• <
mewo_2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023

Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Zwiększony fokus na inwestycje w sektorze gospodarki morskiej i większa ich waga zbiegły się w czasie ze zwiększeniem liczby zagrożeń na nie czyhających. O tym, czego się spodziewać i jak się zabezpieczać, przedstawiciele branży dyskutowali podczas Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023.


Tegoroczne Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które odbyło się 7 marca w Centrum Konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było już piątą edycją wydarzenia. Za każdym razem podejmowane są na nim tematy najbardziej palące w kwestii szerokopojętego bezpieczeństwa. W tym roku prezentacje, debaty i zakulisowe dyskusje skupiały się na dwóch tematach i tym samym podzielone zostały na dwa bloki: „Cyberbezpieczeństwo” oraz „Bezpieczeństwo inwestycji w kontekście zarządzania ryzykiem łańcuchów dostaw”.

– Tegoroczna tematyka forum, czyli skupienie się na cyberbezpieczeństwie, wynika z tego, że coraz więcej systemów wykorzystywanych jest w gospodarce morskiej. Mówimy tu o pojazdach autonomicznych, o systemach automatycznych pracujących w portach morskich, o infrastrukturze, która jest oddalona o dziesiątki kilometrów od wybrzeża, a taka będzie powstawała. Widzimy, że Rosja atakuje infrastrukturę krytyczną próbując osłabić zdolności Ukrainy, wysadza gazociągi, mapuje infrastrukturę podwodną, którą trudno jest ochronić w sposób fizyczny. Nie można tam postawić płotu, nie można tam postawić stróża. Można zainstalować kamerę, ale nawet jeśli okaże się, że kręci się tam ktoś nieporządany, to zanim te kilkadziesiąt mil morskich się pokona, żeby do tej farmy wiatrowej dopłynąć, to trochę czasu minie. Dlatego tak ważne jest myślenie, rozmawianie, dyskutowanie na temat cyberbezpieczeństwa – argumentuje Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, głównego organizatora wydarzenia. – Wiele tych systemów morskich i lądowych jest sterowanych i monitorowanych komputerowo, za pomocą oprogramowania. Bardzo łatwo wbrew pozorom jest wyłączyć taką farmę wiatrową włamując się do oprogramowania. Proszę sobie wyobrazić co by się stało, kiedy farmy wiatrowe powstaną i ktoś się włamie i wyłączy te farmy. W takiej sytuacji sterowność całego systemu energetycznego jest zagrożona – będą wyłączenia, będą stawały fabryki, będzie paraliż całego kraju. Trzeba myśleć, jak się bronić przed tym, identyfikować te ryzyka i się na to przygotować.

– Drugim elementem są łańcuchy dostaw w procesie inwestycyjnym. Musimy zapewnić im bezpieczeństwo, żeby inwestycje były realizowane na czas i przynosiły odpowiednie, założone efekty. Te dwa elementy wybraliśmy wspólnie z partnerami z PSSE i widzimy po zainteresowaniu konferencją – udział uczestników przerósł nasze oczekiwania – że spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników rynku morskiego – dodaje Dariusz Gołębiewski, prezes Zarządu PZU LAB S.A. również zaangażowanego w organizację wydarzenia.

Jak dodaje Dariusz Gołębiewski, w biurach PZU LAB da się już odczuć zwiększony ruch w branży morskiej.

– Obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na usługi bezpieczeństwa. Wyruszamy w podróż z naszymi klientami już na etapie inwestycji. W tej chwili przygotowujemy analizy ryzyka, prowadzimy szkolenia i uczestniczymy w konferencjach takich jak ta, żeby uświadamiać naszych klientów, że jest taka potrzeba. Za chwilę bezpieczeństwo inwestycji będzie tak istotne, że wraz z partnerami będziemy mogli realizować wsparcie polskiego przemysłu, żeby bezpiecznie tworzyć przyszłe miejsca pracy i zaplecze energetyczne – opisuje Gołębiewski. Jak mówi, rolą jego organizacji jest stymulowanie bezpieczeństwa w polskim przemyśle, do czego służą m.in. takie okazje, jak Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. – Trzeba też wspomnieć, że żadna inwestycja na morzu nie może być zrealizowana bez udziału rynków finansowych. Ubezpieczenia są rodzajem rynku finansowego, który poprzez transfer ryzyka certyfikuje bezpieczeństwo inwestycji. Dlatego jest niezwykle ważne dla nas, żebyśmy stymulowali polskich przedsiębiorców i inwestorów w kierunku bezpiecznego realizowania kontraktów, zabezpieczeń przyszłych biznesów.

Podczas tegorocznego Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego wręczone zostały także nagrody Lider Bezpieczeństwa w Przemyśle Morskim. Laureatami zostały Unitest Marine Simulators Ltd, Instytut Maszyn Przepływowych PAN oraz PŻB Offshore.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.