• <
mewo_2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]
Pokaż cały artykuł
MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]  - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.

MFW Bałtyk I będzie jedną z największych pod względem zainstalowanej mocy farm wiatrowych na polskich wodach spośród dziesięciu wszystkich, jakie powstaną w ramach pierwszej rundy pozwoleń lokalizacyjnych. Nad projektem pracują wspólnie światowy gigant energetyczny Equinor oraz rodzima grupa energetyczna Polenergia. Farma będzie dysponowała mocą 1560 MW. Zlokalizowana będzie na granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, około 81 kilometrów w linii prostej na północ od Łeby, na wodach o głębokości 25-35 metrów. W tamtejszym porcie znajdować się będzie port serwisowy – w tym celu deweloper wykupił już odpowiednią działkę.

– Farma będzie dostarczać czystą energię do około dwóch milionów polskich domów – zapewnia Eirik Strøm Uthaug, Project Director MFW Bałtyk I.

Aby odpowiednio zaprojektować i rozplanować konkretne prace inwestycyjne, niezbędne są jednak dokładne wyniki badań warunków panujących na obszarze planowanej farmy. Cały program badań jest konieczny do przeprowadzenia całościowej oceny oddziaływania i uwarunkowań projektu oraz efektywności funkcjonowania przyszłej farmy wiatrowej.

– Kampania toczy się już od roku i złożyły się na nią różne badania prowadzone przez statki i samoloty – mówi Eirik Strøm Uthaug.

Jednym z elementów realizowanego programu badań są pomiary prowadzone za pomocą specjalnej pławy, zainstalowaną na zlecenie deweloperów wspólnie przez specjalizującą się w tego typu działaniach firmę MEWO z podgdańskiego Straszyna oraz australijską RPS.

Trzymodułowa pława meteorologiczna wyposażona została w laserowe czujniki LiDAR (Light Detection and Ranging) oraz inne urządzenia do pomiaru właściwości akwenu. Boja zbiera informacje zarówno pod wodą, jak i nad jej powierzchnią. Mierzy między innymi moc i kierunek wiatru, ale także temperaturę powietrza, ciśnienie barometryczne, wysokość i okresowość fal. LiDAR rejestruje moc i kierunek podmuchów wiatru na 11 różnych wysokościach, aż do poziomu, na jakim znajdować się będzie wierzchołek łopat planowanych turbin wiatrowych. Pod wodą natomiast pława zbiera informacje m.in. o prądach morskich czy zasoleniu.

– Boja RPS Lidar 4.5 mierzy siłę wiatru nawet do 300 metrów w górę używając ZX Lidar. To bardzo precyzyjne pomiary – tłumaczy Gerard Mulholland z RPS.

Boja została zmontowana w całość i wyposażona w odpowiednie oprzyrządowanie w bazie MEWO w Straszynie pod okiem specjalistów z RPS. Po sprawdzeniu, czy wszystkie czujniki odpowiednio działają, została przetransportowana do Gdyni oraz przeholowana na miejsce budowy przyszłej farmy wiatrowej przy pomocy należącego do MEWO statku. Po dotarciu na miejsce, pława została zakotwiczona i rozpoczęła pracę. Zbierane przez nią dane są w sposób ciągły przekazywane na brzeg, jako że urządzenie posiada szereg możliwości komunikacyjnych. Jak powiedział Gerard Mulholland z RPS, boja została wyposażona m.in. w łączność szerokopasmową Iridium, modem RUTX i Wi-Fi 4G, dzięki czemu dane będą mogły być odczytywane przez RPS z drugiej półkuli.

Jednak, jak zaznacza Lucjan Gajewski, wiceprezes ds. rozwoju MEWO, część informacji pobierana jest bezpośrednio z boi za pomocą statku – w takich działaniach na etapie trwania badań inwestorzy będą współpracować dalej z MEWO.

– Pomimo tego, że dane są automatycznie wysyłane drogą satelitarną bezpośrednio do centrum obróbki danych, mimo wszystko surowe dane pozyskuje się najczęściej podpływając statkiem i zgrywając z urządzeń pomiarowych – mówi Gajewski.

Na obszarze planowanej Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk I pława wyposażona w LiDAR będzie pracować przez 12 miesięcy.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.