Parada ulicami Torunia, uroczysty apel, przejęcie władzy przez podchorążych oraz nadanie skwerowi imienia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej to były główne elementy obchodów Dnia Podchorążego. Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego podchorążowie – studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej nawiązują do tradycji walk o niepodległość i wolność. W tym roku, obchody Dnia Podchorążego Akademia Marynarki Wojennej zorganizowała w Toruniu, miejscowości, gdzie uczelnia powstała równo 90 lat temu. W czwartek, 29 listopada, społeczność uczelni rozpoczęła paradę o godz. 12.00 capstrzykiem na placu św. Katarzyny.
Podchorążowie (studenci wojskowi), kadra i pracownicy Akademii Marynarki Wojennej wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali z placu św. Katarzyny, starówką, poprzez Rynek Staromiejski do Bulwaru Filadelfijskiego. Tam przy pomniku – kotwicy, upamiętniającej powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Później Orkiestra Reprezentacyjna MW odegrała „Hymn do Bałtyku”, po którym została odsłonięta tablica upamiętniająca 90. rocznicę powstania AMW. Na koniec tej części obchodów delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Potem nastąpiła uroczystość nadania, znajdującemu się tam skwerowi, imienia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Następnie wszyscy udali się ponownie w kierunku Rynku Staromiejskiego, na którym odbył się uroczysty apel. Tam nastąpiła ceremonia przekazania dowodzenia uczelnią podchorążym (studentom wojskowym). Został odczytany rozkaz o wyznaczeniu Honorowego Rektora-Komendanta, służby wewnętrznej i warty. Podchorążowie wystawili posterunek honorowy przy pomniku Mikołaja Kopernika. Całość uroczystości zakończyła „Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego” i defilada pododdziałów.
W uroczystościach wzięły udział pododdziały Kompanii Reprezentacyjnej MW, Orkiestry Reprezentacyjnej MW oraz pododdział podchorążych w ubiorach historycznych nawiązujących do okresu Powstania Listopadowego. To właśnie ówcześni podchorążowie pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego zapoczątkowali zbrojny zryw. Obchodząc kolejną rocznicę czcimy ich pamięć i nawiązujemy do pięknych tradycji walki o niepodległość. Ten dzień w uczelniach wojskowych tradycyjnie obchodzony jest jako święto podchorążych.
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci studentów wojskowych i cywilnych oraz kadry marynarskie. Studenci wojskowi kształcą się na dwóch kierunkach: nawigacji oraz mechaniki i budowy maszyn. Studenci cywilni mają z kolei do wyboru: nawigację, informatykę, oceanotechnikę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, pedagogikę oraz historię. Rodowód dzisiejszej Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte wywodzi się od poprzedniczek działających nieprzerwanie w kraju i na obczyźnie: Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (1922-1928), Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej (1928-1938 w Toruniu, 1938-1939 w Bydgoszczy i 1939-1946 w Wielkiej Brytanii), Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (1946-1955) oraz Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (1955-1987). Od 1987 roku uczelnia funkcjonuje już jako Akademia Marynarki Wojennej.
01 – przemarsz starówką Torunia w kierunku Bulwaru Filadelfijskiego
02 – posterunek honorowy przy Pomniku-Kotwicy upamiętniającym powstanie Oficerskiej Szkoły MW
03 – uroczystości przy Pomniku-Kotwicy
04 – odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 90. rocznicy powstania Oficerskiej Szkoły MW
05 – złożenie kwiatów pod pomnikiem, delegacja władz Torunia
06 – złożenie kwiatów pod pomnikiem, delegacja AMW
07 – nadanie imienia - Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej
08 – pochód z Bulwaru Filadelfijskiego w kierunku Rynku Staromiejskiego
09, 10 – uroczysty apel na Rynku Staromiejskim w Toruniu
11,12 – symboliczne przekazanie władzy nad uczelnią bosmanowi podchorążemu Piotrowi Bidzińskiemu
13 – honorowy posterunek pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika
14 – pierwsza siedziba Oficerskiej Szkoły MW w Toruniu wygląd obecny
15 – siedziba OSMW w Bydgoszczy, wygląd obecny
AMWA