• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.

Pokaż cały artykuł
Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Relacja na żywo została zakończona.


17 września oficjalne otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości pojawili się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Otwarcie przekopu relacjonowaliśmy na żywo.

[Aktualizacja 14:49]


Po przepłynięciu Zodiaka II i Kapera-2 część oficjalna uroczystości została zakończona. Śluzę pokonuje teraz Orkan. Wieczorem w okolicy odbędą się koncerty i pikniki rodzinne, specjalny koncert odbędzie się także w Elblągu.


[Aktualizacja 14:41]


Po otwarciu śluzy jako pierwszy wyruszył statek Zodiak II. Statek przepłynął śluzę przy dźwiękach muzyki granej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Za nim wyrusza statek Straży Granicznej SG-312 Kaper-2.


[Aktualizacja 14:26]


Prowadzący opisuje okręt ORP Piorun, który również zacumowany jest przy śluzie. Zgromadzeni czekają wciąż na zakończenie śluzowania.


Wiesław Piotrzkowski mówi, że ze względu na warunki pogodowe nie mogły na uroczystość dotrzeć jednostki z Elbląga.


[Aktualizacja 14:21]


Prowadzący opisuje procedurę otwierania śluzy i mostu, zebrani goście zbierają się blisko statku Zodiak II by zobaczyć jak otwiera się most. W szczegółach opisuje wszystko dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski, który zapowiada, że po otwarciu śluzy statek ruszy w drogę do Gdańska.


[Aktualizacja 14:16]


Następuje oficjalne otwarcie śluzy. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski melduje gotowość, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłasza, że "droga wodna łącząca zalew wiślany z morzem bałtyckim w dniu dzisiejszym została otwarta".


Piotrzkowski łączy się z kapitanem Portu Nowy Świat: „Proszę rozpocząć śluzowanie”. „Procedura śluzowania rozpoczęta” - odpowiada kapitan portu Nowy Świat kpt. ż.w. Paweł Perkoz.

Nad kanałem i kapitanatem przechodzi burza.


[Aktualizacja 14:13]

Kaczyński dziękuje Zbigniewowi Sulatyckiemu. Mówi, że jego słowa są miłe, ale niezasłużone.

„Chciałem przypomnieć zasługi ludzi z Elbląga. Takich ludzi, jak wspomniany tutaj były prezydent Elbląga i poseł na sejm, świętej pamięci Jerzy Wilk. On już śmiertelnie chory przyjeżdżał tutaj, żeby patrzeć na postęp prac. Jeszcze raz muszę wspomnieć Leonarda Krasulskiego, szefa Prawa i Sprawiedliwości tej ziemi. On też przez cały czas był w to zaangażowany. Takich ludzi było dużo więcej. Ja tą sprawę podjąłem i byłem listonoszem, którzy przenosił to do Warszawy. Później miałem okazję pełniąc różne funkcje tę sprawę popychać, ale to tylko tyle. Pamiętajmy o ludziach z Elbląga.”

[Aktualizacja 14:05]

„Nie ma wolności państwa, które nie zna swojej historii. Karty naszej ojczyzny są pisane sinusoidą. Ile to razy nasi poprzednicy zrywali się, żeby Polska była krajem szczęśliwym, niepodległa, i kochała wszystkich ludzi.” - mówi Sulatycki.

Sulatycki mówi o historii, o relacjach z sąsiadami. „Mamy tą wewnętrzną siłę, mocne serce, które bardzo mocno bije, i się nigdy nie dajemy.” Mówi, że w trakcie II Rzeczypospolitej i dużych inwestycji tamtego czasu nie słyszało się, żeby ktoś negatywnie oceniał te działania.

„Z przykrością patrzę i słucham, jak można, żeby właściciel, mieszkaniec domu rodzinnego, a może wynajętego, wszystko robił, żeby ten dom utopić. Przecież powinniśmy się cieszyć ze wszystkiego. Dzisiaj rzecz niemożliwa stała się możliwa – ten przekop. Takich przykładów można bardzo wiele powiedzieć.” Sulatycki mówi o „niektórych mieszkańcach naszej ziemi”, którzy atakowali przekop i byli na „nie”.

[Aktualizacja 13:58]

Przemawia Leonard Krasulski, poseł PiS.

Dziękuje między innymi rybakom, którzy sygnalizowali konieczność budowy kanału.

Na mównicę wchodzi Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego.

[Aktualizacja 13:52]

Adamczyk mówi o tym, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa".

"Za wizjami, za odwagą, idą ludzie, którzy piszą strategie, pisza program wyborczy opracowują strategie finansowe, decydują o tym, że te wizje są wprowadzane w życie. To ludzie Prawa i Sprawiedliwości".

"To nie tylko Via Carpatia, Autostrada A1, nie tylko kanał, który prowadzi autonomicznie i suwerennie do Świnoujścia, nie tylko Rail Baltica, ale to bezpieczne drogi gminne, powiatowe. Za tym idą setki miejsc pracy, za tym idzie rozwój."

Adamczyk dziękuje inżynierom, projektantom, nadzorcom, pracownikom.

"Okazuje się, że możemy być liderem w realizacji trudnych projektów budowlanych nie tylko w Europie, ale i na świecie".

"Proszę pozwolić mi podziękować również panu ministrowi Markowi Gróbarczykowi" - na sali rozlega się aplauz. Adamczyk mówi o determinacji Gróbarczyka i Urzędu Morskiego w Gdyni.

[Aktualizacja 13:46]

Przemawia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

[Aktualizacja 13:42]

Przemawia premier Mateusz Morawiecki.

"Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości. Zrywamy dzisiaj symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści ZSRR na Polskę ostatnie pęta naszej w zależności od Związku Radzieckiego a później od Rosji".

"Ten kanał to nie jest zwykły kanał żeglugowy. On niesie ważną historię" - Mateusz Morawiecki. "We współczesności pierwszym, który rzucił hasło przekopu przez Mierzeję Wiślaną był prezydent Lech Kaczyński, później to dzieło w 2006 roku podjął premier Jarosław Kaczyński. To dzieło zostało gwałtownie przerwane wraz ze zmianą rządów".

Morawiecki przechodzi do polityki, mówiąc, że trwa "specjalna operacja przefarbowania pewnego polityka na polskiego patriotę".
W jego ocenie "o tym trzeba szczególnie pamiętać w tych dniach, bo jesteśmy świadkami specjalnej operacji, specjalnej operacji politycznej, operacji przefarbowania, przefarbowania tego człowieka i tej grupy politycznej, (...) który był wielkim sojusznikiem i przyjacielem Angeli Merkel i sojusznikiem Putina, przefarbowania na polskiego patriotę" - dodał.

"Nie pozwolimy na tę operację przefarbowania" - stwierdził Mateusz Morawiecki

[Aktualizacja 13:32]

Jarosław Kaczyński mówi, że Lech Kaczyński mówił, że Polska jest poważnym państwem. "Dzisiaj udowadniamy, że Polska jet poważnym państwem. Dlatego, że nikt nie potrafi nas zatrzymać w ważnych inicjatywach, ale też dlatego, że jesteśmy sprawczy".

"Trzeba to rozwijać. To jest pierwszy krok, najważniejszy, decydujący. Ale musimy myśleć dzisiaj o kolejnych" - prezes PiS. "Wierzę, że to początek czwartego portu Rzeczypospolitej, że to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi. Ale przede wszystkim wierzę, że to kolejny akt tego, co przez długie lata było naszym marzeniem, także po 1989 roku - by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna, i była silnym, poważnym, liczącym się państwem" - mówi Kaczyński.

[Aktualizacja 13:28]

Kaczyński mówi o tym, że inwestycja mogła być zrealizowana już dawno. Przypomina posła Jerzego Wilka i innych posłów i polityków zaangażowanych w budowę kanału.

[Aktualizacja 13:24]

Duda dziękuje Jarosławowi Kaczyńskiemu, Beacie Szydło, Mateuszowi Morawieckiemu, posłom, senatorom, projektantom i budowniczym.

"Cześć i chwała wszystkim tym, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji, i podziękowania. Niech żyje Polska!" - kończy prezydent. Na mównicę wchodzi Jarosław Kaczyński.

[Aktualizacja 13:22]

Prezydent Duda mówi o symbolicznej dacie 17 września, ataku ZSRR na Polskę. "Dzisiaj, po latach, tą suwerenność odzyskujemy. Odbudowujemy siłę w tej części wybrzeża. Pokazujemy, że jesteśmy samorządni i zdolni do budowania takich wielkich inwestycji".

Duda mówi o tym, że dużą inwestycją, większą od kanału, był program 500+. Mówi także, że kolejną inwestycją jest tunel w Świnoujściu. "Niedługo otworzymy tunel, który prawie jest gotowy. Dalej będzie Centralny Port Komunikacyjny i wszytko, co z nim związane".

"Nie słuchajcie wszystkich tych, którzy liczą, że zbudowanie tej inwestycji to tylko zainwestowane pieniądze. Przekonacie się, że to pieniądze, które się zwrócą w ciągu najbliższych lat, one już się zwracają".

[Aktualizacja 13:18]

"Port Elbląski de facto popadł w zapomnienie przez te wszystkie problemy." - mówi Duda. Mówi o tym, że jeszcze zostało trochę pracy nad samym torem żeglugowym do Portu Elbląg, ale sam kanał jest gotowy i umożliwia działania żeglugowe. "W naszych uwarunkowaniach geopolitycznych taka inwestycja jest zawsze atakowana" - mówi. "Powody ataku są podszyte wielkim złem. Ukończenie tej inwestycji to zwycięstwo na przekór wielkim interesom i wielkim pieniądzom, które te interesy wspierają".

"Nie chodzi o to, żeby tu mogły przepływać największe statki. Od tego mamy inne porty. Chodziło o to, żeby symbolicznie ta droga była otwarta, żeby nie trzeba było pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny".

[Aktualizacja 13:14]

"Jako prezydent Rzeczypospolitej Polski, który z ramienia i decyzji moich rodaków sprawuje niezwykły mandat, chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia geopolitycznego Polski, mimo wichrów wojen, milionowych strat w narodzie, mimo wszystkich przeciwności, trudnych czasów, mimo lat komunizmu i wszystkiego tego, co stało się w ciągu ostatnich 30 lat Polska zwycięża, zwycięża dziś tutaj, na Mierzei Wiślanej" - mówi Duda.

Prezydent mówi, że otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję to "wielkie zwycięstwo Polski, patriotów i tych, którzy rozumieją znaczenie suwerenności". "Państwo, które rozumie swój potencjał i znaczenie, nie może sobie pozwolić na to, by być zależnym, by ktoś inny decydował o jego ważnych i strategicznych sprawach". Andrzej Duda mówi o tym, że na Zalew Wiślany od 1945 roku nie można było wpłynąć bez zgody Rosji.

[Aktualizacja 13:09]

Na mównicę wchodzi prezydent Andrzej Duda.

[Aktualizacja 13:05]

Uroczystość się oficjalnie rozpoczęła. Prowadzący powitał gości. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej gra hymn Polski, następuje podniesienie flagi.

[Aktualizacja 12:56]

Prowadzący opisuje jednostki pływające, które zostały zgromadzone, by przepłynąć dziś przez kanał. Są to między innymi statki SAR oraz Zodiak II.

[Aktualizacja 12:49]

Prowadzący przybliża historię przekopu, tymczasem na miejscu pojawili się już Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński.


[Aktualizacja 12:00]

W ramach otwarcia kanału żeglugowego w Kapitanacie portu Nowy Świat przemawiać mają m.in. prezydent, premier, prezes PiS i minister infrastruktury. Przez śluzę przepłynąć ma także pierwszy statek - jednostka Urzędu Morskiego w Gdyni, statek Zodiak.

Uroczystość rozpocznie krótki koncert orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego z Nakła nad Notecią.

W miejscach udostępnionych dla publiczności zgromadziło się dużo osób, pośród nich są zarówno zagorzali przeciwnicy, jak i zwolennicy przekopu i polityki rządu.


CZYTAJ więcej: 

Przekop Mierzei otwarty. O czym mówili politycy?
Jakie są pomysły na gospodarcze ożywienie Zalewu Wiślanego?
Czy przekop Mierzei przyciągnie turystów z zagranicy do Elbląga?
18 września jacht "Legia” przepłynie przez nowo otwarty kanał przez Mierzeję Wiślaną
Ideę połączenia polskich portów Zalewu Wiślanego z morzem podnoszono po 1945 r. kilkukrotnie

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.