Cadeler podpisał z firmą Siemens Gamesa umowę na montaż w 2026 roku 26 turbin wiatrowych na terenie morskiej farmie wiatrowej Aflandshage, zlokalizowanej na południe od Kopenhagi. Jest to powrót firmy na rodzime wody.
Od kilku dni kluczowym tematem w mediach branżowych jest odłączenie od sieci ostatnich bloków jądrowych w Niemczech - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2. Krok spotkał się z dużą krytyką. Odejście naszych sąsiadów od atomu kontrastuje z trendem wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie ze względu na cele klimatyczne.
Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz inwestor Ocean Breeze Energy podpisali kontrakt na długoterminowe dostawy bezemisyjnej energii (PPA) z morskiej farmy wiatrowej Bard Offshore 1. Elektrownia już od 2013 r. dostarcza energię do niemieckiej sieci.
Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
Do 25 kwietnia br. można składać uwagi do najnowszego projektu planu rozwoju sieci w Niemczech w latach 2037-2045. Po raz pierwszy plan uwzględnia system sieciowy będący podstawą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r. Dokument zakłada, że w 2037 r. Niemcy będą dysponować już rozbudowaną infrastrukturę wodorową.
Spółka Maersk Supply Service poinformowała, że nawiązała współpracę z GustoMSC w celu zaprojektowania nowej generacji statku do instalowania morskich farm wiatrowych.
Amerykańska firma Entrion Wind poinformowała, że Entrion Wind zatwierdził studium wykonalności dla projektu monopala EPR. Ten rodzaj fundamentu będzie można instalować na głębokościach nawet do 120 metrów.
W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej, Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem med
W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
Na początku kwietnia do portu Inkoo w Estonii przybył ze Stanów Zjednoczonych tankowiec Vivit Americas LNG na zamówienie spółki Elenger. Jest to pierwsza amerykańska partia gazu dostarczona do Estonii z USA.
Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC
Pojazd nawodny Drix zmienia spojrzenie na morską autonomiczność
Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim