• <
KONGSBERG_2023

Wydrukowana w 3D łódź z trzema rekordami Guinnessa

PMK

15.10.2019 19:25 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wydrukowana w 3D łódź z trzema rekordami Guinnessa

Partnerzy portalu

Wydrukowana w 3D łódź z trzema rekordami Guinnessa - GospodarkaMorska.pl

Zaawansowane Centrum Struktur i Kompozytów z amerykańskiego Uniwersytetu w Maine ustanowiło 10 października trzy rekordy Guinnessa za największą na świecie prototypową polimerową drukarkę 3D, największy solidny obiekt wydrukowany w 3D i największą łódź wydrukowaną w 3D.

W tym samym momencie największa na świecie wydrukowana w 3D łódź, o nazwie 3Dirigo, przechodzi testy w ośrodku Alfond W2 Ocean Engineering Laboratory. Klaster łączy wiedzę naukowców UMaine i liderów branży morskiej w celu dalszego rozwoju i komercjalizacji drukowania 3D z korzyścią dla stoczniowców w tym stanie. Drukując tworzywa sztuczne w 50% z drewna, znacznie szybciej można wytwarzać części do łodzi i są one bardziej ekonomiczne niż dzisiejsze tradycyjne metody.

Aby zademonstrować możliwości nowej drukarki, UMaine 3D wydrukowała ponad siedmiometrową łódź patrolową z kadłubem opracowaną przez Navatek, lidera w projektowaniu statków i partnera przemysłowego UMaine Composites Center. Łódkę o wadze 2,2 ton wydrukowano w 72 godziny - od czwartku 19 września do niedzieli 22 września.

Nowoczesna drukarka 3D jest w stanie tworzyć obiekty o długości 30 metrów, szerokości 7 metrów i wysokości 3 metrów. W czasie godziny jest w stanie wydrukować 227 kg materiału. Ta jedyna w swoim rodzaju drukarka będzie wspierać kilka ambitnych inicjatyw, w tym opracowywanie surowców na bazie biologicznej z wykorzystaniem celulozy pochodzącej z zasobów drewna oraz szybkie projektowanie zastosowań cywilnych, obronnych i infrastrukturalnych.

Współpraca badawcza o wartości 20 milionów dolarów z Oak Ridge National Laboratory (ORNL), największym laboratorium naukowo-energetycznym Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, wesprze fundamentalne badania w kluczowych obszarach technicznych w produkcji dodatków na dużą skalę na bazie biopaliw. Partnerstwo między UMaine i ORNL przyspieszy wysiłki na rzecz produkcji nowych materiałów na bazie biologicznej, które sprzyjają drukowi 3D dużych, wymagających strukturalnie systemów.

Badania będą koncentrować się na produkcji nanowłókien celulozy (CNF), suszeniu, funkcjonalizacji i mieszaniu z termoplastami, w oparciu o wiodącą rolę UMaine w zakresie technologii CNF i badań nad wytłaczaniem. Umieszczając CNF z drewna w termoplastach, można opracować biodegradowalne systemy materiałów nadających się do recyklingu o właściwościach, które mogą konkurować z tradycyjnymi materiałami, a nawet metalami.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.