Sylwia Gutowska
Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
Centrum szkoleniowe Vulcan w Szczecinie odwiedziło dziewięcioro studentów UMG z kierunków nawigacja – specjalności technologie offshore oraz transport morski. Szkolenia trwały od poniedziałku do soboty. Przez ten czas grupa z Gdyni zdobyła aż trzy certyfikaty. Oprócz podstawowego uprawnienia, potwierdzającego znajomość zasad bezpieczeństwa w pracy w offshore, czyli GWO BST, przeszli dwa rodzaju kursów w ramach OPITO – MIST i BOSIET.
Szczecińskie centrum szkoleniowe Vulcan to jedyne tego typu miejsce w Polsce, w którym można zdobyć oba te uprawnienia kompleksowo i jedyne oferujące zdobycie certyfikatów OPITO.
OPITO to międzynarodowa organizacja, która wyznacza standardy bezpieczeństwa do pracy na morzu. Jej szkolenia początkowo przeznaczone były głównie dla branży oil&gas. Dziś OPITO posiada również pakiet szkoleń uprawniających do pracy offshore. BOSIET (Basic Offshore Safety Induction & Emergency Training) to kurs bezpieczeństwa. Składa się z modułów: safety induction (wprowadzenie do zasad bezpieczeństwa), sea survival (metody przetrwania na morzu), first aid (pierwsza pomoc), helicopter safety and escape (bezpieczeństwo w helikopterze i ewakuacja z helikoptera), a także fire fighting and self rescue (szkolenia pożarnicze).
Drugi rodzaj szkoleń w ramach OPITO, które w ubiegłym tygodniu przeszli studenci UMG, to MIST. Ta nazwa oznacza Minimum Industry Safety Training i wprowadza delegatów do kluczowych elementów bezpieczeństwa wymaganych przez wszystkich pracowników zatrudnionych w przemyśle naftowym i gazowym.
Studenci przeszli też szkolenie BST, czyli Basic Safety Training – podstawowe szkolenie z bezpieczeństwa przeprowadzane w ramach GWO (Global Wind Organisation). Jest ono niezbędne do rozpoczęcia pracy na morskich farmach wiatrowych. Stanowi też wymaganą podstawę, umożliwiającą dalsze szkolenia.
Podczas intensywnych sześciu dni studenci i studentki UMG przeszli m.in. symulację ewakuacji z tonącego helikoptera, gaszenia pożaru czy pracy na wysokości.
Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach projektu „SezAM wiedzy, kompetencji i umiejętności" realizowanego przez Uniwersytet Morski w Gdyni w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działania 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych, Zintegrowane Programy Uczelni w ramach Ścieżki II w oparciu o umowę o dofinansowanie projektu nr POWR.03.05.00-00-Z218/17.
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind
Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin
Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler