• <
KONGSBERG_2023

Powstają kolejne projekty bezzałogowych statków. Tym razem taką jednostkę chcą zbudować Chiny

13.08.2015 10:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Powstają kolejne projekty bezzałogowych statków. Tym razem taką jednostkę chcą zbudować Chiny

Partnerzy portalu

Powstają kolejne projekty bezzałogowych statków. Tym razem taką jednostkę chcą zbudować Chiny - GospodarkaMorska.pl

Projekt badający możliwości zastosowania bezzałogowych statków morskich został oficjalnie zatwierdzony – donosi chiński Departament Bezpieczeństwa Morskiego (MSA). Rozpoczęte w 2012 roku badania prowadził uniwersytet w Wuhan do spółki z MSA.

Projekt otrzymał nazwę  Unmanned Multifunctional Maritime Ships Research and Development Project (Projekt Badania i Rozwoju Bezzałogowych Multifunkcjonalnych Statków Morskich). Po trzech latach naukowcy zakończyli badania, co zaowocowało czterema nowymi państwowymi patentami.

W projekcie opracowano między innymi: całodobową sieć nadzoru morskiego, system inteligentnego rejsu oraz ratownictwa. Wszystkie te rozwiązania mają doprowadzić do wzrostu efektywności nowoczesnych jednostek, niekoniecznie bezzałogowych, choć według raportu, tego typu jednostki czeka świetlana przyszłość.
 
Nie tylko Chiny pragną budowy statku bezzałogowego. Naukowcy z angielskiego Uniwersytetu Plymouth do spółki ze specjalistami z firmy MSubs oraz architektami z Shuttleworth Design rozpoczęli w tym miesiącu swój projekt konstrukcji takiej jednostki.

Jednostka o nazwie The Mayflower Autonomous Research Ship (pk. MARS) będzie zasilana odnawialnymi źródłami energii. Będzie także wyposażona w szereg dronów, które w czasie podróży będą przeprowadzać eksperymenty. Statek ma być gotowy w przeciągu 2,5 lat, a pierwszy rejs odbędzie się w 2020 roku – 400-setnej rocznicy lądowania żaglowca Mayflower z pierwszymi kolonistami w Ameryce Północnej.

- MARS będzie prawdziwym przełomem w branży morskiej. Będzie to swoista platforma naukowa zdolna do przeprowadzenia wielu eksperymentów w czasie podróży. Nasza jednostka będzie także testem nowych systemów nawigacji oraz alternatywnych form napędzania statku energią. Jej powstawanie to będzie także świetny materiał dydaktyczny dla studentów – powiedział prof. Kevin Jones z Uniwersytety Plymouth.

Budowę statku poprowadzi lokalna firma z Plymouth – MSubs. Z racji tego, że nawigacja bezzałogowa stoi w sprzeczności z obecnymi regulacjami morskimi, firma już prowadzi negocjacje z firma certyfikującymi i klasyfikującymi.

- W transporcie lądowym i morskim już istnieją bezzałogowe jednostki, czas więc wpuścić je też na morze – powiedział dyrektor zarządzający Msubs, Brett Phaneuf. - Póki co nie udało się zaszczepić tej technologii w branży morskiej. To dziwi, biorąc pod uwagę, że możemy wysłać w pełni autonomiczny pojazd na Marsa. Dlaczego więc nie wysłać autonomicznego statku na morze? Dzięki MARS-owi sprawdzimy ostatecznie, czy to jest możliwe – dodaje.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.