• <
BOTA_2023

W Warszawie polsko-meksykańskie konsultacje; tematem m.in. współpraca polityczna i gospodarcza

pc

14.06.2018 21:07 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W Warszawie polsko-meksykańskie konsultacje; tematem m.in. współpraca polityczna i gospodarcza

Partnerzy portalu

W Warszawie polsko-meksykańskie konsultacje; tematem m.in. współpraca polityczna i gospodarcza - GospodarkaMorska.pl

Dwustronna współpraca polityczna, gospodarcza, inwestycyjna, turystyczna, a także kulturalna i naukowa była przedmiotem XI rundy polsko-meksykańskich konsultacji politycznych, które odbyły się w czwartek w Warszawie.

"Polskę i Meksyk łączą podobne wartości i stanowiska w wielu kwestiach, takich jak potrzeba umacniania demokracji i rządów prawa, ochrona praw człowieka, bezpieczeństwo energetyczne i wolny handel" – podkreślił podczas konsultacji wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, którego wypowiedź cytuje w czwartkowym komunikacie MSZ. "Wdrażając w życie umowy zawarte podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy szczególną uwagę powinniśmy zwrócić uwagę na sprawy gospodarcze – dodał.

Po stronie meksykańskiej konsultacjom przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Carlos de Icaza González, który zwrócił uwagę, że dla Meksyku Polska jest liderem w Europie środkowowschodniej. "Mamy nadzieję, że zglobalizowana umowa z UE zacieśni relacje z partnerami unijnymi, w tym z Polską" – podkreślił wiceszef meksykańskiego MSZ.

Uczestnicy konsultacji omówili stan dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczej, inwestycyjnej, turystycznej, kulturalnej i naukowej. Szczególną uwagę - jak podał w komunikacie resort spraw zagranicznych - zwrócili na poziom implementacji umów między Polską a Meksykiem, zawartych w trakcie ubiegłorocznej majowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku. Poruszyli także kwestie wielostronne i regionalne, takie jak sytuacja na Ukrainie i w Wenezueli.

Resorty spraw zagranicznych obu państw stwierdziły, że zacieśnianie relacji w różnych dziedzinach "doprowadzi w bliskiej perspektywie do tego, że Meksyk stanie się strategicznym partnerem Polski w Ameryce Łacińskiej, a Polska - strategicznym partnerem Meksyku w Europie Środkowej".

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.