• <
BOTA_FILM_2021

Dar Młodzieży wrócił do domu! (foto, wideo)

ew

28.03.2019 08:44 Źródło: własne
Dar Młodzieży wrócił do domu! (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

10 miesięcy podróży, 23 odwiedzone porty i ogromna promocja Polski oraz jej niepodległości. Dar Młodzieży, w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej – okrętów ORP Piorun i ORP Grom oraz dwóch łodzi hybrydowych wraca dziś do domu. Nasi dziennikarze byli obecni na pokładzie katamaranu Rubin, który jako pierwszy powitał fregatę w okolicach Helu i płynął z nią aż do Gdyni.

Rejs Niepodległości, organizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczął się 20 maja 2018 r. w Gdyni. Dar Młodzieży podczas podróży dookoła świata odwiedził ponad 20 portów w 18 państwach. W wyprawie w czasie całego rejsu na zmiany udział wzięło ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Po wielu miesiącach Rejsu Niepodległości „Dar Młodzieży” powraca do Gdyni, na swoje stałe miejsce cumowania przy nabrzeżu Pomorskim. Gdynianie przywitają go hucznie. Będzie im w tym towarzyszyło ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Najpierw odbędzie się uroczyste powitanie i część oficjalna. Pomyśleliśmy jednak również o tych, którzy przed południem pracują i nie będą mogli oglądać tego widowiska. Dla nich ministerstwo, we współpracy z miastem Gdynia, przygotowało popołudniowy piknik, który odbędzie się w okolicach Akwarium Gdyńskiego. Tam będzie można podziwiać przybyły do Gdyni „Dar Młodzieży”, a także skorzystać z różnych atrakcji – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki biorą udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego.

W ramach ceremonii powitania żaglowca o godz. 15.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni odbędzie się dziękczynna msza święta koncelebrowana z udziałem m.in. metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia i kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza.

Z okazji powrotu do Polski żaglowca na molo Południowym w godzinach popołudniowych zorganizowany zostanie trzygodzinny piknik morski. Zaplanowano m.in. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i zespołu wokalnego Riwiera, a także pokaz musztry paradnej.

W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawijała odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel sześć milionów złotych.

Zobaczcie film z pokładu katamaranu Rubin:

 
To drugi rejs Daru Młodzieży dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. 

AKTUALIZACJA 11:30

Dar Młodzieży pozostanie przy nabrzeżu Pomorskim przez dwa dni. 30 marca wyruszy w miesięczny rejs ze studentami z Antwerpii.

AKTUALIZACJA 11:47

Minister Gróbarczyk ogłosił podczas swojego wystąpienia, że powstanie nowy żaglowiec, który zastąpi Dar Młodzieży.

Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco, zostańcie z nami! 

 

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.