• <

„Wodnik” w porcie. Po 2300 milach szkolenia

Strona główna MW, służby morskie „Wodnik” w porcie. Po 2300 milach szkolenia

ac

23.02.2021 Źródło: gdynia.pl
Pokaż cały artykuł
„Wodnik” w porcie. Po 2300 milach szkolenia  - GospodarkaMorska.pl
3. FO

ORP „Wodnik” z powrotem w macierzystym porcie w Gdyni, a podchorążowie już na lądzie i po praktyce morskiej. Okręt szkolny wrócił z dwutygodniowego rejsu po Morzu Bałtyckim, podczas którego pokonał ponad 2300 mil morskich.

63-osobowa załoga wróciła na ląd po dwóch tygodniach szkolenia okrętowego na Bałtyku. To studenci pierwszego i piątego roku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik” zaliczyli praktyki marynarskie i oficerskie.

Kiedy „Wodnik” przybił do brzegu w gdyńskim porcie w piątek, 19 lutego, miał za sobą ponad 2300 przebytych mil morskich. Dystans ten pokonał w ciągu niecałych dwóch tygodni. Zimowe szkolenie podchorążych rozpoczęło się bowiem 8 lutego.
Czego uczyli się studenci podczas 12 dni spędzonych na morzu? Głównie nawigacji i tego, jak wyglądają warunki nawigacyjno-hydrograficzne na Bałtyku w środku zimy. Przy okazji poznali też zasady prowadzenia nawigacji podczas wachty morskiej i lepiej zaznajomili się z wyposażeniem okrętu. Nakres drogi na mapach, określanie pozycji okrętu, pomiary hydrometeorologiczne, prowadzenie dziennika nawigacyjnego – to tylko niektóre z zadań, którymi zajmowali się studenci na pokładzie.

- Okręt szkolny ORP „Wodnik” czynnie uczestniczy w procesie wyszkolenia przyszłego oficera i podoficera Marynarki Wojennej RP. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, praktyki nawigacyjno-szkoleniowe oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej – informuje 3. Flotylla Okrętów MW.

Trasa szkoleniowego rejsu „Wodnika” skupiła się na akwenach Morza Bałtyckiego. Powracających z praktyk studentów powitali w Porcie Wojennym w Gdyni m.in.: dowódca 3. Flotylli Okrętów - kadm. Mirosław Jurkowlaniec, rektor-komendant AMW - kadm. Tomasz Szubrycht i dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia - kmdr Robert Szymaniuk.

Jak informuje 3. Flotylla Okrętów MW, praktyki na okrętach i jednostkach brzegowych należących do polskiej Marynarki Wojennej to stały element programu szkolenia przyszłych oficerów. Każdy rok studiów w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kończy się właśnie praktykami. Wcześniej studenci przechodzą też szkolenie unitarne, czyli poznają podstawy dotyczące m.in. musztry, wojskowych regulaminów, posługiwania się bronią i sprzętem oraz uczestniczą w uroczystościach.


Źródło:
gdynia.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.