• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Zabytkowy trójmasztowiec Le Marité zaprasza do zwiedzania

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zabytkowy trójmasztowiec Le Marité zaprasza do zwiedzania
Zabytkowy trójmasztowiec Le Marité zaprasza do zwiedzania - GospodarkaMorska.pl

ew

Zabytkowy trójmasztowiec Le Marité wraz z pływającą wystawą „Exotic Taste of Europe” zawinął do Gdyni! To trzecia już i ostatnia wizyta Le Marite w Polsce.

Na pokładzie statku znajduje się sponsorowana przez UE wystawa fotograficzna „Exotic Taste of Europe”. Statek i wystawa będą dostępne dla zwiedzających w terminie od 28 kwietnia do 2 maja 2019 r. w godzinach od 9.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny. To naprawdę ostatnia okazja, by zwiedzić statek i obejrzeć wystawę. Zapraszamy!

Tematem wystawy „Exotic Taste of Europe” są fotografie ukazujące uprawy owoców i warzyw w tzw. RUP, czyli ultraperyferyjnych regionach Europy, takich jak Gwadelupa i Martynika (Francja), Madera (Portugalia) i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania). Uprawia się tam m.in. banany, winogrona, awokado i pomidory. Fotografie przedstawiają majestatyczne krajobrazy, a także portrety rolników pracujących na plantacjach oraz owoce ich pracy.

W dniu 29 kwietnia 2019 r. kapitan Mathieu Alluin i jego załoga będą gościć uczniów z francuskiej szkoły podstawowej mieszczącej się przy SP 13 w Gdyni. Dzieci będą miały okazję zwiedzić statek oraz uczestniczyć w specjalnej lekcji. Lekcja jest częścią projektu szkolnego mającego na celu budowanie świadomości i wiedzy na temat ultraperyferyjnych regionów Europy i ich produktów rolnych wśród dzieci w Europie kontynentalnej.

Ważną częścią lekcji jest wymiana rysunków pod hasłem „Narysuj mi RUP” dedykowana wspieraniu interakcji między dziećmi z Europy kontynentalnej a dziećmi z ultraperyferyjnych regionów Europy. Wymiana nastąpi podczas inauguracji wystawy w poniedziałek 29.04, w której uczestniczyć będą Alain Mompert, konsul honorowy Francji w Trójmieście, Karym Bagoee ze stowarzyszenia producentów bananów UGPBAN, jeden z organizatorów kampanii, Adam Meller, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia SA oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Gdynia i środowisk biznesowych Pomorza.

Kampania i jej inicjatorzy

Wystawa „Exotic taste of Europe” na pokładzie statku „Le Marité” od maja 2017 roku odwiedza europejskie miasta portowe i będzie to robić do końca tego roku. W ciągu ostatnich dwóch lat 33 000 odwiedzających przybyło na pokład historycznego trójmasztowca, aby zwiedzić statek i zobaczyć wystawę. Kolejne przystanki na ten rok to Rostock i Brema (Niemcy), Gandawa (Belgia), Figueira (Portugalia), Malaga (Hiszpania) i Marsylia (Francja).

Kampanię współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej pod hasłem „Znak jakości z zamorskich krajów zrodzony pod szczęśliwymi gwiazdami” zainicjowały trzy organizacje reprezentujące europejskich producentów bananów: UGPBAN (Gwadelupa i Martynika - Francja), GESBA (Madera - Portugalia) i ASPROCAN (Wyspy Kanaryjskie - Hiszpania). Kampania zwraca także uwagę na inne produkty uprawiane w ultraperyferyjnych regionach Europy. Są wśród nich: melony, cukier trzcinowy, winogrona czy rodzynki.

Jej celem jest przybliżenie europejskim konsumentom zalet produktów rolnych z ultraperyferyjnych regionów Europy (RUP) oraz zwiększenie świadomości znaku RUP, który UE przyznaje produktom pochodzącym z tych obszarów. Są one uprawiane tradycyjnymi i zrównoważonymi metodami rolniczymi, z uwzględnieniem wszystkich unijnych standardów w zakresie odpowiedzialności społecznej i ochrony środowiska. Dzięki temu, produkty spełniają współczesne wymagania konsumentów dotyczące zdrowego żywienia, zrównoważonej konsumpcji oraz towarzyszącej im czystości sumienia. Produkty z oznaczeniem RUP wyróżnia smak oraz jakość, które są osiągane poprzez zrównoważony charakter upraw i ich monitorowanie na każdym etapie procesu produkcji.

UE stworzyła oznaczenie RUP w celu zwiększenia konkurencyjności ultraperyferyjnych regionów Unii Europejskiej, zwłaszcza w zestawieniu z produktami z „krajów trzecich”, niebędących członkami UE. To oznaczenie RUP zdobi także żagle „Le Marité”, historycznego trójmasztowca, który mieści na swym pokładzie wystawę objazdową.

Oznaczenie przedstawia graficznie skrajne regiony Europy: reprezentuje słońce (żółte kółko), morze (niebieska fala) i tradycję rolnictwa (zielona fala). Etykieta RUP istnieje w różnych wersjach - każde RUP ma swój własny kolor i wersję.

Źródło:
gdynia.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.