Na dzisiaj zaplanowane zostało podpisanie umowy kredytowej pomiędzy Gaz – Systemem i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Po podpisaniu umowy budowa terminalu będzie miała wystarczające gwarancje finansowe.
EBOiR to kolejna europejska instytucja finansowa, która pomoże budować terminal. Wcześniej pożyczki w wysokości 600 mln złotych udzielił Europejski Banki Inwestycyjny. Kredyt z EBOiR-u opiewa na połowę tej kwoty.
Polską stronę będą reprezentowali minister skarbu Mikołaj Budzanowski, oraz szef Gaz-Systemu Jan Chadam. EBOiR będzie reprezentował dyrektor zarządzający Riccardo Puliti, odpowiedzialny m.in. za projekty energetyczne.
Budowa gazoportu to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. W połowie 2014 roku gazoport ma być oddany do użytku. Dzięki temu zmniejszy się uzależnienie od importowane gazu. Zlokalizowany nad morzem obiekt będzie mógł bowiem przyjmować do 5 mld m3 gazu. W przypadku niewielkiej rozbudowy nawet 7,5 mld m3. Ponieważ zużycie gazu w naszym kraju to nieco ponad 14 mld m3 gazu obiekt w Świnoujściu będzie kluczowy dla bezpieczeństwa gazowego kraju.
Ze względu na koszt inwestycji (niespełna 3 mld złotych) Gaz – System do którego należy Polskie LNG(spółka odpowiedzialna za inwestycję) zwrócił się do europejskich instytucji finansowych o pomoc w znalezieniu funduszy na gazoport. Te ze względu na strategiczny charakter obiektu, zdecydowały się uczestniczyć we współfinansowaniu obiektu.
Dariusz Malinowski
Źródło:
www.wnp.pl