• <
nauta_2024

Ok. 100 ładunków wybuchowych z trotyle trafiło do Marynarki Wojennej. Pomogą chronić Bałtyk

ew

02.12.2019 10:51 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ok. 100 ładunków wybuchowych z trotyle trafiło do Marynarki Wojennej. Pomogą chronić Bałtyk

Partnerzy portalu

Ok. 100 ładunków wybuchowych z trotyle trafiło do Marynarki Wojennej. Pomogą chronić Bałtyk - GospodarkaMorska.pl

Blisko 100  zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło na wyposażenie polskiej Marynarki Wojennej. Ładunki opracowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) poddawane są elaboracji w Zakładach Chemicznych „NITRO-CHEM”. Uzbrojenie jest wykorzystywane przez polską flotę w operacjach rozminowania dna Morza Bałtyckiego.

Na potrzeby polskich niszczycieli min, które w celu poszukiwania i zwalczania min i niewybuchów regularnie patrolują akwen Morza Bałtyckiego, przygotowano w OBR CTM S.A. 3 typy ładunków. Pierwsze dwa przenoszone przez pojazdy podwodne oznaczone zostały symbolami „A” i „B”. Służą one odpowiednio w przypadku pierwszego do likwidacji min morskich, natomiast w przypadku drugiego do neutralizacji ich głowic. Najmniejszy ładunek - „Toczek C” przeznaczony do przenoszenia przez płetwonurków minerów niszczy tzw. minliny łączące kadłuby min z ich wózkami kotwicznymi. Uzbrojenie zostało przekazane  do składnicy w Gdyni. Stamtąd trafi bezpośrednio do użytkowników.

– „Toczki”, jako jeden z naszych sztandarowych produktów przeznaczonych do zwalczania min morskich, od lat z powodzeniem są wykorzystywane przez okręty polskiej Marynarki Wojennej. Stały się one jednym z podstawowych środków technicznych naszej floty do niszczenia min morskich - stwierdził Marcin Wiśniewski p.o. Prezesa Zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A.  w Gdyni.

– Nie tylko na lądzie czy w powietrzu, ale również pod wodą wykorzystywane są materiały produkowane w bydgoskiej spółce. W następnych latach będziemy elaborować kolejne ładunki na potrzeby bezpieczeństwa żeglugi u wybrzeży Bałtyku – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Powstała w 2013 roku, w wyniku rozpoczęcia procesu konsolidacji krajowego przemysłu obronnego. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników i osiąga ponad 5,5 mld złotych rocznego przychodu. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze, pełniąc rolę głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.