• <
gryfia_70lat

Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką [foto, wideo]

16.06.2020 09:27 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni obyło się kolejne wodowanie kadłuba statku rybackiego. Zwodowana jednostka była największą spośród dotychczas wybudowanych w gdyńskim zakładzie.
 
Trawler/seiner VILHELM THORSTEINSSON ma 88,2 metrów długości, 16,6 metrów szerokości oraz maksymalne zanurzenie 9,6 metrów. Statek będzie napędzany dwoma silnikami Rolls-Royce​ o mocy 3400 kW każdy. Jednostka została zaprojektowana przez biuro Karstensens Skibsværft A/S a jej właścicielem zostanie ​Samherji Island.
 
Wodowanie kadłuba obyło się dwuetapowo. W czwartek, 11 czerwca kadłub za pomocą wózków samojezdnych został przetransportowany z nabrzeża na pontono-dok, na którym został przeholowany do Nabrzeża Holenderskiego, którego głębokość pozwoliła na zanurzenie i zwodowanie jednostki. Operacja zakończyła się w godzinach popołudniowych 12 czerwca. W gdyńskim zakładzie Karstensena na statku zostanie jeszcze zainstalowana nadbudówka,  2 silniki główne, przekładnia oraz prądnice.
 
W trakcie operacji przesuwania z płyty montażowej na ponton do wodowania, pomiary odkształceń podbudowy przeprowadziło Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa  Politechniki Gdańskiej. Celem prowadzonych badań była weryfikacja formy pracy elementów  podbudowy zaprojektowanej jako wzmocnienie nabrzeża Indyjskiego, przez które transportowano statek. Pomiary wykonano przy użyciu metody tensometrii elektrooporowej. Wstępne wyniki potwierdzają, że podbudowa pracuje zgodnie z przyjętymi przez Stocznię założeniami .
 
Obecnie w stoczni Karstensen Shipyard Poland prowadzone są prace nad siedmioma projektami o numerach 452, 453, 456, 457, 458, 459, 463. Zagospodarowanie tylu projektów w krótkim okresie czasu to duże wyzwanie produkcyjne oraz logistyczne. W tym tygodniu planowane są wodowania kolejnych dwóch kadłubów 459 oraz 456.
 
Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym pozyskanym od Vistal Offshore. Znajduje się on przy Nabrzeżu Indyjskim, a do eksploatacji został oddany w 2013. Jest on dostosowany do produkcji kadłubów, składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20 m, a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen oficjalnie przejął zakład 1 lipca 2018 r., na mocy umowy o trzyletniej dzierżawie.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.