CTM jest spółką w 100% należącą do skarbu państwa. Spółka realizuje prace badawcze, rozwojowe, projektowe i doświadczalne. Specjalizuje się w badaniach naukowych i produkcji urządzeń z zakresu systemów dowodzenia, kierowania i łączności; w systemach broni podwodnej; systemach ochrony infrastruktury morskiej; badaniach i certyfikacjach wyrobów. Wraz z Hutą Stalowa Wola, Polskim Holdingiem Obronnym i 11 wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni, stworzy Polską Grupę Zbrojeniową.
Powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapowiedzieli premier Donald Tusk oraz ministrowie obrony i skarbu. Opracowaną przez Ministerstwo Skarbu Państwa koncepcję konsolidacji polskiego przemysłu obronnego ogłoszono we wrześniu 2013r., zaś Polską Grupę Zbrojeniową zarejestrowano w KRS w grudniu 2013r. Wg zapowiedzi grupa będzie skupiała wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące na rzecz obronności. Konsolidacja firm ma być gwarancją modernizacji polskich sił zbrojnych. Silna grupa będzie mogła skuteczniej konkurować o kontrakty zbrojeniowe w kraju i za granicą. Na modernizację armii w ciągu najbliższych 10 lat ma zostać przeznaczonych 130 miliardów złotych.
Początkiem konsolidacji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej będzie wniesienie do tej spółki akcji 11 spółek wojskowych, nadzorowanych przez MON oraz akcji Huty Stalowa Wola. By przeprowadzić koncentrację, potrzeba zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W pierwszym etapie konsolidacji do PGZ zostanie włączona Huta Stalowa Wola i nadzorowane przez MON Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne Dęblin, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Poznaniu, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 w Zegrzu, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 w Warszawie i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu. Ostatecznie grupę będzie tworzyło 30 przedsiębiorstw. Polska Grupa Zbrojeniowa będzie podlegać ministrowi skarbu.
OBR CTM, ma być jedynym przedsiębiorstwem z Pomorza. Zespół CTM tworzy 200 inżynierów, programistów i specjalistów. Największym dokonaniem gdyńskiego przedsiębiorstwa jest opracowanie unikatowego na skalę światową, zintegrowanego, wielosensorowego systemu przeznaczonego do monitoringu granic morskich i lądowych.
Wejście do Grupy Zbrojeniowej stwarza firmie większe możliwości uczestnictwa w programie modernizacji floty.
W wyniku konsolidacji powstanie grupa z przychodami sięgającymi 5 mld zł. Proces ten pozwoli utrzymać i stworzyć nowe miejsca zatrudnienia bezpośrednio dla 14 tys. a pośrednio dla 40-50 tyś. osób.