• <

Niebezpieczne bakterie w zatoce Rio de Janeiro. Szokujące zdjęcia

30.07.2015 09:20 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Niebezpieczne bakterie w zatoce Rio de Janeiro. Szokujące zdjęcia
Niebezpieczne bakterie w zatoce Rio de Janeiro. Szokujące zdjęcia - GospodarkaMorska.pl

W Rio de Janeiro - gospodarz letnich igrzysk olimpijskich w 2016 r. - pojawiają się dziesiątki tysięcy martwych ryb. Sprawa dotyczy laguny Rodrigo de Freitas i okolicznych akwenów. Już wiadomo, że zatokę opanowały niebezpieczne bakterie. Sportowcy odbywający tam pierwsze treningi wymiotują i mają wysoką gorączkę.  Autorzy raportów dotyczących stanu przygotowania Brazylii do Olimpiady biją na alarm.

W kwietniu  tego roku na jednej z dwóch głównych dróg wodnych, na których mają być przeprowadzone olimpijskie zawody żeglarskie i wioślarskie, pojawiły się martwe ryby. Po raz pierwszy problem wystąpił w lutym, wtedy martwe zwierzęta wypłynęły na powierzchnię w zatoce Guanabara. O zanieczyszczonej wodzie w tym rejonie głośno było również w zeszłym roku, jednak władze Rio uspokajały, że nie znajdują się w niej żadne toksyczne substancje, ani zagrażające zdrowiu chemikalia. Do niedawna brazylijscy urzędnicy twierdzili też, że winę za sytuację ponosi podnosząca się temperatura wody i nadmiar rozkładającej się materii organicznej. Wskutek czego ryby rzekomo nie mają wystarczającej ilość tlenu i umierają. Dziś jednak wiadomo, że problem stanowią śmieci i fekalia przedostające się do zatoki.

Po koniec kwietnia tego roku Fernando Spilki, wirusolog i koordynator programu jakości środowiska w brazylijskim Uniwersytecie Feevale, pobrał próbki zanieczyszczonej wody, które zostały poddane analizie laboratoryjnej. Badanie zleciła amerykańska agencja prasowa Associated Press. -  To w zasadzie surowe ścieki - powiedział John Griffith, biolog morski z południowej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. - To wszystko jest woda z toalety i ścieki pochodzące z umywalek, pryszniców, do tego zanieczyszczenia z plaż. Wszytko razem pomieszane – dodał.

Analityk wykrył wysokie stężenie wirusów i bakterii. Sportowcy, którzy odbyli pierwsze treningi na zatoce, gorączkowali, wymiotowali oraz dostali biegunkę. Brazylijscy urzędnicy przekonują, że woda będzie bezpieczna dla olimpijczyków. Rząd jednak nie przeprowadził ani jednej analizy stanu czystości wody.

Niektórzy zawodnicy wystosowali prośbę do władz miasta o przeniesienie regat do czystych akwenów. Te jednak odmówiły, uspakajając i obiecując wielkie sprzątanie zatoki. Twierdzą, że nad bezpieczeństwem zawodników czuwać będą specjalne łodzie, których załogi będą na bieżąco oczyszczały wody ze śmieci. 

Na podstawie businessinsider.com.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.