• <
gryfia_70lat

Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO]

jm

15.05.2022
Pokaż cały artykuł
Poezja w Gdyni. MSC Poesia rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gospodarka Morska

Wycieczkowiec MSC Poesia jako pierwszy w tym roku statek tego typu zawitał do Portu Gdynia. Jednostka zawinęła do Gdyni w niedzielę 15 maja.


MSC Poesia pływa pod flagą Panamy w barwach linii MSC Cruises, będących częścią jednej z największych grup żeglugowych na świecie – MSC. Jednostka ma 294 metry długości, 32 metry szerokości i nośność 92 627 ton. Wycieczkowiec powstał w 2008 roku w stoczni Aker Yards we francuskim St. Nazaire. Na jego 12 pokładach pasażerskich podróżować może około 3 tysięcy osób w 1 275 kabinach i blisko 1000 członków załogi. Łącznie statek posiada 16 pokładów.

Do Polski statek przypłynął z Warnemunde w Niemczech. Z Gdyni MSC Poesia popłynął w dalszy rejs do Kłajpedy. Jego trasa biegnie jeszcze przez Rygę, Helsinki, Sztokholm i Tallin, skąd przez cały Bałtyk wraca do Kopenhagi. Do Gdyni zawinie ponownie 26 maja.

Według wstępnych szacunków w Gdyni ma pojawić się w tym roku 39 wycieczkowców, niektóre po kilka razy, aczkolwiek liczba zawinięć może się dynamicznie zmieniać. Tak zresztą stało się już w tym roku – pierwsze zawinięcie do Gdyni miało się pierwotnie odbyć 28 kwietnia. Tak się jednak nie stało.

MSC Poesia otworzył jednak sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia na dobre. Już dwa dni później, we wtorek 17 maja, w Gdyni pojawi się rekordowy dla portu cruiser – Sky Princess. Jednostka mierzy dokładnie 329,8 metrów długości. Tym samym pobity zostanie poprzedni rekord, który należał do Norwegian Gateway o długości 325,7 metrów. Jednostka ta pojawiła się w Gdyni w 2019 roku. Sky Princess zgodnie z aktualnym harmonogramem ma pojawić się przy Nabrzeżu Francuskim w tym roku łącznie trzykrotnie – podziwiać ją będzie można także 20 lipca i 6 września.

W 2019 roku, przed wybuchem pandemii, wycieczkowce pojawiły się w Gdyni 54 razy. Oczywiście liczba ta spadła w trakcie walki z pandemią, wiele wskazuje jednak na to, że 2022 rok może być pierwszym, w którym statystyki w końcu podskoczą. Wpływ na to ma też wojna w Ukrainie – linie wycieczkowe wycofały się z zawijania do bałtyckich portów rosyjskich, zamiast tego część z nich pojawi się w portach trójmiejskich.


Dziękujemy za wysłane grafiki.