Spółka Grupy Lotos rozszerza poszukiwania węglowodorów na Bałtyku na nowe obszary ,,Słupsk W” i ,,Słupsk E”.
Grupa Lotos informuje, że Minister Środowiska udzielił spółce Lotos Petrobaltic dwóch nowych koncesji na obszarze „Słupsk W” i „Słupsk E”. Oba obszary położone są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Powierzchnia dwóch koncesji wynosi ponad 2100 km kw. Prace poszukiwawcze na koncesjach będą prowadzone w utworach kambru, ordowiku i syluru. Koncesje zostały udzielone na okres 3 lat.
Zgodnie ze strategią, do 2015 r., Lotos planuje pozyskiwać z własnych złóż 1,2 mln ton ropy rocznie.
W 2012 roku grupa kapitałowa Lotos Petrobaltic wydobyła ponad 260 tys. ton ropy.
Na początku lipca Lotos informował też, że w II półroczu tego roku chce wystąpić do Ministerstwa Środowiska o przedłużenie koncesji na bałtyckim złożu B3. Obecnie produkcja z tego złoża wynosi 150 tys. ton ropy naftowej rocznie. Koncesja Lotosu wygasa jednak w 2016 r.
Z końcem 2015 r. ruszy produkcja ze złoża B8 w ilości 220 - 230 tys. ton ropy naftowej rocznie. Potencjał złoża to 3,5 mln ton surowca.
Powołana do życia w kwietniu tego roku przez Lotos i CalEnergy spółka celowa Baltic Gas pracuje nad zagospodarowaniem bałtyckich złóż gazowych B4 i B6. Oba złoża dysponują potencjałem wydobywczym na poziomie 4 mld m sześc. Do końca września te zasoby mają być potwierdzone. W ramach programu prac przygotowawczych na 2013 r. zaplanowano pozyskanie danych sejsmicznych oraz wybór koncepcji zagospodarowania złóż. Produkcja ma ruszyć na przełomie 2016/2017 r., a wydobycie gazu ma wynieść rocznie 250 mln m sześc. Spółka analizuje doprowadzenie go do gdańskiej rafinerii 130 km rurociągiem.
Lotos Petrobaltic to spółka zależna Grupy Lotos. Firma prowadzi poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów na Bałtyku. Lotos Petrobaltic obecny jest również na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez spółkę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie 7 koncesji (6 poszukiwawczych i 1 wydobywczą). Na dwóch z nich Lotos Norge jest operatorem. Dodatkowo Lotos Petrobaltic jest właścicielem firmy Lotos Geonafta, która jest największym producentem ropy naftowej na Litwie.
Źródło:
www.wnp.pl