• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

EUR/PLN w konsolidacji, czynnikiem ryzyka EBC; USD/PLN blisko wsparcia

pc

22.01.2018 15:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska EUR/PLN w konsolidacji, czynnikiem ryzyka EBC; USD/PLN blisko wsparcia

Partnerzy portalu

EUR/PLN w konsolidacji, czynnikiem ryzyka EBC; USD/PLN blisko wsparcia - GospodarkaMorska.pl

Kurs EUR/PLN powinien się stabilizować wokół bieżących poziomów, chyba że retoryka EBC wywrze presję na spadki EUR/USD - wtedy eurozłoty może zwyżkować - oceniają eksperci. W przypadku USD/PLN spodziewają się możliwości przetestowania wsparcia znajdującego się przy 3,33, czyli dołkach z grudnia 2014 roku.

RYNEK WALUTOWY

"W naszej ocenie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w tym tygodniu jest dalsza stabilizacja notowań EUR/PLN wokół poziomu 4,17. Źródłami zmienności mogą się okazać wydarzenia zaplanowane na drugą połowę bieżącego tygodnia tj. czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz wstępny odczyt PKB w USA za czwarty kwartał" - twierdzą analitycy Banku Millennium.

Ekonomiści BZ WBK wskazują, w kontekście czwartkowego posiedzenia EBC, na widoczną ostatnio korelację notowań EUR/PLN i EUR/USD.

"Ton protokołu z ostatniego posiedzenia EBC był jastrzębi, ale nie wpłynęło to negatywnie na notowania walut CEE (Europy Środkowo - Wschodniej - PAP) i korelacja EUR/PLN z EUR/USD okazała się istotniejsza. (...) sądzimy, że wynik posiedzenia EBC może wywrzeć presję na spadek EUR/USD, co z kolei mogłoby pchać EUR/PLN w górę przy założeniu, że korelacja utrzyma się" - napisali w tygodniku.

W czwartek o godz. 13.45 EBC ogłosi decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych w strefie euro, o 14.30 głos na konferencji zabierze prezes EBC - Mario Draghi.

Jeżeli chodzi o kurs USD/PLN, eksperci wskazują na technicznie uzasadnioną możliwość testowania poziomu wsparcia przy 3,33.

"USD/PLN znajduje się w silnym trendzie spadkowym, przy czym w ubiegłym tygodniu konsolidował się w okolicy 3,40. Najbliższe widoczne wsparcie dla notowań USD znajduje się dopiero na 3,3335 i stanowi dołki korekty z grudnia 2014 r. Biorąc pod uwagę kontekst AT (złamanie w grudniu ważnego wsparcia na 3,511) oraz wskazania ADX można zakładać, że wsparcie na 3,3335 zostanie w najbliższym czasie przetestowane" - napisali analitycy Alior Banku.

RYNEK DŁUGU

"Długoterminowy dług pozostanie pod dominującym wpływem czynników zewnętrznych, które w naszej ocenie przemawiać będą za kontynuacją umiarkowanych wzrostów dochodowości 10-latki. Spośród wydarzeń krajowych najważniejszym momentem będzie przetarg, który jednak powinien potwierdzić niegasnący apetyt inwestorów na polskie papiery skarbowe, co częściowo może niwelować skalę zwyżki dochodowości w tym tygodniu" - napisali w tygodniku analitycy Banku Millennium.

Przetarg obligacji skarbowych odbędzie się w piątek, 26 stycznia.

Na rynkach bazowych długoterminowe obligacje od początku 2018 roku znacznie tanieją.

Od początku roku rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła o 25 pb do 2,65 proc., niemieckich o 15 pb do 0,58 proc., japońskich aż o 32 pb do 0,78 proc.

W przypadku polskich dziesięciolatek wzrost dochodowości w tym samym okresie sięgnął zaledwie 4 pb.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.