• <

W przyszłym tygodniu polskie aktywa stabilne; PLN z szansą na lekkie umocnienie

pc

16.06.2018 09:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W przyszłym tygodniu polskie aktywa stabilne; PLN z szansą na lekkie umocnienie

Partnerzy portalu

W przyszłym tygodniu polskie aktywa stabilne; PLN z szansą na lekkie umocnienie - GospodarkaMorska.pl

Przez większą część przyszłego tygodnia polskie aktywa powinny pozostać stabilne, a złoty ma szansę lekko się umocnić, jeżeli czynniki geopolityczne nie zaskoczą negatywnie - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista z BZ WBK. Pod koniec tygodnia uwaga rynku skupiona będzie na wstępnych odczytach PMI z Niemiec i strefy euro.

"Dziś działo się niewiele. Po wczorajszym wzroście wahań dziś EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,28, a USD/PLN jest blisko 3,70" - powiedział Sulewski.

"Przez większą część przyszłego tygodnia złoty raczej pozostanie w miarę stabilny. Jest szansa na lekkie zejście eurozłotego, jeśli nastrój na świecie nie pogorszy się przez czynniki geopolityczne" - dodał.

Zdaniem ekonomisty, na koniec tygodnia uwaga rynku skupi się na wstępnych odczytach indeksów PMI z Niemiec i strefy euro za czerwiec. W przypadku słabszych odczytów złoty może znaleźć się pod presją.

"W ostatnich miesiącach te indeksy mocno rozczarowywały, więc gdyby znów pojawiły się słabe odczyty, to byłoby ryzyko, że EUR/USD mógłby jeszcze pogłębić ostatnie spadki i wtedy - na koniec tygodnia - złoty byłby pod presją" - powiedział.

RYNEK DŁUGU


"Dziś mamy korektę wczorajszego umocnienia i rentowności rosną o ok. 3 pb na 10-latkach i 2 pb na 5-latkach. Oddajemy wczorajsze zyski zanotowane po decyzji EBC" - powiedział Sulewski.

"Dziś rano rentowność 10-letnich SPW testowała poziom 3,20, czyli dolne ograniczenie przedziału, w którym porusza się od połowy maja. Ten przedział to 3,20-3,35. Dziś rano go testowaliśmy, ale nie udało się tam pozostać" - dodał.

Zdaniem ekonomisty, w przyszłym tygodniu krajowe SPW powinny pozostać stabilne. Rentowność 10-latki może wahać się blisko 3,20 proc. i spaść poniżej tego poziomu pod koniec tygodnia, gdyby odczyty PMI rozczarowały.

"Gdyby piątkowe dane były słabe, to wtedy moglibyśmy jeszcze raz testować poziom 3,20 na 10-latach i może zejść trochę niżej" - powiedział.

Na piątkowym przetargu zamiany MF odkupiło obligacje PS0718, OK1018 i WZ0119 łącznie za 6.679,058 mln zł, a sprzedało papiery OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428 i WZ0528 łącznie za 6.817,073 mln zł - poinformował resort w komunikacie.

Po aukcji zamiany MF ma sfinansowane 60 proc. potrzeb pożyczkowych na 2018 rok wobec 59 proc. na koniec maja - podał resort w komunikacie.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.