Śmigłowiec Marynarki Wojennej uczestniczył dzisiaj (wtorek, 15 maja) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebowała kobieta na promie pasażerskim „Mein Schiff”, znajdującym się około 15 mil morskich na północny-wschód od Helu. Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” podjęła chorą na pokład, przetransportowała na ląd i przekazała cywilnym służbom medycznym.
Kilka minut po godzinie 11:30 służby operacyjne Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy na morzu potrzebuje kobieta z promu pasażerskiego „Mein Schiff”. Jednostka zmierzała do Gdyni i znajdowała się około 15 mil morskich (28 kilometrów) na północny-wschód od Helu.
Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda” dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Śmigłowiec wystartował o godzinie 11:55. Po 9 minutach lotu śmigłowiec osiągnął rejon akcji. Załoga „Anakondy” rozpoczęła manewr podjęcia kobiety na pokład maszyny. Na prom pasażerski zszedł ratownik pokładowy. Chora została podjęta w noszach. Lekarz na promie pasażerskim określił jej stan jako bardzo poważny. Po podjęciu chorej, śmigłowiec rozpoczął powrotny lot w kierunku lądu. O godzinie 12:25 „Anakonda” wylądowała na lotnisku MW w Gdyni Babich Dołach. Załoga śmigłowca przekazała kobietę obsadzie karetki pogotowia.
Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:
•kpt. mar. pil. Adam Sołopa - dowódca załogi;
•st. chor. szt. mar. pil. Edmund Kutnik - drugi pilot;
•mł. chor. szt. mar. Dariusz Dudulski - technik pokładowy;
•chor. szt. mar. Stanisław Czujkowski - ratownik.
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego MW dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W tym roku była to czwarta akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej, podczas której ratowano życie na morzu. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 523 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 271 osobom.