• <

PLN może się umocnić; na FI prawdopodobna dalsza przecena

pc

06.02.2018 02:29 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PLN może się umocnić; na FI prawdopodobna dalsza przecena

Partnerzy portalu

PLN może się umocnić; na FI prawdopodobna dalsza przecena - GospodarkaMorska.pl

Złoty w bieżącym tygodniu powinien utrzymywać się w przedziale 4,13 - 4,18/19, z szansą na umiarkowaną aprecjację - oceniają eksperci. Na rynku długu spodziewają się dalszych wzrostów rentowności polskich obligacji skarbowych.

RYNEK WALUTOWY

W minionym tygodniu złoty osłabił się zarówno w relacji do euro, jak i do dolara amerykańskiego. Zdaniem analityków Banku Millennium, bieżący tydzień może przynieść wzrost presji na aprecjację polskiej waluty.

"Po tym jak w minionym tygodniu spełniły się nasze oczekiwania, co do osłabienia złotego, w kolejnym tygodniu spodziewamy się niewielkiej presji na umocnienie polskiej waluty. Solidne fundamenty krajowej gospodarki będą tarczą, która powinna chronić złotego przed nadmierną deprecjacją i to pomimo niesprzyjającego bardziej ryzykownym aktywom środowiska zewnętrznego" - napisali w raporcie.

Z punktu widzenia analizy technicznej, EUR/PLN powinien w tym tygodniu poruszać się w przedziale 4,13 - 4,18/19.

"Po wyznaczeniu nowego minimum spadków przy 4,13, kurs EUR/PLN wrócił na wyższe poziomy nad 4,16. Oporem dla zwyżki będzie 4,1770 (...), choć bardziej prawdopodobne jest dotarcie do okolic 4,18-4,19, gdzie para powinna napotkać już na skuteczny opór. Solidnym wsparciem w krótkim terminie będzie naszym zdaniem wspomniane minimum przy 4,13" - napisali w raporcie analitycy Raiffeisen Polbanku.

RYNEK DŁUGU

W kwestii krótkoterminowych perspektyw dla polskiego rynku dłużnego, zarówno czynniki lokalne jak i zewnętrzne przemawiają za wzrostami dochodowości SPW.

"Długoterminowy dług pozostanie pod dominującym wpływem czynników zewnętrznych, które w naszej ocenie przemawiać będą za kontynuacją umiarkowanych wzrostów dochodowości 10-latki. Mimo, iż sytuacja gospodarcza oraz realizacja potrzeb pożyczkowych wspiera wycenę SPW, to dynamiczne wzrosty rentowności odnotowane na rynkach bazowych sprawiają, że polski dług może tracić na wartości" - uważają analitycy Banku Millennium.

W opinii analityków BZ WBK, w tym tygodniu inwestorzy na lokalnym rynku długu będą skoncentrowani na konferencji Rady Polityki Pieniężnej (środa, godz. 16.00) oraz aukcji obligacji (czwartek).

"Oczekiwania na konferencję RPP mogą spowodować wzrost rentowności w krótkim końcu i środku krzywej dochodowości. Od jakiegoś czasu inwestorzy zaczynają zastanawiać się czy ostatni wywiad prezesa NBP Adama Glapińskiego nie oznacza jego przesunięcia się w stronę bardziej jastrzębią. Ponadto wyższa podaż długu netto w lutym (6-12 mld zł wobec 4,5 mld zł w styczniu) będzie również wywierać presję na dług. Negatywnie mogą działać również trendy na bazowych rynkach, gdzie presja na wzrost rentowności utrzymuje się" - napisali w raporcie.

Rentowność US Treasuries w poniedziałek utrzymuje się na wieloletnich maksimach (2,85 proc.), podobna sytuacja ma miejsce w przypadku bunda (0,72 proc.).

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.