdził: „W ciągu najbliższych dziesięcioleci gaz ziemny będzie odgrywał decydującą rolę w rozwoju zrównoważonych dostaw energii do Europy, ponieważ zapewnia skuteczne sposoby bilansowania opłacalności ekonomicznej, ochrony klimatu i bezpieczeństwa dostaw. To ostatnie zostanie znacznie zwiększone przez Nord Stream, a ukończenie finansowania projektu jest bardzo ważnym wydarzeniem.
Dr Rainer Seele, Prezes BASF/Wintershall: „Produkcja gazu w Europie stale się zmniejsza, co oznacza, że w przyszłości więcej tego surowca będzie pochodzić z importu. Europejskie bezpieczeństwo dostaw jest wyzwaniem, ale projekty takie jak Gazociąg Północny, który zapewni bezpośredni dostęp do największego na świecie złoża gazu ziemnego, pomoże w jego utrzymaniu. Przez dziesięciolecia będzie dostarczać Europie energię przyjazną dla klimatu. 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, które będą przepływać przez Nord Stream do Europy odpowiada pojemności 55 elektrowni węglowych lub 20 nowych elektrowni jądrowych.”
Paul van Gelder, Prezes i Dyrektor Generalny Gasunie powiedział: “Realizacja tego ważnego etapu finansowania gwarantuje zapewnienie dostępu do źródeł gazu ziemnego konsumentom w całej Europie – nie tylko w naszym regionie Europy Północno-Zachodniej. Pozwoli nam to na ustalenie kształtu zrównoważonych dostaw energii, które będą jednocześnie stabilne i bezpieczne. Co więcej, ten udany proces finansowania dowodzi, iż Nord Stream ma doskonałą renomę jako solidny, dobrze zarządzany projekt.”
Gérard Mestrallet, Prezes i Dyrektor Generalny GDF SUEZ skomentował: „Podpisanie dokumentów związanych z drugim etapem finansowania projektu pokazuje zaufanie instytucji finansowych do Nord Stream, a także do perspektyw europejskiego rynku gazu, jak również pozytywny wpływ projektu na bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego w Europie.”