• <
mewo_2022

NED-Project. „Już dziś mocno wyróżniamy się na tle konkurencji”

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas NED-Project. „Już dziś mocno wyróżniamy się na tle konkurencji”

Anna Konopka

10.05.2021 Źródło: własne

Branża morska i sektor MEW, to pożądany kierunek rozwoju technologii, kompetencji i budowania długofalowej polityki bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Doskonale wie o tym firma NED-Project z Gdańska, która ma spore szanse nawiązania współpracy na projekty statków na polskie farmy wiatrowe.

Pokaż cały artykuł
NED-Project. „Już dziś mocno wyróżniamy się na tle konkurencji” - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe/OHT/Boskalis/NED-Project

Branża morska i sektor MEW, to pożądany kierunek rozwoju technologii, kompetencji i budowania długofalowej polityki bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Doskonale wie o tym firma NED-Project z Gdańska, która ma spore szanse nawiązania współpracy na projekty statków na polskie farmy wiatrowe. 

 W kontekście informacji na temat przyznania morskim projektom MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci, warto wspomnieć również o zrównoważonym rozwoju rodzimego przemysłu w tym sektorze.

 – Jak się okazuje, istnieje cały szereg dostawców, którzy nie tylko „wchodzą w farmy wiatrowe” ale już posiadają wiedzę i zrealizowane projekty – mówi Zbigniew Szyca, prezes NED-Project, firmy, która od lat funkcjonuje w branży morskiej.

Przedsiębiorstwo znane jest m.in. z tak spektakularnych działań, jak wydobycie wraku Costa Concordia.

Z duchem czasu

– Ostatnio było o nas głośno przy ogłoszonym projekcie Earth 300 jachtu z napędem atomowym. Idziemy więc z duchem czasu – cieszy się. – Wyróżnia nas bogate doświadczenie i portfolio zrealizowanych projektów przez ostatnie lata. Wśród nich są m.in. w prace w sektorze „Wind&Offsore”, a rezultatem jednostki wybudowane na bazie projektów NED-Project, a które z powodzeniem obsługują branżę „Wind&Offsore”.

 Gdańska firma z ponad 30-letnią tradycją, pochwalić się może wieloma ciekawymi działaniami. 

– Wśród nich znalazł się projekt holownika elektrycznego, którego bazą były wcześniej wybudowane jednostki czy projekt jednostki do układania kabli dla armatora z Niemiec - obecnie w użyciu we flocie holenderskiej firmy Boskalis oraz jeden z bardziej uniwersalnych statków półzanurzalnych typu heavy lift Albatross. Statek ten przekonwertowany z tankowca już od ponad 5 lat z sukcesami dla armatora transportuje ładunki (również elementy farm wiatrowych) pod znakiem norweskiego armatora Offshore Heavy Transport z Oslo – opowiada prezes.

Przyszłość sektora morskich farm wiatrowych

Na tym nie koniec dobrych wieści. NED-Project jest w trakcie prac nad kolejnymi projektami statków dedykowanych głównie do wykorzystania w sektorze morskich farm wiatrowych.

 – Na etapie przygotowania projektów MEW na Bałtyku oraz potrzeb przyszłych operatorów rozsądne i logiczne wydaje się rozpoczęcie współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami – zauważa Zbigniew Szyca. – Jednym z nich z pewnością jest NED-Project, jako firma prężnie działająca na rynku i dawno gotowa by angażować potencjał intelektualny, wiedzę oraz gotowe rozwiązania projektów.

Trwa współpraca z USA. Są gotowi na kolejne wyzwania

W ostatnim czasie, otwarta wizja projektowa oraz kompetencje w podejściu zarówno do aspektów inżyniersko-projektowych, jak i biznesowych otworzyły dla NED-Project drogę do współpracy z klientem z USA.

– Realizujemy projekt jednostki instalacyjnej nowej generacji typu jack-up gotowej do instalacji turbin 12MW+. Wyróżni ją wysoka innowacyjność i możliwości na tle konkurencji – deklaruje Zbigniew Szyca, prezes NED-Project.


Źródło:
własne

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.