• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Dar Młodzieży w Porcie Gdańsk [ZDJĘCIA, WIDEO]

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Dar Młodzieży w Porcie Gdańsk [ZDJĘCIA, WIDEO]

gm24

12.07.2021 Źródło: własne
Pokaż cały artykuł
Dar Młodzieży w Porcie Gdańsk [ZDJĘCIA, WIDEO] - GospodarkaMorska.pl

W piątek rano Dar Młodzieży wpłynął do Portu Gdańsk. Największy polski żaglowiec można było podziwiać przez weekend przy Westerplatte.

Powrót do Gdańska

Fregata - statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - została zbudowana w Stoczni Gdańskiej 39 lat temu, od tamtego czasu zaledwie 7 razy zawijała do gdańskiego portu.

„Dar Młodzieży” wpłynął do Gdańska przed godziną 10. Na pokładzie oprócz zawodowych marynarzy także młodzi adepci sztuki nawigacji z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Studenci spędzą na morzu sześćdziesiąt dni. Trzy masztowa fregata w niedzielę wieczorem wróci do portu macierzystego w Gdyni, następny przystanek to Szczecin.

Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata – jej długość całkowita (z bukszprytem) to 108,8 m, powierzchnia żagli to 3015 m2. Stała załoga liczy 32 osoby, a załoga szkolna do 136 praktykantów.

Wysokość dwóch najwyższych masztów – grota i foka – to 49,5 metra. Żaglowiec został zaprojektowany przez gdańszczanina inż. Zygmunta Chorenia, zbudowany został w Stoczni Gdańskiej, a wodowanie jednostki miało miejsce 12 listopada 1981 roku.


Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.