• <
mewo_2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Strona główna Energetyka Morska, Offshore Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Sylwia Gutowska

19.07.2022

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Pokaż cały artykuł
Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vulcan Training & Consultancy

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Centrum szkoleniowe Vulcan w Szczecinie odwiedziło dziewięcioro studentów UMG z kierunków nawigacja – specjalności technologie offshore oraz transport morski. Szkolenia trwały od poniedziałku do soboty. Przez ten czas grupa z Gdyni zdobyła aż trzy certyfikaty. Oprócz podstawowego uprawnienia, potwierdzającego znajomość zasad bezpieczeństwa w pracy w offshore, czyli GWO BST, przeszli dwa rodzaju kursów w ramach OPITO – MIST i BOSIET.

Szczecińskie centrum szkoleniowe Vulcan to jedyne tego typu miejsce w Polsce, w którym można zdobyć oba te uprawnienia kompleksowo i jedyne oferujące zdobycie certyfikatów OPITO.

OPITO to międzynarodowa organizacja, która wyznacza standardy bezpieczeństwa do pracy na morzu. Jej szkolenia początkowo przeznaczone były głównie dla branży oil&gas. Dziś OPITO posiada również pakiet szkoleń uprawniających do pracy offshore. BOSIET (Basic Offshore Safety Induction & Emergency Training) to kurs bezpieczeństwa. Składa się z modułów: safety induction (wprowadzenie do zasad bezpieczeństwa), sea survival (metody przetrwania na morzu), first aid (pierwsza pomoc), helicopter safety and escape (bezpieczeństwo w helikopterze i ewakuacja z helikoptera), a także fire fighting and self rescue (szkolenia pożarnicze).

Drugi rodzaj szkoleń w ramach OPITO, które w ubiegłym tygodniu przeszli studenci UMG, to MIST. Ta nazwa oznacza Minimum Industry Safety Training i wprowadza delegatów do kluczowych elementów bezpieczeństwa wymaganych przez wszystkich pracowników zatrudnionych w przemyśle naftowym i gazowym.

Studenci przeszli też szkolenie BST, czyli Basic Safety Training – podstawowe szkolenie z bezpieczeństwa przeprowadzane w ramach GWO (Global Wind Organisation). Jest ono niezbędne do rozpoczęcia pracy na morskich farmach wiatrowych. Stanowi też wymaganą podstawę, umożliwiającą dalsze szkolenia.

Podczas intensywnych sześciu dni studenci i studentki UMG przeszli m.in. symulację ewakuacji z tonącego helikoptera, gaszenia pożaru czy pracy na wysokości.

Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach projektu „SezAM wiedzy, kompetencji i umiejętności" realizowanego przez Uniwersytet Morski w Gdyni w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działania 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych, Zintegrowane Programy Uczelni w ramach Ścieżki II w oparciu o umowę o dofinansowanie projektu nr POWR.03.05.00-00-Z218/17.

Dziękujemy za wysłane grafiki.