• <
KONGSBERG_2023

Latarnie Gospodarki Morskiej wręczone. Kogo docenili internauci?

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Latarnie Gospodarki Morskiej wręczone. Kogo docenili internauci?
Latarnie Gospodarki Morskiej wręczone. Kogo docenili internauci? - GospodarkaMorska.pl

Anna Konopka

06.10.2022

Po raz trzeci wręczyliśmy Latarnie Gospodarki Morskiej, nagrody promujące działalność firm z branży morskiej. Tegoroczne statuetki do laureatów powędrowały podczas gali konferencji "Rejs z GospodarkaMorska.pl" 4 października. Dzięki głosom internautów w tegorocznej odsłonie konkursu laureatami zostały spółki: Hydromega z Gdyni oraz biuro projektowe Seatech Engineering z Gdańska, natomiast wyróżnienie otrzymała firma Eleship z Gdańska.

Pokaż cały artykuł
Latarnie Gospodarki Morskiej wręczone. Kogo docenili internauci? - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Po raz trzeci wręczyliśmy Latarnie Gospodarki Morskiej, nagrody przyznawane za osiągnięcia w branży morskiej. Tegoroczne statuetki do laureatów powędrowały podczas gali konferencji "Rejs z GospodarkaMorska.pl" 4 października. Dzięki głosom internautów w tegorocznej odsłonie konkursu zwycięzcami zostały spółki: Hydromega z Gdyni oraz Seatech Engineering z Gdańska, natomiast wyróżnienie otrzymała firma Eleship z Gdańska. 

– Przyznana nagroda stanowi podsumowanie 30 lat pracy nad opatentowaną technologią za co jestem bardzo wdzięczny – komentował Zbigniew Zienowicz, prezes zarządu Hydromega, jeden ze zwycięzców konkursu.

Prezes podkreślił, że nagroda jest wyrazem uznania dla pracy zespołu polskich inżynierów, którzy rozwiązali problem nierozwiązywalny w branży stoczniowej w całej jej historii.

– To naprawdę duży sukces, który przekuwamy na skuteczną walkę o rynki już nie tylko krajowe, ale i światowe, wykazując od 2022 roku również to, jaki pozytywny wpływ ma nasza technologia na ograniczanie emisji CO2 – dodał prezes Zienowicz. 

Spółka Hydromega powstała w 1988 roku. Od ponad trzech dekad zajmuje się projektowaniem i produkcją układów hydrauliki siłowej oraz automatyką przemysłową. Jak podkreślają jej przedstawiciele, doświadczenie w branży, niezawodność oraz sprawdzone rozwiązania są podstawą dobrze przygotowanej oferty dla przemysłu stoczniowego, wydobywczego, mechanicznego, budowlanego oraz rolniczego.

Druga Latarnia Gospodarki Morskiej powędrowała do gdańskiego biura projektowego Seatech Engineering. Podczas gali naszej konferencji na morzu statuetkę odbierali prezes Adam Ślipy oraz wiceprezes Mariusz Czajkowski.

– Oceanograf jest przykładem projektu zbudowanego w polskiej stoczni dla polskiego armatora na podstawie polskiego projektu według przepisów polskiego towarzystwa klasyfikacyjnego – podkreślił wiceprezes Czajkowski dodając, że największą trudnością w projekcie tej jednostki było pogodzenie oczekiwań zamawiającego przy jednocześnie postawionych ograniczeniach z tym, co umożliwiają prawa fizyki. 

– Nie byłoby to możliwe bez pracy i zaangażowania wielu osób i firm również spoza organizacji Seatech, chociażby naszych obecnych tu konkurentów: firm Eleship i Hydromega.

Wiceprezes dziękował osobom, których zasługą jest osiągnięcie kontraktowych parametrów jednostki, w szczególności prędkości kontraktowej i zanurzenia kontraktowego.

– Główną projektantką jednostki była Jolanta Jaworska, nieocenioną rolę odegrał nieobecny już wśród nas, nieodżałowany pan Wojciech Żychski, dla którego był to ostatni projekt, w którym brał udział, postać której nikomu ze środowiska raczej nie muszę przybliżać – wspominał. – Chcę również docenić rolę jaką odegrał w tym projekcie pan Roman Buńka, którego nadzór nad ciężarami i środkami ciężkości odegrał kluczową rolę w osiągnięciu zanurzenia kontraktowego.

Przedstawiciele Seatech podziękowali również swojemu klientowi, stoczni Nauta, za obdarzenie zaufaniem. – Umożliwienie wykonania projektu pozwoliło na rozbudowanie portfolio o tak zwany “Proven Design”, który praktycznie zawsze jest warunkiem umożliwiającym pozyskanie zlecenia na zaprojektowanie nowej jednostki – tłumaczył. 

Biuro projektowe Seatech Engineering zostało założone w 2003 roku i specjalizujące się w branży okrętowej. Firma koncentruje się na projektowaniu statków specjalistycznych takich jak statki sejsmiczne, pogłębiarki, statki rybackie, sejnery, wielofunkcyjne barki, platformy jack-up, morskie statki badawcze, statki pasażerskie, katamarany, statki morskie i statki o napędzie LNG.

Natomiast wyróżnienie podczas trzeciej edycji przyznania nagród Latarnie Gospodarki Morskiej internauci przyznali firmie Eleship. Spółka została założona w lutym 2011 roku, świadczy usługi w zakresie projektowania systemów i urządzeń elektrycznych, radia i łączności, systemów automatyki i alarmowych dla jednostek morskich.

Podczas gali wręczono specjalne jubileuszowe Latarnie Gospodarki Morskiej dla obchodzących 70-lecie: Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" ze Szczecina i firmy Famor z Bydgoszczy.

Głosowanie online - wybieramy laureata Nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich" spośród nominowanych przez Kapitułę Polskiego Forum Technologii Morskich

8% ELESHIP Sp. z o.o.
Za opracowanie systemu ELRoute, który jest metodyką projektowania i monitorowania przebiegów kablowych na jednostkach morskich takich jak statki, platformy wiertnicze barki i inne konstrukcje wykorzystywane na morzu wymagające okablowania elektrycznego lub sygnałowego

47% Hydromega Sp. z o.o.
Za opracowanie i wdrożenie technologii HAMER zapewniającej skuteczne płukanie dużych hydraulicznych systemów statkowych

45% SEATECH ENGINEERING Sp. z o.o.
Za wykonanie projektu wielozadaniowej jednostki naukowo-badawczej Oceanograf dla Uniwersytetu Gdańskiego spełniającej wymagające założenia projektowe oraz odpowiadającej na zastane ograniczenia techniczne i technologiczne, będące kluczowym wyzwaniem w projekcie.

Głosowanie zakończone

Głosów: 23645

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.