Wiadomości

Konwencja MLI: Wielka Brytania – pierwsza decyzja i jednak nowe obowiązki dla marynarzy od 01.01.2019 roku Prawo, Polityka, Finanse

Konwencja MLI: Wielka Brytania – pierwsza decyzja i jednak nowe obowiązki dla marynarzy od 01.01.2019 roku

Z uwagi na fakt, iż dla licznego grona marynarzy pozostało zaledwie kilka dni do złożenia wniosku o ograniczenie poboru zaliczek w przypadku dochodów uzyskiwanych od armatorów z faktycznymi zarządami w Wielkiej Brytanii, informujemy, iż Kancelaria dnia 11.02.2019 roku otrzymała pierwszą pozytywną decyzję o ograniczenie poboru zaliczek w roku 2019 dla marynarza pracującego u brytyjskiego armatora. Decyzja ta została wydana w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Na dzień publikacji niniejszego artykuł nie otrzymaliśmy żadnej decyzji umarzającej postępowanie o ograniczenie poboru zaliczek z uwagi na przedwczesne złożenie wniosku w ww. zakresie. Nadmienić należy, iż ww. wnioski zostały złożone w całej Polsce i obecnie toczą się postępowania, które na ten moment przebiegają bardzo podobnie jak w przypadku wniosków o ograniczenie poboru zaliczek w przypadku np. Norwegii lub Singapuru.

opublikowano: 2019-02-19
W Podjuchach powstanie nowoczesny most kolejowy Porty, Transport, Logistyka

W Podjuchach powstanie nowoczesny most kolejowy

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozpoczyna ważną inwestycję. Nowo powstający most kolejowy w Podjuchach będzie funkcjonalny i nowoczesny. Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla żeglugi w Szczecińskim Węźle Wodnym i dla polsko-niemieckiej akcji lodołamania, która rokrocznie prowadzona jest przez RZGW Szczecin.

opublikowano: 2019-02-19
Święto Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej Edukacja, Rynek Pracy

Święto Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej

19 lutego 2019 roku Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej obchodziło 99. rocznicę jego utworzenia (na podstawie decyzji nr 306/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lipca 2014 roku w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji i ustanowienia Święta Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej). Z tej okazji zorganizowano konferencję w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto, szef BHMW kmdr Andrzej Kowalski i komendant MOSG płk SG Andrzej Prokopski podpisali porozumienia dwustronne z dyrektorami Urzędów Morskich.

opublikowano: 2019-02-19
CASiB: Fregaty miały bronić polskiego nieba, ale nie obronią nawet same siebie Marynarka, Służby, Ratownictwo

CASiB: Fregaty miały bronić polskiego nieba, ale nie obronią nawet same siebie

Fregaty obrony przeciwlotniczej, które miały zostać zakupione dla Marynarki Wojennej, nie wzmocnią zdolności obronnych naszej armii – jak wynika z raportu Fundacji Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB) pt. „Tarcza broni tarczy”. Bliskość Obwodu Kaliningradzkiego i rozmieszczonych tam systemów antydostępowych powoduje, że nie będzie można operacyjnie użyć fregat w czasie konfliktu w pobliżu polskiego wybrzeża, nie narażając ich na pewne zniszczenie. Okręty te będą więc albo walczyć daleko od naszego kraju, albo będą walczyć o życie, zamiast bronić polskiego nieba. Skąd zatem pomysł ich zakupu?

opublikowano: 2019-02-19
Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? – nowa analiza kmdr rez. Ryszarda Grudzińskiego, eksperta Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych Marynarka, Służby, Ratownictwo

Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? – nowa analiza kmdr rez. Ryszarda Grudzińskiego, eksperta Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych

W swoim najnowszym tekście dla Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) pt. Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? kmdr rez. Ryszard Grudziński, oficer związany przez wiele lat z Dywizjonem Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów, omawia kwestię wymagań operacyjnych względem nowych, planowanych do pozyskania przez Polskę w ramach program Orka okrętów podwodnych.

opublikowano: 2019-02-19

Najczęściej czytane

Zapisz się
na bezpłatny newsletter
gospodarkamorska.tv Facebook