• <

Największe w Polsce suwnice już stoją przy nabrzeżu w DCT

Dodano: 18.07.2016
Trzy z pięciu ogromnych suwnic STS zostały zainstalowane przy nabrzeżu budowanego przez DCT terminalu kontenerowego T2. Te największe tego typu urządzenia w Polsce mają pomóc DCT w wejściu do ścisłej czołówki największych terminali w Europie.

Liczby mówią same za siebie. Suwnice STS mają 82 metry wysokości i ramiona o długości 78 metrów, które pozwolają im na obsługę 25 rzędów kontenerów. Łącznie w DCT zainstalowanych będzie pięć tego typu suwnic. Następne dwie zostaną dotarczone w sierpniu.

Suwnice dostarczane są do Gdańska w częściach z fabryki Liebherr w Irlandii. Montażem STS-ów na miejscu zajmuje się trójmiejska firma Portowy Zakład Techniczny specjalizująca się w montażu, instalacji oraz przeładunkach konstrukcji wielkogabarytowych. To właśnie pracownicy tego zakładu posadowili dziś (18.07) trzy suwnice na szynach.

Całość zamówienia czyli kompleksowy montaż oraz instalacja wszytkich urządzeń zrealizowana zostanie przez PZT do końca listopada. Zlecenie obejmuje również montaż 15 suwnic placowych RTG firmy Konecranes, w które wyposażony będzie nowy terminal.

Dzięki drugiemu nabrzeżu DCT podwoi swoje zdolności przeładunkowe do 3 mln kontenerów 20 stopowych rocznie, co pozwoli mu wejść do ścisłej czołówki największych terminali w Europie. Terminal ma zostać uruchominony to końca 2016 roku.

***

DCT jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Terminal DCT, zlokalizowany w samym sercu Morza Bałtyckiego – w Porcie Gdańskim, jest najbardziej wysuniętym na wschód terminalem w grupie głębokowodnych portów północno-europejskich między Gdańskiem i Le Havre.

Terminal obsługuje polski import, eksport, tranzyt oraz tranzyt morski. Dzięki dobremu dostępowi ze strony morza zapewnionemu przez kanał podejściowy o głębokości 17 m oraz do 16,5 m wzdłuż nabrzeża, braku zalodzenia oraz doskonałym możliwościom operacyjnym, DCT jest naturalnym hubem dla obrotu ładunków skonteneryzowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę realizowanym przez polski rząd i miasto Gdańsk, terminal DCT jest bardzo dobrze połączony z miejscami zlokalizowanymi w głębi lądu oraz jest prawdziwą bramą do Europy Środkowo-Wschodniej.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.