• <

Polscy żeglarze blisko olimpijskiej kwalifikacji MŚ w klasie 49er [wideo]

mb

07.12.2019 13:43 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polscy żeglarze blisko olimpijskiej kwalifikacji MŚ w klasie 49er [wideo]

Partnerzy portalu

Polscy żeglarze blisko olimpijskiej kwalifikacji MŚ w klasie 49er [wideo] - GospodarkaMorska.pl

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w klasie 49erFX oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er awansowali na 10. miejsca rozgrywanych w Auckland żeglarskich mistrzostw świata. Regaty zakończą się w niedzielę, a Polacy są blisko uzyskania kwalifikacji na igrzyska.

W sobotę Melzacka i Łoboda (YKP Gdynia) nie ustrzegły się wpadki w postaci przedostatniej w tzw. złotej flocie 24. pozycji, ale w pozostałych wyścigach były drugie i czwarte, co dało im awans z 12. na 10. lokatę. Na takiej samej pozycji w klasyfikacji generalnej zameldowali się Przybytek i Kołodziński, którzy piątkowe zmaganiach zakończyli na 15. miejscu. Piątego dnia regat reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk dwa razy zajęli 13, a raz piątą lokatę. Druga załoga biało-czerwonych Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) jest na 25 pozycji, a to oznacza, że zamykają oni stawkę złotej floty.

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę. Tego dnia zaplanowano dwa starty oraz decydujący podwójnie punktowany wyścig medalowy z udziałem 10 czołowych duetów.

Regaty są także drugą okazją do wywalczenia olimpijskiej kwalifikacji dla państw. Pierwszą w sierpniu 2018 roku były mistrzostwa świata w Aarhus – w Danii paszport na igrzyska uzyskało po osiem najlepszych załóg w każdej klasie, natomiast w Auckland start w Tokio zapewni sobie kolejnych sześć krajów w klasie 49erFX, pięć w klasie Nacra 17 oraz cztery w klasie 49er.

Polacy są blisko uzupełnienia stawki, która rywalizować będzie w Japonii – w klasie 49er będzie to 19, a w 49erFX 21 ekip. Z krajów bez takiej nominacji biało-czerwoni plasują się obecnie na czwartych pozycjach.

W klasie 49erFX ściga się 61 duetów z 27 państw, a w 49er odpowiednio 88 z 32. Na prowadzeniu znajdują się mistrzynie Europy i broniące tytułu Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz oraz mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro z 2016 roku Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke. Wśród kobiet na kolejnych miejscach sklasyfikowane są aktualne mistrzynie olimpijskie Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze oraz pierwsza (2018 Gdynia) i druga (2019 Weymouth) załoga czempionatu Starego Kontynentu Helene Naess i Marie Roenningen z Norwegii. Z kolei w gronie panów za Nowozelandczykami plasują się brązowi medaliści igrzysk sprzed trzech lat Niemcy Erik Heil i Thomas Ploessel oraz aktualni triumfatorzy mistrzostw Europy (ponadto w Gdyni stanęli na najniższym stopniu podium) Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii.

W Nowej Zelandii o medale rywalizują także załogi mieszane w katamaranach Nacra 17, ale w konkurencji Polska nie ma swojego przedstawiciela. Na czele 52 ekip z 23 państw znajdują się Włosi Vittorio Bisaro i Maelle Frascari, którzy wyprzedzają wicemistrzów z Rio, Australijczyków Jasona Waterhouse’a i Lisę Darmanin oraz podwójnych, z 2018 i 2019 roku, brązowych medalistów ME Lin Cenholt i Christiana Lubecka z Danii.

Polacy mają do tej pory olimpijską kwalifikację w czterech z 10 żeglarskich konkurencji – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.