• <

EUR/PLN może zmierzać w kierunku 4,205; rentowności SPW w górę

pc

23.04.2018 15:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska EUR/PLN może zmierzać w kierunku 4,205; rentowności SPW w górę

Partnerzy portalu

EUR/PLN może zmierzać w kierunku 4,205; rentowności SPW w górę - GospodarkaMorska.pl

W bieżącym tygodniu złoty powinien osłabiać się do euro, a głównymi czynnikami mogą być wzrost awersji do ryzyka oraz oczekiwania na jastrzębie sygnały z EBC - oceniają eksperci. Na rynku długu spodziewają się kontynuacji korekty wzrostowej na rentownościach, która może sprowadzić dziesięcioletni benchmark do 3,2 proc.

RYNEK WALUTOWY

"W naszej ocenie kurs EUR/PLN w tym tygodniu kierować się będzie w stronę poziomu 4,2050 w szczególności, gdyby na amerykańskim rynku akcji trwała przecena, która przekłada się na wzrost globalnej awersji do ryzyka. W tym tygodniu kluczowe dla wyceny złotego nadal będą czynniki zewnętrzne" - napisali w raporcie analitycy Banku Millennium.

"Wydarzenia krajowe – jak pokazał dzisiejszy wyraźnie lepszy od konsensusu odczyt sprzedaży detalicznej – nie mają przełożenia na wartość polskiej waluty. Z tego powodu za najważniejsze wydarzenie uznajemy czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które mimo, iż nie przyniesie zmian stóp procentowych, to jednak może dać pierwsze sygnały, co do planu zakończenia programu skupu aktywów w tym roku. W przypadku realizacji takiego scenariusza zwyżka EUR/PLN może nawet przekroczyć wspomnianą wcześniej barierę 4,2050" - dodali.

Także w opinii analityków Alior Banku, kurs EUR/PLN może wzrastać, kluczowym testem będzie poziom 4,20.

"Złoty nie pokonał w kwietniu dotychczasowych dołków co sprawia, że coraz bardziej prawdopodobne staje się odbicie. Powyższe wydaje się realizować w ostatnich dniach, jednak testem nastrojów pozostaje obszar 4,2000. Wybicie pary powyżej oporu prawdopodobnie pogłębi osłabienie złotego względem euro" - napisali w raporcie walutowym eksperci Aliora.

RYNEK DŁUGU

Analitycy Banku Millennium spodziewają się kontynuacji ruchu korekcyjnego na rentownościach obligacji skarbowych.

"Na krajowym rynku długu trwa ruch korekcyjny, po tym jak przejściowo dochodowość 10-latki zniżkowała poniżej 3 proc. Z punktu widzenia analizy technicznej wzrostowy ruch dochodowości ma szansę kontynuacji w kolejnych dniach, po tym jak notowania wybiły się górą z obowiązującego kanału spadkowego. Tym bardziej, iż na gruncie fundamentalnym doszło do zdyskontowania znaczącej ilości pozytywnej dla wyceny SPW informacji (niska podaż, stabilizacja stóp procentowych), podczas gdy na rynkach bazowych dochodowość Bunda i UST zaczęła rosnąć. Spodziewamy się, iż przy utrzymaniu obecnego sentymentu inwestycyjnego bariera 3,20 proc. jest możliwa do osiągnięcia w tym tygodniu" - napisali.

Ich zdaniem, czwartkowa konferencja po posiedzeniu EBC może dać impuls do przeceny bunda.

"W przypadku jakikolwiek wzmianek na temat zakończenia programu skupu aktywów spodziewamy się, że Bund – poza ogólnie sprzyjającym wzrostowi dochodowości obligacji sentymencie – może zyskać dodatkowy argument za wzrostem rentowności" - dodali.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.