• <

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może odreagować; przecena krajowych SPW przejściowa

pc

04.07.2018 03:45 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: PLN może odreagować; przecena krajowych SPW przejściowa

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może odreagować; przecena krajowych SPW przejściowa - GospodarkaMorska.pl

Złoty może odreagować, jednak w tym tygodniu eurozłoty raczej nie spadnie do poziomu wsparcia 4,34 - ocenia Konrad Soszyński ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem wzrost rentowności krajowych SPW jest przejściowy.

"Dziś nastąpiło lekkie umocnienie złotego, który wczoraj był powyżej 4,40/EUR. Jednak nad rynkami cały czas wisi sprawa wojny handlowej (...) Na rynku długu miała dziś miejsce przecena. Na długim końcu krzywej rentowności wzrosły o 7-8 pb, a na krótkim 3 pb" - powiedział Soszyński.

Według ekonomisty, można spodziewać się odreagowania złotego. Kolejnym poziomem wsparcia dla PLN jest 4,34/EUR, jednak w tym tygodniu eurozłoty raczej nie spadnie do tego poziomu.

"Wierzymy w jakieś odreagowanie, bo poziom eurozłotego jest dość wysoki (...). Na razie wydaje się, że sytuacja powinna się troszkę uspokajać. Elementem ryzyka jest to, że jutro jest święto w Stanach" - powiedział.

Zdaniem Soszyńskiego, wzrost rentowności krajowych SPW jest przejściowy i na rynku długu również można spodziewać się odreagowania.

"Spodziewam się powrotu do 3,20 (rentowności 10-latki). W fundamentach nie dostrzegamy niebezpieczeństw" - powiedział.

Zdaniem ekonomistów z ING Banku Śląskiego, w III kwartale złoty będzie bardziej odporny na zawirowania niż inne waluty w regionie. W ich opinii długoterminowe perspektywy dla krajowych SPW są natomiast negatywne.

"Sektor motoryzacyjny w Polsce ma istotnie mniejsze znaczenie w kształtowaniu PKB niż ma to miejsce w Czechach czy na Węgrzech, dlatego też podniesienie ceł na import europejskich aut do USA silniej uderzy w koronę (CZK) oraz forinta (HUF)" - napisali w tygodniku.

"Długoterminowe perspektywy POLGBs są negatywne – w naszej ocenie polskie papiery prawdopodobnie stracą w ślad za Bundem pod koniec roku" - dodali.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.