"Centrum Technologii Nawigacyjnych na potrzeby innowacyjnej gospodarki morskiej" to nazwa projektu realizowanego w Akademii Morskiej w Szczecinie. Dzięki niemu powstały nowoczesne laboratoria umożliwiające doskonalenie technik i technologii wykorzystywanych w transporcie wodnym oraz poprawiających bezpieczeństwo nawigacji.
W ubiegłym tygodniu w Akademii Morskiej odbyła się konferencja zamykająca projekt, który został ujęty w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Korzyści z tej nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej odniosą przede wszystkim porty i użytkownicy dróg wodnych, armatorzy, urzędy morskie, właściciele nabrzeży.
Kierownik projektu dr inż. Paweł Zalewski zaprezentował jego potencjał naukowo-badawczy i nową aparaturę - między innymi symulator dynamicznego pozycjonowania. W laboratorium można tworzyć własne wirtualne jednostki pływające i akweny, modyfikować warunki i rozmaite parametry.
- Aparatura daje naszym naukowcom możliwości wejścia w obszar badań dotyczących sektora offshore - mówił dr Zalewski.
Z kolei dr Maciej Gucma przedstawił laboratorium innowacyjnych technologii elektronicznych oraz laboratorium sieci i mobilnych technologii przesyłu danych nawigacyjnych.
Wymieniona infrastruktura będzie wykorzystana do projektowania i wdrażania innowacyjnych systemów nawigacyjnych na statkach pełnomorskich i śródlądowych. Posłuży określaniu optymalnych parametrów dróg wodnych oraz budowli hydrotechnicznych dla danego typu statku eksploatowanego w różnych warunkach żeglugi, określaniu przepustowości i parametrów ruchu na drogach wodnych, ocenie bezpieczeństwa żeglugi i wyznaczaniu miar bezpieczeństwa.
Urządzenia są przeznaczone do szkoleń załóg statków różnego typu. Umożliwią między innymi nabycie umiejętności precyzyjnego cumowania gazowca LNG do terminalu i urządzeń rozładunkowych.
Dzięki projektowi szczecińska Akademia Morska może być liderem prac nad zastosowaniami innowacyjnych technologii nawigacyjnych w transporcie morskim (systemy zintegrowane, dynamicznego pozycjonowania, identyfikacyjne, pilotowe, dokujące, antykolizyjne).
Źródło: Kurier Szczeciński
www.24kurier.pl
