• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent Bułgarii w czwartek w Warszawie; rozmowy m.in. o NATO i UE

pc

04.10.2017 14:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent Bułgarii w czwartek w Warszawie; rozmowy m.in. o NATO i UE
Prezydent Bułgarii w czwartek w Warszawie; rozmowy m.in. o NATO i UE - GospodarkaMorska.pl

Bezpieczeństwo w ramach NATO, współpraca infrastrukturalna i strategiczna w ramach Trójmorza, przyszłość UE i plany prezydencji bułgarskiej oraz współpraca gospodarcza - będą tematami rozmów w czwartek w Warszawie prezydentów Polski i Bułgarii Andrzeja Dudy i Rumena Radewa.

W czwartek Rumen Radew spotka się także z premier Beatą Szydło a wcześniej z wicemarszałkiem Senatu Michałem Seweryńskim.

Oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Bułgarii Rumena Radewa z małżonką rozpocznie się od ceremonia oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką na dziedzińcu Belwederu.

Następnie odbędzie się spotkanie par prezydenckich a później rozmowa „w cztery oczy” obu prezydentów, po których odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Dudy i prezydenta Radewa. Następnie obaj prezydenci spotkają się z mediami. Prezydenci wezmą też udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym.

Po południu prezydent Bułgarii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim obie pary prezydenckie spotkają się ponownie podczas oficjalnego obiadu wydanego przez prezydenta Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

"Polskę i Bułgarię łączą dwa wymiary regionalne. Po pierwsze inicjatywa Trójmorza. Spotkanie prezydentów będzie nawiązywało do ostatniego szczytu Trójmorza, który miał miejsce w Warszawie; będzie okazją do podsumowania tego spotkania i do rozmowy o przyszłości tej inicjatywy. W przyszłym roku odbędzie się szczyt Trójmorza w Rumunii, więc jesteśmy w trakcie rozmów na temat rozwoju tej inicjatywy" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy państw regionu Adriatyk - Bałtyk - Morze Czarne w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Druga kwestia regionalna, która nas łączy w Bułgarią - mówił prezydencki minister - to dziewiątka państw wschodniej flanki NATO - tzw. dziewiątka bukaresztańska (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria).

Jesienią 2015 r. w Bukareszcie przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO podpisali wspólną deklarację, w której m.in. wyrazili zaniepokojenie "trwającą agresywną postawą" Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

"W przyszłym roku znowu szczyt NATO, do którego chcemy się wspólnie przygotować" - zaznaczył Szczerski. W związku z tym - mówił - w przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje ministrów spraw zagranicznych "dziewiątki bukaresztańskiej"; w przyszłym roku planowany jest natomiast spotkanie na szczycie w tej formule.

Jak zaznaczył, bliska współpraca tych państw, która miała miejsce przed szczytem NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. "zaowocowała dobrymi efektami tego szczytu". "Chcemy utrzymać tę dynamikę i tę współpracę poprzez pokazanie wspólnego stanowiska wszystkich krajów dziewiątki wschodniej flanki NATO" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że "pomimo różnych indywidualnych strategii, Polskę i Bułgarię łączy przekonanie, że NATO powinno być obecne w regionie. "W Polsce mamy wysuniętą obecność, w Bułgarii mamy też wspólne siły natowskie. To też będzie przedmiotem rozmów prezydentów" - powiedział prezydencki minister.

Tematem rozmów prezydentów będą też kwestie europejskie. Bułgaria obejmuje w przyszłym roku prezydencję w Unii Europejskiej. "Szczególną intencją Bułgarii jest zwrócenie uwagi na kwestię Bałkanów Zachodnich, czyli tego fragmentu południowo-wschodniej Europy, który jest mozaiką różnych interesów i różnych procesów politycznych i ekonomicznych, potencjalnie będących wielką szansą dla Europy, ale też potencjalnie - wielkim problemem, jeśli drzwi do Europy nie będą dla tych krajów otwarte i nie będzie dla nich wytyczona także perspektywa członkostwa w UE" - powiedział Szczerski.

Szczerski zaznaczył, że podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy prezydent Andrzej Duda razem z prezydentami Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i Macedonii Gjorgim Iwanowem wzięli udział w panelu dyskusyjny nt. przyszłości Unii Europejskiej oraz europejskich aspiracji Gruzji oraz Macedonii.

"Prezydent chciał pokazać, że Polska zarówno na kierunku Partnerstwa Wschodniego jak i na kierunku Bałkanów Zachodnich jest państwem, które opowiada się za otwartymi drzwiami do UE" - powiedział Szczerski.

Nawiązując do tego, że rozmowom politycznym będzie też towarzyszyło forum gospodarcze Szczerski zaznaczył, że z prezydentem Radewem przyjeżdża duża grupa biznesmenów z Bułgarii. "Spotkanie to ma pokazać potencjał współpracy inwestycyjnej i handlowej pomiędzy naszymi krajami" - dodał szef gabinetu prezydenta.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.