• <

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może przełamać barierę 4,30; rentowność 10-latki stabilna

pc

03.09.2018 15:10 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może przełamać barierę 4,30; rentowność 10-latki stabilna

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może przełamać barierę 4,30; rentowność 10-latki stabilna - GospodarkaMorska.pl

Kurs EUR/PLN może wzrosnąć ponad 4,30 z uwagi na pogorszenie sentymentu do walut rynków wschodzących - oceniają eksperci. Ich zdaniem, w najbliższym czasie rentowność krajowej 10-latki powinna utrzymać się w okolicach poziomu 3,20 proc.

"Sentyment inwestycyjny do walut emerging markets ulega systematycznemu pogorszeniu. Złoty, mimo iż dysponuje solidnymi fundamentami – co zostało potwierdzone choćby piątkowym odczytem PKB za drugi kwartał – traci na wartości z uwagi na wyprzedaż walut z koszyka rynków wschodzących. Kłopoty tureckiej liry, argentyńskiego peso, indonezyjskiej rupii pośrednio odbijają się na wartości złotego" - napisano w tygodniowym raporcie Banku Millennium.

"Z tego powodu uważamy, iż kurs EUR/PLN może przełamać barierę 4,30. Liczne publikacje makroekonomiczne tego tygodnia będą wypierane przez wpływ eskalacji wojen handlowych na linii Pekin – Waszyngton" - dodano.

RYNEK DŁUGU


Ekonomiści Banku Millennium za najbardziej prawdopodobny scenariusz kształtowania się rentowności polskiej 10-latki uznają stabilizację wokół poziomu 3,20 proc.

"W naszej ocenie dobrze oddaje ona komfort Ministerstwa Finansów w finansowaniu tegorocznych potrzeb pożyczkowych oraz projekt przyszłorocznego budżetu z potencjalnymi czynnikami ryzyka z otoczenia zewnętrznego, które koncentrują się wokół obaw o wojny handlowe na świecie i turbulencje na rynkach finansowych – głównie emerging markets" - napisali w raporcie.

Autorzy raportu zwracają uwagę na niewielką amplitudę wahań rentowności na krajowym SPW w ubiegłym tygodniu.

"Przez zdecydowaną większość omawianego okresu dochodowość 10-letniego benchmarku oscylowała wokół poziomu 3,17 proc., by dopiero na koniec minionego tygodnia wzrosnąć o 3 bps w ślad za wyprzedażą aktywów rynków wschodzących" - napisali.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.